Krzewy japońskie

Ilustracja krzewy japońskie

Krzewy są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego ogrodu. Zwykle są niższe niż drzewa, a także wyższe od bylin i kwiatów. Pełnią funkcję środkowej części nasadzenia, łączą kompozycję roślinną, a także dodają całości kolorystyki. Jeśli dobrze zaplanujesz przestrzeń ogrodową, możesz stworzyć w niej ciekawe struktury o nietuzinkowym stylu. Jedną z najciekawszych propozycji jest wystylizowanie przestrzeni na ogród japoński. Warto umiejętnie dopasować do siebie japońskie krzewy, które w pełni oddadzą klimat azjatyckiego państwa.

Filtry0

Krzewy japońskie

Krzewy japońskie - pozostałe

Krzewy japońskie – jakie rośliny ozdobne wybrać do japońskiego ogrodu?

Krzewy japońskie to ciekawe rośliny ozdobne, dzięki którym można całkiem zmienić wygląd ogrodu. Rośliny kwitnące na różnorodne kolory z pewnością wspaniale nadadzą się do japońskiego ogrodu. Powinieneś jednak dowiedzieć się, jakie drzewka będą najładniejsze. Jakie iglaki nadadzą się do ogrodu japońskiego? Które krzewy ogrodowe pozwolą stworzyć niebanalną dekorację, przywodzącą na myśl odległą Japonię? Sprawdź najciekawsze odmiany i dowiedz się, jak pielęgnować poszczególne rośliny.

Ozdobne krzewy japońskie do ogrodu – które odmiany są najładniejsze?

Jak zaaranżować ogród japoński? Pomysły na kwitnące rośliny ogrodowe

Ogród w stylu japońskim powinien dążyć do odwzorowania naturalnego środowiska, jakie jest w Japonii. Oczywiście w Polsce nie można oddać go w 100%, ponieważ różnią nas strefy klimatyczne. Nie można więc całkowicie stworzyć takiego samego ogrodu, jaki zaaranżować da się w Japonii. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań co do tego, aby spróbować inspiracji japońskich i stworzyć ogród przypominający ten z Japonii. Dopasować go jednak trzeba do możliwości naszego państwa. Jak zaaranżować japoński ogród? Należy pamiętać, że styl ten jest pozornie chaotyczny. W rzeczywistości jednak każdy element jest w nim dokładnie zaplanowany. Ogród japoński powinien przypominać taki, jaki istniał wiele lat temu i rósł sam – bez ingerencji człowieka. Nie skupiaj się zatem na symetrii w ogrodzie lub równo przyciętych roślinach. Zapomnij również o powtarzających się okazach. Ogród japoński ma być „kontrolowanym ładem”. Przypominać ma naturalny ogród, jednak trzeba go dobrze zaplanować. Wydaje się trudne? W rzeczywistości wcale nie jest ciężko uzyskać taki efekt.

Ogrody w stylu japońskim dzielą się na wiele rodzajów. Jednym z nich jest tsukiyama, który tworzy się na górzystym terenie. Używa się do niego naturalnych elementów krajobrazu, takich jak wysepki, jeziorka, strumienie i wodospady. Kolejnym japońskim ogrodem jest karesansui – ogród powiązany z buddyzmem. Niektórzy określają go również „ogrodem zen”. Miejsce służy spędzaniu czasu sam na sam z przyrodą, aby się wyciszyć i pomedytować. Przebywanie w nim ma na celu zaprowadzić do wewnętrznego spokoju w nas samych, czyli przywrócenia nieporuszonego umysłu zen. Jeśli zabierasz się za planowanie japońskiego ogrodu, nie zapomnij o bardzo starannym doborze roślin. Powinny stać się jednością ze wszystkimi dodatkowymi elementami np. kamiennymi lub wodnymi. W ogrodzie japońskim przeważać muszą krzewy, ale też drzewka i trawy ozdobne. W następnej części tekstu opowiemy, jakie krzewy najbardziej pasują do japońskiego ogrodu.

Azalie ogrodowe – krzewy japońskie, dzięki którym ogród będzie piękny!

Azalia ogrodowa nazywana jest również różanecznikiem i rododendronem. W rzeczywistości azalie ogrodowe różnią się nieco od różaneczników. Mają delikatniejsze liście, które rozwijają się dopiero po opadnięciu kwiatów. Do ogrodu japońskiego najbardziej pasują oczywiście azalie japońskie, ale też wielkokwiatowe. Azalia stać się może niesamowitym elementem dekoracji ogrodu. Jest bowiem kolorowa i zachwycająco rozkwita – najpierw na biało, następnie na żółto, różowo, czerwono, fioletowo lub pomarańczowo. Azalie mają dość specyficzne wymagania. Musisz wobec tego zadbać o kwaśny odczyn podłoża dla azalii (ok. 4,5-5 pH). Wzbogać je koniecznie o kompost, igliwie lub torf. Dzięki temu ziemia będzie przepuszczalna i próchniczna. Uważaj jednak na podlewanie krzewu! Nie przesadź z ilością wody, ponieważ roślina może przez to zwiędnąć. Azalię do japońskiego ogrodu sadzimy od wiosny do jesieni. Podłoże należy przykryć rozdrobnioną korą. Uważać też trzeba, aby nie sadzić jednej azalii przy drugiej. Rób to najlepiej w 1,5 m odstępach.

Podlewaj azalie jedynie wodą ze studni, stawu albo deszczówkową. Nie dopuszczaj do przesuszania gleby, zwłaszcza gdy jest lekka. Krzew bowiem może zacząć więdnąć, a liście opadać. Azalia uwielbia ciepłe miejsca, dlatego może rosnąć w słońcu. Powinna rosnąć też na stanowisku osłoniętym od wiatru – najlepiej w dużej wilgotności powietrza. Krzew nie wymaga systematycznego podcinania. Jeśli jednak chcesz, aby pięknie się rozwijał, możesz spróbować delikatnego formowania azalii wczesną wiosną. Na przełomie marca / kwietnia usuń ok. 20% pędów zeszłorocznych. Pozostałą część skróć o 1/5 długości. Mocnego cięcia wymagają tylko starsze azalie. Krzewy skraca się na pędach, na wysokości ok. 40 cm nad ziemią. Azalie narażone są na różne choroby. Mogą zostać zaatakowane np. przez mączniaka prawdziwego – chorobę grzybową w postaci mączystego nalotu na liściach, pąkach i kwiatach. Uważaj również na najgroźniejszego szkodnika azalii japońskiej, opuchlaka truskawkowa. To chrząszcz, który żeruje głównie na pąkach i liściach krzewu.

Magnolie w ogrodzie japońskim – uprawa i pielęgnacja, krok po kroku

Magnolia rośnie w Azji Wschodniej jako krzew lub drzewo. W naszym kraju uprawiamy roślinę głównie ze względu na niesamowite kwiaty, które przybierają różowy odcień. Szkoda, że w Polsce uprawa magnolii jest mocno ograniczona – głównie przez surowy klimat. Mimo wszystko wiele osób sadzi roślinę, ponieważ świetnie radzi sobie w ogrodach japońskich. Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad uprawy i pielęgnacji, na pewno uda ci się wyhodować zdrowe i zjawiskowe magnolie. W większym ogrodzie uprawiać możesz drzewiaste okazy, które rosną do kilkunastu metrów. W mniejszym odpowiednie będą z kolei niskie odmiany, rosnące maksymalnie do 5 m. W całkiem małych ogrodach sprawdzą się karłowe magnolie, które dorastają do 2,5 m wysokości. W przypadku ostatniej grupy, rośliny świetnie prezentują się w grupowych nasadzeniach. Co warto wiedzieć na temat tych przepięknych krzewów do japońskiego ogrodu?

 • Niektóre odmiany różnią się zarówno porą kwitnienia, jak i kolorem. Magnolia kwitnie na wiele odcieni różu. Pojawiają się też jednak magnolie o kremowych, białych lub żółtych kwiatach.
 • Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Jest też jednak kilka krzewów zakwitających od marca. Czasami magnolie rozwijają się ponownie – z reguły końcem lata.
 • Uprawa magnolii wymaga zacisznego stanowiska, które będzie osłonięte przed mrozem. Musi być również doskonale nasłonecznione – ewentualnie znajdować się w półcieniu. Pamiętaj, że magnolie w cieniu nie będą dobrze kwitnąć.
 • Odpowiednia dla magnolii ziemia musi być próchnicza, przepuszczalna i delikatnie kwaśna. Gdy posadzisz glebę wokół roślin, należy ją wyściółkować torfem ogrodniczym albo korą sosnową. W ten sposób ochronisz korzenie magnolii przed zmarznięciem. Zadbasz również o utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża.
 • Korzenie rośliny wykazują dużą podatność na uszkodzenia – głównie przez swoją kruchość. W dodatku system korzeniowy magnolii jest dość płytki. Właśnie dlatego przesadzanie krzewu w inne miejsce, po umiejscowieniu go wcześniej w jednym, stanie się niemożliwe.
 • Zaleca się nawozić magnolie nawozami wieloskładnikowymi – od marca aż do początku lipca. Unikaj nawozów z dużą ilością azotu.
 • Sadząc magnolie, zwróć uwagę na zjawisko mikoryzy. Dzięki niemu grzyby symbiotyczne mogą korzystnie współżyć z korzeniami magnolii. Mikoryzę wprowadzić można, stosując szczepionki dla roślin wrzosowatych. Skuteczność będzie trwać przez kilka lat, a magnolia będzie pięknie wyglądać, nawet gdy pH gleby będzie niekorzystne.
 • Magnolie należy podlewać regularnie – zwłaszcza w ciepłych miesiącach, gdy mają miejsce suche dni. Zwróć uwagę na młode rośliny. Zaleca się podlewać krzewy deszczówką.

Najciekawsze krzewy japońskie – sprawdź, które warto hodować!

Trzmieliny w japońskim stylu – czy są proste w uprawie?

Trzmielina to krzew liściasty, będący naprawdę ciekawą rośliną ozdobną. Idealnie pasuje do ogrodu stylizowanego na japoński. Najpiękniej wygląda jesienią w formie pnączy. Możesz posadzić krzew np. w pobliżu wysokich drzew, dzięki czemu rośliny razem będą efektownie piąć się w górę. Trzmielina jest dość wysoka, ponieważ rośnie do 3 metrów wysokości. Można uprawiać ją nie tylko jako pnącze, ale również dekoracyjny żywopłot w ogrodzie. Wspaniale udekorujesz trzmieliną również ogródek skalny. Krzewy są jednymi z najbardziej różnorodnych roślin na świecie – jest ich ponad 120 odmian. Niektóre to dekoracyjne krzewy, inne małe drzewka lub pnącza. Każda trzmielina wyróżnia się pięknymi liśćmi, które najładniejszy kolor przybierają jesienią. Kwitnąca roślina obradza również w zaskakujące owoce. Najciekawsze odmiany pochodzą z Azji, m.in. z Japonii. Właśnie dlatego krzew doskonale nadaje się do ogrodu stylizowanego na japoński. W naszym kraju największym zainteresowaniem cieszą się trzy odmiany trzmieliny:

 • Fortune’a „Golden Harlequin” – ma dwubarwne liście oraz dekoracyjne pędy. Trzmielina jest zimozielona. Zaskakuje swoją płożącą formą, dzięki czemu można dopasować ją do każdego ogrodu. Możesz dowolnie wkomponować trzmielinę na swoją działkę, niezależnie od aranżacji.
 • Oskrzydlona „Chicago Fire” – to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych trzmielin ogrodowych. Najładniej wygląda jesienią, kiedy w pełni rozkwita oraz się przebarwia. Doskonale pasuje do dużych ogrodów japońskich, zwłaszcza że roślina należy do rozłożystych i wybujałych. Rośnie nawet do 3 m wysokości.
 • Kiauczukowska „Manhattan” – zimozielona trzmielina o błyszczących, ciemnozielonych i dużych liściach. Rośnie częściowo pionowo, co pozwala uczynić trzmielinę domowym żywopłotem.

Trzmielina to bardzo ciekawy krzew, który można kupić prawie na każdym krańcu globu. To wytrzymała roślina, którą da się hodować praktycznie wszędzie. Należy jednak pamiętać, że trzmielina ma swoje preferencje, o które należy zadbać. Dzięki temu nabierzesz pewności, że krzew będzie prawidłowo rozwijać się w ogrodzie japońskim. Oto ważne wskazówki dotyczące pielęgnacji oraz uprawy trzmieliny:

 1. Trzmielina nie jest wymagająca. Niektórzy wprost uważają, że jest jedną z najprostszych w uprawie roślin, niezależnie od wybranej formy. Mimo wszystko warto zadbać o dobrej jakości glebę dla trzmieliny, a więc piaszczysto-gliniastą, żyzną i próchniczą. Powinna być również bogata w różne składniki pokarmowe. Nie może być zbita i zbyt wilgotna.
 2. Trzmielina doskonale czuje się na słońcu. Promienie słoneczne są dość istotne dla odmian o kolorowych liściach. W półcieniu sadzić można odmiany jednokolorowe. Cień z kolei dobrze znosi wyłącznie trzmielina europejska oraz japońska.
 3. Stanowisko dla trzmieliny powinno być ciepłe i osłonięte od zimnych podmuchów wiatru. Staraj się również nie doprowadzać do zimnych przeciągów w okolicy posadzenia trzmieliny. Mogłoby to przerwać prawidłowy wzrost rośliny.
 4. Z przyszłego stanowiska dla trzmieliny należy usunąć wszystkie chwasty. Młoda roślina musi mieć dużo miejsca oraz… wody. Gęstość sadzenia trzmieliny zależy od odmiany oraz siły wzrostu krzewu. Pamiętaj, że trzmielina należy do szybko rosnących – w rok może urosnąć nawet o kilkadziesiąt centymetrów.
 5. Trzmielina dobrze znosi przycinanie. Możesz skracać pędy boczne, dzięki czemu forma krzewu nie będzie zniekształcona. Jesienią powinieneś przycinać roślinę zachowawczo. Możesz robić to również wczesną wiosną.
 6. Regularnie podlewaj trzmielinę, ponieważ nie przepada za wysuszaniem. Jeśli nie zapewnisz roślinie dostępu do wody, stan trzmieliny na pewno się pogorszy.
 7. Trzmielinę powinno się nawozić minimum dwa razy w roku. Najpierw wczesną wiosną, później na początku lata. Hodując trzmielinę w doniczce, staraj się traktować ją nawozem nieco częściej – najlepiej specjalnymi preparatami służącymi do pielęgnacji tych roślin.
 8. Młode trzmieliny nie mają problemu z przesadzaniem. Starszym okazom przychodzi to znacznie gorzej. Wciąż można jednak przesadzać trzmieliny, zwłaszcza z bryłą korzeniową.
 9. Większość trzmielin świetnie znosi zimowanie.
 10. Jednymi z najciekawszych odmian trzmieliny do ogrodu są: Hamiltona „Popcorn”, płaskoogonkowa, japońska oraz brodawkowata.

Ostrokrzewy do ogrodu japońskiego – wymagania i uprawa, krok po kroku

Ostrokrzew jest jednym z najbardziej dekoracyjnych krzewów do ogrodu. Naturalnie rośnie w kilku częściach Europy, a także w północnej Afryce. Na Czarnym Lądzie często spotkać się można z ostrokrzewem w formie… 15-metrowego drzewa! W Polsce ostrokrzew nie rośnie naturalnie, jednak często wybieramy roślinę jako ozdobną, m.in. do ogrodu japońskiego. Bez większego problemu posadzić ją możesz w cieniu. Liście rośliny są zimozielone, kolczaste i delikatnie pofalowane. Kwiaty ostrokrzewu ładnie pachną – są białe i drobne. Krzew obradza również w kuliste i czerwone owoce, które pojawiają się we wrześniu i rosną aż do wiosny. Co ciekawe, owoce występują wyłącznie na osobnikach żeńskich. Doskonałym terminem sadzenia rośliny jest wiosna albo wczesna jesień. Aby ostrokrzew mógł dobrze się rozwijać, powinieneś zapewnić roślinie żyzną i świeżą glebę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ostrokrzewu? To garść przydatnych informacji:

 1. Ostrokrzew doskonale znosi strzyżenie oraz formowanie. Najlepiej wykonywać przycinanie w połowie lata.
 2. Jeśli ostrokrzew będzie miał pod dostatkiem wody, świetnie poradzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza.
 3. Uważaj na przesuszanie bryły korzeniowej krzewu! Nie dopuszczaj do tego, jeśli chcesz, aby ostrokrzew rósł prawidłowo.
 4. Zimą osłaniaj roślinę przed mroźnymi wiatrami. Szczególnie wrażliwy na zimno jest ostrokrzew kolczasty. Powinno się wobec tego hodować odmianę na osłoniętym, ciepłym stanowisku.
 5. Rozmnażanie ostrokrzewu może odbywać się przez sadzonki półzdrewniałe. Doniczki z sadzonkami powinny być przeniesione do cienistego, ale ciepłego miejsca. Muszą zostać umieszczone w podłożu z piaskiem i torfem ogrodniczym. Zimą przenieś doniczki do chłodnego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Na wiosnę można wysadzać ostrokrzewy do stałych miejsc.
 6. Nasiona ostrokrzewu wysiewane do inspektu potrzebują ok. 2 lat, aby mogły wykiełkować.
 7. Ostrokrzew nie jest całkiem odporny na szkodniki i choroby. Najgroźniejsze dla roślin są przylepnice szklarniowe, grzyby, miniarki oraz nadmierne nasłonecznienie.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto