Krzewy do cienia i półcienia

Ilustracja krzewy do cienia i półcienia

Rośliny ogrodowe w większości potrzebują słońca, aby prawidłowo się rozwijać. W słonecznym miejscu nie tylko pięknie kwitną, ale też obficie owocują. Na szczęście dostępnych jest mnóstwo gatunków, które wolą życie w cieniu lub półcieniu. Wśród popularnych roślin lubiących cieniste stanowiska wyróżniają się różne krzewy. Dzięki nim zaaranżować można nawet najbardziej zaciemnione zakątki ogrodu. Z krzewów uformować można żywopłot. Nie ma też żadnego problemu, aby skutecznie wyeksponować dowolny krzew jako pojedynczą roślinę. Roślinami lubiącymi cień można ozdobić również teren w każdy inny, dowolny sposób.

Filtry0

Krzewy do cienia i półcienia

Krzewy do cienia i półcienia - pozostałe

Krzewy do cienia i półcienia – które rośliny wybrać do zacienionego miejsca w ogrodzie?

Jeśli nie masz wielu słonecznych miejsc w ogrodzie, to wcale nie powód do zmartwień! Zacienione miejsca to już nie problem, ponieważ istnieją krzewy do cienia i półcienia, które można w nich posadzić. Rośliny lubiące półcień i cień są coraz powszechniejsze w polskich ogrodach. Kwiaty kwitnące w takich warunkach fantastycznie uzupełniają bowiem najciemniejsze zakątki ogrodu. Kwitnące krzewy lubiące cień potrafią zmienić oblicze dosłownie każdego ogrodu. Sprawdź najciekawsze krzewy rosnące w cieniu i półcieniu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Najciekawsze krzewy do cienia i półcienia – znasz te rośliny?

Krzewy lubiące półcień i cień, które podkreślą zacienione miejsca

Chcesz posadzić w ogrodzie krzewy do cienia i półcienia? Zatem nie możesz zapomnieć o kilku ważnych zasadach. Rośliny rosnące w cieniu powinny zostać od siebie starannie oddzielone. Zbyt duże zagęszczenie często stanowi bowiem przyczynę chorób grzybowych. Przez gęste nasadzenie roślin lubiących cień dochodzi też niekiedy do wzmożonej aktywności komarów latem. Sadząc krzewy do cienia, trzeba zatroszczyć się o dokładną, odpowiednią odległość między nimi. Nie stawiaj też na gatunki, których kwiaty są bardzo duże. Niestety, ale takie rośliny mogą się bowiem nieodpowiednio rozwinąć. W cieniu nie powinno się sadzić również roślin o kolorowych liściach. Staraj się wybierać krzewy w raczej jednolitym kolorze. Często jest tak, że wielokolorowe potrzebują promieni słonecznych, aby mogły się prawidłowo wybarwić. Co ciekawe, liście krzewów cieniolubnych w większości są… ciemnozielone. Warto mieć ten fakt na uwadze, szukając odpowiednich roślin do zacienionego ogrodu. Sprawdź kilka krzewów, które można bez problemu posadzić w cieniu lub w półcieniu:

  1. Hortensja bukietowa – rośnie do 1,5 m wysokości. Ma duże liście i pachnące kwiaty w jasnoróżowym i białym kolorze. Hortensje bukietowe najlepiej odnajdują się w lekko kwaśnym i starannie nawodnionym podłożu.
  2. Ostrokrzew kolczasty – zimozielony krzew, który doskonale czuje się w cieniu. Roślina jest mrozoodporna i pięknie prezentuje się dosłownie o każdej porze roku. Charakteryzuje się zielonymi, błyszczącymi liśćmi z kolcami. Jesienią i zimą ostrokrzewy kolczaste obfitują w krwistoczerwone owoce. To mało wymagające krzewy. Błyskawicznie i bujnie rosną na lekkiej i żyznej glebie. Dobrze reagują na zabieg przycinania, więc możliwe jest niemal dowolne modyfikowanie kształtu ostrokrzewów. Można wykorzystać krzewy do cienia i półcienia np. na żywopłot przed domem.
  3. Wawrzynek wilczełyko – idealny krzew do półcienia, a także do cienia. Kwiaty wawrzynka zawiązują się latem. Rośliny charakteryzują się błyszczącymi owocami i pastelowymi kolorami. Trzeba jednak bardzo mocno pilnować dzieci i zwierząt domowych, gdy będą bawić się w pobliżu rośliny. Warto zaznaczyć, że jest silnie trująca!
  4. Różaneczniki – zimozielone krzewy kwitnące, które lubią cień. Charakteryzują się kulistymi kwiatostanami, chowającymi się w rozłożystych kępach. Należy bezwzględnie pamiętać o okrywaniu różaneczników na sezon zimowy, ponieważ mrozy mogą wyniszczyć rośliny.
  5. Cis pośredni – rośnie do 3 m wysokości, osiągając tę wielkość w zaledwie kilka lat. To cieniolubny krzew, który ma krótkie, ciemnozielone igły. Korona cisów pośrednich jest zwarta, z kolei nasiona kuliste i silnie trujące. Cis pośredni najlepiej czuje się w podłożu zasadowym, żyznym i wilgotnym. Roślinę bez większego problemu można przyciąć na żywopłot, gdyż krzew doskonale znosi formowanie nożycami. Cis pośredni jest mrozoodporny. Roślinie niestraszne jest też bardzo silne zanieczyszczenie środowiska.

Warto wiedzieć…

Krzewy kwitnące do cienia i półcienia mają szeroki zakres tolerancji na zmienne warunki świetlne. Mogą być jednak podatne na gnicie korzeni lub zmiany grzybowe liści, zwłaszcza że rosną przecież w ciemnym i chłodnym miejscu. Rośliny preferujące rozwijanie się w cieniu preferują częste, jednak niezbyt obfite podlewanie. Trzeba wobec tego dokładnie kontrolować wilgotność gleby, w której rosną krzewy.

Krzewy ozdobne, które lubią zacienione miejsca – zobacz, które hodować!

Te krzewy do cienia odmienią nawet najbardziej klasyczny ogród

Wiele osób uważa, że rośliny lubiące cień i półcień to rzadkość. Tymczasem na świecie jest ich naprawdę mnóstwo do wyboru. Można uformować z nich różnorodne żywopłoty. Da się także posadzić krzewy lubiące cień w ogrodzie jako solitery. Rośliny cieniolubne doskonale czują się pod drzewami, a także rosnąc bezpośrednio przy ścianie domu jednorodzinnego. Dużą popularnością cieszą się krzewy liściaste oraz kwitnące. Decydując się na rośliny cieniolubne do ogrodu, dokładnie przejrzyj ich podstawowe wymagania hodowlane. Ustal, jak dokładnie pragniesz posadzić krzewy, a następnie uformuj rośliny w ogrodzie. Niektóre krzewy do cienia i półcienia potrzebują więcej miejsca. Inne zaś nie przepadają za towarzystwem roślinnych sąsiadów. Musisz zatem umiejętnie zaaranżować przestrzeń, aby rośliny jak najkorzystniej się w niej zaprezentowały. Oto kilka najciekawszych krzewów, które mogą rosnąć na cienistych stanowiskach ogrodowych:

  • Jaśminowiec wonny – wieloletni krzew rosnący do ok. 3 m wysokości. Charakteryzuje się kremowymi, pachnącymi kwiatami kwitnącymi pod koniec maja. To mrozoodporny krzew, który uznawany jest za dość łatwy w uprawie. Doskonale znosi zabieg przycinania i jest odporny na różnego rodzaju choroby typowe dla roślin. Trzeba jednak przycinać jaśminowiec wonny każdego roku, ponieważ błyskawicznie rośnie.
  • Bukszpan wiecznie zielony – nie zrzuca liści na zimę, dzięki czemu może w efektywny sposób ozdabiać ogród przez cały rok. Rośnie powoli, ale jego wymagania są minimalne. Bukszpan wieczne zielony robi prawdziwą furorę w Polsce w okresie Wielkanocy. Warto jednak zainteresować się cieniolubnym krzewem również poza okresem świątecznym.
  • Aukuba japońska – krzew zimozielony, który może urosnąć nawet do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi w żółte plamy. Owoce aukuby japońskiej są czerwone. Nie zaleca się jednak ich jeść, ponieważ owoce krzewu są trujące! Aukuba należy do popularnych i bardzo cenionych roślin cieniolubnych. Należy zadbać o żyzne podłoże krzewu, żeby mógł się prawidłowo rozwijać. Aukubę japońską hodować można w ziemi, ale również w donicy.
  • Żylistek – liściasty krzew, który należy do rodziny hortensjowatych. Jego wymagania są niewielkie. Żylistek szybko rośnie, po kilku latach osiągając nawet do 3 m wysokości. Roślina ma obfite i naprawdę piękne liście dekoracyjne. Niektórym do złudzenia przypominają białe, czerwone lub różowe gwiazdki. Najciekawiej wyglądają zebrane w wiechowate kwiatostany, wyróżniają się na tle innych roślin.

Krzewy cieniolubne, które sprawdzą się nie tylko na żywopłot

Większość dobrze znanych nam roślin potrzebuje dostępu do słońca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Na szczęście nie wszystkie pięknie rosną wyłącznie na słonecznym stanowisku. Natura zadziwia, w związku z czym wśród roślin znaleźć można okazy rozwijające się np. na lodowcu, w głębi oceanu, gejzerze lub gorącej pustyni. Wśród krzewów wyróżnić można także mnóstwo ciekawych gatunków lubiących cieniste i półcieniste stanowiska. W polskich ogrodach często bywa tak, że wcale nie docierają do nich promienie słoneczne. Właśnie dlatego warto zagospodarować cienistą przestrzeń w rośliny, które w takim miejscu świetnie się odnajdą. Brak słońca nie oznacza konieczności rezygnacji z roślin – wręcz przeciwnie! Krzewy w cienistych miejscach doskonale wyglądają posadzone w zróżnicowanych kompozycjach. Do wyboru jest ich całkiem sporo. Możesz posadzić je jako żywopłot. Wówczas krzewy sadzi się w rzędzie. Krzewy przeznaczone na żywopłot mogą być nie tylko niskie, ale również średnie i wysokie – zależy, jaki efekt chcesz uzyskać.

W polskich ogrodach coraz częściej pojawiają się żywopłoty formowane, czyli cięte na wybrany geometryczny kształt. Dobrze jest oczywiście wstępnie przewidzieć i ustalić jeden kształt żywopłotu na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu można oszczędzić sobie kosztownego i niekiedy bardzo kłopotliwego cięcia. Żywopłot prowadzić można w dowolnej formie. Może być bardzo finezyjna, ale też zupełnie naturalna – jeśli zależy ci na naturalistycznym wyglądzie żywopłotu. Można ogrodzić nim całą posesję w cieniu. Krzewy cieniolubne można też sadzić w grupach. W tej formie powinny być jednak tego samego gatunku. Należy sadzić je blisko siebie np. w pobliżu drzew. Grupę krzewów możesz uczynić samodzielnym elementem większej kompozycji. Jeśli chodzi o łączenie krzewów kilku różnych gatunków, nie ma co do tego większych przeciwwskazań. Powinieneś jednak dobrać je pod kątem terminu kwitnienia, wielkości rośliny, kształtu czy koloru liści. Trzeba też pamiętać, że grupy składające się z różnorodnych roślin będą wyglądać atrakcyjnie tylko przez krótszy czas. Ostatnim sposobem na sadzenie krzewów cieniolubnych jest formowanie je w solitery, a więc jako pojedynczo rosnące egzemplarze. W ten sposób najlepiej sadzić rośliny ozdobne, które wyróżniają się ciekawym pokrojem. Doskonale będą prezentować się na dywanie z roślin okrywowych lub na murawie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto