Krzewy cieniolubne szybko rosnące

Ilustracja krzewy cieniolubne szybko rosnące

Zdecydowana większość roślin potrzebuje słonecznego stanowiska, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Niektóre dobrze czują się również w półcienistym miejscu, jednak takich jest już znacznie mniej. Roślin rozwijających się i owocujących w cieniu jest zdecydowanie najmniej wśród wszystkich. Można powiedzieć, że lista takich kwiatów jest mocno okrojona i zawężona. Mimo wszystko w dalszym ciągu jest w czym przebierać. Krzewy do cienia uprawiać można również w Polsce. Właśnie dlatego warto zwrócić na nie uwagę i spróbować hodowli poszczególnych okazów.

Filtry0

Krzewy cieniolubne szybko rosnące

Krzewy cieniolubne szybko rosnące - pozostałe

Krzewy cieniolubne szybko rosnące – które rośliny posadzić w zacienionym miejscu?

Krzewy cieniolubne szybko rosnące doskonale sprawdzają się do ogrodu. Wspaniale wyglądać będą pod drzewami, a także w pobliżu ścian domów. Najładniejsze są rośliny kwitnące od strony wschodniej lub północnej. Niektórzy uważają, że kwiaty i krzewy do cienia to rzadkość. Tymczasem istnieje sporo ciekawych okazów, które nadają się nie tylko na żywopłot. Wśród dostępnych gatunków znaleźć można zarówno rośliny pasujące na solitery, jak i pojedyncze nasadzenia w centralnej części ogrodu. Jakie niskie lub wysokie krzewy cieniolubne posadzić? Które z nich są najładniejsze? Sprawdź ważne informacje na ten temat.

Najładniejsze krzewy cieniolubne szybko rosnące – sprawdź ciekawe odmiany

Jakie kwitnące krzewy cieniolubne posadzić do ogrodu?

Krzewy cieniolubne są bardzo cennymi roślinami, dzięki którym zaaranżować można różne ciekawe zakątki ogrodu. Niezależnie od jego aranżacji rośliny do cienia mogą wspaniale ozdobić ogród. Sprawdzają się w miejscach, które przez większość dnia są zacienione, czyli np. w północnej części posesji. Do roślin lubiących cień zalicza się ich naprawdę spora ilość. Część z nich jest znana i od lat doceniana, inne dopiero stają się modne. Niezależnie od odmiany warto korzystać z cieniolubnych kwiatów. Dzięki nim ogród z pewnością się zazieleni. Pojawi się również efekt piętrowości w miejscach, które nie są łatwo dostępne. Wiele krzewów rosnących w cieniu ma różne zastosowanie. Nie są więc jedynie kwiatami ozdobnymi, a czymś znacznie więcej. Niektóre nadają się na żywopłot, inne na solitery. Pozostałe pozwolą sprytnie ukryć miejsca, w których żadna inna roślina nie dałaby rady urosnąć. Wśród cieniolubnych są także odmiany umożliwiające osłonięcie np. nieładnej elewacji budynku. Jak widzisz, rosnące w cieniu krzewy mogą mieć naprawdę wiele różnych, ciekawych zastosowań.

Niemal w każdym ogrodzie pojawiają się miejsca, do których nie dociera światło słoneczne. Są też zakamarki przez większą część dnia pozostające w cieniu. To właśnie krzewy cieniolubne szybko rosnące odnajdą się w takich warunkach – zarówno wysokie, jak i niskie. Niewiele więcej innych roślin poradziłoby sobie w podobnych okolicznościach. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na cieniolubne kwiaty i dać im szansę. Wówczas puste zakątki ogrodu nie będą więcej ponure. Będą też znacznie bardziej optymistycznie nastrajać, pięknie prezentując się w ogrodowej przestrzeni. Istnieje duża grupa roślin doskonale odnajdujących się w trudnych warunkach. Niektóre wręcz wymagają zacienienia, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Bardzo często są to gatunki pochodzące z naturalnie zacienionych miejsc, np. dolne partie lasów. Dlatego że natura nie przepada za próżnią, postanowiła dostosować część roślin do radzenia sobie w „kryzysie słonecznym”. Oznacza to, że cieniolubne rośliny przetrwają, nawet gdy oświetlenie będzie skąpe. Czasami warto postawić na rośliny do cienia i nie obawiać się, że brak słońca zniszczy wygląd całego ogrodu. Słabo nasłonecznione miejsca uzupełnić można cieniolubnymi krzewami i cieszyć się naturalną dekoracją ogrodu. Warto podkreślić, że rośliny rosnące w cieniu często nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jak inne okazy. Dzięki temu mogą okazać się tzw. strzałem w dziesiątkę dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Kwitnące, ozdobne krzewy cieniolubne – które są najładniejsze?

Krzewy cieniolubne szybko rosnące dzielą się na wiele odmian. Jedne są kwitnące, inne ozdobne z liści. Szukając idealnych roślin do ogrodu, zdecydować się można zatem na niemal dowolne rodzaje krzewów. Oto kilka najciekawszych rodzajów, na jakie warto zwrócić uwagę:

  • Aukuba japońska – krzewy zimozielone znane z ozdobnych, pięknych liści. Często dorastają nawet do 1,5 m wysokości. Aukuba japońska ma eliptyczne liście, które barwią się na ciemnozielony kolor. Mają też niewielkie żółte plamki. Krzew wyróżnia się czerwonymi owocami, które nie nadają się do spożycia. Mimo że aukuba japońska zalicza się do cieniolubnych krzewów, należy bezwzględnie zadbać o żyzne podłoże dla rośliny. Dużą przewagą krzewu jest fakt, że poradzi sobie nie tylko w ogrodzie zimowym, ale również w ozdobnej donicy w mieszkaniu.
  • Bukszpan wiecznie zielony – roślina wcale nie zrzuca liści na zimę. Sprawia to, że cieniolubny bukszpan może doskonale ozdabiać ogród przez cały rok, niezależnie od miesiąca. Roślina najbardziej popularna jest Wielkanocą, jednak coraz więcej osób stanowi z niej dekorację również w inne dni, nie tylko świąteczne. Bukszpan charakteryzuje się małymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli chodzi o stanowisko. Krzew spośród innych wyróżnia też powolne rośnięcie.
  • Ostrokrzew Meservy – mieszaniec, który wspaniale przystosowany jest do polskiego klimatu. Bardzo często wiążemy ten krzew ze świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem roślinę sadzić można niezależnie od pory, bo wygląda wspaniale przez cały rok. Ostrokrzew wspaniale odnajduje się w zacienionych miejscach. To jeden z najbardziej odpornych na zimno ostrokrzewów. Znakomicie znosi przycinanie i świetnie sprawdza się jako żywopłot. Trzeba jednak podkreślić, że ma większe od innych roślin wymagania pielęgnacyjne. Powinieneś zapewnić krzewowi próchniczą, wilgotną i żyzną glebę. Nie może być jednak zbyt mokra, ponieważ to zaszkodzi roślinie. Warto zaznaczyć, że ostrokrzewy to rośliny dwupienne.
  • Hortensja bukietowa Ammarin – krzew rosnący do ok. 1,5 m wysokości. Wyróżnia się bardzo dużymi liśćmi oraz ozdobnymi kwiatami w różowych i białych kolorach. Najlepiej zatroszczyć się o lekko kwaśną glebę dla hortensji, a także o prawidłowe nawodnienie.
  • Różaneczniki – zimozielone krzewy sprawdzające się na zacienionych stanowiskach. Mogą tworzyć rozłożyste i luźne kępy, wśród których widoczne są kwiatostany o kulistym kształcie. Warto okrywać je na sezon zimowy, gdyż mróz może je poważnie zniszczyć. Z różanecznikami będziesz w stanie udekorować dosłownie każdy zakątek wiosennego ogrodu. Zimozielone krzewy doskonale wyglądają w cienistych miejscach. Sprawdzą się w nich znacznie lepiej niż w stanowiskach narażonych na ciągłe działanie promieni słonecznych. Różaneczniki nie lubią przycinania. Wybór cieniolubnych roślin jest ogromny, więc z całą pewnością znajdziesz idealny kolor i rozmiar różaneczników do swojego domu.

Najciekawsze krzewy do cienia – na te rośliny powinieneś zwrócić uwagę!

Krzewy cieniolubne, które pięknie wyglądają w każdym ogrodzie

Krzewy zimozielone charakteryzują się pięknym wyglądem dosłownie przez cały rok. Właśnie dlatego mnóstwo osób docenia ich walory. Niektóre krzewy cieniolubne szybko rosnące wykorzystuje się do formowania żywopłotów. Inne mogą być doskonałą ozdobą soliterów lub stać się pojedynczym elementem ozdobnym w ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się na krzewy hodowane w cieniu, nie możesz zapomnieć o kilku rzeczach. Najważniejsze, aby rzadko przycinać roślinę oraz nie podlewać jej zbyt często. Dzięki temu będzie znacznie lepiej rosnąć. Oto kilka ciekawych gatunków cieniolubnych krzewów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Cis pospolity – doskonale radzi sobie w zacienionych ogrodach. Wypuszcza delikatne, ciemnozielone igły. Wyróżnia się również czerwonymi owocami, które przypominają jagody. Roślina jest jednak silnie trująca, dlatego przy pielęgnacji cisu należy uważać, gdy w pobliżu są małe dzieci lub zwierzęta domowe.
  • Mahonia pospolita – często uprawiana pod drzewami. Krzew rośnie do ok. 1 m. Wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, dlatego ludzie hodują go w miejskich ogrodach. Mahonia pospolita to mrozoodporna, zimozielona roślina.
  • Porzeczka alpejska – bardzo nietypowa roślina cieniolubna, która osiąga wysokość od 1 do maksymalnie 2 metrów. Na szczególne wyróżnienie zasługują nie tylko czerwone owoce, ale też żółte kwiatostany rośliny. Porzeczka alpejska świetnie rośnie w cieniu, jednak – w przeciwieństwie do poprzednich propozycji – słońce nie sprawia jej większego problemu. Porzeczkę można uprawiać na żywopłot, gdzie prezentuje się naprawdę wyśmienicie.

Ciekawe rośliny cieniolubne do ogrodu – słyszałeś o nich wcześniej?

Wśród ciekawych roślin lubiących cień z pewnością wyróżnia się żylistek szorstki. To krzew tworzący przepiękne wiechy, złożone z delikatnie różowych kwiatów. Zakwita mniej więcej od czerwca do lipca. Na uwagę zasługują białe, różowe, małe kwiaty żylistków. Często przybierają dzwonkowaty kształt. Roślina może osiągnąć maksymalnie 3 m wysokości. Przycinać żylistek można jednak dopiero po zakończonym kwitnieniu. Podczas łagodnej zimy liście rośliny częściowo utrzymują się na krzewie. Pozostałą część roku żylistek ozdabiają rozłożyste, ząbkowane liście w zielonym kolorze. Żylistek pospolity wspaniale znosi przycinanie, dlatego możesz wykorzystywać roślinę na żywopłot. Nie radzi sobie jednak z bardzo mroźnymi zimami, dlatego zaleca się okryć krzew w okolicy października. Do życia potrzebuje wilgotnej i żyznej ziemi. Dzięki takiej będzie się bowiem szybko i pięknie rozwijać.

Ostatnią ciekawą rośliną lubiącą cień jest wawrzynek wilczełyko. Do niewątpliwych zalet rośliny należy jej dość wczesne kwitnienie. Wawrzynek zakwita bowiem w marcu lub kwietniu, jeszcze zanim rozwiną się na nim liście. Bardzo ciekawe są kwiaty rośliny, które przybierają różowy kolor. Owoce wawrzynka są czerwone i niezwykle trujące. Należy więc zachować ostrożność podczas uprawy rośliny – zwłaszcza mając w domu zwierzęta lub małe dzieci. Jeśli krzew nie stanowi większego zagrożenia, z całą pewnością stanie się znakomitą ozdobą każdego ogrodu. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zapewnić roślinie wilgotną i dobrze uprawną glebę. Nie przycinaj też wawrzynka na siłę – nie przepada za tym zabiegiem.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto