Krzewinki owocowe

Ilustracja krzewinki owocowe

Krzewinki owocowe – niskie rośliny o jadalnych owocach. W Polsce wiele owocujących krzewinek rośnie dziko, są też popularne w uprawach przemysłowych i amatorskich. Do najbardziej znanych krzewinek owocowych należą truskawka, borówka brusznica, żurawina. W uprawach i w środowisku naturalnym można też spotkać borówkę czernicę (czarna jagoda) oraz poziomkę. Owoce te są uprawiane w dużej mierze jako surowiec do produkcji przetworów. Powstawanie coraz większej ilości odmian owocujących w różnych porach sezonu wegetacyjnego pozwala dłużej korzystać również ze świeżych owoców. Krzewinki owocowe, szczególnie truskawki, są też coraz częściej uprawiane jako rośliny owocujące i ozdobne na balkonach i tarasach.

Filtry0

Krzewinki owocowe

Krzewinki owocowe - pozostałe

Krzewinki owocowe - popularne krzewinki owocowe uprawiane w Polsce

Krzewinki owocowe można spotkać w lasach całej Polski, są też popularnymi roślinami w uprawie ogrodowej. Nie zajmują dużo miejsca, a mają walory kulinarne i ozdobne, niektóre mogą też pełnić rolę roślin okrywowych. Jakie krzewinki z jadalnymi owocami są popularne w Polsce?

Najpopularniejsze krzewinki owocowe

Krzewinki to małe krzaczki o drewniejących pędach. Zwykle nie przekraczają 50-60 cm wysokości. Do takich roślin należą przede wszystkim wrzosowate. Liczne gatunki z tej rodziny wytwarzają jadalne dla człowieka owoce. Drugą rodziną, z której pochodzą wszystkie pozostałe popularne krzewinki owocowe są różowate, obejmujące w ogóle większość polskich drzew i krzewów owocowych. Oto najpopularniejsze polskie krzewinki wytwarzające owoce jadalne:

Borówka – rośliny z rodziny wrzosowatych, o charakterystycznych jagodach w kolorze niebieskoczarnym lub czerwonym. Do borówek zalicza się:

  • borówkę czarną (czernicę)
  • borówkę brusznicę
  • żurawinę błotną
  • borówkę bagienną (spotykaną tylko dziko, na podmokłych terenach leśnych).

Oprócz tego bardzo rozpowszechniona jest w naszym kraju uprawa borówki amerykańskiej. Ta ostatnia tworzy jednak krzewy z jadalnymi owocami, więc nie zaliczamy jej do krzewinek owocowych.

Poziomka – najpopularniejszą uprawianą rośliną z rodzaju poziomka jest truskawka. W Polsce te owoce są popularne przede wszystkim jako surowiec na przetwory. Poza tym uprawia się też hodowlane odmiany poziomki pospolitej np. „Rugia”, „Regina”, „Yellow Wonder”.

Owoce jadalne – ciekawe odmiany

Nie wszystkie krzewinki owocowe są tak samo popularne w amatorskich uprawach. Niektóre odmiany dostosowano do zbiorów mechanicznych, ale niekoniecznie są najsmaczniejsze. Dla ogrodnika ciekawe mogą być natomiast te odmiany, które mają walory ozdobne, wyróżniają się dobrym smakiem lub nadają się do robienia smacznych przetworów. Oto kilka odmian krzewinek owocowych, polecanych do uprawy amatorskiej:

  • Borówka brusznica „Ida” – ma wyraźne walory ozdobne. Tworzy zwarte krzaczki o wysokości 30-40 cm. Rośnie silniej niż dzika. Kwiaty są białe, zebrane w zwisające grona. Owoce mają cierpkawy smak, doskonale nadają się na przetwory. Dojrzewają w sierpniu i ponownie w październiku.
  • Poziomka „Baron von Solemacher” – odmiana ogrodowa o dużych, lekko wydłużonych, sercowatych owocach. Owocuje przez całe lato do października. Krzaczki są silnie rozgałęzione, o niedużych liściach. Owoce nie nadają się do przechowywania. Odmiana wymaga żyznej ziemi i środków ochronnych przed chorobami.
  • Poziomka „Yellow Wonder” – jest o tyle ciekawa, że wydaje żółte owoce. Są one dodatkowo smaczne i nadają się na przetwory. Dodatkową zaletą jest duża odporność na mróz. Należy do poziomek bezrozłogowych.
  • Truskawka „Albion” – jedna z najpopularniejszych odmian truskawek zwisających. Dobrze nadaje się do podwieszanych doniczek na balkon lub taras. Owoce są słodkie i pojawiają się przez cały sezon, do pierwszych mrozów.

Jeżeli ktoś chce poeksperymentować z krzewinkami, to warto spróbować uprawy komosy rózgowej. Ta roślina jest kuzynką pospolitej u nas komosy białej. Jej owoce są jednak czerwone i mogą z daleka przypominać truskawki. Warto dodać, że komosę uprawia się raczej dla liści – zjadanych tak jak szpinak – niż dla owoców.

Owoce jadalne z krzewinek to jedno z najpopularniejszych źródeł dobrego smaku i witamin na cały rok. Ich głównym mankamentem jest to, że trzeba się schylać, żeby je zebrać. Chyba, że zastosujemy wzniesione grządki lub uprawę w pojemnikach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto