Krzewy kwitnące na żółto
-
Forsycja pośredniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń jadalnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodzący z cieplejszych, południowych regionów Europy dereń jadalny od dawna zadomowił się również w naszych ogrodach. Już w starożytności i w średniowieczu doceniano właściwości lecznicze derenia, a obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Bardzo dekoracyjne są żółte kwiaty, pojawiające się wiosną oraz czerwone, jadalne owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba iwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba iwa jest naszym rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Epitet gatunkowy caprea (koza) nawiązuje do wykorzystywania młodych pędów iwy na karmę dla kóz. Kwitnące wierzby są zwiastunami wiosny podobnie jak krokusy i forsycje. Kto chce mieć w ogrodzie krzew albo niewielkie drzewo obsypane wiosną dużymi, złotymi kotkami, powinien posadzić wierzbę iwę.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Karagana syberyjskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Karagana syberyjska jest specjalistką od przetrwania na nieurodzajnych i suchych stanowiskach. Wiosną rozwija jaskrawożółte, motylkowe kwiaty na tle świeżej zieleni delikatnych liści. Kolczaste zarośla karagany dają schronienie ptakom, a kwiaty wabią roje pszczół. Kwiaty i młode strąki są jadalne.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Krzewy kwitnące na żółto - pozostałe
-
Pięciornik krzewiastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pięciornik krzewiasty jest popularnym krzewem ogrodowym o różnorodnym zastosowaniu — od solitera po formowane żywopłoty. Poza formą botaniczną z żółtymi kwiatami dostępne są liczne odmiany, kwitnące w kolorze białym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Wszystkie odznaczają się niezwykle długim okresem kwitnienia.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Mahonia pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ze swoimi zimozielonymi błyszczącymi liśćmi, żółtymi kwiatami, a potem ciemnoniebieskimi owocami mahonia pospolita stanowi ogrodową atrakcję przez cały rok. Przez ciemnozielone liście z niewielkimi kolcami bywa czasem mylona z ostrokrzewem, z którym nie jest wcale spokrewniona.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Oczar wirginijskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oczar wirginijski zachowuje się w naszych ogrodach bardzo nietypowo: późną jesienią, kiedy inne krzewy i drzewa ozdobne szykują się do zimowego spoczynku, on dopiero rozwija swoje osobliwe kwiaty. Bardzo wąskie, niczym kawałki żółtej wstążki płatki kwiatów, utrzymują się na gałązkach nawet do stycznia. Oczar był od wieków używany w indiańskiej medycynie ludowej do leczenia różnych obrzęków i stanów zapalnych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Żarnowiec miotlastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Nazwa żarnowca miotlastego, zarówno polska, jak i łacińska, odnosi się do zwisających pędów, z których kiedyś wyrabiano miotły. Ten będący w powszechnym użyciu sprzęt domowego użytku przeszedł wprawdzie do historii, ale za to żarnowiec miotlasty awansował do roli krzewu ozdobnego.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Złotlin japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotlin japoński jest niewysokim krzewem ogrodowym, który efektowny wygląd potrafi zachować przez cały rok. Zimą ozdobę stanowią połyskliwe, jasnozielone pędy, wiosną złote kwiaty, a latem intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółty kolor. W uprawie spotyka się botaniczną formę złotlinu z pojedynczymi kwiatami oraz odmiany hodowlane o kwiatach pełnych. Botaniczna nazwa Kerria pochodzi od nazwiska Williama Kerr'a, ogrodnika z Kew Gardens.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunberga 'Orange Ice'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys 'Orange Ice' jest polską odmianą berberysu Thunberga o zwartym, kolumnowym pokroju i powolnym wzroście. Pomarańczowomiedziane liście krzewu jesienią przebarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Ozdobę stanowią też drobne, czerwone owoce dojrzewające we wrześniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Złotokap pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotokap pospolity oczarowuje wiosną bogactwem długich gron złocistożółtych kwiatów. Rośnie jako duży krzew, a czasem jako niewysokie drzewo. Jedyną wadą jest zawartość silnie trujących alkaloidów we wszystkich częściach rośliny.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Różanecznik żółtykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Różanecznik żółty jest gatunkiem występującym licznie w zachodniej Azji oraz w Ukrainie, chociaż pojedyncze stanowisko znajduje się również w Polsce. Rośnie silnie rozgałęziony i dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty są intensywnie żółte i pachnące.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Oczar pośrednikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oczar pośredni jest hybrydą dwóch wschodnioazjatyckich gatunków Hamamelis mollis (oczar chiński) oraz Hamamelis japonica (oczar japoński). Żółte kwiaty o frędzelkowatych płatkach rozwijają się bardzo wcześnie, przed rozwojem liści. Krzew o zwartym pokroju dorasta do wysokości 3-4 m.
krzew -
Jaśmin nagokwiatowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiedy inne wiosenne krzewy ogrodowe każą się jeszcze prosić, jaśmin nagokwiatowy już rozwija swoje złote kwiaty. Krzew trafił z północnych Chin do Europy dopiero w XIX wieku, ale szybko zyskał popularność dzięki niezwykle wczesnemu okresowi kwitnienia. Jest jedynym "prawdziwym" jaśminem, czyli przedstawicielem rodzaju jaśmin, który znosi nasze warunki klimatyczne.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Szczodrzeniec wczesnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Szczodrzeniec wczesny jest hybrydą Cytisus multiflorus i Cytisus oromediterraneus, krzewem ozdobnym uprawianym w ogrodach w rozmaitych odmianach hodowlanych. Odznacza się gęstym pokrojem i wczesnym, obfitym kwitnieniem na pędach zeszłorocznych.
krzew -
Eonium drzewiastepółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Eonium drzewiaste rośni w naturze jako sukulentowy półkrzew o zgrubiałych łodygach i liściach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa aionios, które znaczy tyle, co "trwały, wieczny". Ozdobę stanowią zebrane w rozetki liście oraz duże, stożkowate kwiatostany. W naszych warunkach eonium jest długowieczną rośliną doniczkową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Janowiec barwierskipółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Już Rzymianie wykorzystywali janowiec barwierski do farbowania lnu i wełny, a żółty barwnik, odporny na światło, pozyskiwali z liści, gałązek i kwiatów rośliny. W zależności od użycia w procesie barwienia ałunu, siarczanu żelaza albo miedzi, wełna stawała się cytrynowożółta, ciemnobrązowa albo oliwkowozielona. W ogrodzie jest uprawiany jako roślina ozdobna.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunberga 'Green Carpet'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Odmiana berberysu Thunberga 'Green Carpet' odznacza się płaskim, dywanowym pokrojem i doskonale nadaje się do roli krzewu okrywowego. Zgodnie z nazwą rozpościera w ogrodzie zielony dywan, nie tracąc przy tym właściwego berberysom uroku. Główną ozdobę stanowią jasnozielone liście, które jesienią przybierają odcienie od żółci do szkarłatu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Julianykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Juliany ma swoją ojczyznę w środkowych Chinach, a nazwał go imieniem swojej żony niemiecki botanik Camillo Karl Schneider. Chociaż jest najbardziej mrozoodporny z zimozielonych berberysów, to i tak w naszych warunkach wymaga zimowej ochrony. Jeśli przemarzną tylko części nadziemne, szybko zregeneruje się z części podziemnych.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Berberys Thunberga 'Maria'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys 'Maria' jest efektowną odmianą berberysu Thunberga, wyhodowaną w Polsce. Główną jego ozdobę stanowią duże, złocistożółte z karminowym obrzeżeniem liście, jesienią przebarwiające się na kolor pomarańczowoczerwony. Bardzo dekoracyjne są również duże, liczne, czerwone owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunberga 'Orange Rocket'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga 'Orange Rocket' jest odmianą o zwartym pokroju i wzniesionych pędach, doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji oraz niskich żywopłotów. Główną ozdobę stanowią pomarańczowoczerwone liście, które jesienią przybierają jasnoczerwonawy kolor. Dekoracyjne są też drobne, żółte kwiaty, a potem czerwone owoce pięknie zdobiące krzew.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys zwyczajnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys zwyczajny jest rodzimego pochodzenia ciernistym krzewem o zielonych liściach i rozłożystym pokroju. Ozdobę stanowią też żółte, pachnące kwiaty, a później duże, czerwone owoce utrzymujące się częściowo przez zimę. Kwaśne owoce berberysu zwyczajnego są jadalne i nadają się na przetwory.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Leszczyna południowa 'Purpurea'krzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Leszczyna południowa 'Purpurea', rozłożysty krzew o ciemnoczerwonych liściach przez okres wegetacji, jest czasem brany za kultywar leszczyny pospolitej. Czerwone są nie tylko liście i pędy, ale również okrywa owoców - "orzechów laskowych". Doskonale nadaje się do roli solitera albo jako element ogrodowej kompozycji.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Oliwnik srebrzystykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Oliwnik srebrzysty jest północnoamerykańskim krzewem, sprowadzonym do Europy na początku XIX wieku. Jego ozdobę stanowią duże, błyszczące, srebrzyste liście. Owoce są jadalne, ale niezbyt smaczne i mączyste.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Santolina cyprysikowatapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Santolina cyprysikowata jest zimozielonym półkrzewem pochodzącym z zachodniego i centralnego obszaru śródziemnomorskiego. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskich słów santo = "święty" i line = "len" i wskazuje na uzdrawiające właściwości rośliny. Główną ozdobę stanowią drobne, szarozielone pędy gęsto pokryte drobnymi liśćmi.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Mahonia japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Mahonia japońska jest wolno rosnącym, zimozielonym krzewem, który w Japonii jest uprawiany od dawna, a u nas również pełni rolę dekoracyjną. Oprócz liści, atrakcyjną ozdobę mahonii japońskiej stanowią siarkowożółte, pachnące kwiaty, rozwijające się bardzo wczesną wiosną, a potem ciemnofioletowe owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Złotokap alpejskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotokap alpejski pochodzi z górzystych obszarów Europy Południowej i jest bardzo podobny do złotokapu zwyczajnego (Laburnum anagyroides). Jego żółte, motylkowe kwiaty są zebrane w dłuższe grona niż złotokapu zwyczajnego i są pachnące, poza tym rozwijają się dwa tygodnie później. Inną wyróżniającą cechą są krótsze strąki i brak owłosienia na roślinie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Darwinakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Darwina jest zimozielonym krzewem pochodzącym z Chile i Argentyny, został tam odkryty w 1835 roku przez Charlesa Darwina. Ozdobę krzewu stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, żółte lub pomarańczowe kwiaty obsypujące cały krzew oraz ciemnoniebieskie jagody.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Krzewy kwitnące na żółto – piękne wiosenne rośliny, które odmienią Twój ogród
Najciekawsze krzewy kwitnące na żółto – które pojawiają się wiosną?
Forsycja – jeden z najciekawszych krzewów rosnących w ogrodzie
Forsycje to niesamowite krzewy kwitnące na żółto. Bardzo często spotkać je można w parkach i ogrodach, a nawet przy ulicy, kiedy zdobią otoczenie złocistymi kwiatami. Żółty krzew niemal nie choruje. Nie wymaga wiele, a także prezentuje się bardzo efektownie. Forsycja rozwija kwiaty, zanim wypuści liście – każdy kwitnie na żółty kolor. Różnice zauważyć można jedynie między rozmiarem lub odcieniem płatków. W zależności od odmiany forsycje mogą jednak wolniej lub szybciej kwitnąć. Najwcześniej (w marcu) rozkwita odmiana „Flojor”. Następnie pojawiają się forsycje m.in. „Lynwood”, „Golden Times” czy polska odmiana „Maluch”. Chętnie sadzimy forsycje w rabatach, uprawiając rośliny w doniczkach i pojemnikach. Coraz więcej osób tworzy z forsycji również ozdobne żywopłoty. Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji i rozmnażania forsycji?
- Na jednorocznych i dwuletnich pędach rozwijają się pąki kwiatowe forsycji.
- Aby krzew mógł w całości zadziwiać żółtym kolorem, powinieneś zadbać o wycinanie najstarszych gałęzi. Zeszłoroczne pędy w formowanych okazach należy z kolei skrócić minimum o połowę długości.
- Zanim rozwiną się liście, tuż po kwitnieniu postaraj się wykonać cięcie. Podlewaj forsycje podczas suszy, aby krzewy nie straciły swoich walorów dekoracyjnych.
- Gałązki forsycji bardzo często wypuszczają korzenie w doniczkach. Jeśli więc tylko ziemia się ogrzeje, można bez problemu sadzić krzewy w ogrodzie.
- Aby uzyskać nowe pędy forsycji, latem możesz wsadzić półzdrewniałe pędy do ziemi – najlepiej o długości ok. 20 cm każdy. Możesz również przyginać młode gałęzie do ziemi, a następnie przysypać podłożem tam, gdzie stykają się z glebą. Później wystarczy podlać całość, a co roku odciąć ukorzenione wierzchołki i wysadzić w nowe miejsce.
Złotokapy, czyli ozdobne krzewy kwitnące w maju
Złotokapy są jednymi z najciekawszych krzewów, które kwitną na żółto. Wiosenne krzewy przystroją każdy ogród, niezależnie od aranżacji. Piękne rośliny naturalnie spotkać można w Europie Południowej. Pojawiają się także w naszym kraju, zdobiąc przydomowe ogrody, a nawet publiczne parki. Są popularne głównie dzięki żółtym kwiatom, które zebrane są w kwiatostanach. Rośliny są proste w uprawie. Jeśli posadzisz je w słonecznym i ciepłym miejscu, będą zdobić ogród aż do lata. Najpopularniejsze odmiany krzewów to złotokap alpejski i pospolity. Rośliny mogą rosnąć jako drzewa, jednak w Polsce najczęściej uprawia się je jako krzewy. Maksymalna wysokość złotokapów w ogrodzie wynosi ok. 3 m. Żółte kwiaty mają motylkowaty kształt. Zwisają w charakterystyczny sposób. Ich długość może wnosić od 10 do nawet 40 cm, w zależności od odmiany. Rośliny szybko rosną, będąc z roku na rok coraz bardziej okazałe. Co warto wiedzieć o uprawie, pielęgnacji, rozmnażaniu i zastosowaniu krzewów?
- Złotokapy uwielbiają słoneczne i ciepłe stanowiska, które osłonięte są od silnego wiatru. Jeśli zdecydujesz się posadzić krzewy w cieniu, na pewno będą wolniej rosnąć.
- Rośliny doskonale czują się w przepuszczalnej, wilgotnej i żyznej ziemi. Najlepiej, aby odczyn gleby był zasadowy. Złotokapy powinny poradzić sobie również w piaszczystym i bardziej ubogim podłożu. Gliniasta i ciężka ziemia także nie powinna im zaszkodzić.
- Krzewy mają silnie rozbudowany system korzeniowy, więc przesadzanie złotokapów nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej jest przemyśleć wcześniej miejsce przesadzenia rośliny, zanim zdecydujesz się na taki krok. Niestety, ale drastyczna zmiana może skończyć się obumarciem krzewu.
- Złotokapy wykazują dużą odporność na mróz. Trzeba jednak pamiętać, że młode okazy mogą przemarzać. Krzewy za to świetnie znoszą suszę i miejskie zanieczyszczenia w powietrzu.
- Krzewy nie znoszą podcinania. Powoduje to u nich słabe rozkrzewianie, w przeciwieństwie do wielu innych roślin. Jeśli musisz przycinać złotokapy, zrób to po okresie kwitnienia. Systematycznie zaleca się wycinać wyłącznie uschnięte i uszkodzone pędy.
- Złotokapy nie wymagają częstego nawożenia. W zasadzie jedynie na wiosnę zastosować możesz wieloskładnikowy nawóz, który stopniowo uwalniał będzie składniki odżywcze do podłoża.
- Krzewy najładniej wyglądają w słonecznym, wyeksponowanym miejscu. Wspaniale prezentują się w grupie. Możesz posadzić krzewy przy podporach, altanach lub pergolach. Świetnie wyglądają również w szpalerach.
- Uważaj na hodowanie złotokapów, gdy masz małe dzieci lub zwierzęta domowe! Krzewy wydzielają toksyczną cytyzynę, działającą paraliżująco na nerwy. Substancja znajduje się m.in. w kwiatach, ale też nasionach i korzeniach rośliny. Ich spożycie mogłoby spowodować… natychmiastową śmierć. Nie bez powodu o złotokapach mówi się, że to najbardziej trujące rośliny w naszym kraju.
Piękne krzewy z żółtymi kwiatami – czy o nich słyszałeś?
Złotlin japoński – jeden z największych krzewów o żółtych kwiatach
Złotlin japoński nazywany bywa również złotlinem chińskim. Duży krzew pochodzi z Chin, jednak spotkać go można również w naturalnym środowisku w Japonii. Właśnie stąd wzięła się nazwa krzewu. Roślina może urosnąć od 1,5 do nawet 3 m wysokości. Jej pędy są zielone, cienkie i liczne. Krzew wyróżnia się fontannowym pokrojem, a także podziemnymi rozłogami. Trzeba wziąć pod uwagę, że złotlin japoński jest dość ekspansywną rośliną. Niekiedy może być nawet inwazyjnym krzewem, zwłaszcza gdy masz niewielki ogródek. Liście złotlinów są jajowate i ostre na końcach. Jasnożółte kwiaty przypominają nieco pięciorniki. Są jednak od nich bardziej dekoracyjne. Patrząc na nie, na myśl przychodzą puszyste pompony, które z każdej strony porastają pędy. Oto kilka cennych informacji na temat wymagań, uprawy i zastosowania złotlinów japońskich:
- Złotlin najlepiej rozwija się w ciepłym, przepuszczalnym, słonecznym i umiarkowanym środowisku. Potrzebuje żyznej gleby, jednak słabsza i bardziej sucha również nie powinna zaszkodzić krzewom. Złotlin poradzi sobie również z zanieczyszczonym powietrzem.
- Roślina wykazuje dużą odporność na mróz, jednak w surową zimę może przemarzać. Warto zatem osłonić krzew na zimę np. agrowłókniną.
- Wczesną wiosną warto raz na 3-4 lata odmłodzić złotliny, zwłaszcza że pędy roślin nie są zbyt żywotne. Wystarczy ściąć je tuż nad ziemią. W tym samym sezonie krzew nie zakwitnie, ale już w kolejnym niesamowicie się zagęści i wypuści mnóstwo kwiatów.
- Rozmnażanie złotlinów jest prostym zadaniem. Tak naprawdę wystarczy pobrać odrosty korzeniowe rośliny. Możesz również posłużyć się sadzonkami zielnymi.
- Roślina ma mnóstwo różnych zastosowań. Możesz stworzyć ze złotlinów szpaler albo nieformowany żywopłot. Możesz też wykorzystać krzewy jako solitery. Rośliny pięknie prezentują się na tle trawnika i ogrodzenia. Warto skomponować złotliny z dereniami, kalinami lub tawułami.
- Złotliny najbardziej pasują do ogrodów wschodnich i japońskich. Wśród najpopularniejszych odmian wyróżnia się „Picta”, „Golden Guinea” oraz „Pleniflora”.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja żółtych żarnowców miotlastych
Jednymi z najciekawszych żółtych krzewów są żarnowce miotlaste. Liściaste rośliny charakteryzują się bujnym kwitnieniem i nieregularnym pokrojem. Wiosną ogród ozdobią motylkowate kwiaty rośliny, a jesienią ciemnozielone pędy. Żarnowiec miotlasty nazywany bywa również szczodrzeńcem. Krzew może urosnąć od 1,5 do nawet 2 m wysokości. Jego pędy są mocno rozgałęzione i wyprostowane. Krzew świetnie wygląda jako tło dla innych ogrodowych roślin – zwłaszcza w grupowych nasadzeniach. Kwitnie końcem maja albo w czerwcu. Najlepiej radzi sobie w suchej, lekko kwaśnej, żwirowej i piaszczystej ziemi. Możesz zatem sadzić roślinę nawet na bardziej wymagającym podłożu. Powinna bez problemu się w takim rozwinąć. Oto kilka informacji o żarnowcach miotlastych, które warto przyswoić:
- Żarnowiec miotlasty potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska do rozwoju. Powinno być również osłonięte od wiatru.
- Krzew uodporniony jest na szkodliwą suszę. Podczas zimy, gdy jest wyjątkowo sucho, może jednak przemarzać. Jeśli chcesz zapobiec przemarzaniu roślin, okrywaj żarnowce na zimę – najlepiej gałązkami świerkowymi.
- Żarnowce fatalnie reagują na przesadzanie. Jeśli chcesz hodować rośliny przez wiele lat w ogrodzie, lepiej od razu wybrać dla nich odpowiednie stanowisko.
- Nie musisz każdego roku przycinać roślin. Wystarczy po przekwitnięciu ściąć przekwitłe kwiatostany. Pozbądź się również krzyżujących się, zniekształconych, uszkodzonych i suchych pędów. Dzięki temu pokrój żarnowców będzie znacznie ładniejszy i bardziej regularny.
- Po zimie zawsze sprawdzaj pędy żarnowca. Przemarznięte przycinaj od gruntu. Nie martw się! Roślina bardzo szybko odrasta.
- Krzew rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe lub nasiona. Z nasion rozmnażać można jednak wyłącznie podstawowy gatunek żarnowca. Ogrodowe odmiany lepiej rozmnażać z sadzonek. Należy to robić w lipcu, odcinając sadzonki z półzdrewniałych pędów bocznych. Sadzi się je następnie do mieszanki piasku z torfem (1:1). Wiosną młode żarnowce wysiewa się już na stałe miejsce. Owoce krzewów pojawiają się na krzewie wraz z początkiem lipca. Najpierw są zielone, ale później ciemnieją.
- Żarnowiec miotlasty rzadko bywa atakiem chorób lub szkodników. Czasami pojawia się zamieranie pędów żarnowca, choć w rzeczywistości dzieje się to bardzo rzadko. Do choroby doprowadzić może kilka gatunków grzybów. Niekiedy pojawić się też może plamistość pędów. Porażone pędy należy wówczas błyskawicznie wyciąć poniżej miejsca, gdzie pojawiły się plamy. Jeśli chodzi o szkodniki, czasami pokazuje się tzw. miodówka szczodrzeńcowa. Jej obecność zauważysz po zaginaniu się pędów krzewu w dół.