Duze kwiaty doniczkowe

duze kwiaty doniczkowe

Duże kwiaty doniczkowe to jedna z najpiękniejszych dekoracji do każdego wnętrza. Idealnie sprawdzają się w salonie lub w dużym holu. Dobrze wyeksponowane naprawdę będą najpiękniejsze. Duże kwiaty doniczkowe to te, które po kilku latach osiągają spore rozmiary. Można kupić zarówno maleńkie sadzonki, jak i duże, dojrzałe rośliny. W tej grupie roślin znajdują się zarówno egzotyczne monstery, jak i niektóre kaktusy, popularne zamiokulkasy czy drzewka cytrusowe uprawiane w doniczkach.

Filtry0

Duze kwiaty doniczkowe

Duze kwiaty doniczkowe - pozostałe

Duże kwiaty doniczkowe - jakie rośliny ozdobne wybrać do salonu?

Duże kwiaty doniczkowe to najpiękniejsza ozdoba wnętrza. Najczęściej stawia się je w salonie, by na każdego rzucały swój niewiarygodny urok. Trzeba tylko znaleźć dla nich odrobinę miejsca i dobrze je wyeksponować. Dowiedz się, jakie duże kwiaty do salonu sprawdzają się najlepiej!

Duże kwiaty doniczkowe do domu

Zazwyczaj szukamy niewielkich roślin doniczkowych, takich które wolno rosną i nie zajmą za wiele miejsca. W końcu zazwyczaj chcemy nimi ozdobić półkę na ścianie, regał z książkami czy niski stolik kawowy. A jednak czasami aż się prosi, by w jakimś miejscu ustawić duże kwiat doniczkowe.

Takie rośliny możemy wyhodować od małej roślinki zakupionej w sklepie ogrodniczym czy nawet markecie. Najlepszym przykładem jest zamiokulkas, który nierzadko w momencie zakupu ma około 25-30 cm. Po kilku latach natomiast już jest naprawdę potężną, wysoką rośliną. Jednak od razu można kupić także po prostu duże, dojrzałe rośliny. Są one często o wiele droższe niż te małe. Nierzadko wysokie rośliny kosztują nawet powyżej 500 zł! Jeśli jednak właśnie takie najbardziej pasują do salonu lub marzy nam się zielony kącik w pokoju, będzie to idealne rozwiązanie. Od razu będziemy mieć wspaniałą, świetnie wyglądającą roślinę.

Duże kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i ekspozycja

Duże kwiaty doniczkowe potrzebują regularnej pielęgnacji tak samo jak te małe. Jedynie mogą potrzebować intensywniejszego nawożenia. Wysokie rośliny ozdobne zazwyczaj nawozi się trochę większą dawką preparatu wieloskładnikowego. Bardzo często producenci takich środków umieszczają informację o dawkowaniu na opakowaniach. Jest ona uzależniona od objętości lub wielkości doniczki.

A propos doniczki, to właśnie pojemniki mają największe znaczenie w przypadku dużych roślin ozdobnych. To od rodzaju doniczki zależy ekspozycja roślin. Często stosuje się wysokie osłonki, w których znajduje się mniejsza, wypełniona ziemią doniczka. Dzięki nim rośliny są trochę wyżej i pięknie wyglądają. Wysokie rośliny doniczkowe potrzebują trochę miejsca, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć ciekawe kompozycje z innymi gatunkami. Zielony zakątek, w którym zielone rośliny ozdobne o dużych gabarytach stoją obok tych kwitnących lub kolorowych, poustawianych na przykład na nowoczesnych kwietnikach.

Duże kwiaty doniczkowe – najładniejsze palmy

Palmy to cenione rośliny ozdobne, które świetnie radzą sobie w doniczkach. Do wysokich roślin doniczkowych należą:

  • Chamedora wytworna,
  • Daktylowiec kanaryjski,
  • Kencja,
  • Areka żółtawa,
  • Palma kokosowa.

W naturze palmy są bardzo wysokie, ale w uprawie domowej także osiągają spore rozmiary. Mogą mieć nawet 2,5-3 m wysokości! Najczęściej przeszkodą do dalszego rozwoju staje się sufit. Palmy są piękne i przywodzą na myśl odpoczynek na gorących plażach, jednak mają także minusy. Potrzebują mnóstwo światła, muszą mieć także bardzo dużo miejsca. Wymagają lekko wilgotnego podłoża i pokojowej temperatury.

Palma kokosowa jest bardzo piękna i wiele osób decyduje się na jej uprawę. Jednak nie do końca nadaje się do domu – nie przechodzi pełnego cyklu i nie osiąga dojrzałości. Najczęściej zamiera po 2-3 latach.

Fikusy do salonu

Fikusy są bardzo lubiane i bardzo popularne. Mają ładne, ozdobne liście i dość szybko rosną. Mają także opinię łatwych w uprawie. To jedne z tych roślin, które można kupić naprawdę maleńkie, a po kilku latach mieć w domu ogromny okaz. Najpowszechniejszym z nich jest oczywiście beniaminek, czyli fikus benjamina. Jest to roślina, która może osiągnąć nawet 3 m wysokości. Ma postać drzewka złożonego z cienkich pędów, na których pojawiają się liście. Faktycznie raczej nie sprawia problemów w uprawie, o ile robisz wszystko tak, jak sobie życzy. Inaczej jego liście szybko żółkną i opadają.

Fikus sprężysty także szybko się rozwija. Jest nieco mniejszy, ale zachwyca pięknymi liśćmi. Są grubsze, mają wydłużony kształt i błyszczącą skórkę. Trzecia, mniej znana, propozycja to figowiec lirolistny. Ma duże, ciekawe liście i dorasta do 3 m wysokości.

Wszystkie fikusy mają dość podobne wymagania, jednak figowiec sprężysty jest najbardziej wytrzymały i jest największa szansa, że wybaczy błędy uprawne. Jego ozdobne liście przyciągają kurz i trzeba je przecierać.

Duże kwiaty doniczkowe proste w uprawie

Dwie rośliny ozdobne powinny zwrócić uwagę początkujących: zamiokulkas i skrzydłokwiat. Pewnie znasz te rośliny z centrów handlowych i biurowców. Są bardzo łatwe w uprawie i mają minimalne wymagania. I może wydawać ci się, że są to raczej niezbyt duże gatunki, ale nic bardziej mylnego. Dobrze pielęgnowane, mogą osiągnąć znaczne rozmiary. I oczywiście można je także takie duże kupić.

Skrzydłokwiat ma elegancki, gęsty pokrój. Jego liście wyrastają wprost z ziemi na ogonkach. Roślina kwitnie, tworząc białe lub zielone kwiaty, ale nie mają większego znaczenia dekoracyjnego. Liście są tutaj najważniejsze. Są piękne, dopóki kwiat ma zapewnioną odpowiednią ilość wody i składników odżywczych.

Zamiokulkasy to bardzo popularne rośliny ozdobne. Ich grube, ozdobione listkami liście mogą osiągnąć ponad metr wysokości. Jest to tak zwana żelazna roślina. Odpowiada jej i mocne, i słabe nasłonecznienie, i regularne podlewanie, i tymczasowa susza, nie wymaga nawet nawożenia. Ozdobne zamiokulkasy potrzebują małej doniczki, a ich liście można związać i przymocować do palika. Nie będą zajmować dużo miejsca.

Najładniejsze duże kwiaty: monstera

Monstera stała się ostatnio bardzo modna. Należy do najpopularniejszych roślin pokojowych. Jej duże rozmiary sprawiają, że potrzebuje sporo miejsca. Jej liście są ogromne, prawie okrągłe. Mają błyszczącą powierzchnię i są ozdobione wyjątkowymi dziurkami i otworkami. Nadaje to roślinie niezwykły charakter.

Monstery wymagają sporych podpór. Nic dziwnego, w końcu nierzadko osiągają 3-5 m wysokości! Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań. Tak naprawdę chce tylko mieć półcieniste stanowisko i lekko wilgotne podłoże. Trzeba także znaleźć dla niej ciepłe miejsce. To egzotyczna roślina, a spadki temperatur poniżej 15 stopni mogą być dla niej szkodliwe. Roślina uwielbia wręcz wilgotne podłoże.

Kawa w doniczce w uprawie domowej

Roślina kawy jest bardzo ciekawa. Kawowiec ma wspaniałe, błyszczące i ciemnozielone liście. Rosną na długich ogonkach i wyglądają wspaniale. Właśnie dla tych liści uprawia się tę piękną roślinę. Trzeba jej zapewnić odpowiednie stanowisko, a to niestety nie jest łatwe w domu.

Kawa potrzebuje widnego, słonecznego stanowiska, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Powinna mieć stałą temperaturę w zakresie 20-22 stopnie Celsjusza. Roślina wymaga także nawadniania i lubi mieć dobrze nawilżone powietrze wokół siebie. Dlatego warto postawić ją obok akwarium lub jak najczęściej zraszać. Na szczęście kawa nie wymaga okresu spoczynku zimą i nie trzeba znajdować dla niej chłodniejszego miejsca. Dobrze poradzi sobie w salonie, w którym stała wcześniej.

Najładniejsze draceny

Draceny nierzadko osiągają bardzo wysoki wzrost. Mają więcej niż metr wysokości. W sklepach można znaleźć i małe i duże okazy. Jeśli zależy ci na wysokiej dekoracji, kup raczej te większe – rośliny nie należą do najszybciej rosnących gatunków.

W domach najczęściej można spotkać dracenę obrzeżoną. Ma kształt rozgałęzionego drzewka, na szczycie wzniesionych, zdrewniałych łodyg pojawiają się duże pióropusze liści o białych obrzeżeniach. Dracena smocza jest równie atrakcyjna. Tworzy jeden duży pień, wokół którego wyrastają większe, zielone liście. Ładnie się to prezentuje, a roślina także może osiągnąć spore rozmiary. W naturze to duże, potężne drzewo.

Draceny nie mają dużych wymagań. Rozproszone światło, regularne podlewanie i nawożenie w okresie od marca do września wystarczy, by dobrze się rozwijały. To rośliny wprost idealne do salonu. Trzeba jednak pamiętać, że dracena smocza lubi mieć okres spoczynku, kiedy temperatura będzie nieco niższa. Należy więc znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko na zimę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto