Drzewka ozdobne na pniu

Ilustracja drzewka ozdobne na pniu

Drzewka ozdobne na pniu – szlachetne odmiany roślin, szczepione na podkładce z pnia drzewa. Szczepienie na pniu umożliwia uzyskanie pokroju przypominającego drzewiasty, u roślin, które normalnie by nie uzyskały takiego wyglądu lub nie dorosły do tej wysokości. Dzięki temu uzyskuje się większą ilość roślin ozdobnych do ogrodu, które mogą pełnić rolę soliterów lub punktu centralnego w większej kompozycji. To dobre rozwiązanie do małych ogrodów, na tarasy i balkony. Na pniu można też szczepić drzewa, uzyskując miniaturkę popularnego gatunku. Najpiękniejsze są jednak pienne krzewy ozdobne t.j. róże, berberysy, azalie.

Filtry0

Drzewka ozdobne na pniu

Drzewka ozdobne na pniu - pozostałe

Drzewka ozdobne na pniu - najładniejsze rośliny ozdobne na pniu. Jakie wybrać?

Drzewka ozdobne na pniu są niezwykłym urozmaiceniem do małych ogrodów, również tych doniczkowych, na tarasach i balkonach. Istnieje wiele popularnych drzew i krzewów, których wielkość można w ten sposób kontrolować. Przedstawiamy najładniejsze i najchętniej wybierane rośliny pienne.

Kwitnące rośliny ozdobne na pniu

Ozdobne krzewy, które obsypują się dużymi, pachnącymi kwiatami, to jedna z najpopularniejszych atrakcji ogrodów w każdym stylu. Współcześnie nie każdy ma duży ogród, dlatego coraz bardziej powszechne są drzewka ozdobne na pniu, wykonane ze szczepionych na podkładce krzewów kwitnących. Oto najładniejsze z nich:

  • Róża – niekwestionowana królowa ogrodów. Na pniu można szczepić większość odmian, nawet dwa, trzy kolory na jednej roślinie. Dodatkowo można wykorzystać pokrój rośliny do uzyskania różnych kształtów. Na rynku dostępne są róże kaskadowe, w formie kulistej i parasolowatej. Żeby utrzymać pokrój trzeba je przycinać. Poza tym o róże i wszystkie inne rośliny ozdobne na pniu dbamy tak jak o zwykłe rośliny danego gatunku.
  • Azalia (Różanecznik) – azalie są równie dekoracyjnymi krzewami jak róże. Duże kwiaty o intensywnych kolorach mogą jednak źle znosić ostre słońce jak i niskie temperatury. Dlatego azalia na pniu jest raczej dobrą rośliną do mieszkania. Można ją wynieść do ogrodu latem, pod warunkiem, że nie będzie stała w pełnym słońcu. Kwiaty pojawią się zimą i będą się utrzymywać kilka tygodni. Tak jak róża, azalia na pniu wymaga przycinania i normalnej pielęgnacji typowej dla tej rośliny.
  • Lilak Meyera – w naturze jest niewielkim krzewem, spokrewnionym z bzem pospolitym. Zwykle sprzedaje się go w formie drzewka szczepionego na pniu. Tak jak inne gatunki lilaków ma drobne, pachnące kwiaty, rosnące w formie groniastej. Kwitnie w maju i czerwcu. Można go posadzić przed domem, bezpośrednio w glebie, lub w donicy na tarasie. Lilak Meyera na pniu ma pokrój kulisty i nie zajmuje dużo miejsca.
  • Magnolia – magnolia kwitnie też tylko wiosną, ale ma niezwykłe, wielkie, pachnące kwiaty. Te krzewy ogrodowe nadają przestrzeni szlachetny wygląd. Magnolie ogrodowe są mrozoodporne, więc można je sadzić w ziemi. Potrzebują jednak żyznego podłoża, nawożenia w okresie wegetacyjnym i lekko zacienionego stanowiska. W sprzedaży są dostępne różne odmiany magnolii na pniu. Popularne to „Suzan”, „Genie” czy „Betty”.
  • Złotokap – zaletą złotokapu są jego zwisające w groniastych kwiatostanach, złoto-żółte kwiaty. Przypomina trochę kwitnącą robinię, ale liście są trójpalczaste. Szczepiony na pniu bez problemu zmieści się w niedużym ogrodzie lub na balkonie. Jest częściowo odporny na mróz, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu poradzi sobie w ogrodzie. Trzeba uważać na sadzenie go w miejscach gdzie są małe dzieci. Wszystkie części złotokapu są trujące, mimo że kwiaty zachęcają intensywnie złotą barwą!
  • Robinia akacjowa – do szczepienia na pniu nadaje się też robinia, zwana u nas często błędnie akacją. W sprzedaży spotkamy różne odmiany tego drzewka. Nadaje się do kształtowania pokroju, przez odpowiednie przycinanie. Dostępne są wersje kuliste i bardziej rozgałęzione.

Pienne krzewy owocowe

Równie dekoracyjne są kwitnące drzewka owocowe. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania z nich smacznych owoców. Popularne drzewka owocowe, takie jak jabłonie, grusze czy śliwy mają poza tym dużą odporność na polskie warunki klimatyczne. Szczepiąc krzewy na pniu można też uzyskać piękne „drzewka” porzeczkowe lub agrestowe. Jakie wybrać do małego ogrodu?

