Fioletowe kwiaty

Ilustracja fioletowe kwiaty

Jeśli chcesz mieć ładny ogród, powinieneś zadbać o to, aby było w nim kolorowo. Umiejętnie dobrane rośliny sprawią, że ogród będzie prezentował się wyjątkowo i nietuzinkowo. Wśród kolorowych kwiatów nie może oczywiście zabraknąć fioletowych odmian. Wbrew pozorom roślin o fioletowym kolorze jest naprawdę dużo. Niektóre z nich można ze sobą zestawiać, aby stworzyć śródziemnomorski ogród marzeń lub ogródek zaaranżowany na styl romantyczny.

Filtry0

Fioletowe kwiaty

Fioletowe kwiaty - pozostałe

Fioletowe kwiaty – odmiany roślin kwitnących na fioletowo do Twojego ogrodu

Fioletowe kwiaty to przepiękne rośliny ogrodowe, które warto mieć w pobliżu domu. Wiele z nich uczynić można naturalną ozdobą dowolnie zaaranżowanej przestrzeni. Drobne fioletowe kwiatuszki pozwolą wystylizować ogród na śródziemnomorski. Rośliny kwitnące na fioletowo można posadzić w taki sposób, aby podkreśliły aranżację romantycznego ogrodu angielskiego. Które odmiany poleca się pielęgnować w ogrodzie? Jakie są wymagania fioletowych kwiatów? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najciekawsze fioletowe kwiaty do ogrodu – sprawdź polecane odmiany

Które rośliny kwitnące na fioletowo poleca się hodować w ogrodzie?

Wśród najpopularniejszych roślin wybarwiających się na fioletowo mamy krokusy. Właśnie one są prawdziwą oznaką, że kończy się zima i „na salony” powoli wkracza wiosna. Krokusy pojawiają się dość wcześnie, ponieważ widujemy rośliny nawet w marcu. Mają delikatne pąki, które składają się na jeden duży. Kwiaty mogą przybierać wiele kolorów, jednak to właśnie fioletowe krokusy mają największe powodzenie w polskich ogrodach. Można uprawiać rośliny w doniczkach albo bezpośrednio w gruncie. Czasami krokusy sprzedawane są w sklepach ogrodniczych pod koniec zimy. Dzięki temu można szybko je kupić i zacząć wiosnę wcześniej niż rozpoczyna się ona w kalendarzu.

W ogrodzie bardzo wcześnie pojawiają się również inne małe kwiatki, mianowicie przylaszczki. Mogą w nim jednak pozostać znacznie dłużej niż krokusy, gdyż pojedyncze egzemplarze rozwijają się pod koniec kwietnia. Przylaszczki są przepięknymi roślinami ogrodowymi, które można uprawiać niemal wszędzie. Mimo wszystko należy pamiętać, że rośliny najlepiej czują się w nieco wilgotnej glebie. Dobrze rozwijają się w półcieniu, zwłaszcza pod drzewami. Sadząc je w takich miejscach, można uzyskać prawdziwy fioletowy dywan z roślin w ogrodzie. Będzie cieszyć oko przez wiele tygodni.

Kolejną fioletową rośliną do ogrodu jest fiołek. Ciężko jednoznacznie wywnioskować, czy kwiaty określa się fiołkami ze względu na kolor. Czy może specyficzna barwa (między czerwonym a niebieskim) została ochrzczona fioletem? Okazje się, że ok. 600 gatunków fioków ma kolor fioletowy. Spora ilość rośnie na dziko w naszym kraju. Najbardziej popularne są jednak ozdobne okazy, które wiosną zdobią rabaty w niemal całej Polsce. W uprawie pojawiają się m.in. fiołki ałtajskie i trójbarwne. Kolor fiołków czasami utrzymuje się do późnego lata albo jesieni. Wymagania kwiatów są minimalne, zwłaszcza jeśli chodzi o nawadnianie oraz podłoże. Właśnie dlatego uprawę fioletowych fiołków poleca się początkującym ogrodnikom. Najpopularniejszą odmianą fiołka jest bratek.

Ciekawe kwiaty ogrodowe, które zakwitają na fioletowo

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najładniejszych kwiatów kwitnących na fioletowo jest lobelia. Roślina zalicza się do dzwonkowatych i wyróżnia fioletowo-niebieskimi kwiatkami. Wszystkie układają się w gęste kłęby. To idealna propozycja dla właścicieli ogrodów, którzy dążą do udekorowania wolnych przestrzeni np. gęstą roślinnością. Lobelia znakomicie prezentuje się również na balkonie i w domu. Musi jednak stać w doniczce na parapecie, ponieważ odnajduje się wyłącznie w regularnie nasłonecznionych miejscach. Jeśli chcesz hodować kwiat w ogrodzie, zadbaj o próchniczną glebę dla lobelii. Powinna również przebywać w nim na stanowisku mniej narażonym na długotrwałe słońce. Miejsce powinno być ciepłe, jednak jednocześnie umiarkowane. Lobelia to roślina odnajdująca się w naturalnych warunkach na południu Afryki. W Polsce jest zatem rośliną wyłącznie sezonową. Mimo to zawsze pięknie prezentuje się w ogrodzie. Dzięki niezwykłej plastyczności z lobelii można tworzyć rozmaite kompozycje kwiatowe. Mogą one stać się tłem dla innych roślin. Jakie jeszcze fioletowe kwiaty warto hodować? Oto kilka propozycji:

  • Werbena patagońska – roślina, która może być bardzo popularna w nadchodzącym sezonie. Zalicza się ją do werbenowatych. To jednoroczny gatunek, bez którego miłośnicy fioletowych roślin nie wyobrażają sobie ogrodu. Werbena charakteryzuje się wysoką i sztywną łodygą. Kwiaty werbeny są też jednocześnie delikatne i subtelne. Werbena patagońska kwitnienie zaczyna w lipcu i cieszy oczy aż do początku zimy. Nie ma dużych wymagań uprawnych. Może rosnąć w glebie o lekkim odczynie wapiennym. Największym plusem posiadania rośliny jest fakt, że poradzi sobie nawet w najcieplejsze dni. Werbena odporna jest na działanie promieni słonecznych. Nie ma też większego problemu z sadzeniem jej w pobliżu innych roślin, których oczywiście nie będzie naturalnym wrogiem.
  • Lawenda – stosowana od lat w medycynie niekonwencjonalnej. Roślina ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Dzięki lawendzie można uśmierzyć ból. Roślina wykazuje również cenne właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Lawenda jest nie tylko wartościową rośliną zdrowotną, ale też przepięknie pachnącą. Jeśli należysz do fanów ogrodnictwa, lawenda z pewnością cię nie zawiedzie. Charakterystyczne są srebrzyste listki i niewielkie kwiatuszki układające się w kłosy. Lawenda doskonale prezentuje się w doniczce. Możesz ozdabiać nią nie tylko ogród, ale również wnętrze mieszkania. Uprawa lawendy nie należy do najtrudniejszych. W okresie jesiennym powinieneś jednak posypywać roślinę kompostem. Roślina najlepiej czuje się w zasadowym podłożu. Gleba dla lawendy nie może być zbyt wilgotna. Najciekawszy jest zapach fioletowych kwiatów, który działa uspokajająco na ludzi. Jednocześnie potrafi też skutecznie przepłoszyć komary.
  • Kocimiętka – świetnie sprawdza się na ciepłych rabatach. Fioletowa roślina niektórym przypomina lawendę. Liście rośliny są szarozielone i drobne. Kocimiętka kwitnie obficie, czasem wydając naprawdę olbrzymią ilość kwiatów. Rośnie od 30 do 90 cm, oczywiście w zależności od odmiany.
  • Budleja Dawida – fioletowa bylina ogrodowa, którą nazywają motylim krzewem. Wielu ludzi zachwyca się niesamowitym zapachem rośliny, a także podłużnymi kwiatostanami. Fioletowy kwiat przyciąga w dodatku wiele pożytecznych owadów, np. motyle i pszczoły. Budleja Dawida kwitnie od czerwca do września. Jest to jednak wymagający kwiat. W dodatku roślina lubi przemarzać. Nawet wiosenne przymrozki wieczorem mogą być dla niej bardzo groźne. Zimą trzeba więc okrywać budleję. Trzeba też dodać, że roślina nie lubi przesuszania. Dlatego wypada zadbać o regularne nawadnianie kwiatu.

Fioletowe kwiaty, które warto mieć w ogrodzie – zobacz je wszystkie!

Kwiaty kwitnące na fioletowo, dzięki którym ogród może być piękniejszy

Wśród najciekawszych roślin o fioletowym kolorze wyróżnia się glicynia chińska. Dzięki niej można zupełnie zmienić oblicze ogrodu. Glicynia chińska naturalnie rośnie w Chinach. Nie ma jednak większego problemu, żeby hodować kwiat w Polsce. Roślina musi mieć odkwaszoną glebę do wzrostu. Nie obejdzie się również bez nawozów fosforowych i obornika. Pamiętaj o tym, że roślina nie jest zbyt wytrzymała. Jeśli zostanie narażona na długi i dokuczliwy mróz, może nie osiągnąć prawidłowego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym najrozsądniej będzie zakryć glicynię.

Szałwia to aromatyczna, bardzo ciekawa roślina z fioletowymi kwiatami. Jeśli będziesz hodować ją w sprzyjających warunkach, szałwia może stworzyć silnie rozrastające się kępy wyrastające do 70 cm wysokości. Wielu ludzi wykorzystuje szałwię nie tylko jako roślinę leczniczą, ale również przyprawę kuchenną. Ze względu na mocno fioletowe kwiaty popularnością cieszy się np. szałwia omszona. Na tej roślinie kępy kwiatostanów pojawiają się między czerwcem a sierpniem. Niezależnie od odmiany szałwii omszonej, każda wydziela piękny aromat do złudzenia przypominający zapach owoców… czarnej porzeczki. Jeśli lubisz fioletowy kolor, szałwia omszona będzie strzałem w dziesiątkę.

Zadbaj o to, aby w ogrodzie pojawiły się kwiaty rozjaśniające ponure dni. Jednymi z nich są klasyczne wrzosy. Mimo że wiele odmian rośnie białych, Polacy najczęściej hodują fioletowe wrzosy w ogrodzie. Rośliny pięknie wyglądają. Kwiatostany są kłosowate, złożone z niewielkich kwiatków. Pojawiają się wśród ciekawych, ozdobnych liści. Wrzos może być rośliną doniczkową, jednak to w ogrodzie najkorzystniej się prezentuje. Warto zwrócić też uwagę na astry, które ludziom kojarzą się głównie z jesienią i fioletową barwą. Podstawowa odmiana rośliny ma bowiem właśnie taki kolor. Kwiaty astrów utrzymują się na pędach aż do pierwszych przymrozków. Muszą mieć dużo wody, aby prawidłowo się rozwijały. Jednak naprawdę warto posadzić rośliny w ziemi. To najbardziej ozdobne kwiaty jesienne, które aż do połowy października mogą ozdabiać ogród.

Małe i duże fioletowe kwiaty. Co warto wiedzieć na ich temat?

Wśród fioletowych kwiatów nie może zabraknąć bylin i krzewów. Weźmy na przykład bez lilak, czyli kultową roślinę w ogrodzie. Wiele odmian jest fioletowa, choć uprawiać można też delikatnie niebieskie bzy. Kwiaty cudownie pachną. Wystarczy posadzić je w centralnym miejscu ogrodu, aby roztaczały swoją woń i zachwycały każdego domownika. Bez można sadzić w postaci niewielkich krzewów lub drzew. Rośliny zachwycają ładnymi liśćmi, które utrzymują się nawet przez cały sezon. Są błyszczące i zielone, a ich kształt jest sercowaty. Bez lilak ma niewielkie wymagania. Musi mieć jednak porządnie dobrane stanowisko, aby prawidłowo się rozwijać. Co wiadomo na temat fioletowych kwiatów? Oto kilka przydatnych wskazówek na temat roślin wybarwiających się na kolor fioletowy:

  • Szałwia, lawenda i kocimiętka mają podobne wymagania uprawowe. Powinno się je sadzić w słonecznych miejscach, które są osłonięte od dużych podmuchów wiatru. Fioletowe rośliny powinny doskonale urosnąć na glebach umiarkowanie żyznych, a także przepuszczalnych. Odczyn może być zasadowy lub neutralny. Aby rośliny lepiej rosły, można używać dolomitu lub domieszki wapnia.
  • Gdy szałwia, lawenda lub kocimiętka przekwitną, należy przyciąć kwiatostany razem z kilkoma parami liści. Postaraj się nadać im półkulisty kształt. Tak samo możesz potraktować szałwię omszoną. Dzięki przycięciu kwiatostanów roślina zakwitnie ponownie. Pędy możesz uciąć nawet przy samej ziemi.
  • Fioletowe kwiaty mogą wnieść bardzo nietuzinkową atmosferę do ogrodu. Gdy posadzisz je na rabatach, przypomną swoim wyglądem nastrój południowej Francji. Krzewinki we fioletowym kolorze nawiązują również klimatem do innych obszarów śródziemnomorskich. Do śródziemnomorskiego ogrodu wspaniale pasują jałowce wirginijskie (np. Glauca). Do aranżacji można też wykorzystać świerki kłujące i czarne. Kompozycje w stylu śródziemnomorskim podkreślą kępy traw i oliwniki. Zimozielone krzewy także powinny się znakomicie spisać. Pomyśl o lawendzie i szałwii na tle ciemnozielonych bukszpanów. Przecież właśnie tak wygląda wiele śródziemnomorskich krajobrazów!
  • Myśląc o fioletowych roślinach, nie sposób nie wspomnieć o ogrodzie angielskim. Lawenda również zajmuje w nim czołowe miejsce. Roślina doskonale wygląda obok róż rabatowych – nie tylko starych, ale i nowych odmian. Przy różach posadzić można np. goździki, naparstnice i bergenie. Srebrne liście i fioletowe kwiaty doskonale prezentować się będą na ciemnym tle niektórych krzewów (np. berberysów).
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto