Ekspansywne rośliny okrywowe

ekspansywne rośliny okrywowe

Ekspansywne rośliny okrywowe – rośliny zadarniające, które szybko się rozrastają i mają niewielkie wymagania glebowe. Wiele roślin okrywowych, zwłaszcza byliny i płożące krzewy, to rośliny o dużej ekspansywności. Rozrastają się zwykle przez kłącza lub łatwo ukorzeniające się pędy. Ekspansywność może być zaletą, jeżeli zadaniem roślin okrywowych jest szybkie pokrycie brzydkiego lub trudno dostępnego kawałka ogrodu. Rośliny ekspansywne zwykle mają małe wymagania co do gleby i stanowiska. Wymagają tylko przycięcia lub ograniczeń (np. krawężnika), żeby nie wychodziły poza wyznaczony obszar.

Filtry0

Ekspansywne rośliny okrywowe

Ekspansywne rośliny okrywowe - pozostałe

Ekspansywne rośliny okrywowe - gatunki roślin rosnących na słonecznych miejscach

Ekspansywność roślin w ogrodzie jest często traktowana jako wada. Można na nią patrzeć też jako na zaletę. Ekspansywne rośliny okrywowe są mniej wymagające i szybko pozwalają zakryć niezagospodarowany kawałek ogrodu. Nie zabierają też tak dużo czasu na pielęgnację jak mniej wytrzymałe rośliny ogrodowe.

Ekspansywne rośliny okrywowe do słonecznego ogrodu

Jeżeli szukamy sposobu na zakrycie nierównego terenu, szybkie zazielenienie nieładnego kawałka ogrodu lub zastąpienie trawnika czymś wymagającym mniej pracy, to ekspansywne rośliny okrywowe są idealnym rozwiązaniem. Wiele z nich do niedawna traktowano jak chwasty, inne nadal są chwastami, jeżeli znajdą się na niewłaściwej grządce.

Dodatkowo rośliny, które dobrze znoszą suszę i promienie słoneczne, dobrze radzą sobie na problematycznych stanowiskach w pełnym słońcu. Są wśród nich szybko rosnące krzewinki i byliny, ekspansywne ze względu na silną część podziemną. Oto ciekawe i popularne rośliny zadarniające na miejsca słoneczne:

  • Macierzanka piaskowa – jest to typowa roślina okrywowa używana do ogrodu skalnego. Sadzi się ją wszędzie tam, gdzie podłoże i duża ilość słońca mogłyby zaszkodzić innym roślinom. Macierzanka piaskowa jest krzewinką, jej pędy wytwarzają korzenie w kontakcie z ziemią i w ten sposób się rozrasta. Mimo małych wymagań preferuje gleby piaszczyste, lekko kwaśne (tym różni się od innych popularnych gatunków macierzanki).
  • Rogownica kutnerowata – te białe kwiatki dobrze kwitną w miejscach suchych, skalistych, przy ścieżkach, murkach i na skalniakach. Preferują pełne słońce. Co ciekawe używa jej się też do obsadzania zielonych dachów. Nadaje się do sadzenia w towarzystwie macierzanki, jałowca i innych roślin typowych dla ogródka skalnego. Trzeba jednak uważać, bo pewne rośliny będzie zagłuszać.
  • Rozchodnik kaukaski – niewysoka roślina okrywowa o mięsistych, ułożonych w rozetki liściach i gęstych różowych kwiatostanach (kwitnienie: lipiec-sierpień). Chętnie wybierana do skalniaków, ale może spełniać rolę rośliny okrywowej w każdym innym, słonecznym miejscu.
  • Tojeść rozesłana (odmiana „Aurea”) – w porównaniu z innymi roślinami płożącymi jest bardzo niska – do 5 cm. Zaletą przywołanej tutaj odmiany są złotawe liście, które potrzebują pełnego słońca do prawidłowego wybarwienia.
  • Żagwin ogrodowy – żagwin jest również rośliną kwitnącą. Jego kwiaty mają biały, fioletowy lub różowy kolor. Liście, w zależności od odmiany są ciemnozielone lub jasne z białą obwódką („Variegata”).

Wszystkie wymienione tutaj rośliny okrywowe są całkowicie lub częściowo zimozielone. To tylko niewielki przykład spośród licznych ekspansywnych roślin okrywowych. Warto dodać, że oprócz bylin i krzewinek liściastych ogrodowe rośliny zadarniające, które dobrze znoszą słońce, to również płożące odmiany jałowców.

Jak dbać o rośliny ekspansywne?

Rośliny ekspansywne nie potrzebują częstego podlewania. Wiele z nich radzi sobie bez nawozu lub wymaga nawożenia bardzo rzadko. Jednak trzeba im zapewnić odpowiednie warunki np. dużo słońca, jeśli są światłolubne, żeby dobrze się wybarwiły i obficiej kwitły. Poza tym do pielęgnacji należy ochrona innych roślin przed ich ekspansywnością.

Każda roślina może mieć własne wymagania co do jakości i odczynu gleby, stanowiska i nawodnienia. Nawet silne i ekspansywne rośliny okrywowe lepiej rosną i ładniej wyglądają kiedy stworzymy im przyjazne środowisko.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto