Krzewinki owocowe
-
Jagoda kamczackakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Jagoda kamczacka, nazywana borówką kamczacką, tak naprawdę jest odmianą wiciokrzewu sinego i z borówkami w żaden sposób nie jest spokrewniona. Wydłużone owoce-pestkowce przypominają kolorem i smakiem jagody borówki amerykańskiej - stąd nazwa. Krzew jest odporny na mróz i bez problemu może być uprawiany w naszych ogrodach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Borówka brusznicakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Borówka brusznica jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, dobrze przystosowaną do naszych warunków. Jej ciemnozielone, skórzaste liście i małe dzwonki różowawych kwiatów stanowią w ogrodzie subtelną ozdobę. Dojrzewające jesienią czerwone jagody nadają się do zbioru i przerobu.
krzewinka Trudność uprawy: średnia
Krzewinki owocowe - pozostałe
-
Borówka czarnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Czarne jagody zbierane prosto z krzaczka są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Borówki uprawiane w ogrodach są zwykle odmianami borówki wysokiej. Ta krewniaczka naszej borówki czarnej dorasta do 2,5 m wysokości i ma znacznie większe owoce. Kto jednak może stworzyć na swojej działce warunki zbliżone do leśnych, może z powodzeniem delektować się latem świeżymi jagodami czernicy. Krzewinka z białoróżowymi kwiatami, a potem zmieniającymi barwę owocami - od zielonych, przez czerwone do prawie czarnych - przez cały sezon wygląda bardzo dekoracyjnie.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Truskawka 'Rumba'byliny byliny ogrodowe owocowa
Przypadkowe spotkanie w Holandii na początku XVIII wieku dwóch poziomek - chilijskiej (Fragaria chiloensis) i wirginijskiej (Fragaria virginiana) - stało się początkiem nowej hybrydy nazywanej krótko truskawką. Poziomki znane były już od starożytności, ale powiększenie ich smacznych i aromatycznych owoców stało się możliwe dopiero po odkryciu nowych gatunków w Nowym Świecie. Dzisiaj mamy do dyspozycji ponad 1000 odmian truskawek, a wśród nich bardzo cenioną 'Rumbę'.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Poziomka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Aromatyczne i słodkie, niewielkie owoce poziomki pospolitej są cenione już od najdawniejszych czasów. Konkurencją dla poziomki stała się przypadkowo powstała w Europie w XVIII wieku hybryda dwóch amerykańskich poziomek, nazywana truskawką. Chociaż truskawka tworzy znacznie większe owoce, to jej starsza krewna wciąż jest chętnie uprawiana w wielu ogrodach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Mącznica lekarskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Mącznica lekarska jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, która tworzy niskie, przyziemne dywany. Ozdobę stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, dzbaneczkowate, białe kwiaty oraz czerwone, połyskujące jagody, które utrzymują się do wczesnej zimy. Owoce mącznicy są chętnie zjadane przez różne zwierzęta, również przez niedźwiedzie, i stąd bierze się grecko-łacińska etymologia nazwy Arctostaphylos uva-ursi (arctos i ursus to właśnie niedźwiedź, a słowa staphyle i uva oznaczają grona).
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Borówka bagiennakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Borówka bagienna jest krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej, brusznicy albo żurawiny. Rośnie na torfowiskach, na glebach kwaśnych i ubogich. Za przypisywane owocom łochyni zatrucia może odpowiadać bagno zwyczajne (Ledum palustre) rosnące na tych samych stanowiskach i wywołujące zatrucia na drodze wziewnej. Badania nie wykazały zawartości substancji trujących w owocach borówki bagiennej.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa
Krzewinki owocowe - popularne krzewinki owocowe uprawiane w Polsce
Krzewinki owocowe można spotkać w lasach całej Polski, są też popularnymi roślinami w uprawie ogrodowej. Nie zajmują dużo miejsca, a mają walory kulinarne i ozdobne, niektóre mogą też pełnić rolę roślin okrywowych. Jakie krzewinki z jadalnymi owocami są popularne w Polsce?
Najpopularniejsze krzewinki owocowe
Krzewinki to małe krzaczki o drewniejących pędach. Zwykle nie przekraczają 50-60 cm wysokości. Do takich roślin należą przede wszystkim wrzosowate. Liczne gatunki z tej rodziny wytwarzają jadalne dla człowieka owoce. Drugą rodziną, z której pochodzą wszystkie pozostałe popularne krzewinki owocowe są różowate, obejmujące w ogóle większość polskich drzew i krzewów owocowych. Oto najpopularniejsze polskie krzewinki wytwarzające owoce jadalne:
Borówka – rośliny z rodziny wrzosowatych, o charakterystycznych jagodach w kolorze niebieskoczarnym lub czerwonym. Do borówek zalicza się:
- borówkę czarną (czernicę)
- borówkę brusznicę
- żurawinę błotną
- borówkę bagienną (spotykaną tylko dziko, na podmokłych terenach leśnych).
Oprócz tego bardzo rozpowszechniona jest w naszym kraju uprawa borówki amerykańskiej. Ta ostatnia tworzy jednak krzewy z jadalnymi owocami, więc nie zaliczamy jej do krzewinek owocowych.
Poziomka – najpopularniejszą uprawianą rośliną z rodzaju poziomka jest truskawka. W Polsce te owoce są popularne przede wszystkim jako surowiec na przetwory. Poza tym uprawia się też hodowlane odmiany poziomki pospolitej np. „Rugia”, „Regina”, „Yellow Wonder”.
Owoce jadalne – ciekawe odmiany
Nie wszystkie krzewinki owocowe są tak samo popularne w amatorskich uprawach. Niektóre odmiany dostosowano do zbiorów mechanicznych, ale niekoniecznie są najsmaczniejsze. Dla ogrodnika ciekawe mogą być natomiast te odmiany, które mają walory ozdobne, wyróżniają się dobrym smakiem lub nadają się do robienia smacznych przetworów. Oto kilka odmian krzewinek owocowych, polecanych do uprawy amatorskiej:
- Borówka brusznica „Ida” – ma wyraźne walory ozdobne. Tworzy zwarte krzaczki o wysokości 30-40 cm. Rośnie silniej niż dzika. Kwiaty są białe, zebrane w zwisające grona. Owoce mają cierpkawy smak, doskonale nadają się na przetwory. Dojrzewają w sierpniu i ponownie w październiku.
- Poziomka „Baron von Solemacher” – odmiana ogrodowa o dużych, lekko wydłużonych, sercowatych owocach. Owocuje przez całe lato do października. Krzaczki są silnie rozgałęzione, o niedużych liściach. Owoce nie nadają się do przechowywania. Odmiana wymaga żyznej ziemi i środków ochronnych przed chorobami.
- Poziomka „Yellow Wonder” – jest o tyle ciekawa, że wydaje żółte owoce. Są one dodatkowo smaczne i nadają się na przetwory. Dodatkową zaletą jest duża odporność na mróz. Należy do poziomek bezrozłogowych.
- Truskawka „Albion” – jedna z najpopularniejszych odmian truskawek zwisających. Dobrze nadaje się do podwieszanych doniczek na balkon lub taras. Owoce są słodkie i pojawiają się przez cały sezon, do pierwszych mrozów.
Jeżeli ktoś chce poeksperymentować z krzewinkami, to warto spróbować uprawy komosy rózgowej. Ta roślina jest kuzynką pospolitej u nas komosy białej. Jej owoce są jednak czerwone i mogą z daleka przypominać truskawki. Warto dodać, że komosę uprawia się raczej dla liści – zjadanych tak jak szpinak – niż dla owoców.
Owoce jadalne z krzewinek to jedno z najpopularniejszych źródeł dobrego smaku i witamin na cały rok. Ich głównym mankamentem jest to, że trzeba się schylać, żeby je zebrać. Chyba, że zastosujemy wzniesione grządki lub uprawę w pojemnikach.