Drzewo doniczkowe
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna wygląda jak palma, ale z tą rodziną roślin nie ma nic wspólnego. Jest łatwa w uprawie i zachwyca urodą swoich liści. W warunkach domowych spotyka się zwykle kultywary dzikiego gatunku. Epitet gatunkowy ma związek z pachnącymi kwiatami, które w domowych warunkach rzadko się rozwijają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewo doniczkowe - pozostałe
-
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Eukaliptus Gunnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Eukaliptus Gunna, noszący epitet gatunkowy na cześć australijskiego botanika Ronalda Campbella Gunn'a, jest jednym z najbardziej wytrzymałych eukaliptusów. Może być uprawiany jako drzewo ozdobne również w naszej części świata. W rejonach chłodniejszych sadzi się go do pojemników, aby móc przenieść na zimę w ciepłe miejsce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Ostrokrzew paragwajskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Nazwa botaniczna ostrokrzew paragwajski jest mało znana, znacznie bardziej popularna jest natomiast hiszpańska nazwa yerba mate. Napar z liści i gałązek tej rośliny znany jest mieszkańcom Ameryki Południowej od pradawnych czasów. W naszych warunkach możliwa jest uprawa ostrokrzewu paragwajskiego jedynie w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Smaczliwka wdzięcznadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Drzewo awokado jest mocniejsze, niż mogłoby się wydawać i nawet w naszych warunkach, uprawiane w doniczce, może zakwitnąć i mieć owoce. Efektowny wygląd nadają mu też duże, zielone liście i ładny pokrój. Powszechnie używana nazwa rośliny i owocu jest skutkiem ludowej etymologii, która azteckie słowo "ahuacatl" przekształciła w bardziej przystępne dla Hiszpanów "avocado".
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Cytryna zwyczajnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Cytryna zwyczajna pochodzi pierwotnie z Chin, gdzie cieszy się wielowiekową tradycją uprawy i jest jednym z najstarszych drzew owocowych. Powstała prawdopodobnie ze skrzyżowania dwóch gatunków rodzaju cytrus i w stanie dzikim nigdzie nie występuje. Do Europy trafiła w średniowieczu. W naszych warunkach może kwitnąć i owocować w doniczce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cyfomandra grubolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Cyfomandra grubolistna, nazywana tamarillo, jest niewielkim zimozielonym drzewem z rodziny psiankowatych. Jadalne owoce są podobne do spokrewnionego z tamarillo pomidorem, jednak mają inną konsystencję i smak. W naszych warunkach uprawa tej rośliny jest możliwa tylko w pojemnikach, które muszą zimować w ciepłym pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Oliwka europejskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Oliwka europejska jest zimozielonym drzewem, które dla cennych owoców zaczęto uprawiać już kilka tysięcy lat temu. Drzewo oliwne jest symbolem słonecznego Południa; uprawiane w doniczce wnosi na taras śródziemnomorski nastrój. Oliwka nie jest niestety odporna na mróz i w naszych warunkach trzeba jej zapewnić zimowanie w ciepłym pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec pospolity zalicza się do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Jest ceniony ze względu na jadalne, słodkie owoce. Zapylanie kwiatów dzikich figowców ma dosyć skomplikowany mechanizm. W naszych warunkach drzewa figowe są przede wszystkim efektownymi roślinami doniczkowymi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec bengalskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec bengalski, mylony czasem z australijskim figowcem wielkolistnym, pochodzi z Indii, gdzie otaczany jest szczególną czcią. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo o nawet kilkuset bocznych pniach. W naszych warunkach stanowi interesującą roślinę doniczkową, wnoszącą do mieszkania powiew egzotyki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena smoczadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena smocza jest endemitem rzadko spotykanym na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Rośnie w formie drzewa, dorasta w naturalnych warunkach do wysokości 20 m. Ozdobą rośliny są pióropusze liści na końcach pędów. Utleniająca się żywica draceny smoczej przybiera czerwony kolor i jest nazywana smoczą krwią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Mango indyjskiedrzewa drzewa liściaste w doniczce
Pochodzące z południowej Azji mangowe drzewo jest najważniejszym owocem w Indiach, a jego uprawa liczy tam już 4000 lat. W naturalnych, tropikalnych warunkach mango dorasta do 30 m; u nas może rosnąć tylko w doniczkach i osiąga wysokość do 3 m. Nawet jeśli nie uda się w mieszkaniu doprowadzić do jego kwitnienia, to na pewno wyrośnie efektowne, zimozielone, egzotyczne drzewko.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Kluzja różowa 'Princess'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Kluzja różowa jest oryginalną rośliną tropikalną, która rozpoczyna wzrost jako epifit, a z czasem wytwarza korzenie sięgające ziemi, usamodzielnia się i rośnie jako niewielkie drzewo. Jest często mylona z kluzją większą (Clusia major). Nazwa rodzajowa upamiętnia francusko-holenderskiego botanika Charlesa de l’Écluse (Carolus Clusius). W naszych warunkach kluzję można uprawiać tylko w pomieszczeniu. 'Princess' jest jedną z częściej spotykanych odmian kluzji różowej.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Wianowłostka królewskadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Wianowłostka królewska, ze względu na kolor kwiatów nazywana płomieniem Afryki, jest tropikalnym drzewem rosnącym dziko na Madagaskarze. Roślina jest wybitnie ciepłolubna i w naszych warunkach może być uprawiana tylko w donicach i pojemnikach. Wianowłostka królewska należy do najpiękniejszych drzew ozdobnych na świecie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kordylina australijskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kordylina australijska jest wiecznie zielonym drzewem, endemicznym gatunkiem Nowej Zelandii. W naszych warunkach może być uprawiana tylko w doniczkach. Wyglądem przypomina dracenę, z którą jest blisko spokrewniona. W okresie letnim wnosi egzotyczny akcent na balkony i tarasy.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Nanercz zachodnidrzewa drzewa liściaste w doniczce
Pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej nanercz zachodni jest drzewem spokrewnionym m.in. z sumakiem, perukowcem i mango. Jest uprawiany na dużą skalę ze względu na swoje owoce. W naszych warunkach może rosnąć wyłącznie w ciepłych pomieszczeniach jako egzotyczna roślina ozdobna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonna 'Lemon Lime'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Lemon Lime' jest atrakcyjną odmianą popularnego smokowca o ciekawym pokroju i żywych kolorach ulistnienia. Duże, lancetowate liście tworzą pióropusz, mają obrzeża w limonkowej zieleni, natomiast przez środek biegnie szeroka ciemnozielona smuga z wąskimi białymi pasmami. Zaletą trójbarwnej draceny 'Lemon Lime' jest łatwość uprawy, a także zdolność oczyszczania powietrza.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Kalamondynadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Mieszaniec kwaśnej mandarynki (Citrus reticulata) z kumkwatem japońskim (Fortunella japonica), nazywany kalamondyną albo kwaśną pomarańczą, powstał w Chinach prawdopodobnie jako naturalna hybryda. To miniaturowe drzewko cytrusowe można uprawiać w mieszkaniu, gdzie przez cały rok cieszy oko subtelnymi kwiatami i pięknymi, pomarańczowymi owocami. Owoce są jadalne i chociaż niezbyt smaczne, możne jeść je razem ze słodką skórką.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sofora drobnolistnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Perełkowiec drobnolistny, nazywany też szupinem albo soforą drobnolistną, pochodzi z Nowej Zelandii i należy do rodziny bobowatych, znanej z symbiozy z bakteriami brodawkowymi. W swojej ojczyźnie dorasta do 8 m wysokości i szerokości, jednak w naszych warunkach może być uprawiany tylko w doniczkach. Ozdobę stanowią rozwijające się bujnie w kwietniu złote, motylkowate kwiaty oraz długie liście złożone z ustawionych parami małych owalnych listków.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Aralia tarczowa 'Fabian'drzewa drzewa liściaste w doniczce
'Fabian' jest odmianą hodowlaną Polyscias scutellaria, niewielkiego drzewa lub krzewu z tropikalnych wysp Pacyfiku. Ozdobę stanowią prawie okrągłe, lekko pofalowane, zielone liście oraz ciekawy pokrój ośliny, tworzącej samoczynnie pień. Jak każda egzotyczna roślina z dżungli, aralia 'Fabian' również wymaga dla siebie w mieszkaniu odpowiedniego miejsca.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Strączyniec cewiastydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Strączyniec cewiasty należy do znanej rodziny motylkowatych i w swojej ojczyźnie wyrasta na okazałe drzewo. W naszych warunkach może być uprawiany wyłącznie w doniczkach i pojemnikach, które na zimę można przenieść do ciepłego pomieszczenia. Późną wiosną rozwija długie girlandy pachnących, żółtych kwiatów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Eukaliptus tęczowydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Eukaliptus tęczowy jest jednym z niewielu gatunków eukaliptusa występujących naturalnie poza Australią i jedynym, który jest spotykany na północ od równika. Niezwykłe i niezapomniane wrażenie robi widok pnia tego drzewa z korowiną w kolorach tęczy. W naszych warunkach eukaliptus tęczowy może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach i osiąga niewielkie rozmiary, niemniej jednak warto mieć w mieszkaniu tę egzotyczną i oryginalną roślinę.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Wilczomlecz palczastykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz palczasty pochodzi z tropikalnych obszarów południowej Afryki, gdzie wyrasta na okazały krzew. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego ozdobę stanowią silnie rozgałęzione, cienkie, wałeczkowate pędy. Roślina wydziela trujący, mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dracena odwróconadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena odwrócona jest drzewiastym gatunkiem i w swojej ojczyźnie dorasta do 4-6 m wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga w naszych warunkach znacznie skromniejsze rozmiary. Ozdobę stanowią duże, skórzaste liście, które u poszczególnych odmian mogą być różnie ubarwione.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pomarańcza chińskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Znana w Europie dopiero od XV wieku pomarańcza chińska, zwana słodką, jest uprawianą od wieków w Chinach hybrydą, która powstała ze skrzyżowania mandarynki (Citrus reticulata) z pompelą (Citrus maxima). Słodkie owoce pomarańczy zyskały ogromną popularność na całym świecie. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa tego egzotycznego drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Palma betelowapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Palma betelowa znana jest powszechnie głównie z powodu wykorzystywania jej nasion, zwanych orzechami arekowymi, do wyrobu tradycyjnej na Dalekim Wschodzie używki - betelu. W naszych warunkach ma zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa, bardzo atrakcyjna, chociaż nieco kapryśna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szeflera parasolowatadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Pochodząca z deszczowych lasów Australii szeflera parasolowata rośnie w swojej ojczyźnie jako drzewo dorastające do 10-15 m. W naszych warunkach jest dekoracyjną rośliną doniczkową, która osiąga co najwyżej 3 m wysokości. Główną ozdobę stanowią duże, dłoniaste liście, złożone z kilku do kilkunastu listków. Często jest mylona z bardziej delikatną szeflerą drzewkowatą.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Akacja srebrzystadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Akacja srebrzysta wyrasta w swojej australijskiej ojczyźnie na okazałe i wysokie drzewo, jednak w naszych warunkach, uprawiana w donicach i pojemnikach, osiąga co najwyżej 2-3 m. Wielokrotnie pierzaste liście są łudząco podobne do mimozy i pokryte srebrzystym meszkiem, co uzasadnia epitet gatunkowy, pochodzący od deálbo = "wybielanie". Puszyste pompony kwiatów składają się z licznych pręcików i jednego słupka.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena obrzeżona 'Bicolor'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena obrzeżona 'Bicolor' jest odmianą doniczkową o smukłym pniu z pióropuszem bujnych liści wyrastających z kilku pędów. Bardzo dekoracyjne liście tej draceny są sztywne, ostro zakończone, zielone z charakterystyczną czerwoną albo ciemnoróżową obwódką.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Drzewa doniczkowe – najładniejsze rośliny do Twojego domu. Które wybrać?
Drzewo doniczkowe to piękna roślina, która nadaje się nie tylko do ogrodu, ale i do domu. Możesz zabrać wybraną odmianę do mieszkania i ozdobić drzewkiem dowolne pomieszczenie. Ozdobne okazy świetnie nadają się do salonu czy przedpokoju. Jakie kwiaty warto hodować w domu? Które drzewa pokojowe są najładniejsze? Sprawdź małe i duże rośliny doniczkowe, dzięki którym odmienisz wygląd swojego mieszkania.
Drzewo doniczkowe – jakie wybrać do domu? Ozdobne odmiany pokojowe
Co warto wiedzieć na temat drzew doniczkowych? Najważniejsze informacje
W naszym kraju jest mnóstwo ładnych drzew, które można hodować w doniczkach. Część z nich nadaje się jedynie do ogrodu. Inne z kolei świetnie sprawdzają się na tarasie i balkonie. Wiele okazów zabrać można do mieszkania i uczynić jego nieodłączną częścią (np. do salonu). Jedne będą zielone przez cały rok, a drugie zrzucą liście na zimę. W dalszym ciągu pędy ogołoconych z liści roślin wyglądają ciekawie. Wśród drzew wyróżnia się odmiany umiejące spędzić na zewnątrz cały rok. Są również drzewa stojące na tarasie od wiosny do jesieni, natomiast zimą zabiera się je do domu. Wśród drugiej grupy roślin wyróżnia się głównie drzewa pochodzące z dalekich, ciepłych krajów. Rośliny doniczkowe dzielą się nie tylko na wiecznie zielone i zimujące na dworze (lub nie). Wyszczególnić można również drzewa liściaste, iglaste, owocujące i kwitnące. Zanim wybierzesz konkretne drzewo do hodowli, pamiętaj o podstawowych zasadach ich uprawy oraz pielęgnacji:
- Stawiaj na drzewa niskie oraz wolno rosnące. Wysokie i duże rośliny nie są wskazane do uprawy w doniczce. Na szczęście nie tylko wysokie drzewa są piękne! Wśród mniejszych odmian wyróżniają się liściaste oraz iglaste (np. stożki, kolumnowe, płaczące i kuliste).
- Warto hodować w doniczkach drzewa miniaturowe szczepione na pniu. Na szczególną uwagę zasługują grusze, jabłonki lub inne drzewa owocowe – opowiemy o ich później.
- Donica na drzewo powinna być stabilna i duża. Możesz również wykorzystać solidne skrzynie. Donice powinny mieć minimum 50 cm wysokości. Wiele jednak zależeć będzie od odmiany wybranego drzewa.
- Drzewo doniczkowe będzie zimować na dworze? Powinieneś wobec tego zaopatrzyć się w doniczkę ocieplaną. Jeśli nie ma takiej w sklepie, samodzielnie ociepl donicę! Możesz użyć do tego folii albo styropianu. Łatwo zrobisz takie ocieplenie w prostych donicach i pojemnikach. Możesz również wykorzystać piankę poliuretanową, która dokładnie wypełni szczeliny – niezależnie od tego, w jakim kształcie jest donica.
- Nie zapominaj o tym, aby pozostawić otwory odpływowe w donicy. Zadbaj również o podstawki, ponieważ dzięki nim woda nie będzie ściekać do sąsiadów pod spodem (gdy hodujesz rośliny na balkonie).
- Powinieneś zadbać o miejsce dla drzewa nawet w większym pojemniku, ponieważ może się sporo rozrosnąć. Pamiętaj również o dobrej jakości podłożu! Należy dobrać ziemię do zapotrzebowania rośliny. Przykładowo specjalistycznej gleby potrzebują iglaki. Innym wystarczyć powinna ziemia próchnicza, koniecznie wzbogacona o dobrej jakości nawóz. W rozwoju drzew doniczkowych pomoże również drenaż, np. keramzyt. Wysyp nim dno doniczki lub pojemnika.
Podlewanie, nawożenie i zimowanie drzewek doniczkowych, krok po kroku
Jeśli chcesz zająć się uprawą drzew doniczkowych, musisz być świadomy, że należy je często podlewać. Ziemia w doniczce wysycha szybciej niż ogrodowa. Doskonałym pomysłem może okazać się wdrożenie systemu nawadniania kropelkowego. Możesz również dodać hydrożel do ziemi, dzięki czemu podczas podlewania woda się zawiąże. Będzie również ją oddawać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Woda nie będzie przelatywać zbyt szybko przez pojemnik lub donicę. Jednocześnie będzie maksymalnie wykorzystana. Właśnie dlatego do podłoża warto dorzucić glinę – ona także świetnie utrzymuje wodę i w razie potrzeby pozwala na jej odprowadzanie. Pamiętaj o tym, że niektóre rośliny świetnie poradzą sobie z czasowym przesuszeniem. Inne z kolei będą mieć z tym niemały problem. Większość drzew doniczkowych lubi wilgotną, ale nie mokrą ziemię.
Kolejnym ważnym krokiem jest nawożenie drzew. Powinieneś to robić regularnie, zwłaszcza że doniczkowe rośliny bardzo szybko wykorzystują substancje odżywcze w ziemi. Przesadzanie ich, zwłaszcza częste i bezpodstawne, może okazać się dużym problemem. Jeśli zachodzi jednak potrzeba przesadzenia drzew, zrób to bardzo uważnie. Przenawożenie stanowi większy kłopot niż niewielka ilość nawozu. Zwróć uwagę na instrukcje podane przez producenta nawozu. Nie zapominaj o wymaganej pojemności doniczki i wysokości drzewa. Niektóre odmiany potrzebują specjalnych nawozów, które np. zakwaszą podłoże. Właśnie takich wymaga część iglaków. Powinieneś dobrać drzewa do warunków, jakie panują w mieszkaniu lub na tarasie. Każde ma zupełnie inne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do światła słonecznego. Jedne wolą cień i półcień, inne pełne słońce.
Masz mrozoodporne drzewo i w dodatku wybrałeś donicę z ociepleniem? Zatem nie powinieneś się martwić, że roślinie coś się stanie. Jeśli drzewko jest jednak młodsze, a zimą mają nadejść duże mrozy, przemyśl wyłożenie podłoża iglastymi gałęziami. Wrażliwsze okazy i młode drzewka koniecznie owiń włókniną. Jeśli iglaki mają wzniesione pędy, obwiąż drzewa sznurkiem, zbyt mocno nie ściskając. Inaczej drzewo może stracić ładny kształt. Jakie drzewa warto wybrać do donic? Powinny to być odmiany o powolnym wzroście, które nie będą zbyt duże. Warto postawić na karłową formę, a także gatunki dobrze znoszące przycinanie. Właśnie w przypadku takich drzew korygować można bowiem ich wielkość oraz kształt. Nie zapominaj również o odmianach szczepionych na pniu i drzewach piennych. W przypadku takich roślin rozwijać będzie się tylko korona.
Drzewa doniczkowe do domu – warto zwrócić uwagę na te okazy!
Dzięki tym drzewom doniczkowym zmienisz aranżację domu
Wśród drzew doniczkowych polecanych do uprawy w mieszkaniu i na tarasie poleca się m.in. drzewka owocowe. Kwiaty pojawiają się na takich drzewkach już wiosną. Z kolei latem na drzewach zaczynają rosnąć owoce. Do uprawy w doniczce posłużyć mogą drzewka o pokroju kolumnowym (np. wiśnie, grusze i jabłonie). Dodatkowo powinieneś zapewnić drzewom ciche i słoneczne miejsce do rozwoju. Powinieneś też zadbać o lekko wilgotne i żyzne podłoże – nie zapominając o konieczności nawożenia organicznymi nawozami. Na jakie drzewa doniczkowe zwrócić uwagę? Oto przykłady:
- Tuje – nazywane również
żywotnikami. Możesz uprawiać je na tarasie lub balkonie. To wiecznie zielone
iglaki, które świetnie rozwijają się w słonecznych miejscach – najlepiej w
umiarkowanie wilgotnej glebie. W zimniejszych regionach Polski należy
zabezpieczyć tuje przed chłodem. Do uprawy w doniczce nada się odmiana np. Globosa,
Danica i Milky.
-
Wierzba całolistna – jest nieduża,
o krzaczastym pokroju. Najczęściej występuje jako drzewo szczepione na pniu.
Właśnie tak najkorzystniej się prezentuje. Wierzba całolistna ma liście. Jeśli
chcesz ją uprawiać, nastaw się na systematyczne przycinanie drzewka. Czasami
trzeba to robić kilka razy w sezonie. Dzięki regularnemu podcinaniu wierzba
będzie mogła zachować swój kształt. Uprawiaj drzewko w cichym miejscu z dużą ilością
słońca.
-
Świerk – wcale nie musi być
ogromną choinką. Zwróć uwagę na kompaktowe odmiany, które można hodować w
doniczce w mieszkaniu. Polecaną jest Conica, czyli zielony i niezwykle gęsty
świerk karłowy. Odmiana preferuje wilgotne podłoże i słoneczne miejsca.
Wykazuje dużą odporność na mróz. Zimą powinieneś jednak chronić świerk Conica
przed porywistym wiatrem. Nie dopuszczaj również do przesychania podłoża
rośliny.
- Klon palmowy – świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Wspaniale sprawdza się przy naturalistycznych aranżacjach. Postaw na odmiany szczepione na pniu, które mają piękne, powycinane liście i nieco parasolowatą formę. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że klony palmowe mają duże wymagania. Zadbaj zatem o ciche i osłonięte od wiatru miejsce dla drzew. Nie przelewaj klonów, ponieważ bardzo nie lubią nadmiernie wilgotnej ziemi. Klony palmowe należy zabezpieczać na zimę.
Jakie jeszcze drzewka doniczkowe pasują na taras?
Wbrew pozorom na tarasie uprawiać można niektóre drzewa doniczkowe, będące nieuodpornionymi na mróz. Zatem nie tylko rośliny kwitnące latem sprawdzają się na domowym tarasie lub balkonie! Należy jednak pamiętać, że drzewa rosnące w chłodzie powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. Powinieneś zimować rośliny w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Drzewa doniczkowe mogą stać również na zabudowanym balkonie lub tarasie, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej 5 st. C. Co powiesz na drzewa śródziemnomorskie? Nie zrzucają liści na zimę i wystarczy je sporadycznie podlewać. Oto kilka polecanych odmian drzew do uprawy w doniczce:
- Oleandry – zakwitają na biało, różowo lub purpurowo. W donicy mogą mieć całkiem pokaźny rozmiar, ale powinieneś przycinać rośliny. Uważaj na nie przy posiadaniu małych dzieci i zwierzaków. Oleandry są trujące.
- Bugenwille – mają gwiazdkowate, białe kwiaty i drewniejące łodygi. Przepięknie komponują się z zimozielonymi drzewami.
- Cytrusy – doskonale odnajdują się w doniczkach. Pachną podczas kwitnienia. Często owocują, zwłaszcza drzewka cytrynowe.
- Kufliki – piękne drzewa, które wielu osobom kojarzą się ze szczotkami do mycia butelek od środka. Wspaniale ozdobią każdy balkon lub taras.
- Drzewka oliwne – charakteryzują się srebrzystymi liśćmi. Drzewa można kupić szczepione na pniu, co ułatwia ich hodowlę w doniczce.
Pamiętaj o tym, że drzewo w donicy będzie mieć mniej ziemi do dyspozycji niż w ogrodzie. Właśnie dlatego priorytetem będzie zapewnienie mu idealnych warunków rozwojowych. Kluczowym elementem jest wybór donicy lub innego pojemnika, a także podlewanie i nawożenie. Nie zapominaj, że przelanie lub przesuszenie nie działa na korzyść drzewka doniczkowego. Zadbaj również o dokładne zabezpieczenie rośliny przed zimą.