Jesienne drzewa

Ilustracja jesienne drzewa

Na pewno nie jeden raz słyszałeś, że czas sadzenia niektórych gatunków roślin jest bardzo ważny, aby mogły się później prawidłowo rozwijać. Jednymi z nich są oczywiście jesienne drzewa. W okresie jesiennym gleba jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, które umożliwiają drzewom prawidłowy wzrost. Sama gleba nie będzie jednak wystarczająca. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie naprawdę pięknie drzewa jesiennie, powinieneś zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Wśród nich wyróżniają się podstawowe czynności pielęgnacyjne, które zależą od konkretnej odmiany drzew na jesień.

Filtry0

Jesienne drzewa

Jesienne drzewa - pozostałe

Jesienne drzewa – gatunki drzew które ozdobią ogród jesienią. Jakie wybrać?

Jesienne drzewa doskonale prezentują się w ogrodzie. Aby przełamać jesienną aurę, która bywa szara i ponura, warto postawić na kolorowe gatunki drzew. Które odmiany liściaste można hodować w Polsce? Jakie wybrać najładniejsze drzewa do ogrodu? Czy w ogrodzie warto posadzić ozdobne odmiany, które mają wielobarwne liście? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Jesienne drzewa do ogrodu – jakie wybrać odmiany? Sprawdź!

Klon, ambrowiec amerykański i sumak octowiec – kolorowe gatunki jesienne

Jesienne drzewa są jednymi z najładniejszych w Polsce. Niektórzy nie są przekonani do wyglądu ogrodu jesienią. Wielu osobom ta specyficzna pora roku kojarzy się z pluchą, szarością i ponurym klimatem. Tymczasem jesień w ogrodzie może być naprawdę wyjątkowa! Wystarczy posadzić w nim wielobarwne gatunki drzew, które będą mienić się na złoto, czerwono, pomarańczowo i żółto. W naszym kraju znajduje się naprawdę wiele takich okazów. Właśnie dlatego jak najbardziej można skutecznie odczarować jesień z ich pomocą. Zwróć uwagę na klon. Jest nie tylko symbolem Kanady, ale i… jesieni w polskim ogrodzie. Doskonale nadaje się również do nasadzeń miejskich. Rośnie szybko, jednak bez problemu hodować można klony w niewielkich ogrodach – wystarczy je wówczas odpowiednio formować. Klony uwielbiają półcieniste, a także słoneczne stanowiska. Dzięki rośnięciu w takich mają możliwość lepszego rozwijania się. Zaskakują wówczas feerią intensywnych jesiennych barw. Gdy klony zrobią się wystarczająco duże, rzucają przyjemny cień. Sprawdzają się wówczas nie tylko jesienią, ale i latem. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu klonów, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Zimą wzrost klonów się zatrzymuje, dlatego wówczas nie wymagają podlewania.

Jednym z najciekawszych drzew jesiennych jest ambrowiec amerykański. Inaczej mówi się o nim „balsamiczny”. To naprawdę wysokie drzewo, ponieważ może urosnąć nawet do 25 metrów wysokości. Liście ambrowca przypominają trochę liście dębu. Korona często przykryta jest licznymi, obfitymi kwiatostanami. Drzewo doskonale wygląda jesienią, wybarwiając się na żółto i czerwono. Ambrowiec balsamiczny doskonale czuje się na słonecznym stanowisku. Może być również delikatnie przysłonięte przed promieniami słońca bezpośrednio padającymi na drzewo. Ambrowiec wymaga dużej wilgotności gleby oraz dość żyznego podłoża, aby prawidłowo się rozwijał. Młode okazy należy okrywać na zimę, ponieważ nie są w pełni mrozoodporne. Do jesiennych drzew zalicza się także sumak octowiec. Jego liście rosną szybko i wyglądają bardzo egzotycznie. Często osiągają ok. 50 cm długości! Jesienią wybarwiają się na brązowo, czerwono i żółto. Drzewo odporne jest na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Najlepiej rozwija się na słonecznym stanowisku, mając piaszczystą glebę. Sumak octowiec jest jednak dość ekspansywnym drzewem. Wzrost pędów nasila ich przycinanie. Co ciekawe, drzewo świetnie nadaje się nie tylko do ogrodu. Sprawdzi się również w parku, ogrodzie i osiedlowej przestrzeni zielonej.

Jarząb pospolity, dąb i miłorząb – liściaste jesienne drzewa ogrodowe

Wśród jesiennych drzew wyróżnia się głównie odmiany, które mają ozdobne liście. To zdecydowanie najładniejsze okazy jesienne. Wśród nich na uwagę zasługuje jarząb pospolity, znany również jako jarzębina. Drzewo każdej jesieni ozdobione jest naturalnymi, karminowoczerwonymi owocami w postaci korali. Owoce te dojrzewają na przełomie sierpnia / września. Warto zaznaczyć, że nie są jadalne – mają trujące właściwości. Toksyny „zgubią” jednak po zamrożeniu albo zagotowaniu. Możesz wówczas bez większego problemu korzystać z owoców w domowych przepisach. Drzewo może osiągnąć od 10 do 12 m wysokości. Miłorząb wyróżnia się pięknymi liśćmi w czerwonym, pomarańczowym i żółtym kolorze. Są długie, tym czasem korona kulista.

Jednym z najciekawszych jesiennych drzew jest również dąb. Jest majestatyczny, ogromny i długowieczny. Doskonale prezentować się będzie jesienią zarówno w ogrodzie, jak i w przestrzeni miejskiej. Drzewo rośnie naprawdę ogromne, ponieważ osiąga od 20 do 30 m wysokości. Są też jednak okazy, które rosną nawet do… 50 m! Korona dębu jest szeroko rozgałęziona. Obficie pokrywają ją liście, przebarwione na różne kolory. Jako że dąb występuje w kilku odmianach (dużych i małych), dopasować go można do każdego ogrodu. Poza tym dęby świetnie odnajdą się w każdych warunkach, więc nawet osoba mająca niewielkie doświadczenie z roślinami powinna sobie z nimi poradzić. Wizytówkową odmianą jest dąb czerwony, który jesienią ma jaskrawoczerwone albo mocno purpurowe liście. Dęby te popularne są głównie w północnej części Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Rosną szybciej niż nasze polskie dęby, a także są od nich bardziej wytrzymałe. Za granicą uprawia się dęby czerwone głównie przez szybki wzrost i nietuzinkowy wygląd.

Jesienne drzewa, dzięki którym ogród stanie się przyjemniejszy

Dlaczego warto sadzić drzewa jesienne? Sprawdzamy!

Jesień jest doskonałym momentem, aby posadzić kilka ciekawych gatunków drzew do ogrodu. Jesienią panują sprzyjające warunki w podłożu, które ułatwią rozwój roślinom. Podłoże jest wilgotne, co umożliwia prawidłowe rozwijanie się systemu korzeniowego. Posadzone jesienią drzewa są mniej narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Warto dodać, że miłym akcentem są obfite i regularne opady, dzięki którym rozwijają się młode sadzonki. Opady są bowiem dla nich podstawowym źródłem wody. Drzewa jesienne mają sporo czasu, aby się przyjąć. W ten sposób wiosną ich wzrost przybiera na sile. Następnie drzewa cieszą oczy swoim pięknym kwieceniem i obfitymi plonami. Dzięki temu można błyskawicznie wywnioskować, że drzewa posadzone bliżej końca roku mogą być mniej narażone zarówno na upał, jak i suszę. To plus dla ukorzeniania się roślin.

Drzewa posadzone jesienią stają się bardziej odporne na mróz. Zima, nawet przedwcześnie się zaczynając, nie powinna stanowić dla nich większego zagrożenia. Młode rośliny błyskawicznie zaczną nabierać charakterystycznych cech. Mamy na myśli głównie kształt liści, a także ich wysokość oraz formę kwiatów. Jesień jest idealnym czasem również na przesadzanie drzew, zwłaszcza owocowych. Zwróć uwagę na drzewa przechodzące w stan spoczynku. Sadzone jesienią kwiaty także zdążą się ukorzenić, jeszcze zanim nadejdą zimniejsze dni. Później będą z kolei pięknie ozdabiać ogród. Jesienią zbieraj również nasiona roślin jednorocznych, dzięki którym później będziesz mógł posadzić w ogrodzie kolejne, „świeże” okazy drzew.

Kilka ważnych informacji o drzewach jesiennych – jak o nie zadbać?

Jesień jest idealnym momentem, aby skupić się na przyszłym roku w ogrodzie. Można wówczas dokładnie zastanowić się nad tym, co zmienić lub ulepszyć na jego terenie. Okres nasadzeń jesienią zaczyna się od początku października. Najczęściej trwa do końca listopada. Przy dobrej pogodzie może ciągnąć się nawet do grudnia. Drzewa posadzone jesienią maja czas na regenerację systemu korzeniowego, czyli wiosną są już doskonale przygotowane na rozpoczęcie wiosny. Kolejnym czynnikiem korzystnie oddziałującym na rozwój drzew jest wysoka wilgotność gleby. To dzięki niej poszczególne odmiany nie są narażone na przesuszenie po posadzeniu. W jesiennych miesiącach ważne dla roślin są m.in. częste mgły oraz wysoka wilgotność powietrza. Co jeszcze warto wiedzieć o drzewach jesiennych oraz ich pielęgnacji? Oto garść przydatnych informacji:

  1. Ważnym procesem jest przygotowanie miejsca do sadzenia. Postaraj się dokładnie odchwaścić i przekopać glebę. Jej szerokość powinna być dwukrotnie większa niż bryła korzeniowa.
  2. Zmieszaj trociny z jesiennym nawozem i obsyp wykopany wcześniej dołek. Wymieszaj całość z glebą. Przekopany nawóz z trocinami i ziemią to świetna pożywka dla roślin. Dostarcza bowiem drzewom próchnicę oraz cenne składniki pokarmowe. Jesienny nawóz przygotowuje rośliny do okresu zimowego, a także sprzyja ich drewnieniu po wegetacji.
  3. Korzenie należy rozłożyć na kopczyki w taki sposób, aby nie zawijały się w górę. Podczas obsypywania rośliny ziemią można lekko potrząsać drzewkiem. Dzięki temu podłoże wypełni puste przestrzenie, które znajdują się między korzeniami.
  4. Każde drzewko powinno się ustawić pionowo w przygotowanym dołku. Później wystarczy obsypać roślinę ziemią i udeptać wokół. Drzewko trzeba też podlać. Powinno znaleźć się w dokładnie takim poziomie, na jakim rozwijało się w szkółce, skąd je kupiłeś.
  5. Jednym z najpopularniejszych materiałów do osłaniania drzew jesiennych jest agrowłóknina. Nie tylko ochroni poszczególne odmiany drzew przed zbliżającą się zimą, ale też zapobiegnie wysuszaniu się roślin przez wiatr. Agrowłóknina przepuszcza powietrze, jest lekka i niemal nie nagrzewa się na słońcu. Wspaniale sprawdzi się również klasyczne okrycie drzew, jakim jest słomiana mata. Może być również wrzosowa i wiklinowa, przy czym ostatnie rekomendowane są do osłaniania pni drzew.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto