Duże rośliny doniczkowe

Ilustracja duże rośliny doniczkowe

Duże rośliny doniczkowe – rośliny przeznaczone do uprawy w dużych doniczkach. Są to najczęściej gatunki egzotyczne, o dużych liściach i drewniejących łodygach. Za duże uznaje się rośliny, których wielkość nie pozwala na postawienie doniczki na zwykłym parapecie lub półce. Zwykle ich wysokość przekracza 1 m. Mają pokrój krzaczasty (oleander), kępowy (zielistka), a nawet drzewiasty (draceny). Do dużych roślin doniczkowych można też zaliczyć pnącza (np. monstera minima) o dużych liściach, dorastające do kilku metrów, które owijają się na palikach, kratkach i opierają na podpórkach. Duża roślina w doniczce może być pojedynczą ozdobą pokoju lub stanowić punkt centralny domowej kolekcji roślin, tzw. miejskiej dżungli.

Filtry0

Duże rośliny doniczkowe

Duże rośliny doniczkowe - pozostałe

Duże rośliny doniczkowe - popularne rośliny doniczkowe. Jakie wybrać do salonu?

Duże rośliny doniczkowe to dobry sposób na zieloną ozdobę salonu, balkonu, ogrodu zimowego czy eleganckiej klatki schodowej. Są piękne, ich zielony kolor koi nerwy, a niektóre mają właściwości oczyszczające powietrze. Jakie duże rośliny do donic warto wybrać na ozdobę salonu?

Najbardziej popularne rośliny egzotyczne

Istnieje żelazny zestaw dużych roślin doniczkowych, który pojawia się niemal w każdym domu. Te rośliny domowe mają wiele odmian dostosowanych do uprawy doniczkowej i niewielkie wymagania. Jakie duże rośliny doniczkowe najchętniej zapraszamy do domu?

  • Monstera – prawdopodobnie jedna z tych roślin, które przychodzą jako pierwsze do głowy na hasło: duże rośliny doniczkowe. Monstery należą do rodziny obrazkowatych i mają duże, dekoracyjnie postrzępione liście. Tak naprawdę do wyboru jest wiele odmian i gatunków monstery. Niektóre można uprawiać jako krzewy w donicach, inne są bardziej pnące i będą potrzebowały jakiejś podpory. Absolutną faworytką jest monstera deliciosa, o olbrzymich, sercowatych liściach z postrzępionymi brzegami. Długie łodygi liści są na tyle sztywne, że nie potrzebują podpory, chociaż można im dodać palik kokosowy. Typowym pnącym gatunkiem jest monstera minima. W naturze monstery są roślinami pnącymi i dorastają nawet do 20 m.
  • Palma koralowa (chamedora wytworna) – piękna palma o okazałych liściach, dorastająca do 1,5 m (w naturze do 3 m). Jej główną ozdobą są liście, ale jeżeli się postaramy, to może też zakwitnąć.
  • Figowiec (fikus) – to tak naprawdę rodzaj o wielu zróżnicowanych gatunkach i odmianach. Jako dużą roślinę doniczkową chętnie wykorzystuje się fikus sprężysty, o dużych, eliptycznych liściach. Dorasta on do 1,5 m wysokości. Dzięki dużym liściom ma też właściwości oczyszczające powietrze. To idealny pomysł na ozdobę do salonu. Tym bardziej, że powinno się dla niego wybrać stałe miejsce, bo nie lubi przeprowadzek. Innym figowcem, który dobrze zaprezentuje się w dużym salonie jest fikus pnący.
  • Anturium – samo anturium nie należy do najwyższych (docelowo około 70 cm), ale ma duże liście i wyraziste, duże kwiaty. Liść przykwiatowy ma intensywną barwę (czerwona, biała, różowa, czarna, wielokolorowa). W salonie na pewno będzie akcentem przyciągającym wzrok.

Drzewko w mieszkaniu

Oprócz roślin pnących i rosnących w liściastych kępach, popularne są też niewysokie krzewy o pokroju drzewiastym. Z pewnością należy do nich wspomniany wcześniej fikus. Niektóre z nich nadają się do wystawienia latem na balkon. Jakie drzewka możemy uprawiać w donicy w mieszkaniu?

  • Draceny – bardzo popularne rośliny pokojowe. Różnią się kształtem i wielkością, ale wszystkie są sukulentami z rodziny szparagowatych. Zwykle ten rodzaj kojarzymy z draceną obrzeżoną, która pojawia się najczęściej w polskich mieszkaniach i biurach. Potrafi dorosnąć do 2,5 metra (w naturze nawet to 5 m). Ma niewielkie wymagania i wnosi egzotyczną atmosferę do salonu. Oprócz draceny obrzeżonej uprawia się w donicach dracenę smoczą, odwróconą i wonną. Współcześnie do tego samego rodzaju zalicza się sansewiery, ale mają one całkiem inny pokrój.
  • Adenium obesum (róża pustyni) – sukulent o grubym pniu, przypominającym baobab. Jego główną zaletą są duże, różowe kwiaty, utrzymujące się od kwietnia do września. Latem można ją wystawiać na słoneczny, osłonięty od wiatru balkon.
  • Cytrusy – drzewka cytrusowe, oprócz tego, że rodzą pożyteczne owoce, mają bardzo dekoracyjne liście i kwiaty. Duże, mięsiste, zielone liście o owalnym kształcie pięknie kontrastują z intensywnie żółtym lub pomarańczowym kolorem owoców. W każdym stadium rozwoju mogą być doskonałą ozdobą salonu lub biura. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniemy wiele odmian pomarańczy i cytryny, również karłowe odmiany do salonu, dorastające do 1,5 m.
  • Szeflera parasolowata – drzewko pochodzące z Australii, ale doskonale udaje się w uprawie doniczkowej. W domowych warunkach osiąga 1,5-2,5 metra wysokości. Jego główną ozdobą są duże, dłoniaste liście. Ułożone prawie promieniście i wyginające się lekko na końcach ku dołowi, przypominają parasolki.

W salonie zwykle nie uprawia się iglaków, chyba że ktoś ma specjalną kolekcję drzewek bonsai. Natomiast drzewka i krzewy iglaste w donicach będą stanowiły świetną, wiecznie zieloną ozdobę balkonu.

Kawałek dżungli w salonie

Duże rośliny doniczkowe w salonie można prezentować pojedynczo lub kilka obok siebie. Jeżeli mamy trochę więcej przestrzeni, to warto stworzyć bardziej zwartą kompozycję. Może to być bardziej lub mniej zaawansowana domowa dżungla.

Podstawowa dżungla domowa może się składać z ustawionych w jednym miejscu (nawet na jednym kwietniku) roślin o podobnych wymaganiach. Zwykle łączy się np. monsterę, dużą palmę koralową, bananowiec i nieco mniejsze rośliny liściaste – alokazję, skrzydłokwiat lub bardzo efektownie kwitnącą kalię. Całość można urozmaicić dodając pnącza. Szczególnie dobrze sprawdzi się popularne i mało wymagające epipremnum. Drobnolistną peperomię można zawiesić w donicy pod sufitem lub ustawić na podwyższonym kwietniku.

Ekstremalna miejska dżungla to nie tylko kilka doniczek, ale cała zielona ściana. Możemy tu dobrać rodzaje paproci, niedużych pnączy i sukulentów. Dobrze powinny sobie też poradzić oplątwy, jeżeli tylko zapewnimy im właściwe podłoże.

Duże rośliny doniczkowe to szeroka gama gatunków o różnych wymaganiach i właściwościach. Można je bez problemu dobrać do różnego typu mieszkań.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto