Jesienne kwiaty
Jesienne kwiaty - pozostałe
-
Aster chińskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Aster chiński jest wyraźnym argumentem za używaniem w opisie roślin nie tylko nazw potocznych i zwyczajowych, ale również nazw botanicznych. Z licznego rodzaj "aster" określonego przez Linneusza, został wydzielony m.in. rodzaj "gwiazdosz", którego jedynym przedstawicielem rodzaju jest właśnie aster chiński. Jednoznaczną identyfikację rośliny zapewnia nazwa Callistephus chinensis.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dzielżan jesiennybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Dzielżan jesienny jest północnoamerykańską byliną, cenioną w naszych ogrodach za długie kwitnienie. Jego kwiaty kojarzą się ze słońcem, stąd nazwa gatunkowa Helenium nawiązująca do imienia greckiego boga słońca. W uprawie spotyka się często odmiany mieszańcowe, różniące się od formy botanicznej odcieniami kolorów i kształtem kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rdest himalajskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rdest himalajski, rosnący pierwotnie na cienistych łąkach i w lasach Himalajów, cieszy się również u nas rosnącą popularnością. Jest to bylina łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, i kwitnąca przez całe lato aż do późnej jesieni. Czerwone kwiaty rdestu himalajskiego zebrane w wąskie kłosy wnoszą do ogrodu barwny akcent.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nerina Bowdenabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Nerina ogrodowa (Nerine bowdenii) jest południowoafrykańską byliną cebulową, gatunkiem o największej wytrzymałości na niskie temperatury, chociaż i tak nie może u nas zimować w gruncie. Nazwa rodzajowa roślin pochodzi od nereid, nimf morskich niezwykłej urody, córek boga Nereusa i okeanidy Doris. Filigranowe kwiaty neriny rozwijają się od września do listopada, kiedy większość roślin ogrodowych kończy już kwitnienie.
bylina -
Wrzos zwyczajnykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Wrzos zwyczajny jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia. Kiedyś używany po wysuszeniu do zamiatania, dzisiaj jest popularną i cenioną rośliną ozdobną. Do ogrodów trafił wrzos około 150 lat temu. Jego jasnofioletowe kwiaty zebrane w długie grona tworzą barwne kobierce od późnego lata do jesieni. Formy hodowlane różnią się od botanicznej kolorem kwiatów i liści oraz wysokością i pokrojem.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Aster gawędkabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Aster gawędka jest byliną rodzimą, występującą w niektórych regionach Polski. Kwiaty zebrane w baldachogrona rozwijają się późnym latem. Koszyczki kwiatów są zbudowane z fioletowych kwiatów brzeżnych i złotożółtych kwiatów środkowych. W ogrodach spotyka się często kultywary o rozmaitych kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Jesienne kwiaty - jakie rośliny kwitnące jesienią posadzić w swoim ogrodzie?
Jesienne kwiaty mają za zadanie poprawiać nam nastrój i rozjaśniać ogród, kiedy wszystko wokół jest szare i bure. I świetnie sobie z tym radzą, bowiem gatunki kwitnące jesienią mają najpiękniejsze, najbardziej energetyczne kolory. Dowiedz się, jakie kwiaty posadzić dla siebie na jesień.
Jesienne kwiaty do ogrodu
Aranżację ogrodu najczęściej planujemy jesienią, kiedy jest czas sadzenia krzewów liściastych i roślin cebulowych. Zimą zastanawiamy się nad wypełnieniem rabat kolorowymi kwiatami i najczęściej myślimy o tych wiosennych, ponieważ nie możemy się ich doczekać. Z tego powodu bardzo często jesienny ogród jest smutny i pusty.
Projektując rabaty warto wziąć to pod uwagę i postawić na rośliny kwitnące przez cały sezon lub takie, które najpiękniejsze robią się właśnie pod koniec września. Kwiaty do ogrodu powinny być tak skomponowane, by przez cały rok, także w chłodne miesiące, przestrzeń była piękna, pełna życia i koloru. Nie jest to łatwe, ale z naszym poradnikiem na pewno sobie poradzisz.
Najpopularniejsze jesienne kwiaty – astry
Zdecydowanie najpopularniejsze jesienne kwiaty to astry. Idealne na szarą pogodę i na szary nastrój. Rozświetlają każdą przestrzeń swoimi wspaniałymi kolorami. Mają typową budowę kwiatów – koszyczki złożone z wewnętrznego oczka i licznych kwiatów języczkowatych, które wyglądają jak płatki.
Astry, nazywane również marcinkami zwracają uwagę swoimi intensywnymi kolorami. Są bardzo ozdobne, białe, fioletowe, purpurowe, niebieskie, przepięknie się prezentują. Kwitną na jesień – od września aż do pierwszych przymrozków. W zasadzie są roślinami, które najdłużej są ozdobne. A ponieważ są bardzo mało wymagające, powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Jesienią będą niezrównane.
Wrzosy w jesiennym ogrodzie
Z jesienią najbardziej kojarzą się właśnie wrzosy. W sklepach i kwiaciarniach pełno ich już od września. Są naprawdę piękne, ale nie zawsze zdobią w chłodnych miesiącach. Niektóre odmiany tych kwiatów jesiennych faktycznie kwitną od końca sierpnia do października. Inne niestety kończą kwitnienie już we wrześniu.
Mimo wszystko warto posadzić wrzosy w swoim ogrodzie. Są bardzo ozdobne, tworzą wzniesione łodygi, które prawie na całej długości pokrywają się delikatnymi, dzbanuszkowatymi kwiatuszkami. Są fioletowe, różowe lub białe, ostatnio pojawiło się wiele odmian fioletowych wpadających w niebieskie tonacje. Wrzosy to rośliny ogrodowe, ale dobrze rosną także w doniczkach i skrzynkach. Na balkonach, w altanach, w dużych skrzyniach ustawionych w ogrodzie – bez problemu znajdzie się dla nich miejsce. Kolorowe kwiaty rozjaśniają także jesienne ciemności w domach.
Jesienne kwiaty: dalie ogrodowe
Dalie ogrodowe to ogromna grupa odmian różniących się wielkością kwiatów, ich kształtem i gęstością, wysokością pędów, w zasadzie wszystkim. Jest ich tak dużo, że rośliny zostały podzielone na różne grupy odmianowe, by łatwiej było się w nich zorientować. Można więc wybierać i przebierać, a w ogrodzie stworzyć prawdziwy daliowy gąszcz. I naprawdę warto, ponieważ dalie bardzo długo kwitną – od lipca aż do pierwszych przymrozków.
Tak długie kwitnienie jest wynikiem odpowiedniej pielęgnacji i usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dalie świetnie sobie radzą w każdej ziemi ogrodowej, więc naprawdę warto je wybrać. Na uwagę zasługują wszystkie odmiany, pojedyncze o budowie przypominającej astry, półpełne, które dzielą się na peoniowe i anemonowe (czyli przypominające piwonie albo zawilce) oraz dalie o kwiatach pełnych.
Tych ostatnich jest zdecydowanie najwięcej i są najbardziej dekoracyjne. Odmiany grzebieniowe mają formę lilii wodnych. Dalie dekoracyjne mają ogromne kwiaty, które osiągają nawet 30 cm średnicy! Dalie pomponowe natomiast wyglądają jak małe pomponiki u czapki dziecka. Egzotyczne dalie kaktusowe mają płatki wąskie jak kolce, a storczykowe wyglądają bardzo elegancko. Naprawdę warto posadzić dalie i cieszyć się nimi przez całe lato i dużą część jesiennych dni. Na dodatek wszystkie rodzaje są dostępne w różnych kolorach, a także dwubarwne.
Chryzantemy w ogrodzie
Chryzantemy, podobnie jak astry, to bardzo popularne rośliny jesienne. Często kupuje się je w doniczkach, by zdobiły groby na Wszystkich Świętych, ale są to idealne kwiaty do ogrodu. Mało wymagające i kwitnące od września aż do pierwszych przymrozków, są prawdziwą ozdobą.
Ze wszystkich kwiatów jesiennych są chyba najbardziej liczne pod względem odmian. Ich podział jest równie skomplikowany jak w przypadku dalii. Albo nawet bardziej! Chryzantemy także są dostępne w formie kwiatów pojedynczych, półpełnych i pełnych. Mają kulisty, półkulisty, parasolkowaty kształt. Mogą mieć anemonową, pomponową lub igiełkową formę płatków. Wybór jest naprawdę ogromny.
Chryzantemy kwitnące na jesień to byliny, odmiany wieloletnie. Potrzebują słonecznego, ciepłego miejsca i przepuszczalnego podłoża. Dobrze czują się w większości podłoży ogrodowych, więc ich uprawa nie powinna nastręczać żadnego problemu. A naprawdę warto, ponieważ bardzo długo trzymają się w pięknej formie. I są niezwykle barwne – wybór kolorów może przebić chyba tylko dalia.
Ciekawe kwiaty do ogrodu na jesień
Wymienione wcześniej gatunki to zdecydowanie najbardziej popularne kwiaty jesienne, które sadzi się w ogrodzie najczęściej. Jest jeszcze jednak cała grupa mniej znanych roślin, które w ogrodzie zakwitają właśnie jesienią i zachwycają swoim wspaniałym pokrojem. Jednym z nich jest rozchodnik. Roślina ma silne, grube łodygi, na których są osadzone bujne kwiatostany w różowym lub jasnofioletowym kolorze. Kwitną do końca września, czasami nieco dłużej.
Kolejną mniej popularną rośliną jesienną jest wiciokrzew Browna. To pnącze o dość dużych wymaganiach, które potrzebuje regularnej pielęgnacji, nawożenia i podlewania. Ale warto, ponieważ jest naprawdę niezwykle atrakcyjne. Kwitnie od czerwca do października, tworząc rurkowate kwiaty o żółtym, pomarańczowym i czerwonym kolorze. Ogrom kwiatów wspaniale wygląda, ale jesienią roślina ma jeszcze jedną zaletę – pojawiają się na niej pomarańczowe jagody. Owoce także są bardzo dekoracyjne. Wiciokrzew Browna to prawdziwa feeria ognistych kolorów w ogrodzie.
Rośliny jesienne, czyli rośliny ozdobne jesienią
Jest bardzo wiele gatunków roślin, które nie kwitną co prawda jesienią, ale to właśnie o tej porze są najbardziej dekoracyjne. Dzieje się tak, ponieważ o tej porze roku mają najpiękniejsze liście, kolorowe owoce czy przebarwiają się ich pędy. Jakie?
Dobrym przykładem jest miechunka. To ciekawa roślina, na której latem pojawiają się pomarańczowe kwiaty w formie… chińskich lampionów. Mają cienkie, złączone ze sobą płatki. Jej przekwitłe kwiatostany dalej pięknie wyglądają i utrzymują się na roślinie aż do pierwszych przymrozków. W prawie nagim ogrodzie kwiaty miechunki są wspaniałą dekoracją.
Ładnie prezentują się także jesienne hortensje. Oczywiście roślina najpiękniejsza jest w czasie kwitnienia, ale jeśli jej kwiatostany pozostaną na zimę, ładnie zaschną. Są ciekawą dekoracją jesienią i wspaniale wyglądają po pierzynką śniegu.
Równie ładnie prezentuje się berberys Thumberga. To niski krzew liściasty, który na jesień przebarwia się na czerwono lub bordowo. Mocny, intensywny kolor liści jest dostateczną dekoracją, a na dodatek roślina ma owoce w formie czerwonych jagód, które także pięknie się prezentują.
Jeśli chodzi o najpiękniejsze liście, sumak octowiec nie ma sobie równych. To dość duże drzewo o parasolowatym kształcie korony, które wytwarza ciekawe kwiatostany – wzniesione kłosy drobnych, czerwonych kwiatuszków. Jego liście złożone z kilku dłoniastoułożonych listków przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo. Są wspaniałą ozdobą wczesnej jesieni.