Fioletowe byliny
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Psianka podłużnabyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Lubiąca ciepło, pochodząca z tropikalnych regionów psianka podłużna znana bardziej jako bakłażan albo oberżyna, jest coraz częściej uprawiana również w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku jest byliną, jednak w naszych warunkach rośnie zwykle jako roślina jednoroczna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Fioletowe byliny - pozostałe
-
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wieczornik damskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Fiołek wonnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek wonny jest nie tylko mało wymagający i łatwy w uprawie, ale należy też do pięknych i uroczych roślin okrywowych w półcienistych zakątkach ogrodu. Od czasów starożytnych do dzisiaj pozostaje cenioną i lubianą rośliną ozdobną i leczniczą. Subtelne, wonne kwiaty fiołka pojawiają się już w marcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek Rozanne 'Gerwat'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rodzicami tej hybrydy nazwanej bodziszkiem Rozanne są bodziszek himalajski oraz odmiana bodziszka Wallicha. Została ona odkryta pod koniec XX wieku i zaprezentowana po raz pierwszy na londyńskiej wystawie w 2000 roku. Efektowne kwiaty, długi okres kwitnienia i odporność rośliny sprawiły, że bodziszek Rozanne zyskał popularność nie tylko w Europie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek dalmatyńskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozwar wielkokwiatowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rozwar wielkokwiatowy ze swoimi dużymi, niebieskimi dzwonkami kwiatów stanowi efektowną ozdobę ogrodu skalnego albo rabaty z bylinami. Ciekawe wyglądają też pąki kwiatowe, duże i rozdęte, zwykle szaroniebieskie, przypominające małe baloniki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dąbrówka rozłogowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ważną zaletą dąbrówki rozłogowej jest jej rodzime pochodzenie. Chociaż wyhodowano liczne odmiany o różnych kolorach liści i kwiatów, to niezmienna pozostaje odporność na mróz i łatwość uprawy tej rośliny. Jako roślina leśna, radzi sobie nawet na stanowiskach ocienionych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żagwin ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cyklamen perskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Cyklamen perski jest blisko spokrewniony z pierwiosnkami i nie ma nic wspólnego z fiołkami, chociaż czasem bywa błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. Uprawiany od wieków jako roślina ozdobna, doczekał się wielu odmian. Uważany przez pewien czas za kwiat staromodny, wraca do popularności w szerokiej palecie form i kolorów.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Sasanka zwyczajnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Występująca często na obrzeżach sosnowych borów sasanka zwyczajna stała się dzisiaj rzadkością i jest pod ochroną. Na szczęście ta piękna roślina coraz częściej pojawia się w ogrodach. Odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w rozmaitych kolorach, nie tylko w klasycznym fiolecie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta cytrynowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta cytrynowa, bylina o zapachu z dominującą nutą cytrynową, jest odmianą mięty szlachetnej (Mentha ×gentilis). Ta z kolei jest hybrydą mięty polnej (Mentha arvensis) i mięty zielonej (Mentha spicata). W handlu bywa też określana jako Mentha piperita var. citrata. Nie należy mylić mięty cytrynowej ze sprzedawanym czasem pod tą nazwą aromatycznym kłosowcem meksykańskim (Agastache mexicana).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Łubin trwałybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przywieziony z Ameryki Północnej łubin trwały stał się bardzo popularną rośliną ogrodową. Liczne kultywary tej byliny kwitną we wszystkich kolorach tęczy. Forma botaniczna ma zwykle kwiaty fioletowoniebieskie z białym żagielkiem. Łubin trwały ma skłonność do dziczenia i często jest spotykany na polanach leśnych i przydrożach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosaciec syberyjskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzadko spotykany na wilgotnych łąkach i bagnach kosaciec syberyjski jest w naturze objęty ochroną. Uprawiany w ogrodzie, wnosi wiosną barwne akcenty na brzegu sadzawki. Kiedy zwiędną już niebieskofioletowe kwiaty kosaćca, nadal bardzo dekoracyjne pozostają jasnozielone, bardzo wąskie liście. Rodzime pochodzenie rośliny zapewnia dobrą mrozoodporność.