Ekspansywne rośliny okrywowe
-
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Mozga trzcinowatabyliny trawa trawa ozdobna
Mozga trzcinowata jest nadwodną trawą rodzimego pochodzenia, której szerokie liście i efektowne wiechy kwiatów mogą być ozdobą ogrodu. Lubi tereny wilgotne i podmokłe, ale radzi sobie też na glebie umiarkowanie wilgotnej. W ogrodowej uprawie spotyka się kultywary o paskowanych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wydmuchrzyca piaskowabyliny trawa trawa ozdobna
Wydmuchrzyca piaskowa jest rodzimym gatunkiem trawy, spotykanym na wydmach nadmorskich nad Bałtykiem. W ogrodach jest sadzona jako roślina ozdobna. Gęste kępy mocnych źdźbeł trawy tworzą efektowne akcenty w ogrodzie i budzą nadmorskie wspomnienia.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Ekspansywne rośliny okrywowe - pozostałe
-
Rdestowiec ostrokończystybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest japoński sprowadzony do Europy na początku XIX wieku jako roślina ozdobna znalazł bardzo korzystne dla siebie warunki i szybko stał się gatunkiem inwazyjnym, wypierającym gatunki rodzime. Posiada efektowne kwiatostany, które rozwijają się późnym latem i stanowią cenne źródło pożywienia dla owadów. W Chinach i Japonii jest wykorzystywany jako roślina lecznicza.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczawik rożkowatyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodzący prawdopodobnie z Azji Środkowej i południowo-zachodnich Chin szczawik rożkowaty trafił do Polski pod koniec XIX wieku. Ze względu na dużą łatwość samorzutnego rozprzestrzeniania się, w ogrodach bywa często uważany za gatunek niepożądany. Podobnie jak inne gatunki szczawika, może pełnić rolę niskiej rośliny okrywowej o trójlistkowych, bordowo nabiegłych listkach i delikatnych kwiatkach w żółtym kolorze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Niecierpek drobnokwiatowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Niecierpek drobnokwiatowy, rosnący pierwotnie w centralnej Azji od Ałtaju po Hindukusz, został w XIX wieku sprowadzony do europejskich ogrodów botanicznych, skąd rozprzestrzenił się i zadomowił również w Polsce. Ozdobę stanowią szerokie liście oraz jasnożółte kwiaty z prostą ostrogą.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Niecierpek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Niecierpek pospolity jest jedynym przedstawicielem rodzaju Impatiens, który pierwotnie występuje na terenie naszego kraju i nie jest neofitem, jak jego krewni. Nazwa rodzajowa oraz gatunkowa nawiązują do zjawiska gwałtownego pękania owoców niecierpka przy najmniejszym dotknięciu i oznaczają po łacinie "niecierpliwy, drażliwy" oraz "nie dotykaj mnie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp olbrzymibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp olbrzymi jest najbardziej okazałym skrzypem w naszej strefie klimatycznej, jego pędy dorastają do 150-200 cm. Lubi podmokłe siedliska, wilgotne zarośla, łęgi i źródliska, na co wskazuje epitet gatunkowy pochodzący od greckiego telmatos = "bagno, woda stojąca". Może być dekoracją brzegu ogrodowej sadzawki albo oryginalną ozdobą mieszkania. W przeciwieństwie do trującego skrzypu błotnego jest rośliną leczniczą i jadalną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kuklik szkarłatnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kuklik szkarłatny jest górską byliną kłączową z liśćmi podobnymi do liści truskawek. W długim okresie kwitnienia rozwija jaskrawe, pomarańczowoczerwone kwiaty na smukłych pędach. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, ale może też pełnić rolę rośliny okrywowej, ponieważ tworzy gęstą warstwę pędów i liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Trzcinnik piaskowybyliny trawa trawa ozdobna
Trzcinnik piaskowy jest rodzimym gatunkiem trawy o niewielkich wymaganiach siedliskowych. W uprawach leśnych stanowi uciążliwą konkurencję dla młodych drzew, natomiast w ogrodzie wysokie kępy trzcinnika z pióropuszami kwiatów nadają rabatom lekkości. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa kalamagrostis = "trawa trzcinowa".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Uczep amerykańskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Uczep amerykański jest zadomowionym w Polsce gatunkiem rośliny jednorocznej, rosnącym nad brzegami rzek, zbiorników wodnych i w innych wilgotnych miejscach. Żółtobrunatne kwiaty są zebrane w koszyczki, płaskie owoce są zaopatrzone w dwa zaczepy, ułatwiające rozsiewanie ich przez zwierzęta.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Uczep trójlistkowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Uczep trójlistkowy jest rodzimego pochodzenia rośliną jednoroczną, spotykaną na mokrych łąkach, bagnach i brzegach wód. Żółtobrązowe kwiaty są zebrane w koszyczki, owoce mają ości, ułatwiające rozsiewanie przez zwierzęta.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Ekspansywne rośliny okrywowe - gatunki roślin rosnących na słonecznych miejscach
Ekspansywność roślin w ogrodzie jest często traktowana jako wada. Można na nią patrzeć też jako na zaletę. Ekspansywne rośliny okrywowe są mniej wymagające i szybko pozwalają zakryć niezagospodarowany kawałek ogrodu. Nie zabierają też tak dużo czasu na pielęgnację jak mniej wytrzymałe rośliny ogrodowe.
Ekspansywne rośliny okrywowe do słonecznego ogrodu
Jeżeli szukamy sposobu na zakrycie nierównego terenu, szybkie zazielenienie nieładnego kawałka ogrodu lub zastąpienie trawnika czymś wymagającym mniej pracy, to ekspansywne rośliny okrywowe są idealnym rozwiązaniem. Wiele z nich do niedawna traktowano jak chwasty, inne nadal są chwastami, jeżeli znajdą się na niewłaściwej grządce.
Dodatkowo rośliny, które dobrze znoszą suszę i promienie słoneczne, dobrze radzą sobie na problematycznych stanowiskach w pełnym słońcu. Są wśród nich szybko rosnące krzewinki i byliny, ekspansywne ze względu na silną część podziemną. Oto ciekawe i popularne rośliny zadarniające na miejsca słoneczne:
- Macierzanka piaskowa – jest to typowa roślina okrywowa używana do ogrodu skalnego. Sadzi się ją wszędzie tam, gdzie podłoże i duża ilość słońca mogłyby zaszkodzić innym roślinom. Macierzanka piaskowa jest krzewinką, jej pędy wytwarzają korzenie w kontakcie z ziemią i w ten sposób się rozrasta. Mimo małych wymagań preferuje gleby piaszczyste, lekko kwaśne (tym różni się od innych popularnych gatunków macierzanki).
- Rogownica kutnerowata – te białe kwiatki dobrze kwitną w miejscach suchych, skalistych, przy ścieżkach, murkach i na skalniakach. Preferują pełne słońce. Co ciekawe używa jej się też do obsadzania zielonych dachów. Nadaje się do sadzenia w towarzystwie macierzanki, jałowca i innych roślin typowych dla ogródka skalnego. Trzeba jednak uważać, bo pewne rośliny będzie zagłuszać.
- Rozchodnik kaukaski – niewysoka roślina okrywowa o mięsistych, ułożonych w rozetki liściach i gęstych różowych kwiatostanach (kwitnienie: lipiec-sierpień). Chętnie wybierana do skalniaków, ale może spełniać rolę rośliny okrywowej w każdym innym, słonecznym miejscu.
- Tojeść rozesłana (odmiana „Aurea”) – w porównaniu z innymi roślinami płożącymi jest bardzo niska – do 5 cm. Zaletą przywołanej tutaj odmiany są złotawe liście, które potrzebują pełnego słońca do prawidłowego wybarwienia.
- Żagwin ogrodowy – żagwin jest również rośliną kwitnącą. Jego kwiaty mają biały, fioletowy lub różowy kolor. Liście, w zależności od odmiany są ciemnozielone lub jasne z białą obwódką („Variegata”).
Wszystkie wymienione tutaj rośliny okrywowe są całkowicie lub częściowo zimozielone. To tylko niewielki przykład spośród licznych ekspansywnych roślin okrywowych. Warto dodać, że oprócz bylin i krzewinek liściastych ogrodowe rośliny zadarniające, które dobrze znoszą słońce, to również płożące odmiany jałowców.
Jak dbać o rośliny ekspansywne?
Rośliny ekspansywne nie potrzebują częstego podlewania. Wiele z nich radzi sobie bez nawozu lub wymaga nawożenia bardzo rzadko. Jednak trzeba im zapewnić odpowiednie warunki np. dużo słońca, jeśli są światłolubne, żeby dobrze się wybarwiły i obficiej kwitły. Poza tym do pielęgnacji należy ochrona innych roślin przed ich ekspansywnością.
Każda roślina może mieć własne wymagania co do jakości i odczynu gleby, stanowiska i nawodnienia. Nawet silne i ekspansywne rośliny okrywowe lepiej rosną i ładniej wyglądają kiedy stworzymy im przyjazne środowisko.