Jesienne drzewa
-
Żywotnik zachodni 'Smaragd'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja szmaragd należy do najpiękniejszych iglaków spotykanych w ogrodach. Ma zwarty i gęsty pokrój, co nadaje drzewu bardzo elegancki wygląd. Świeżą, soczystą zieleń zachowuje również zimą. Efektownie wygląda w roli solitera, ale może też tworzyć gęste zasłony w formie żywopłotu.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon palmowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb bezszypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Dąb bezszypułkowy jest często mylony ze swoim szypułkowym kuzynem. Ma przy tym potencjał, aby godnie zastąpić go w ogrodzie. Żołędzie dojrzewają w bezszypułkowych gronach, natomiast liście mają blisko dwucentymetrowe ogonki. Dąb bezszypułkowy rozwija się i kwitnie o 2 tygodnie później od dębu szypułkowego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb szypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto sadzi koło domu dąb szypułkowy, ten uszczęśliwia wiele pokoleń. Nasz rodzimy gatunek dębu przez całe wieki powiększa swoją okazałą koronę, osiągając przy tym wysokość ponad 40 m. Ze względu na ogromne wymiary, dąb szypułkowy może pełnić rolę drzewa rodzinnego jedynie na odpowiednio dużej działce. Dąb szypułkowy ma liście na krótkich ogonkach, a kwiaty (potem żołędzie) na długich szypułkach - stąd nazwa gatunkowa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Jesienne drzewa - pozostałe
-
Żywotnik zachodni 'Brabant'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja brabant, podobnie jak tuja szmaragd, nie jest gatunkiem ogrodowego iglaka, ale odmianą hodowlaną żywotnika zachodniego. W odróżnieniu od swojej eleganckiej i smukłej krewniaczki 'Brabant' ma bardziej rozłożysty pokrój i szybszy wzrost. dzięki czemu doskonale nadaje się na zimozielone żywopłoty. Została wyhodowana w Brabancji — stąd nazwa odmiany.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Miłorząb dwuklapowydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem reliktowym i endemicznym. Jako przedstawiciel roślin nagonasiennych jest drzewem iglastym, jednak zamiast igieł albo łusek wytwarza pięknie uformowane wachlarzowate liście. Etymologia nazw botanicznych, często ludowa, bywa bardzo interesująca. Nazwa rodzajowa Gingko bije chyba wszelkie rekordy. Z tłumaczenia chińskiej nazwy pisanej japońskimi znakami przez niemieckiego botanika Engelberta Kaempfera wyszło słowo "gingko" = "srebrna morela". Linneusz powielił błąd i drzewo nosi nazwę naukową Ginkgo biloba.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodzący z Ameryki Północnej dąb czerwony, od początku XVIII wieku zaczął swoją wędrówkę po Europie. Odporny ma mróz i mało wymagający w porównaniu z dębami rodzimego pochodzenia, dąb czerwony stał się popularnym drzewem ogrodowym i parkowym. Miał swój epizod w polskiej gospodarce leśnej, jednak ze względu na skłonności do wypierania dębów krajowych, został uznany za gatunek inwazyjny. Co nie umniejsza oczywiście jego walorów estetycznych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Orzech włoskidrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Orzech włoski trafił do naszej części Europy prawdopodobnie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Rośnie jako długowieczne, rozłożyste drzewo o krótkim, wygiętym zwykle pniu. Okazała korona składa się z licznych, poskręcanych gałęzi. Orzech włoski jest w ogrodzie nie tylko ozdobą, ale też źródłem smacznych orzechów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sumak octowiecdrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sumak octowiec jest niskim drzewem o egzotycznym wyglądzie. Szczególnie efektownie wygląda jesienią, intensywnie przebarwiając okazałe liście. Do tego dochodzi malowniczy pokrój i niepowtarzalne, piękne owocostany w mocnej czerwieni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grab pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza brodawkowatadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza brodawkowata jest najczęściej spotykanym w Polsce gatunkiem brzozy. Malownicza korona, cienkie, zwisające gałęzie, powiewające na wietrze oraz biała kora wyglądają bardzo efektownie w każdym dużym ogrodzie. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenie powierza i radzi sobie w każdych warunkach.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sosna himalajskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Ta pochodząca z Hindukuszu i Himalajów pięcioigielna sosna jest bardzo dekoracyjnym drzewem o długich igłach i dużych szyszkach przypominających sosnę amerykańską. Nazwa botaniczna upamiętnia duńskiego botanika Nathaniela Wallich'a. Pewną wadą jest niepełna mrozoodporność; sosna himalajska w naszym kimacie może przemarzać.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk pospolity jest naszym jedynym świerkiem rodzimego pochodzenia. Jest wrażliwy na wilgotność i czystość powietrza, dlatego źle się czuje w warunkach miejskich. Nazwa rodzajowa Picea pochodzi od łacińskiego "pix" = "smoła, żywica". W sprzyjających warunkach dorasta do ogromnych rozmiarów i jest bardzo długowieczny. W ogrodzie nadaje się również do tworzenia żywopłotów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk serbskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk serbski, jako gatunek botaniczny, został odkryty i opisany przez serbskiego botanika zaledwie 150 lat temu. Nazwa gatunkowa omorika pochodzi od lokalnej nazwy potocznej tego drzewa. Omorika ma wąski, gęsty pokrój i dobrze znosi warunki miejsce, przez co jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Doskonale prezentuje się jako wysoka zasłona na granicy działki.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Morwa czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa czarna uwodzi właścicieli ogrodu atrakcyjnym wyglądem oraz podobnymi do jeżyn owocami. Drzewo pochodzi prawdopodobnie z Persji i cenione było już w starożytności. Do Europy sprowadzono morwę czarną na początku XVI wieku. Jest zdecydowanie mniej mrozoodporna niż jej krewniaczka morwa biała.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sosna wejmutkadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pięcioigielna sosna amerykańska nosi w wielu językach nazwę gatunkową upamiętniającą angielskiego podróżnika Georgea Weymouth'a. Ze swoimi jedwabiście miękkimi igłami i długimi niczym u świerka szyszkami, stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. W naturze wyrasta na ogromne drzewo.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jesion wyniosłydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion wyniosły jest rodzimym drzewem, długowiecznym i dorastającym do znacznych rozmiarów. Był kiedyś ceniony za właściwości lecznicze i drewno, z którego wyrabiano łuki i włócznie oraz liście, wykorzystywane na karmę dla domowych zwierząt. W lasach nie tworzy litych drzewostanów
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Buk pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jodła kaukaskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Jodła kaukaska jest bardzo lubianym drzewem na choinkę. Jej regularna, stożkowata korona może również stanowić ozdobę ogrodu. Nazwa gatunkowa upamiętnia fińskiego botanika Alexandra von Nordmann'a, który odkrył tę jodłę na Kaukazie na ternie dzisiejszej Gruzji.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Platan klonolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Platan klonolistny jest monumentalnym drzewem liściastym i rozłożystej koronie. Pod względem botanicznym jest krzyżówką platanu wschodniego i platanu zachodniego, która powstała w XVII wieku w Europie. Dorasta do ponad 30 m wysokości, w naszych warunkach jest mrozoodporny w starszym wieku.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Modrzew europejskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew europejski jest osobliwością pośród rosnących u nas drzew iglastych — jesienią tworzy wspaniałe przebarwienie swoich długich i miękkich igieł, które następnie są przed zimą zrzucane. Jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym, dorasta nawet do 50 m wysokości. Drewno modrzewia jest bardzo trwałe.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jodła koreańskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Ze swoim malowniczym pokrojem i wspaniałymi szyszkami wolno rosnąca jodła koreańska jest efektowną ozdobą każdego ogrodu. Drzewo o bardzo regularnej, stożkowej koronie osiąga w naszych warunkach 8-10 m wysokości. Fioletowe, dekoracyjne szyszki pojawiają się już na 1-1,5 metrowych jodłach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Olsza czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Olsza czarna jest rodzimym drzewem liściastym o charakterystycznym pokroju, podobnym do drzew iglastych. Tworzy prosty pień, widoczny prawie od szczytu korony i odchodzące poziomo cienkie gałęzie. Do ogrodu wnosi element natury.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' jest pękną odmianą, wyselekcjonowaną w Holandii. Śnieżnobiała korowina pokrywająca pień i konary daje niezwykły efekt zwłaszcza w okresie bezlistnym. Brzoza 'Doorenbos' nadaje się doskonale do roli solitera, jak i do nasadzeń grupowych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb pospolity jest niewielkim drzewem rodzimego pochodzenia jakby stworzonym do ogrodu. Najpierw ozdobę stanowią pachnące, białe baldachogrona kwiatów, a potem czerwone korale owoców. Liście przebarwiają się jesienią na złotożółty albo żółtoczerwony kolor. Owoce nadają się do spożycia po przemrożeniu albo blanszowaniu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń purpurowa 'Royalty'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Malus 'Royalty' jest kanadyjską selekcją jabłoni purpurowej, równie szlachetną jak jej nazwa. Jest powoli rosnącym drzewem o połyskliwych, czerwonych liściach i rozwijających się w maju bordowych kwiatach. Niezwykle dekoracyjny efekt rajskiej jabłoni wzmacniają jeszcze małe, czerwone owoce, długo utrzymujące się na gałęziach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Lipa szerokolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pachnące intensywnie i przyjemnie kwiaty lipy szerokolistnej sygnalizują pełnię lata. Lecznicze działanie kwiatostanów lipy jest znane od bardzo dawna. Lipa szerokolistna należy do naszych najpiękniejszych drzew liściastych, jest długowieczna i miododajna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Daglezja zielonadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Daglezja zielona należy do wyjątkowo wysokich i długowiecznych drzew iglastych. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i wiek do 1300 lat. W naszych ogrodach jest sadzona jako drzewo ozdobne o smukłym pokroju i miękkich, pachnących igłach. Młode drzewa długo utrzymują dolne gałęzie, tworząc regularną, szerokostożkową koronę.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Jesienne drzewa – gatunki drzew które ozdobią ogród jesienią. Jakie wybrać?
Jesienne drzewa doskonale prezentują się w ogrodzie. Aby przełamać jesienną aurę, która bywa szara i ponura, warto postawić na kolorowe gatunki drzew. Które odmiany liściaste można hodować w Polsce? Jakie wybrać najładniejsze drzewa do ogrodu? Czy w ogrodzie warto posadzić ozdobne odmiany, które mają wielobarwne liście? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Jesienne drzewa do ogrodu – jakie wybrać odmiany? Sprawdź!
Klon, ambrowiec amerykański i sumak octowiec – kolorowe gatunki jesienne
Jesienne drzewa są jednymi z najładniejszych w Polsce. Niektórzy nie są przekonani do wyglądu ogrodu jesienią. Wielu osobom ta specyficzna pora roku kojarzy się z pluchą, szarością i ponurym klimatem. Tymczasem jesień w ogrodzie może być naprawdę wyjątkowa! Wystarczy posadzić w nim wielobarwne gatunki drzew, które będą mienić się na złoto, czerwono, pomarańczowo i żółto. W naszym kraju znajduje się naprawdę wiele takich okazów. Właśnie dlatego jak najbardziej można skutecznie odczarować jesień z ich pomocą. Zwróć uwagę na klon. Jest nie tylko symbolem Kanady, ale i… jesieni w polskim ogrodzie. Doskonale nadaje się również do nasadzeń miejskich. Rośnie szybko, jednak bez problemu hodować można klony w niewielkich ogrodach – wystarczy je wówczas odpowiednio formować. Klony uwielbiają półcieniste, a także słoneczne stanowiska. Dzięki rośnięciu w takich mają możliwość lepszego rozwijania się. Zaskakują wówczas feerią intensywnych jesiennych barw. Gdy klony zrobią się wystarczająco duże, rzucają przyjemny cień. Sprawdzają się wówczas nie tylko jesienią, ale i latem. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu klonów, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Zimą wzrost klonów się zatrzymuje, dlatego wówczas nie wymagają podlewania.
Jednym z najciekawszych drzew jesiennych jest ambrowiec amerykański. Inaczej mówi się o nim „balsamiczny”. To naprawdę wysokie drzewo, ponieważ może urosnąć nawet do 25 metrów wysokości. Liście ambrowca przypominają trochę liście dębu. Korona często przykryta jest licznymi, obfitymi kwiatostanami. Drzewo doskonale wygląda jesienią, wybarwiając się na żółto i czerwono. Ambrowiec balsamiczny doskonale czuje się na słonecznym stanowisku. Może być również delikatnie przysłonięte przed promieniami słońca bezpośrednio padającymi na drzewo. Ambrowiec wymaga dużej wilgotności gleby oraz dość żyznego podłoża, aby prawidłowo się rozwijał. Młode okazy należy okrywać na zimę, ponieważ nie są w pełni mrozoodporne. Do jesiennych drzew zalicza się także sumak octowiec. Jego liście rosną szybko i wyglądają bardzo egzotycznie. Często osiągają ok. 50 cm długości! Jesienią wybarwiają się na brązowo, czerwono i żółto. Drzewo odporne jest na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Najlepiej rozwija się na słonecznym stanowisku, mając piaszczystą glebę. Sumak octowiec jest jednak dość ekspansywnym drzewem. Wzrost pędów nasila ich przycinanie. Co ciekawe, drzewo świetnie nadaje się nie tylko do ogrodu. Sprawdzi się również w parku, ogrodzie i osiedlowej przestrzeni zielonej.
Jarząb pospolity, dąb i miłorząb – liściaste jesienne drzewa ogrodowe
Wśród jesiennych drzew wyróżnia się głównie odmiany, które mają ozdobne liście. To zdecydowanie najładniejsze okazy jesienne. Wśród nich na uwagę zasługuje jarząb pospolity, znany również jako jarzębina. Drzewo każdej jesieni ozdobione jest naturalnymi, karminowoczerwonymi owocami w postaci korali. Owoce te dojrzewają na przełomie sierpnia / września. Warto zaznaczyć, że nie są jadalne – mają trujące właściwości. Toksyny „zgubią” jednak po zamrożeniu albo zagotowaniu. Możesz wówczas bez większego problemu korzystać z owoców w domowych przepisach. Drzewo może osiągnąć od 10 do 12 m wysokości. Miłorząb wyróżnia się pięknymi liśćmi w czerwonym, pomarańczowym i żółtym kolorze. Są długie, tym czasem korona kulista.
Jednym z najciekawszych jesiennych drzew jest również dąb. Jest majestatyczny, ogromny i długowieczny. Doskonale prezentować się będzie jesienią zarówno w ogrodzie, jak i w przestrzeni miejskiej. Drzewo rośnie naprawdę ogromne, ponieważ osiąga od 20 do 30 m wysokości. Są też jednak okazy, które rosną nawet do… 50 m! Korona dębu jest szeroko rozgałęziona. Obficie pokrywają ją liście, przebarwione na różne kolory. Jako że dąb występuje w kilku odmianach (dużych i małych), dopasować go można do każdego ogrodu. Poza tym dęby świetnie odnajdą się w każdych warunkach, więc nawet osoba mająca niewielkie doświadczenie z roślinami powinna sobie z nimi poradzić. Wizytówkową odmianą jest dąb czerwony, który jesienią ma jaskrawoczerwone albo mocno purpurowe liście. Dęby te popularne są głównie w północnej części Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Rosną szybciej niż nasze polskie dęby, a także są od nich bardziej wytrzymałe. Za granicą uprawia się dęby czerwone głównie przez szybki wzrost i nietuzinkowy wygląd.
Jesienne drzewa, dzięki którym ogród stanie się przyjemniejszy
Dlaczego warto sadzić drzewa jesienne? Sprawdzamy!
Jesień jest doskonałym momentem, aby posadzić kilka ciekawych gatunków drzew do ogrodu. Jesienią panują sprzyjające warunki w podłożu, które ułatwią rozwój roślinom. Podłoże jest wilgotne, co umożliwia prawidłowe rozwijanie się systemu korzeniowego. Posadzone jesienią drzewa są mniej narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Warto dodać, że miłym akcentem są obfite i regularne opady, dzięki którym rozwijają się młode sadzonki. Opady są bowiem dla nich podstawowym źródłem wody. Drzewa jesienne mają sporo czasu, aby się przyjąć. W ten sposób wiosną ich wzrost przybiera na sile. Następnie drzewa cieszą oczy swoim pięknym kwieceniem i obfitymi plonami. Dzięki temu można błyskawicznie wywnioskować, że drzewa posadzone bliżej końca roku mogą być mniej narażone zarówno na upał, jak i suszę. To plus dla ukorzeniania się roślin.
Drzewa posadzone jesienią stają się bardziej odporne na mróz. Zima, nawet przedwcześnie się zaczynając, nie powinna stanowić dla nich większego zagrożenia. Młode rośliny błyskawicznie zaczną nabierać charakterystycznych cech. Mamy na myśli głównie kształt liści, a także ich wysokość oraz formę kwiatów. Jesień jest idealnym czasem również na przesadzanie drzew, zwłaszcza owocowych. Zwróć uwagę na drzewa przechodzące w stan spoczynku. Sadzone jesienią kwiaty także zdążą się ukorzenić, jeszcze zanim nadejdą zimniejsze dni. Później będą z kolei pięknie ozdabiać ogród. Jesienią zbieraj również nasiona roślin jednorocznych, dzięki którym później będziesz mógł posadzić w ogrodzie kolejne, „świeże” okazy drzew.
Kilka ważnych informacji o drzewach jesiennych – jak o nie zadbać?
Jesień jest idealnym momentem, aby skupić się na przyszłym roku w ogrodzie. Można wówczas dokładnie zastanowić się nad tym, co zmienić lub ulepszyć na jego terenie. Okres nasadzeń jesienią zaczyna się od początku października. Najczęściej trwa do końca listopada. Przy dobrej pogodzie może ciągnąć się nawet do grudnia. Drzewa posadzone jesienią maja czas na regenerację systemu korzeniowego, czyli wiosną są już doskonale przygotowane na rozpoczęcie wiosny. Kolejnym czynnikiem korzystnie oddziałującym na rozwój drzew jest wysoka wilgotność gleby. To dzięki niej poszczególne odmiany nie są narażone na przesuszenie po posadzeniu. W jesiennych miesiącach ważne dla roślin są m.in. częste mgły oraz wysoka wilgotność powietrza. Co jeszcze warto wiedzieć o drzewach jesiennych oraz ich pielęgnacji? Oto garść przydatnych informacji:
- Ważnym procesem jest przygotowanie miejsca do sadzenia. Postaraj się dokładnie odchwaścić i przekopać glebę. Jej szerokość powinna być dwukrotnie większa niż bryła korzeniowa.
- Zmieszaj trociny z jesiennym nawozem i obsyp wykopany wcześniej dołek. Wymieszaj całość z glebą. Przekopany nawóz z trocinami i ziemią to świetna pożywka dla roślin. Dostarcza bowiem drzewom próchnicę oraz cenne składniki pokarmowe. Jesienny nawóz przygotowuje rośliny do okresu zimowego, a także sprzyja ich drewnieniu po wegetacji.
- Korzenie należy rozłożyć na kopczyki w taki sposób, aby nie zawijały się w górę. Podczas obsypywania rośliny ziemią można lekko potrząsać drzewkiem. Dzięki temu podłoże wypełni puste przestrzenie, które znajdują się między korzeniami.
- Każde drzewko powinno się ustawić pionowo w przygotowanym dołku. Później wystarczy obsypać roślinę ziemią i udeptać wokół. Drzewko trzeba też podlać. Powinno znaleźć się w dokładnie takim poziomie, na jakim rozwijało się w szkółce, skąd je kupiłeś.
- Jednym z najpopularniejszych materiałów do osłaniania drzew jesiennych jest agrowłóknina. Nie tylko ochroni poszczególne odmiany drzew przed zbliżającą się zimą, ale też zapobiegnie wysuszaniu się roślin przez wiatr. Agrowłóknina przepuszcza powietrze, jest lekka i niemal nie nagrzewa się na słońcu. Wspaniale sprawdzi się również klasyczne okrycie drzew, jakim jest słomiana mata. Może być również wrzosowa i wiklinowa, przy czym ostatnie rekomendowane są do osłaniania pni drzew.