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dzwonek skupionybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Dzwonek skupiony jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną w widnych lasach i zaroślach. Jasnofioletowe dzwonki kwiatów zebrane w kwiatostan na szczycie łodygi, stanowią ozdobę letniego ogrodu. Istnieją odmiany dzwonka skupionego o kwiatach białych albo ciemnofioletowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wyka ptasiabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pospolita w Polsce wyka ptasia nie tylko posiada subtelną urodę, ale jej kwiaty są też ważnym źródłem pożywienia dla pszczół i motyli. Rośliny rodzimego pochodzenia są w ogrodach znacznie rzadziej spotykane niż rozmaite egzoty. Niesłusznie, ponieważ są piękne, a na dodatek, w przeciwieństwie do obcych gatunków, bez problemu znoszą nasze warunki glebowe i klimatyczne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek brzoskwiniolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia czerwonokorzeniowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szałwia czerwonokorzeniowa jest jedną z najstarszych i najcenniejszych roślin leczniczych, używanych w medycynie chińskiej. Surowcem zielarskim są korzenie zabarwione z zewnątrz na kolor czerwonobrunatny, co wyjaśnia epitet gatunkowy. Wzniesione, gęsto ulistnione łodygi, zakończone długim niebieskofioletowym kwiatostanem, mogą stanowić ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta meksykańskabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta meksykańska, nazywana kubańskim oregano albo jamajskim tymiankiem, wbrew mylącym nazwom pochodzi z południowej Afryki. Nie jest też tymiankiem, chociaż przypomina go smakiem i bliżej jej do popularnej komarzycy. Epitet gatunkowy amboinicus odnosi się do indonezyjskiej wyspy Ambon, na której roślina została znaleziona i opisana przez portugalskiego przyrodnika João de Loureiro (1717–1791).
bylina Trudność uprawy: łatwa
Fioletowe byliny – najładniejsze rośliny kwitnące na fioletowo do ogrodu
Fioletowe byliny to jedne z najczęściej polecanych roślin do ogrodu. Byliny z fioletowymi kwiatami doskonale podkreślą dowolną aranżację – zwłaszcza ogród w stylu prowansalskim. Wśród fioletowych bylin wyróżnić można zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie kwiaty. Które rośliny w kolorze fioletowym warto mieć w ogrodzie? Jakie kwitnące byliny z fioletowymi kwiatami najlepiej odnajdują się w polskim klimacie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Fioletowe byliny do ogrodu – które rośliny warto hodować w ogrodzie?
Byliny w kolorze fioletowym – zwróć na nie uwagę, ozdabiając ogród
Fioletowe byliny uznawane są za niesamowicie interesujące rośliny. Dzięki swojemu specyficznemu kolorowi mogą zmienić aranżację każdego ogrodu albo delikatnie podkreślić styl, który w nim panuje. Fioletowe mogą być zarówno kwiaty, jak i drzewa, krzewy, pnącza lub byliny. Jedną z najciekawszych roślin kwitnących na fioletowo jest bez lilak – roślina uznawana przez niektórych za kultową w ogrodzie. Najwięcej popularnych odmian byliny jest fioletowa, jednak w polskich ogródkach coraz częściej pojawiają się również niebieskie bzy. Kwiaty wyróżniają się nie tylko pięknym wyglądem, ale również nietuzinkowym zapachem. Aby roztaczały niesamowitą woń i zachwycały gości, wystarczy posadzić bez lilak w centrum ogrodu. Szybko zauważysz, jak zmieni swój charakter! Bez lilak doskonale wygląda obok drzew lub niewielkich krzewów. Warto dodać, że roślina zadziwia nie tylko fioletowymi kwiatami i pięknym zapachem, ale również wyjątkowymi liśćmi. Utrzymują się na pędach nawet przez cały sezon! Są błyszczące i zielone, o sercowatym kształcie. Bez lilak nie ma dużych wymagań, więc poleca się bylinę amatorom ogrodnictwa. Należy jednak odpowiednio dopasować roślinie stanowisko, aby mogła się prawidłowo rozwijać.
Fioletowe byliny mogą całkiem zmienić oblicze ogrodu lub wprowadzić do niego niesamowitą atmosferę. Sadząc wieloletnie odmiany na rabatach, swoim wyglądem nawiążą do letniego klimatu południowej Francji. Byliny w kolorze fioletowym przypominają również inne regiony śródziemnomorskiej Europy, wprowadzając do ogrodu powiew świeżości. Do właśnie tak aranżowanej przestrzeni idealnie nadają się np. jałowce wirginijskie Glauca. Wykorzystać możesz również inne ciekawe rośliny, które skomponują się z fioletowymi bylinami, np. świerki kłujące. Kompozycje w stylu prowansalskim podkreślą też kępy traw i oliwniki. Zimozielone byliny to coś, co również powinno przykuć twoją uwagę. Co powiesz o lawendzie i szałwii? Doskonale prezentują się wśród ciemnozielonych bukszpanów. Szałwia i lawenda, ale też uwielbiana przez Polaków kocimiętka mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Należy zatroszczyć się o słoneczne miejsce dla roślin, które zostanie dodatkowo osłonięte od silnego wiatru. Fioletowe byliny znakomicie rosną na umiarkowanie żyznych, przepuszczalnych glebach. Warto zatroszczyć się również o neutralny, ewentualnie zasadowy odczyn bylin. Dla lepszego wzrostu bylin używać można dolomitu lub domieszki wapnia. Co w przypadku, gdy fioletowe byliny przekwitną? Wówczas trzeba przyciąć kwiatostany z kilkoma liśćmi. Najlepiej nadać im półkulisty kształt. Po przycięciu kwiatostanów roślina zakwitnie ponownie. Pędy należy uciąć nisko, najlepiej przy samej ziemi. Rośliny świetnie zaprezentują się w pobliżu starych i nowych odmian róż rabatowych. Tuż obok posadzić możesz bergenie, naparstnice i goździki.
Przylaszczki, fiołki i krokusy – kwitnące byliny w kolorze fioletowym
Fioletowe byliny dzielą się na wiele ciekawych odmian, które warto hodować w ogrodzie. Wśród nich wyróżniają się niewielkie kwiaty, znane jako przylaszczki. W ziemi mogą rosnąć znacznie dłużej niż np. krokusy – pojedyncze odmiany rozwijają się nawet pod koniec kwietnia. Przylaszczki to niesamowite rośliny, które można uprawiać w każdej części ogrodu. Należy jednak pamiętać, że rośliny najlepiej rozwiną się w wilgotnej glebie. Poradzą sobie także w półcieniu, ale posadzone pod drzewami. Jeśli w ogrodzie zadbasz o odpowiednie miejsce dla fioletowych roślin, dzięki nim uzyskasz przepiękny, naturalny dywan. Warto przyjrzeć się bliżej również dwóm innym fioletowym roślinom:
- Fiołki – najbardziej
charakterystyczna jest oczywiście barwa fiołków. Blisko 600 gatunków jest
fioletowych! Co ciekawe, mnóstwo fiołków rośnie w Polsce. Szczególnie popularne
są ozdobne odmiany, które wiosną spotkać można w naszych ogródkach. Polacy
najchętniej uprawiają fiołki trójbarwne i ałtajskie. Barwa kwiatów często
utrzymuje się aż do późnego lata. Niektóre pozostają fioletowe nawet do jesieni.
Wymagania fiołków są niewielkie. Kwiaty nie potrzebują specjalnego podlewania.
Nie wymagają również ciężko dostępnej gleby. Właśnie dlatego uprawę fioletowych
roślin poleca się amatorom ogrodnictwa.
- Krokusy – jedne z najpopularniejszych fioletowych roślin w naszym kraju. To oznaka kończącej się zimy i jednocześnie naturalny zwiastun zbliżającej się wiosny. Rośliny pojawiają się wcześnie, bo czasami już na początku marca. Krokusy charakteryzują się przepięknymi pąkami, które składają się na jeden duży kwiatostan. Mogą się wybarwić na wiele różnych kolorów, ale fioletowe krokusy są najbardziej rozpoznawalne i najczęściej spotykane w polskich ogrodach. Rośliny można uprawiać w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Pod koniec zimy czasami sprzedawane są w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu znacznie wcześniej zacząć możesz wiosnę w swoim ogrodzie.
Fioletowe byliny, które warto mieć w ogrodzie – czy o nich słyszałeś?
Dzięki tym fioletowym roślinom każdy ogród może stać się niepowtarzalny!
Wśród fioletowych roślin na szczególne wyróżnienie zasługuje glicynia chińska. To bylina zupełnie zmieniająca oblicze każdego ogrodu. Glicynia chińska rośnie w Chinach, jednak bez problemu można hodować kwiat również w Polsce. Należy jednak zadbać o jak najlepsze stanowisko dla byliny, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Roślina powinna mieć zapewnioną odkwaszoną glebę do wzrostu. W przypadku glicynii należy też stosować nawozy fosforowe oraz systematycznie korzystać z obornika. Glicynia chińska nie jest wytrzymałą byliną. Narażona na dokuczliwy mróz może nie urosnąć, tak jak powinna. Najrozsądniejszym pomysłem będzie zakryć glicynię w okresie jesienno-zimowym, aby nie wymarzła. Kolejną ciekawą rośliną jest pachnąca szałwia. Bylina zachwyca fioletowymi kwiatami. W sprzyjających warunkach szałwia wypuści silnie rozrastające się kępy. Może urosnąć do 70 cm wysokości. Niektórzy używają szałwii jako rośliny leczniczej. Inni stosują jako przyprawę kuchenną. Polakom znana jest też szałwia omszona, której kępy kwiatostanów rozkwitają między czerwcem a sierpniem. Wszystkie rodzaje szałwii wydzielają niesamowity aromat. Niektórym zapach ten przypomina woń czarnej porzeczki.
Fioletowe kwiaty niezaprzeczalnie potrafią rozjaśnić ogród w najbardziej szare i ponure dni. Wśród nich z pewnością wyróżniają się fioletowe wrzosy. To doskonale znane w Polsce rośliny, które znakomicie prezentują się w każdym ogrodzie. Kwiatostany wrzosów są kłosowate, a także złożone z niewielkich kwiatków. Kwiaty te wyrastają spośród ozdobnych liści. Wrzos może rosnąć bezpośrednio w podłożu, ale może być również domową rośliną doniczkową. Niesamowite rośliny we fioletowym kolorze to także astry, które Polacy łączą raczej z jesienią. Kwiaty utrzymują się na pędach jednak aż do pierwszych przymrozków! Należy zapewnić im dużą ilość wody, aby astry mogły się prawidłowo rozwijać. Warto posadzić rośliny w ziemi, zwłaszcza że do połowy października ozdobią każdy ogród.
Te kwiaty zakwitają na fioletowo! Polecane byliny z fioletowymi kwiatami
Wśród kwiatów zakwitających na fioletowo wyróżnia się lobelia. To dzwonkowata bylina z fioletowo-niebieskim kwiatostanem, który układa się w gęsty kłąb. Lobelia to roślina w naturalnych warunkach rosnąca na południu Afryki. W Polsce jest rośliną wyłącznie sezonową. Jeśli jesteś zainteresowany naprawdę gęstą roślinnością w ogrodzie, powinieneś zwrócić uwagę na lobelię. Roślina nadaje się do posadzenia bezpośrednio w glebie, jednak nie ma problemu, aby hodować ją również w doniczkach na balkonie lub tarasie. W domu powinna stanąć na parapecie, ponieważ najlepiej czuje się w regularnie nasłonecznionych miejscach. W ogrodzie lobelia powinna mieć zawsze próchniczną glebę. Musi przebywać na stanowisku, które nie będzie narażone na długotrwałe słońce. Miejsce dla lobelii powinno być ciepłe, a także umiarkowane. Lobelie zawsze doskonale prezentują się w ogrodzie. To plastyczne byliny, z których można tworzyć naprawdę niesamowite, rozmaite kompozycje kwiatowe lub ustanowić je tłem dla wyższych roślin. Oprócz lobelii w ogrodzie hodować może takie okazy kwitnące na fioletowo:
- Lawenda – na świecie od lat używa
się lawendy w medycynie niekonwencjonalnej. Roślina wykazuje mnóstwo
wartościowych właściwości zdrowotnych. Lawenda ma także cenne właściwości
antyseptyczne i bakteriobójcze. Nic więc dziwnego, że regularnie pojawia się w
kosmetykach do pielęgnacji lub lekach. Najciekawszy jest… zapach fioletowych
kwiatów. Działa bowiem uspokajająco na ludzi. Jednocześnie potrafi skutecznie
przepłoszyć komary! Lawenda to z pewnością wartościowa roślina zdrowotna, ale
też przepięknie wyglądająca i pachnąca ozdoba ogrodu. Wzrok przyciągają
srebrzyste listki lawendy, a także maleńkie kwiatki układające się w malownicze
kłosy. Lawenda wspaniale wygląda posadzona bezpośrednio w ziemi, ale w doniczce
również zachwyca. Można zatem ozdobić lawendą nie tylko ogród, ale też wnętrze
mieszkania. Uprawa lawendy nie jest skomplikowana, dlatego amatorzy ogrodnictwa
mogą spokojnie się nią zająć. Jesienią zaleca się posypywanie rośliny
kompostem. Lawenda powinna rosnąć w podłożu zasadowym. Ziemia dla rośliny nie
powinna być wilgotna, bo lawenda może przez taką zgnić.
-
Werbena patagońska – roślina werbenowata,
będąca jednorocznym gatunkiem. Bez werbeny patagońskiej ciężko uzyskać
prawdziwie prowansalski ogród. Werbena wyróżnia się sztywną i naprawdę wysoką łodygą.
Kwiaty jednocześnie są również delikatne i bardzo subtelne. Werbena patagońska kwitnie
w lipcu, ale w niemal nienaruszonym stanie cieszy oko aż do początku zimy. Nie
ma dużych wymagań hodowlanych, dlatego poleca się werbenę amatorom ogrodnictwa.
Werbena urośnie w glebie o lekkim odczynie wapiennym. Doskonale da sobie radę nawet
w najcieplejsze dni. Werbena patagońska wykazuje ogromną odporność na działanie
promieni słonecznych. Spokojnie możesz posadzić kwiat w pobliżu innych roślin.
Ne będą na siebie negatywnie oddziaływać.
-
Budleja Dawida – fioletowa bylina
ogrodowa, nazywana przez Polaków również „motylim krzewem”. Szczególnie
zachwyca zapach rośliny, a także podłużne kwiatostany. Fioletowy kwiat jest
prawdziwym domem dla pożytecznych zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle i
pszczoły. Budleja Dawida kwitnie od czerwca do września. W przeciwieństwie do
poprzednio opisywanych jest to dość wymagająca roślina. Aby zadbać o prawidłowy
rozwój Budlei Dawida, należy mieć już większe doświadczenie w hodowli roślin.
Budleja należy do przemarzających okazów, dlatego wiosenne przymrozki mogą być
dla rośliny bardzo niebezpieczne. Zimą okrywaj budleję, aby nic nie stało się
roślinie. Budleja Dawida źle znosi przesuszanie, zatem powinieneś dodatkowo
zadbać o systematyczne nawadnianie kwiatu.
- Kocimiętka – najlepiej posadzić kocimiętkę na ciepłej rabacie. Fioletowa bylina wielu osobom bardzo przypomina lawendę, jednak są to dwie zupełnie inne rośliny. Liście kocimiętki są drobne i szarozielone. Poza tym kocimiętka rozkwita naprawdę obficie, niekiedy wydając olbrzymią ilość pięknych kwiatów. Może urosnąć od 30 do maksymalnie 90 cm wysokości. Ostateczny wzrost kocimiętki zależeć będzie jednak od odmiany rośliny.