Tradycyjne drzewa owocowe są wyjątkowo ozdobne przede wszystkim wiosną. Jabłonie i wiśnie często sprzedaje się również jako drzewka ozdobne na pniu. Nie mają one tak dużych i smacznych owoców jak typowe odmiany sadownicze. Natomiast nadano im ciekawy pokrój i zachwycają dużą ilością kwiatów na wiosnę.

Alternatywą są tzw. drzewka kolumnowe lub miniaturki, które wydają takie same owoce jak duże okazy, tylko nie zajmują tyle miejsca. Nadają się do małego ogrodu, na taras i balkon.

Ciekawą propozycją są też drzewka ze szczepionych na pniu krzewów. Są pożyteczne i ozdobne, zarówno podczas kwitnienia jak i owocowania. Porzeczka pienna wygląda bardzo dekoracyjnie, kiedy dojrzewają czerwone, czarne lub białe owoce, zebrane w duże grona. Podniesiona wysokość krzewu na pniu ułatwia zbiór owoców.

Wiecznie zielone drzewka ozdobne na pniu

Innym sposobem na ozdobę małego ogrodu jest zakup krzewów wiecznie zielonych na pniu. Popularne krzewy wiecznie zielone mają często dekoracyjne kwiaty i owoce, ale ich główną zaletą jest zachowywanie liści przez cały rok. Oto kilka przykładów, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, przed domem i na tarasie:

  • Bukszpan wieczniezielony – jako rośliny ozdobne na pniu bukszpany tworzą niezwykle atrakcyjne, przyciągające wzrok drzewka. Ich drobne, intensywnie zielone liście są zwykle formowane w kulę, rzadziej w parasol. Bardzo dobrze wygląda w donicy, gdzie można go połączyć w kompozycji z kwiatami lub krzewinkami. W ogrodzie może być pojedynczą ozdobą, np. wznoszącą się ponad niskim żywopłotem. Bukszpan jest dość łatwy w pielęgnacji, nadaje się do miejsc zacienionych i dobrze znosi przycinanie.
  • Trzmielina Fortune’a – ten gatunek trzmieliny jest zimozielony, ma kilka ciekawych odmian (najładniejsze i najbardziej popularne to „Gold” i „Emerald”). Trzmielinę można formować np. w kulę lub zostawić jej bardziej krzaczasty, naturalny pokrój. Oprócz wyżej wymienionej istnieją inne gatunki trzmieliny, które można kupić w postaci piennej. Nie wszystkie jednak zachowują zielone liście na zimę.
  • Jałowiec na pniu – istnieje kilka gatunków i wiele odmian jałowca, które są szczepione na pniu. Najczęściej są to krzewy o pokroju płożącym, które na paliku tworzą ciekawe struktury. Można pozwolić pędom wyrosnąć nierównomiernie, co da efekt podobny do bonsai – kontrolowanej dzikości. Do tego nadaje się jałowiec pospolity (np. „Greenmantle”), płożący (np. „Golden Carpet”) i wiele innych. Niektóre odmiany można też formować w parasol lub kształt zbliżony do kuli.
  • Tuja (Żywotnik) – jako kulisty iglak na pniu dużo lepiej sprawdzą się tuje ogrodowe. Tuja nadaje się do formowania dzięki gęstemu, zwartemu pokrojowi. Jest bardzo mało wymagająca i posiada dużo ciekawych odmian w różnych kolorach. Najczęściej sprzedawaną u nas odmianą pienną jest „Smaragd”. Bardzo ciekawe są też tuje olbrzymie odmiany „Whipcord”. W przeciwieństwie do większości odmian tej rośliny „Whipcord” tworzy długie, sznurowate, opadające gałązki, które przypominają wierzbę płaczącą. Jest to ciekawy i oryginalny nabytek do ogrodu.

Niezwykłe i egzotyczne rośliny ozdobne na pniu

Możliwość szczepienia krzewów i pnączy na pniu pozwala stworzyć wyjątkowo atrakcyjne drzewka. Warto czasem zainwestować nie tylko w popularne gatunki, ale w coś bardziej egzotycznego. Przedstawiamy kilka naszych propozycji:

  • Wisteria (glicynia) – cztery podstawowe gatunki rosną w Ameryce Północnej i w Azji. Wszystkie są pnączami, wytwarzającymi długie liany, owijające się wokół podpór. Najbardziej charakterystyczną cechą wisterii są jej wrzosowo-fioletowe kwiaty, zwisające w długich girlandach. Wisteria jest dostosowana do klimatu umiarkowanego, ale nie zimozielona.
  • Milin amerykański – inne pnącze z Ameryki Północnej, znane u nas przede wszystkim jako ozdoba ogrodzeń i balkonów. W wersji piennej najlepiej sprawdzają się odmiany o krótszych pędach. Ma wyjątkowo atrakcyjne, ciemnopomarańczowe kwiaty. Liście przebarwiają się jesienią.
  • Karagana syberyjska „Pendula” – ciekawy krzew o delikatnych, jasnozielonych liściach, subtelnych żółtych kwiatach i malowniczo zwisających pędach. Jest mrozoodporna, kwitnie w maju i ma nieduże wymagania co do stanowiska oraz gleby.

W sklepach ogrodniczych są dostępne coraz to nowe gatunki roślin ozdobnych na pniu. Dzięki temu możliwości ozdabiania tymi roślinami ogrodów są właściwie nieograniczone. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby mieć piękny ogród, nawet na niewielkiej przestrzeni.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto