Krzewy do cienia i półcienia
-
Hortensja ogrodowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja pnącapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cienioznośne i odporne na mróz pnącze. Pokrywa mury i ściany, a przy tym rozwija dekoracyjne kwiatostany. Może służyć jako roślina okrywowa.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Piwonia drzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Trzmielina pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Trzmielina pospolita jest rodzimym krzewem, co zapewnia jej całkowitą mrozoodporność i łatwość uprawy. Szczególnie dekoracyjne są czterokomorowe, różowokarminowe owoce z nasionami w pomarańczowych osnówkach. Zaletą trzmieliny pospolitej jest jej wzrost zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i w cieniu pod koronami drzew.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Krzewy do cienia i półcienia - pozostałe
-
Różanecznik indyjskikrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Liczne odmiany różanecznika indyjskiego wnoszą do mieszkania jaskrawe kolory nawet w szarym okresie jesienno-zimowym. Niewiele jest roślin doniczkowych, które tak jak one potrafią uszczęśliwiać nas niezwykłym bogactwem kwiatów. Azalie doniczkowe, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć od sierpnia do kwietnia.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Laurowiśnia wschodniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Laurowiśnia wschodnia jest popularnym krzewem na żywopłoty. Zimozielone liście, ciemnozielone i skórzaste, tworzą doskonałe tło dla białych albo kremowych gron pachnących kwiatów. Dobrze znosi przycinanie i suszę. Z laurem, czyli wawrzynem szlachetnym, łączy ją tylko podobieństwo liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Mahonia pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ze swoimi zimozielonymi błyszczącymi liśćmi, żółtymi kwiatami, a potem ciemnoniebieskimi owocami mahonia pospolita stanowi ogrodową atrakcję przez cały rok. Przez ciemnozielone liście z niewielkimi kolcami bywa czasem mylona z ostrokrzewem, z którym nie jest wcale spokrewniona.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dereń świdwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń świdwa jest krzewem rodzimego pochodzenia, który potrafi zdobić ogród przez cały rok. Najpierw pojawia się gęsta okrywa ciemnozielonych liści, potem pachnące białe kwiaty i kuliste, granatowe owoce. Jesienią liście przebarwiają się na ciemną, winnoczerwoną barwę, a kiedy opadną, widoczne są zimą roczne pędy w kolorze brunatnoczerwonym.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Skimmia japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zimozielony krzew skimmii japońskiej przybył do nas z Dalekiego Wschodu i stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok. Na ciemnozielonym tle liści pojawiają się wiosną kremowobiałe grona kwiatów, a potem jaskrawoczerwone owoce. Jest rośliną dwupienną, co oznacza, że dekoracyjne pestkowce pojawią się tylko na krzewach żeńskich.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pieris japoński 'Forest Flame'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pieris japoński 'Forest Flame' jest odmianą lubianego gatunku zimozielonych krzewów, poszukiwanych przez miłośników ogrodów. Odznacza się jaskrawą, pomarańczowoczerwoną barwą młodych liści na ciemnozielonym tle starszego ulistnienia. Odmianę wyhodowano 70 lat temu w Wielkiej Brytanii.
krzew Trudność uprawy: średnia
-
Trzmielina Fortune’akrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zimozielona trzmielina Fortune’a nosi nazwisko szkockiego botanika, który przywiózł ją z Chin do Europy. Korzenie przybyszowe (jak u bluszczu pospolitego) umożliwiają roślinie wspinanie się po murach, drzewach i ścianach. Pędy płożące się po ziemi tworzą efektowne kobierce. Liczne odmiany różnią się przede wszystkim kolorem liści.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cis pospolity 'Fastigiata'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pospolity ‘Fastigiata’ jest odmianą cisa o kolumnowym pokroju. Ze względu na powolny wzrost i niewielkie rozmiary, ten cis kolumnowy doskonale nadaje się do niezbyt dużych ogrodów. Jak wszystkie cisy, ten również jest trujący dla ludzi i zwierząt, a jedyną pozbawioną toksyn częścią, jest czerwona osnówka nasion.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec chińskikrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec chiński jest dalekowschodnim gatunkiem o zmiennym pokroju i dwojakiego rodzaju ulistnieniu. Młodociane rośliny mają ostre, kłujące igły, zebrane po 2 lub 3, a dojrzałe - tępo zakończone łuski. Gatunek jest dwupienny, okazy żeńskie tworzą niewielkie szyszkojagody, po dojrzeniu niemal czarne.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Bukszpan zwyczajnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bukszpan zwyczajny jest zimozielonym, wolno rosnącym krzewem, który od dawna stanowi podstawę niskich, strzyżonych w geometryczne formy żywopłotów. Radzi sobie zarówno w cieniu, jak i na stanowiskach słonecznych. Niepozorne, o przyjemnym zapachu kwiaty bukszpanu zwyczajnego, są chętnie odwiedzane przez pszczoły.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cis pośredni ‘Hicksii’krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pośredni 'Hicksii' jest odmianą hybrydy cisa pospolitego i cisa japońskiego - (Taxus baccata) i (Taxus cuspidata). Nazwa odmiany pochodzi od nazwiska hodowcy Isaaka Hicks'a (USA). Tworzy silnie rosnące krzewy o kolumnowym pokroju. Jest odporny na mróz i może rosnąć nawet w zacienionych miejscach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Złotlin japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotlin japoński jest niewysokim krzewem ogrodowym, który efektowny wygląd potrafi zachować przez cały rok. Zimą ozdobę stanowią połyskliwe, jasnozielone pędy, wiosną złote kwiaty, a latem intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółty kolor. W uprawie spotyka się botaniczną formę złotlinu z pojedynczymi kwiatami oraz odmiany hodowlane o kwiatach pełnych. Botaniczna nazwa Kerria pochodzi od nazwiska Williama Kerr'a, ogrodnika z Kew Gardens.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ostrokrzew kolczastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ostrokrzew kolczasty to zimozielony krzew o kłujących liściach i dekoracyjnych owocach. Ponieważ jest rośliną dwupienną, jaskrawoczerwone owoce zdobią przez całą zimę gałązki tylko żeńskich egzemplarzy. Występujący naturalnie w cieplejszych regionach Europy, osiąga wiek do 300 lat.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Laurowiśnia wschodnia 'Ani'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
'Ani' jest węgierską odmianą laurowiśni wschodniej wyhodowanej przez dr J. Miklos'a na potrzeby klimatu Europy Środkowo-Wschodniej. Dobrze znosi mróz i jest odporna na upały i susze. Bywa nazywana "czerwoną", ponieważ jej nowe liście rozwijają się wiosną w kolorze czerwonobrązowym. W maju i czerwcu rozwija kremowobiałe kwiaty zebrane w grona.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Tawuła białakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
W swojej ojczyźnie na wschodzie Ameryki Północnej tawuła biała porasta tereny wzdłuż strumieni i jezior oraz mokre łąki. Jej bujnie rozwijające się kwiaty dają pokarm licznym motylom i innym owadom żywiącym się nektarem. W naszych warunkach tawuła biała jest efektownym i łatwym w uprawie krzewem ogrodowym.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', nazywana też czerwoną pęcherznicą, jest bardzo dekoracyjną odmianą o fascynujących kolorach liści. Są one ciemnoczerwone z metalicznym połyskiem, jesienią czerwonobrązowe, a starsze liście, szczególnie w cieniu, mają kolor zielonobrązowy. Z liśćmi efektownie kontrastują kremowobiałe, półkuliste kwiatostany.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Porzeczka alpejskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Porzeczka alpejska jest krzewem występującym naturalnie nie tylko w Alpach, ale również w innych regionach Europy. Jest ceniona w ogrodach za swój gęsty, zaokrąglony pokrój, zielonożółte grona kwiatów rozwijające się w maju i czerwone, kuliste owoce. Porzeczka alpejska jest odporna na mróz, suszę i zacienienie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kiścień wawrzynowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiścień wawrzynowy to zimozielony, niewysoki krzew rosnący dziko w południowych Apallachach. Grube, ciemnozielone liście przybierają jesienią i zimą odcienie intensywnej czerwieni. Białe, dzwonkowate kwiaty są zebrane w zwisające grona.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wończa różnolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wończa różnolistna jest zimozielonym krzewem o wonnych kwiatach, a jej ojczyzną są centralne i południowe wyspy Japonii oraz Tajwan. Przypomina ostrokrzew kolczasty i była nawet początkowo opisana jako Ilex heterophylla, zanim trafiła do rodzaju Osmanthus. Oba krzewy bez kwiatów można łatwo rozróżnić po układzie liści: naprzeciwległym u osmantusa i naprzemianległym u ostrokrzewu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Różanecznik katawbijskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Różanecznik katawbijski to średniej wielkości krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje w podszycie lasów. Wymaga stanowiska zacienionego z kwaśnym, przepuszczalnym i wilgotnym podłożem. Różanecznik katawbijski dobrze pasuje tak do przydomowych ogrodów, jak i ogrodów leśnych czy wrzosowiskowych. Późną wiosną, ze szczytów porośniętych zimozielonymi liśćmi wyrasta kwiatostan pełen dużych, lilioworóżowych lub fioletowych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wiciokrzew pospolity jest krzewem rodzimego pochodzenia, spotykanym w lasach i zaroślach. Chociaż wielkością kwiatów ustępuje innym gatunkom wiciokrzewu, to jednak stanowi w ogrodzie nie tylko dekorację, ale również źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Kuliste, ciemnoczerwone jagody, są chętnie zjadane przez ptaki, ale trujące dla ludzi.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Laurowiśnia wschodnia 'Caucasica’krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Odmiana laurowiśni wschodniej 'Caucasica’ jest nową odmianą o dużej mrozoodporności i zdrowotności. Kwitnie dopiero po kilku latach, rozwijając grona białych kwiatów na tle ciemnozielonych, dużych liści z wyraźnym połyskiem. 'Caucasica’ zadowala się również zacienionymi stanowiskami, tworząc gęste i szczelne zasłony żywopłotów. Z powodzeniem może też pełnić funkcję solitera.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Irga szwedzkakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irgę szedzką wyhodowano jako hybrydę irgi Dammera (Cotoneaster dammeri) oraz irgi wyrazistej (Cotoneaster conspicuus). Ozdobę tego ścielącego się krzewu stanowią zimozielone liście oraz okresowo białe kwiaty i czerwone owoce. W ogrodzie może tworzyć kobierce w miejscach ocienionych.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ostrokrzew bukszpanowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ostrokrzew bukszpanowy jest gęsty, zimozielonym krzewem z Dalekiego Wschodu o błyszczących, drobnych liściach podobnych do liści bukszpanu zwyczajnego. Dobrze znosi zacienienie i z powodzeniem nadaje się na niskie ogrodowe żywopłoty i obwódki w zastępstwie niszczonego przez ćmę bukszpanu. Wadą tego gatunku ostrokrzewu jest słaba odporność na mróz,
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Trzmielina płaskoogonkowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Trzmielina płaskoogonkowa jest wysokim krzewem o luźnym pokroju, całkowicie odpornym na spadki temperatur w naszym regionie. Ozdobę stanowią ciemnozielone liście, pięknie przebarwiające się przed zimą oraz dojrzewające jesienią owoce. Są to duże, karminowoczerwone torebki, zawieszone na długich i cienkich szypułkach. Cała roślina jest trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Tawuła wierzbolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Tawuła wierzbolistna jest krzewem o małych wymaganiach glebowych, odpornym na mróz i znoszącym zacienienie. Ozdobę stanowią drobne, białe do ciemnoróżowych kwiaty zebrane w wiechy na szczytach pędów. Nadaje się na stanowiska pod koronami drzew.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Różanecznik olbrzymikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Różanecznik olbrzymi to dużych rozmiarów krzew dorastający do 5 metrów wysokości. Jego ozdobą są zmieniające barwę kwiaty - od różowej do białej w zależności od ich wieku. Różanecznik olbrzymi wymaga gleb przepuszczalnych, kwaśnych oraz stanowiska, na którym nie będzie wystawiony na promienie słoneczne.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Różanecznik dahurskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Różanecznik dahurski to krzew pochodzący z Mongolii i Chin. Dorasta do 2 metrów wysokości. Posiada zimozielone lub półzimozielone, skórzaste liście. Jest to wymagająca roślina, która rośnie tylko w kwaśnej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi także zbyt dużego nasłonecznienia. Jednak przy zapewnionych dobrych warunkach odwdzięczy się burzą fioletoworóżowych, okazałych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Różanecznik alpejskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Różanecznik alpejski to niewielki krzew, którego gałęzie są rozgałęzione i splątane ze sobą. Jego liście są zimozielone i intensywnie zielone. Latem, na szczytach pędów, pojawiają się duże, ciemnoróżowe kwiaty. Jest to wymagająca roślina, nieznosząca suszy. Naturalnie występuje w górach Europy — w tym w polskich Karkonoszach.
krzew Trudność uprawy: trudna
Krzewy do cienia i półcienia – które rośliny wybrać do zacienionego miejsca w ogrodzie?
Jeśli nie masz wielu słonecznych miejsc w ogrodzie, to wcale nie powód do zmartwień! Zacienione miejsca to już nie problem, ponieważ istnieją krzewy do cienia i półcienia, które można w nich posadzić. Rośliny lubiące półcień i cień są coraz powszechniejsze w polskich ogrodach. Kwiaty kwitnące w takich warunkach fantastycznie uzupełniają bowiem najciemniejsze zakątki ogrodu. Kwitnące krzewy lubiące cień potrafią zmienić oblicze dosłownie każdego ogrodu. Sprawdź najciekawsze krzewy rosnące w cieniu i półcieniu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Najciekawsze krzewy do cienia i półcienia – znasz te rośliny?
Krzewy lubiące półcień i cień, które podkreślą zacienione miejsca
Chcesz posadzić w ogrodzie krzewy do cienia i półcienia? Zatem nie możesz zapomnieć o kilku ważnych zasadach. Rośliny rosnące w cieniu powinny zostać od siebie starannie oddzielone. Zbyt duże zagęszczenie często stanowi bowiem przyczynę chorób grzybowych. Przez gęste nasadzenie roślin lubiących cień dochodzi też niekiedy do wzmożonej aktywności komarów latem. Sadząc krzewy do cienia, trzeba zatroszczyć się o dokładną, odpowiednią odległość między nimi. Nie stawiaj też na gatunki, których kwiaty są bardzo duże. Niestety, ale takie rośliny mogą się bowiem nieodpowiednio rozwinąć. W cieniu nie powinno się sadzić również roślin o kolorowych liściach. Staraj się wybierać krzewy w raczej jednolitym kolorze. Często jest tak, że wielokolorowe potrzebują promieni słonecznych, aby mogły się prawidłowo wybarwić. Co ciekawe, liście krzewów cieniolubnych w większości są… ciemnozielone. Warto mieć ten fakt na uwadze, szukając odpowiednich roślin do zacienionego ogrodu. Sprawdź kilka krzewów, które można bez problemu posadzić w cieniu lub w półcieniu:
- Hortensja bukietowa – rośnie do 1,5 m wysokości. Ma duże liście i pachnące kwiaty w jasnoróżowym i białym kolorze. Hortensje bukietowe najlepiej odnajdują się w lekko kwaśnym i starannie nawodnionym podłożu.
- Ostrokrzew kolczasty – zimozielony krzew, który doskonale czuje się w cieniu. Roślina jest mrozoodporna i pięknie prezentuje się dosłownie o każdej porze roku. Charakteryzuje się zielonymi, błyszczącymi liśćmi z kolcami. Jesienią i zimą ostrokrzewy kolczaste obfitują w krwistoczerwone owoce. To mało wymagające krzewy. Błyskawicznie i bujnie rosną na lekkiej i żyznej glebie. Dobrze reagują na zabieg przycinania, więc możliwe jest niemal dowolne modyfikowanie kształtu ostrokrzewów. Można wykorzystać krzewy do cienia i półcienia np. na żywopłot przed domem.
- Wawrzynek wilczełyko – idealny krzew do półcienia, a także do cienia. Kwiaty wawrzynka zawiązują się latem. Rośliny charakteryzują się błyszczącymi owocami i pastelowymi kolorami. Trzeba jednak bardzo mocno pilnować dzieci i zwierząt domowych, gdy będą bawić się w pobliżu rośliny. Warto zaznaczyć, że jest silnie trująca!
- Różaneczniki – zimozielone krzewy kwitnące, które lubią cień. Charakteryzują się kulistymi kwiatostanami, chowającymi się w rozłożystych kępach. Należy bezwzględnie pamiętać o okrywaniu różaneczników na sezon zimowy, ponieważ mrozy mogą wyniszczyć rośliny.
- Cis pośredni – rośnie do 3 m wysokości, osiągając tę wielkość w zaledwie kilka lat. To cieniolubny krzew, który ma krótkie, ciemnozielone igły. Korona cisów pośrednich jest zwarta, z kolei nasiona kuliste i silnie trujące. Cis pośredni najlepiej czuje się w podłożu zasadowym, żyznym i wilgotnym. Roślinę bez większego problemu można przyciąć na żywopłot, gdyż krzew doskonale znosi formowanie nożycami. Cis pośredni jest mrozoodporny. Roślinie niestraszne jest też bardzo silne zanieczyszczenie środowiska.
Warto wiedzieć…
Krzewy kwitnące do cienia i półcienia mają szeroki zakres tolerancji na zmienne warunki świetlne. Mogą być jednak podatne na gnicie korzeni lub zmiany grzybowe liści, zwłaszcza że rosną przecież w ciemnym i chłodnym miejscu. Rośliny preferujące rozwijanie się w cieniu preferują częste, jednak niezbyt obfite podlewanie. Trzeba wobec tego dokładnie kontrolować wilgotność gleby, w której rosną krzewy.
Krzewy ozdobne, które lubią zacienione miejsca – zobacz, które hodować!
Te krzewy do cienia odmienią nawet najbardziej klasyczny ogród
Wiele osób uważa, że rośliny lubiące cień i półcień to rzadkość. Tymczasem na świecie jest ich naprawdę mnóstwo do wyboru. Można uformować z nich różnorodne żywopłoty. Da się także posadzić krzewy lubiące cień w ogrodzie jako solitery. Rośliny cieniolubne doskonale czują się pod drzewami, a także rosnąc bezpośrednio przy ścianie domu jednorodzinnego. Dużą popularnością cieszą się krzewy liściaste oraz kwitnące. Decydując się na rośliny cieniolubne do ogrodu, dokładnie przejrzyj ich podstawowe wymagania hodowlane. Ustal, jak dokładnie pragniesz posadzić krzewy, a następnie uformuj rośliny w ogrodzie. Niektóre krzewy do cienia i półcienia potrzebują więcej miejsca. Inne zaś nie przepadają za towarzystwem roślinnych sąsiadów. Musisz zatem umiejętnie zaaranżować przestrzeń, aby rośliny jak najkorzystniej się w niej zaprezentowały. Oto kilka najciekawszych krzewów, które mogą rosnąć na cienistych stanowiskach ogrodowych:
- Jaśminowiec wonny – wieloletni
krzew rosnący do ok. 3 m wysokości. Charakteryzuje się kremowymi, pachnącymi
kwiatami kwitnącymi pod koniec maja. To mrozoodporny krzew, który uznawany jest
za dość łatwy w uprawie. Doskonale znosi zabieg przycinania i jest odporny na
różnego rodzaju choroby typowe dla roślin. Trzeba jednak przycinać jaśminowiec
wonny każdego roku, ponieważ błyskawicznie rośnie.
-
Bukszpan wiecznie zielony – nie
zrzuca liści na zimę, dzięki czemu może w efektywny sposób ozdabiać ogród przez
cały rok. Rośnie powoli, ale jego wymagania są minimalne. Bukszpan wieczne
zielony robi prawdziwą furorę w Polsce w okresie Wielkanocy. Warto jednak
zainteresować się cieniolubnym krzewem również poza okresem świątecznym.
-
Aukuba japońska – krzew zimozielony,
który może urosnąć nawet do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się zielonymi
liśćmi w żółte plamy. Owoce aukuby japońskiej są czerwone. Nie zaleca się
jednak ich jeść, ponieważ owoce krzewu są trujące! Aukuba należy do popularnych
i bardzo cenionych roślin cieniolubnych. Należy zadbać o żyzne podłoże krzewu,
żeby mógł się prawidłowo rozwijać. Aukubę japońską hodować można w ziemi, ale również
w donicy.
- Żylistek – liściasty krzew, który należy do rodziny hortensjowatych. Jego wymagania są niewielkie. Żylistek szybko rośnie, po kilku latach osiągając nawet do 3 m wysokości. Roślina ma obfite i naprawdę piękne liście dekoracyjne. Niektórym do złudzenia przypominają białe, czerwone lub różowe gwiazdki. Najciekawiej wyglądają zebrane w wiechowate kwiatostany, wyróżniają się na tle innych roślin.
Krzewy cieniolubne, które sprawdzą się nie tylko na żywopłot
Większość dobrze znanych nam roślin potrzebuje dostępu do słońca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Na szczęście nie wszystkie pięknie rosną wyłącznie na słonecznym stanowisku. Natura zadziwia, w związku z czym wśród roślin znaleźć można okazy rozwijające się np. na lodowcu, w głębi oceanu, gejzerze lub gorącej pustyni. Wśród krzewów wyróżnić można także mnóstwo ciekawych gatunków lubiących cieniste i półcieniste stanowiska. W polskich ogrodach często bywa tak, że wcale nie docierają do nich promienie słoneczne. Właśnie dlatego warto zagospodarować cienistą przestrzeń w rośliny, które w takim miejscu świetnie się odnajdą. Brak słońca nie oznacza konieczności rezygnacji z roślin – wręcz przeciwnie! Krzewy w cienistych miejscach doskonale wyglądają posadzone w zróżnicowanych kompozycjach. Do wyboru jest ich całkiem sporo. Możesz posadzić je jako żywopłot. Wówczas krzewy sadzi się w rzędzie. Krzewy przeznaczone na żywopłot mogą być nie tylko niskie, ale również średnie i wysokie – zależy, jaki efekt chcesz uzyskać.
W polskich ogrodach coraz częściej pojawiają się żywopłoty formowane, czyli cięte na wybrany geometryczny kształt. Dobrze jest oczywiście wstępnie przewidzieć i ustalić jeden kształt żywopłotu na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu można oszczędzić sobie kosztownego i niekiedy bardzo kłopotliwego cięcia. Żywopłot prowadzić można w dowolnej formie. Może być bardzo finezyjna, ale też zupełnie naturalna – jeśli zależy ci na naturalistycznym wyglądzie żywopłotu. Można ogrodzić nim całą posesję w cieniu. Krzewy cieniolubne można też sadzić w grupach. W tej formie powinny być jednak tego samego gatunku. Należy sadzić je blisko siebie np. w pobliżu drzew. Grupę krzewów możesz uczynić samodzielnym elementem większej kompozycji. Jeśli chodzi o łączenie krzewów kilku różnych gatunków, nie ma co do tego większych przeciwwskazań. Powinieneś jednak dobrać je pod kątem terminu kwitnienia, wielkości rośliny, kształtu czy koloru liści. Trzeba też pamiętać, że grupy składające się z różnorodnych roślin będą wyglądać atrakcyjnie tylko przez krótszy czas. Ostatnim sposobem na sadzenie krzewów cieniolubnych jest formowanie je w solitery, a więc jako pojedynczo rosnące egzemplarze. W ten sposób najlepiej sadzić rośliny ozdobne, które wyróżniają się ciekawym pokrojem. Doskonale będą prezentować się na dywanie z roślin okrywowych lub na murawie.