Dzikie rośliny jadalne
-
Bez czarnykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Róża dzikakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża dzika jest krzewem rodzimego pochodzenia o subtelnej urodzie pachnących, pięciopłatkowych kwiatów. Dojrzałe owoce są znanym od wieków, cennym surowcem zielarskim i źródłem ogromnej ilości witaminy C. Płatki kwiatowe można kandyzować albo przerabiać na konfitury i herbatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jasnota purpurowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jasnota purpurowa jest rośliną jednoroczną rodzimego pochodzenia, spotykaną pospolicie na terenie całego kraju. Takie rośliny, nazywane często chwastami, są zwykle niedoceniane. Jasnota purpurowa dostarcza pokarmu wielu gatunkom owadów, a jej młode pędy i kwiaty są smaczne, zdrowe i posiadają właściwości lecznicze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Dzikie rośliny jadalne - pozostałe
-
Rdest ptasirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rdest ptasi jest rodzimym gatunkiem, który doskonale przystosował się do lokalnych warunków i bez trudu wygrywa konkurencję z roślinami obcego pochodzenia. Chociaż z rabat kwiatowych i trawników bywa usuwany, to jednak warto docenić subtelną urodę rdestu ptasiego oraz jego właściwości lecznicze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Macierzanka piaskowakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Macierzanka piaskowa jest bardzo niską krzewinką rodzimego pochodzenia. W naturze spotyka się ją w widnych lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Jest nie tylko efektowną rośliną okrywową, ale też aromatycznym ziołem i przyprawą.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota białabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Jasnota biała przypomina ogólnym wyglądem i kształtem liści pokrzywę, jednak z tą parzącą rośliną łączy ją tylko pokrewieństwo w ramach botanicznej rodziny. Jako bylina rodzimego pochodzenia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jasnota biała zalicza się do ziół jadalnych, ma właściwości lecznicze, a jej kwiaty stanowią źródło pokarmu dla wielu owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wężymord czarny korzeńrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Skorzonera jest nie tylko cennym warzywem korzeniowym, ale również piękną rośliną ozdobną. Duże żółte kwiaty o zapachu wanilii na długich pędach kwiatowych przypominają nieco kwiaty mniszka lekarskiego. Nazwa rodzajowa Scorzonera wywodzi się od hiszpańskiego escorzonera = żmija i nawiązuje do dawnego zastosowania tej rośliny w medycynie ludowej jako lekarstwa na jad żmii.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Śliwa tarninakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Śliwa tarnina jest krzewem rodzimego pochodzenia, bardzo cennym pod względem ekologicznym. Gęste zarośla tarniny stanowią miejsca lęgowe i kryjówki dla licznych ptaków i małych ssaków. Kuliste, granatowe owoce są jadalne i nadają się na przetwory. Kwiaty posiadają właściwości lecznicze.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pióropusznik strusibyliny bylina z kłączem liściowa
Pióropusznik strusi jest krajową paprocią o silnych kłączach i podziemnych rozłogach. Nazwa rodzajowa upamiętnia włoskiego fizyka Carlo Matteucci. Bardzo duże pióropusze liści stanowią efektowną ozdobę w ogrodzie. Liście zasuszone jesienią utrzymują się do końca zimy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przymiotno kanadyjskierośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodzące z Ameryki Północnej przymiotno kanadyjskie rośnie dzisiaj na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W XVII wieku trafiło najpierw do francuskich ogrodów botanicznych jako roślina ozdoba, a potem rozprzestrzeniło się szybko na całą Europę, również na Polskę. Przymiotno kanadyjskie traktowane często jako chwast, posiada oryginalną, subtelną urodę, a młode liście są nawet jadalne.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca polna jest przykładem uprawnej rośliny, która zastąpiona innymi gatunkami o lepszych właściwościach, jest teraz uznawana przez rolników za chwast. Odkładając na bok uprzedzenia, warto zauważyć w gorczycy polnej subtelną urodę złotych kwiatów oraz przydatność w kuchni pąków kwiatowych i liści.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pałka szerokolistnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pałka szerokolistna jest byliną z długim kłączem, rosnącą nad brzegami wód i tworzącą rozległe szuwary. Zarówno kłącza, jak i pędy, kwiatostany oraz nasiona tej rośliny są jadalne. Na dodatek może pełnić w ogrodzie funkcję dekoracyjną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kapusta sitowatarośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Kapusta sitowata znana potocznie jako musztardowiec, chińska musztarda albo kapusta sarepska jest rośliną jednoroczną ze znanej rodziny kapustowatych. Liście mogą być wykorzystywane jako warzywo, nasiona jako przyprawa, a cała roślina z żółtymi kwiatami ma również walory dekoracyjne. Do Polski przybyła dopiero w XIX wieku.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia hiszpańskarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Szałwia hiszpańska jest jednoroczną rośliną, która była uprawiana przez rdzennych mieszkańców dzisiejszego Meksyku już kilka tysięcy lat temu. Nazwę gatunkową nadał błędnie Linneusz, ponieważ sprowadzana z Meksyku roślina była uprawiana również w Hiszpanii. Nasiona szałwii hiszpańskiej mogą być użyte do celów spożywczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik gęsibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pięciornik gęsi jest rodzimą byliną o właściwościach leczniczych. Pierzaste liście od spodu srebrzyście owłosione, jak również kłącze, mogą być wykorzystane w kuchni. Złociste kwiaty pięciornika na tle ciemnej zieleni liści dobrze prezentują się również na ogrodowej rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Szczaw zwyczajny jest rodzimą byliną o raczej rzadko spotykanym rozwoju dwupiennym. To oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się oddzielnie na dwóch roślinach. Zawierające kwas szczawiowy liście są jadalne i używane do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Kolcowój chińskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Bogate w witaminy i cenione od tysiącleci w azjatyckiej medycynie owoce kolcowoju chińskiego zyskały sławę jako superfood. Handlowa nazwa "jagody goji" pochodzi od chińskiego "gouqi". Krzew jest odporny na mróz i z powodzeniem może być uprawiany w naszych ogrodach również w celach dekoracyjnych.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kamasja jadalnabyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Kamasja jadalna jest bardzo dekoracyjną, chociaż rzadko spotykaną w naszych ogrodach byliną. Jej cebule były ważnym pokarmem Indian zamieszkujących północno-zachodnie obszary Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa quamash pochodzi z języka narodu Nez Perce i oznacza właśnie "jadalną cebulę".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Oliwnik baldaszkowatykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Oliwnik baldaszkowaty jest rozłożystym krzewem Dalekiego Wschodu, mało wymagającym i odpornym na mróz. Jego ozdobę stanowią szarozielone liście, przyjemnie pachnące kwiaty, jak również dojrzewające we wrześniu czerwone owoce. Kuliste pestkowce oliwnika są soczyste, bardzo smaczne i nadają się zarówno na przetwory, jak i do spożycia na surowo.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cyklantera stopowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodząca z Peru cyklantera stopowa jest jednorocznym pnączem spokrewnionym z ogórkiem i dynią. Przez Inków była uprawiana jako warzywo już przed setkami lat. Owoce cyklantery są jadalne i lecznicze. Uprawa tej mało znanej u nas rośliny jest podobna jak uprawa popularnych ogórków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Łopian większyrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Łopian większy jest rodzimą rośliną, którą wiele osób woli oglądać z daleka, ze względu na zaopatrzone w haczyki kwiaty, które wczepiają się w ubranie i futro domowych zwierząt. Pomijając uprzedzenia, warto mieć łopian w ogrodzie, ponieważ nie tylko prezentuje efektowny wygląd, ale również zapewnia pokarm wielu owadom i ptakom, a jego korzenie są jadalne i mają właściwości lecznicze.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca biała jest zadomowioną u nas od XVII wieku jednoroczną rośliną z Europy Południowej. Dawniej uprawiana jako roślina oleista, obecnie dostarcza nasion do wyrobu przypraw i musztardy. Ze względu na delikatny urok jasnozłotych kwiatów, gorczyca biała może pełnić rolę dekoracji w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Ogórecznik lekarskirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Ogórecznik lekarski jest śródziemnomorską rośliną jednoroczną, uprawianą jako roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do przyjemnego zapachu ogórków, jaki wydziela roślina, zaś botaniczna pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa borra = "tkanina z szorstkiej wełny" i wskazuje na owłosione liście i łodygi.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Karczoch zwyczajnybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Karczoch zwyczajny jest znanym od starożytności warzywem, którego częścią jadalną są części główki kwiatostanów albo ogonki liściowe. Oprócz walorów kulinarnych karczoch posiada również efektowny wygląd liści i kwiatów, i z powodzeniem może pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie. Nazwa rodzajowa upamiętnia atrakcyjną nimfę o imieniu Cynara, która odrzuciła zaloty Zeusa i została przez niego zamieniona w kolczastego karczocha.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szarłat szorstkirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Szarłat szorstki jest jednoroczną rośliną, do Europy dotarł na początku XIX wieku i rozprzestrzenił się również na terenie Polski. Wyprostowany pokrój oraz zielone, zebrane w pozorny kłos na szczycie pędu kwiaty, mogą stanowić element ogrodowej kompozycji. Szarłat szorstki może być wykorzystany do celów spożywczych albo na karmę dla zwierząt.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Orzech czarnydrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Orzech czarny jest bliskim krewnym orzecha włoskiego i atrakcyjnym drzewem ogrodowym. Do Europy został sprowadzony z Ameryki Północnej już w XVII wieku, jednak w Polsce jest raczej mało znany. Zielona skórka opadłych z drzewa owoców przybiera z czasem czarny kolor, a pod grubą i twardą skorupą kryją się jadalne orzechy, ale małe, twarde i łatwo się psujące; pod względem smaku ustępują orzechom włoskim.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Mięta meksykańskabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta meksykańska, nazywana kubańskim oregano albo jamajskim tymiankiem, wbrew mylącym nazwom pochodzi z południowej Afryki. Nie jest też tymiankiem, chociaż przypomina go smakiem i bliżej jej do popularnej komarzycy. Epitet gatunkowy amboinicus odnosi się do indonezyjskiej wyspy Ambon, na której roślina została znaleziona i opisana przez portugalskiego przyrodnika João de Loureiro (1717–1791).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ogórek meksykańskirośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek meksykański jest ciekawą tropikalną rośliną z rodziny dyniowatych, która w naszych warunkach jest uprawiana zwykle jako jednoroczna. Pokryte ciemnozieloną skórką i jasnym wzorem owoce do złudzenia przypominają miniaturowe arbuzy o smaku ogórka połączonym z limonką. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa mēlothrōn = "rodzaj winogron", co nawiązuje do wielkości owoców.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Chmiel zwyczajnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Chmiel zwyczajny jest bujnie rosnącym, bylinowym pnączem, którego owocostany są wykorzystywane w warzeniu piwa. Może również z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie, ponieważ wiosną, w ciągu kilku tygodni, potrafi stworzyć gęstą, zieloną zasłonę. Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną - na roślinach męskich rozwijają się wiechy zielonkawych kwiatów, a na żeńskich ozdobne, szyszkowate kwiatostany.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Trętwian czterorożnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Szpinak nowozelandzki jest wprawdzie podobny do naszego szpinaku, nie jest jednak z nim spokrewniony i występuje, jak nazwa wskazuje, w Nowej Zelandii, a także Australii i Japonii. Do Europy trafił pod koniec XVIII wieku. Wadą tego wciąż mało znanego, chociaż wartościowego warzywa jest niedostosowanie do naszego klimatu; szybko rośnie tylko w wysokich temperaturach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Mącznica lekarskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Mącznica lekarska jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, która tworzy niskie, przyziemne dywany. Ozdobę stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, dzbaneczkowate, białe kwiaty oraz czerwone, połyskujące jagody, które utrzymują się do wczesnej zimy. Owoce mącznicy są chętnie zjadane przez różne zwierzęta, również przez niedźwiedzie, i stąd bierze się grecko-łacińska etymologia nazwy Arctostaphylos uva-ursi (arctos i ursus to właśnie niedźwiedź, a słowa staphyle i uva oznaczają grona).
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Miechunka peruwiańskarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Pochodząca z górskich regionów tropikalnej Ameryki Południowej miechunka peruwiańska, w naszych warunkach jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Owoce tej rośliny są jadalne, mają oryginalny słodkawo-kwaskowaty smak, można jeść je na surowo, robić przetwory albo suszyć - i wtedy przypominają rodzynki. Nazwa rodzajowa Physalis pochodzi od greckiego physa = "bąbel, bańka" i nawiązuje do zrośniętych działek kielicha otaczających jagodę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Chrzan pospolitybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Chrzan pospolity jest uprawianą w Europie od wielu wieków rośliną leczniczą i przyprawową. Korzeń chrzanu ma zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne w leczeniu wielu chorób. Ostry, charakterystyczny smak chrzanu stanowi cenny dodatek do rozmaitych potraw, sosów i sałatek. Uprawa chrzanu pospolitego w ogrodzie opłaca się, ponieważ tylko świeżo wykopany korzeń zawiera całe bogactwo smaku i aromatu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Dzikie rośliny jadalne – lista dzikorosnących roślin jadalnych w Polsce
Dzikie rośliny jadalne to nic innego jak dziko rosnące odmiany roślin w Polsce. Czasem można trafić na nie rosnące na łące, a innym razem w lesie. Popularne rośliny, które są jadalne, to często powszechnie dostępne gatunki. Które odmiany poleca się hodować w ogrodzie? Czy dzikie jagody są zdrowe? Jaki potencjał mają rośliny porastające łąki i lasy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Dzikie rośliny jadalne – popularne odmiany dzikich roślin, które są jadalne
Dlaczego warto zwrócić uwagę na dzikie rośliny jadalne?
Dziko rosnące rośliny w Polsce w dalszym ciągu są mało zauważalne. Niektórzy nawet nie mają pojęcia, że można ich używać w kuchni. Tymczasem istnieje mnóstwo sposobów na przygotowanie dziko rosnących roślin jadalnych oraz kwiatów. Przyrządza się je podobnie do warzyw. Można też dodawać rośliny bezpośrednio do potraw, używając w formie przypraw. Dla przykładu zupę pomidorową warto posypać kwiatami ogórecznika. Zwykły twaróg smakowo polepszą listki mleczu, a stokrotka stać się może znakomitym i aromatycznym dodatkiem do sałatki. Poza tym dzikie rośliny jadalne wykazują właściwości zdrowotne. Mają w sobie sporo mikroelementów, soli mineralnych i witamin. Poza tym są niskokaloryczne i mają dużą zawartość błonnika. Właśnie dlatego mogą stać się elementem menu wielu Polaków. Lecznicze działanie dzikich roślin jadalnych znane jest już od dawna. Ich wartość odżywcza zależy od okresu wegetacyjnego. Najlepiej zatem dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, kiedy zbierać daną roślinę. Wiosną i latem warto zbierać liście, młode pęki oraz kwiaty. Nie dotyczy to jednak wszystkich roślin. Jeśli chodzi o korzenie roślin jadalnych, można je pobierać jesienią – podczas gdy rośliny są w fazie spoczynku.
Zanim zbierzesz i zjesz daną roślinę, koniecznie przeprowadź kilka prób skórnych. W ten sposób dowiesz się, czy na pewno cię nie uczula. Możesz np. wetrzeć rozgniecioną roślinę w skórę – w takie miejsce, które jest delikatne. Jak zacząć dodawać wybraną roślinę do kuchni? Od niewielkich porcji. Może być to np. łyżeczka stołowa do posiłku (np. listek pokrzywy lub rozkruszony mniszek). Musisz jednak pamiętać o ważnych zasadach, zanim zdecydujesz się na zbiór jakiejkolwiek dzikiej rośliny:
- Porządnie zidentyfikuj zbierany okaz dziko rosnącej rośliny. Musisz mieć pewność, że nadaje się do spożycia. Warto posłużyć się np. przewodnikiem. Oczywiście nie zawsze okazuje się to wystarczające. Niektóre rośliny na polu czy łące mogą przypominać te z przewodnika zielarskiego. W rzeczywistości będą jednak zupełnie czym innym. Naucz się rozróżniać chwasty jadalne od trujących.
- Nabierz pewności odnośnie do lokalizacji dzikich roślin jadalnych. Dany obszar nie powinien być traktowany pestycydami. Stawiaj wyłącznie na zdrowe okazy, które charakteryzują się zielonymi liśćmi oraz łodygami.
- Podczas zrywania roślin rozeznaj się w terenie. Jeśli wybrany okaz rośnie pojedynczo i w okolicy nie ma już więcej takich roślin, lepiej sobie pójść. Pozwól roślinom się rozrosnąć. Właśnie w taki sposób możesz im pomóc w rozwoju.
Czarny bez, nagietek i nasturcja – rośliny rosnące w lesie i na łące
Okazuje się, że gatunki dzikich roślin jadalnych są w Polsce bardzo znane. Wśród nich największy potencjał kulinarny ma m.in. czarny bez. To krzew albo drzewo świetnie znane w naszym kraju. Owoce i kwiaty roślin od lat wykorzystywane są do leczenia różnych chorób, a także łagodzenia dolegliwości. Owoce stanowiły niegdyś podstawę środków moczopędnych, przeczyszczających, napotnych i przeciwgorączkowych. Roślinę wykorzystywano również do leczenia chorób układu oddechowego. W dodatku napary z owoców i kwiatów stosowano do płukania gardła, aby leczyć stany zapalne. Bez czarny kwitnie od maja do czerwca. W kuchni bez czarny wykorzystać można dziś głównie do przygotowania m.in. nalewek, konfitur, win, soków owocowych lub syropów.
Kolejną rośliną jadalną jest nagietek. Dziko rosnące ziele kwitnie od czerwca aż do listopada. W naturze spotkać można nagietki w formie roślin z pomarańczowo-żółtymi koszyczkami. Należy jednak zbierać wyłącznie pełnokwiatowe odmiany. W kuchni wykorzystuje się kwiaty nagietka – należy je wyrwać z koszyczków w fazie kwitnienia. Możesz bez problemu zastąpić nimi m.in. bardzo drogi szafran. Bez problemu dodawaj ziele do sosu, zupy lub innego typu dań. Warto wykorzystywać również młode liście nagietków, które pasują do sałatek. Korzystaj z nagietka systematycznie, ponieważ roślina wykazuje cenne właściwości lecznicze. Łagodzi bóle, a także przyspiesza gojenie się ran, ma działanie napotne i przeciwzapalne oraz wspiera leczenie dolegliwości pęcherza i przewodu pokarmowego. Poza tym nagietek dostarcza do organizmu dużą ilość beta-karotenu.
Ozdobną i przydatną w kuchni rośliną jest również nasturcja. Ma żółte i pomarańczowe kwiaty. Kwitnie od czerwca nawet do pierwszych przymrozków. Charakteryzuje się jadalnymi kwiatami, a także liśćmi. Warto podkreślić, że nasturcje mają ostry smak i zapach, który porównywany bywa do pieprzowego. Możesz dodawać kwiaty do różnych dań, np. surówek czy jajecznych potraw. Nasturcja znakomicie podkreśli smak mięsnych posiłków. Można z niej przyrządzać również liczne nalewki domowe. Poza tym roślina wykazuje cenne właściwości bakteriobójcze i zawiera mnóstwo soli mineralnych. Niektórzy uważają nasturcję za odmładzającą roślinę, która sprzyja długowieczności.
Dzikie rośliny jadalne – zdrowe odmiany, które można posadzić w ogrodzie
Pokrzywa, mniszek lekarski, czeremcha i babka zwyczajna
Wśród dzikich roślin jadalnych warto wymienić pokrzywę. Rośnie dosłownie wszędzie! Znajdziesz ją wzdłuż leśnych dróg, na polach, przy elewacji budynku, w sadzie i pod płotem. W kuchni przydadzą się wierzchołki oraz listki pokrzywy. Warto zbierać roślinę od kwietnia do października. Zdecydowanie najsmaczniejsza pokrzywa jest jednak wiosną. Co zrobić, aby przestała parzyć? Najlepiej polać pokrzywę wrzątkiem lub ugotować. Wspaniale zastąpi szpinak, zatem pokrzywę dodać możesz np. do mięsa, sałatek, zupy i sosu. Pamiętaj o właściwościach ziela! Pokrzywa hamuje krwawienie, pobudza produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek. Poza tym wzmacnia i oczyszcza organizm, a także dostarcza do niego mnóstwo wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i błonnika. Jakie jeszcze dzikie rośliny jadalne warto wykorzystywać w diecie?
- Mniszek lekarski – spotkasz go na trawniku lub łące. Okres kwitnienia mniszka przypada na maj, jednak liście należy zrywać w czerwcu – później robią się gorzkie. Młode liście doskonale pasują do sałatki oraz kanapek. Liście mniszka lekarskiego przyrządzać można dosłownie tak jak szpinak i dodawać do dań. Co ciekawe, z pąków mniszka można zrobić domowe wino albo syrop. Szkoda, że w dalszym ciągu Polacy uważają roślinę za chwast. Tymczasem w mniszku znajduje się ogromna ilość składników mineralnych. Właśnie dlatego warto wykorzystać roślinę do przygotowania nalewek, win, zup lub sałatek. Co powiesz na napar z kwiatów mniszka? Nie ma cukru, więc skutecznie będzie obniżał poziom glukozy we krwi. Nie bez powodu poleca się ziele cukrzykom.
- Czeremcha – dawniej stosowano roślinę do oczyszczania krwi. Dzięki niej można było lepiej walczyć z przeziębieniem oraz stanami zapalnymi. Na zdrowie najlepiej działał wywar z korzenia lub kory rośliny. Okłady przykładano zaś do bolących mięśni. Dziś owoce czeremchy można używać podobnie, jak używa się czarny bez lub dzikie jagody. W środku znajduje się sporo witaminy C, antyoksydantów i antocyjanów. Można jeść owoce na surowo, jednak zachowując umiar. Najpyszniejsze domowe przetwory z czeremchy to wina, galaretki, dżemy, soki i nalewki.
- Babka zwyczajna – nie ma potrzeby uprawiania jej w ogrodzie, ponieważ babka zwyczajna rośnie dosłownie wszędzie. Jest to powszechne polskie ziele. W liściach babki znajdują się witaminy A, C i K, a także sole mineralne oraz kwasy organiczne. Liście wykazują właściwości lecznicze, m.in. przeciwzapalne. Kiedyś wykorzystywano babkę jako okłady np. na trudno gojące się miejsca. Przyrządzano też lecznicze napary, które stosowano przy zapaleniach jamy ustnej i gardła, a także przy chorobach żołądkowych. Babka zwyczajna do dziś okazuje się przydatna przy usuwaniu toksyn z organizmu. Dzięki niej można w naturalny sposób podnieść odporność na choroby.
Szczawik zajęczy, jeżyny, bluszczyk kurdybanek i lebioda
Zwróćmy uwagę na szczawik zajęczy. To bardzo ciekawe, ale niezwykle delikatne kłącze. Listki szczawiku niektórym przypominają… trójlistną koniczynę. W naturalnym środowisku spotkasz roślinę w lesie, a także blisko potoków. Kwiaty rośliny mogą przybierać różne kolory, m.in. różowy i biały. Roślina kwitnie na jesień i wiosnę, a liście powinno się zbierać z początkiem kwitnienia. Są jadalne, dlatego bez problemu używać ich możesz np. do zakwaszania zup. Spisują się też w sałatkach, sosach i jogurtach. Szczawik zajęczy bogaty jest w witaminę C, magnez, żelazo, fosfor i białko. Roślina poprawia trawienie i wykazuje działanie przeciwzapalne. Jeśli chcesz hodować dzikie rośliny jadalne, zwróć uwagę również na trzy inne ciekawe odmiany:
- Jeżyny – wykazują cenne
właściwości antywirusowe. Owoce jeżyn wpływają również na poprawne
funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Mają też właściwości uspokajające,
więc polecane są przy leczeniu zaburzeń nerwowych. Całe szczęście roślina jest
w Polsce powszechnie rosnąca, więc bez problemu znajdziesz ją np. w lesie.
Możesz używać owoców w kuchni, wykorzystując jeżyny do produkcji m.in.
galaretek, dżemów oraz wina.
-
Bluszczyk kurdybanek – znajdziesz
roślinę m.in. na zboczach pagórków lub w lesie. Warto jeść młode pędy, które są
jak najbardziej jadalne. Zapach bluszczyku jest silny, a smak korzenny i nieco
gorzki. Roślina może stać się doskonałym uzupełnieniem zdrowej sałatki i zupy
ziołowej. Wspaniale komponuje się z warzywami i mięsem. Warto dodać, że
bluszczyk kurdybanek zawiera dużo witaminy C, sole mineralne i kwasy
organiczne. Poza tym pobudza trawienie i poprawia apetyt.
- Lebioda – pospolita roślina w Polsce, która najczęściej rośnie na rumowiskach, w ogrodach i na polach. Pędy lebiody są wysokie, bo osiągają nawet do 1 m wysokości. Jadalne liście należy zbierać od kwietnia do października. Można dodawać je do sałatek, a także mięsa oraz zup. W liściach lebiody znajduje się fosfor, żelazo, wapń, cukry, magnez, białka i witamina C. Warto dodać, że lebioda wzmacnia organizm i pobudza jelita do pracy. Jadalne są młode liście rośliny. Uważaj jednak na nasiona i starsze liście – są trujące! Aby pozbawić lebiodę trujących właściwości, należy ugotować roślinę przed spożyciem oraz odlać wodę.
Dzikie rośliny jadalne to dziko rosnące odmiany roślin w Polsce. Które gatunki poleca się hodować w ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje o dzikich roślinach, które są jadalne.