Duże rośliny doniczkowe
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Oleander pospolitykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szeflera drzewkowatakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W ciepłych krajach szeflera drzewkowata od dawna jest sadzona jako krzew ozdobny w parkach i ogrodach. W naszych warunkach jest popularną rośliną doniczkową. Główną ozdobę stanowią duże, przypominające parasolki liście. W warunkach domowych szeflera rzadko kwitnie.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Duże rośliny doniczkowe - pozostałe
-
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kumkwat perłowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kumkwat perłowy należy do tej samej rodziny botanicznej co pomarańcze i inne owoce cytrusowe, jednak do oddzielnego rodzaju. Zagadkowa nazwa rośliny wynika z jej chińskiego pochodzenia i oznacza w języku kantońskim "złotą pomarańczę". Z kolei nazwa botaniczna "Fortunella" upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune'a.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Opuncja figowabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja figowa jest meksykańskim sukulentem, który w naszych warunkach może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. Rozwija duże, żółte kwiaty, a potem słodkie i soczyste owoce. Jest jedynym gatunkiem opuncji uprawianym w regionie śródziemnomorskim.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Różanecznik indyjskikrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Liczne odmiany różanecznika indyjskiego wnoszą do mieszkania jaskrawe kolory nawet w szarym okresie jesienno-zimowym. Niewiele jest roślin doniczkowych, które tak jak one potrafią uszczęśliwiać nas niezwykłym bogactwem kwiatów. Azalie doniczkowe, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć od sierpnia do kwietnia.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Ketmia róża chińskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ketmia róża chińska należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych. Chociaż z różą nie ma nic wspólnego i bliżej jest spokrewniona z malwą albo lipą, jej duże kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Domowej ketmii róży chińskiej nie należy mylić z ogrodową ketmią syryjską.
krzew Trudność uprawy: średnia
-
Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Alokazja Black Velvetbyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosnąca dziko w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo Alocasia reginula była pierwotnie opisywana jako Alocasia 'Black Velvet', jakby była odmianą lub rodzajem hybrydy. Została uznana za odrębny, botaniczny gatunek. Odznacza się niespotykanym, prawie czarnym kolorem liści.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ostrokrzew paragwajskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Nazwa botaniczna ostrokrzew paragwajski jest mało znana, znacznie bardziej popularna jest natomiast hiszpańska nazwa yerba mate. Napar z liści i gałązek tej rośliny znany jest mieszkańcom Ameryki Południowej od pradawnych czasów. W naszych warunkach możliwa jest uprawa ostrokrzewu paragwajskiego jedynie w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Fatsja japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Fatsja japońska jest zimozielonym krzewem, który uprawiany w naszych warunkach jako roślina doniczkowa wnosi do mieszkania dalekowschodni nastrój. Nazwa rodzajowa pochodzi od przybliżonej wymowy japońskiego słowa "osiem", co ma związek z ośmioma działkami klapowanych liści krzewu. Jako roślina ozdobna fatsja doczekała się wielu odmian, różniących się formą i kolorem liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wilczomlecz białounerwionykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz trójżebrowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ze względu na grube i mięsiste pędy z krótkimi kolcami, wilczomlecz trójżebrowy bywa czasem błędnie uważany za gatunek kaktusa. Podobnie jak kaktusy należy do sukulentów, ale w przeciwieństwie do nich wytwarza liczne delikatne, zielone liście, które rozwijają się w górnej części pędów.
krzew -
Rozmaryn lekarskipółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Rozmaryn lekarski jest aromatycznym, wiecznie zielonym półkrzewem z regionu śródziemnomorskiego. Jako roślina lecznicza i przyprawowa rozmaryn był tam uprawiany już w starożytności. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego ros = "rosa" i marinus = "morze" i znaczy „rosa morza”, co wskazuje na częste występowanie rośliny na wybrzeżu morskim.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa
-
Alokazja amazońska 'Polly'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja amazońska 'Polly' wbrew mylącej nazwie nie ma nic wspólnego z Amazonią, ale jest hybrydą pochodzących z dżungli Archipelagu Malajskiego gatunków Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Używana powszechnie nazwa rośliny ma związek z nazwą szkółki „Amazon Nursery” na Florydzie, gdzie została wyhodowana.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Alokazja Wentiibyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia wentii jest tropikalną byliną z rodziny obrazkowatych. Razem z innymi gatunkami i odmianami alokazji tworzy grupę roślin doniczkowych o bardzo dekoracyjnych liściach. Ze względu na swoje pochodzenie, alokazja wentii wymaga do wzrostu odpowiednich warunków.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wawrzyn szlachetnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wawrzyn szlachetny jest znanym i cenionym od starożytności zimozielonym krzewem o aromatycznych liściach. Jako roślina śródziemnomorska, wrażliwa na mróz, w naszych warunkach może być uprawiany tylko w doniczkach. Na polską nazwę rośliny miała niewątpliwie wpływ czeska etymologia ludowa, która łaciński laur przekształciła w lavr i potem w lavřín, a stąd już tylko krok do polskiego wawrzynu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus treubii 'Moonlight'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
W przypadku egzotycznych roślin ozdobnych tworzenie potocznych nazw polskich nie nadąża czasem za ich popularnością, czego przykładem może być efektowna odmiana pnącza Scindapsus treubii 'Moonlight'. Ciemnozielone liście rośliny mają srebrzysty połysk, który przypomina księżycową poświatę - stad nazwa odmiany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Duże rośliny doniczkowe - popularne rośliny doniczkowe. Jakie wybrać do salonu?
Duże rośliny doniczkowe to dobry sposób na zieloną ozdobę salonu, balkonu, ogrodu zimowego czy eleganckiej klatki schodowej. Są piękne, ich zielony kolor koi nerwy, a niektóre mają właściwości oczyszczające powietrze. Jakie duże rośliny do donic warto wybrać na ozdobę salonu?
Najbardziej popularne rośliny egzotyczne
Istnieje żelazny zestaw dużych roślin doniczkowych, który pojawia się niemal w każdym domu. Te rośliny domowe mają wiele odmian dostosowanych do uprawy doniczkowej i niewielkie wymagania. Jakie duże rośliny doniczkowe najchętniej zapraszamy do domu?
- Monstera – prawdopodobnie jedna z tych roślin, które przychodzą jako pierwsze do głowy na hasło: duże rośliny doniczkowe. Monstery należą do rodziny obrazkowatych i mają duże, dekoracyjnie postrzępione liście. Tak naprawdę do wyboru jest wiele odmian i gatunków monstery. Niektóre można uprawiać jako krzewy w donicach, inne są bardziej pnące i będą potrzebowały jakiejś podpory. Absolutną faworytką jest monstera deliciosa, o olbrzymich, sercowatych liściach z postrzępionymi brzegami. Długie łodygi liści są na tyle sztywne, że nie potrzebują podpory, chociaż można im dodać palik kokosowy. Typowym pnącym gatunkiem jest monstera minima. W naturze monstery są roślinami pnącymi i dorastają nawet do 20 m.
- Palma koralowa (chamedora wytworna) – piękna palma o okazałych liściach, dorastająca do 1,5 m (w naturze do 3 m). Jej główną ozdobą są liście, ale jeżeli się postaramy, to może też zakwitnąć.
- Figowiec (fikus) – to tak naprawdę rodzaj o wielu zróżnicowanych gatunkach i odmianach. Jako dużą roślinę doniczkową chętnie wykorzystuje się fikus sprężysty, o dużych, eliptycznych liściach. Dorasta on do 1,5 m wysokości. Dzięki dużym liściom ma też właściwości oczyszczające powietrze. To idealny pomysł na ozdobę do salonu. Tym bardziej, że powinno się dla niego wybrać stałe miejsce, bo nie lubi przeprowadzek. Innym figowcem, który dobrze zaprezentuje się w dużym salonie jest fikus pnący.
- Anturium – samo anturium nie należy do najwyższych (docelowo około 70 cm), ale ma duże liście i wyraziste, duże kwiaty. Liść przykwiatowy ma intensywną barwę (czerwona, biała, różowa, czarna, wielokolorowa). W salonie na pewno będzie akcentem przyciągającym wzrok.
Drzewko w mieszkaniu
Oprócz roślin pnących i rosnących w liściastych kępach, popularne są też niewysokie krzewy o pokroju drzewiastym. Z pewnością należy do nich wspomniany wcześniej fikus. Niektóre z nich nadają się do wystawienia latem na balkon. Jakie drzewka możemy uprawiać w donicy w mieszkaniu?
- Draceny – bardzo popularne rośliny pokojowe. Różnią się kształtem i wielkością, ale wszystkie są sukulentami z rodziny szparagowatych. Zwykle ten rodzaj kojarzymy z draceną obrzeżoną, która pojawia się najczęściej w polskich mieszkaniach i biurach. Potrafi dorosnąć do 2,5 metra (w naturze nawet to 5 m). Ma niewielkie wymagania i wnosi egzotyczną atmosferę do salonu. Oprócz draceny obrzeżonej uprawia się w donicach dracenę smoczą, odwróconą i wonną. Współcześnie do tego samego rodzaju zalicza się sansewiery, ale mają one całkiem inny pokrój.
- Adenium obesum (róża pustyni) – sukulent o grubym pniu, przypominającym baobab. Jego główną zaletą są duże, różowe kwiaty, utrzymujące się od kwietnia do września. Latem można ją wystawiać na słoneczny, osłonięty od wiatru balkon.
- Cytrusy – drzewka cytrusowe, oprócz tego, że rodzą pożyteczne owoce, mają bardzo dekoracyjne liście i kwiaty. Duże, mięsiste, zielone liście o owalnym kształcie pięknie kontrastują z intensywnie żółtym lub pomarańczowym kolorem owoców. W każdym stadium rozwoju mogą być doskonałą ozdobą salonu lub biura. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniemy wiele odmian pomarańczy i cytryny, również karłowe odmiany do salonu, dorastające do 1,5 m.
- Szeflera parasolowata – drzewko pochodzące z Australii, ale doskonale udaje się w uprawie doniczkowej. W domowych warunkach osiąga 1,5-2,5 metra wysokości. Jego główną ozdobą są duże, dłoniaste liście. Ułożone prawie promieniście i wyginające się lekko na końcach ku dołowi, przypominają parasolki.
W salonie zwykle nie uprawia się iglaków, chyba że ktoś ma specjalną kolekcję drzewek bonsai. Natomiast drzewka i krzewy iglaste w donicach będą stanowiły świetną, wiecznie zieloną ozdobę balkonu.
Kawałek dżungli w salonie
Duże rośliny doniczkowe w salonie można prezentować pojedynczo lub kilka obok siebie. Jeżeli mamy trochę więcej przestrzeni, to warto stworzyć bardziej zwartą kompozycję. Może to być bardziej lub mniej zaawansowana domowa dżungla.
Podstawowa dżungla domowa może się składać z ustawionych w jednym miejscu (nawet na jednym kwietniku) roślin o podobnych wymaganiach. Zwykle łączy się np. monsterę, dużą palmę koralową, bananowiec i nieco mniejsze rośliny liściaste – alokazję, skrzydłokwiat lub bardzo efektownie kwitnącą kalię. Całość można urozmaicić dodając pnącza. Szczególnie dobrze sprawdzi się popularne i mało wymagające epipremnum. Drobnolistną peperomię można zawiesić w donicy pod sufitem lub ustawić na podwyższonym kwietniku.
Ekstremalna miejska dżungla to nie tylko kilka doniczek, ale cała zielona ściana. Możemy tu dobrać rodzaje paproci, niedużych pnączy i sukulentów. Dobrze powinny sobie też poradzić oplątwy, jeżeli tylko zapewnimy im właściwe podłoże.
Duże rośliny doniczkowe to szeroka gama gatunków o różnych wymaganiach i właściwościach. Można je bez problemu dobrać do różnego typu mieszkań.