Krzewy miododajne

Ilustracja krzewy miododajne

Krzewy miododajne są bardzo pożytecznymi roślinami, które wabią pszczoły do ogrodu. Dzięki takim roślinom pojawi się znacznie więcej potrzebnych ludzkości do życia owadów, które będą zapylać krzewy. Jeśli właśnie zamierzasz aranżować swój ogród, zadbaj o to, aby przynajmniej po części stał się naturalnym środowiskiem pożytecznych owadów, takich jak pszczoły. Dzięki temu umożliwisz ekosystemowi prawidłowy rozwój. Przykładając się do hodowli roślin miododajnych w ogrodzie, nie tylko zadbasz o ekologię, ale również wzbogacisz ogród o atrakcyjne krzewy.

Filtry0

Krzewy miododajne

Krzewy miododajne - pozostałe

Krzewy miododajne – zadbaj o pszczoły! Piękne rośliny miododajne do ogrodu

Krzewy miododajne to jedne z najciekawszych i jednocześnie najbardziej przydatnych roślin do ogrodu. Kwitnące rośliny są nie tylko piękne, ale i konieczne dla pszczół oraz innych zapylaczy. Najbardziej kolorowe i ozdobne je przyciągają, dzięki czemu pszczoły mogą zapylać kwiaty. Na jakie odmiany warto zwrócić szczególną uwagę? Czy miododajne krzewy powinny znaleźć się w każdym ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, dlaczego hodowanie miododajnych roślin jest dziś takie ważne.

Ciekawe krzewy miododajne do ogrodu – najbardziej kolorowe rośliny

Najładniejsze krzewy miododajne, na które warto zwrócić uwagę

Warto hodować w ogrodzie jak największą ilość krzewów miododajnych. Dzięki nim do ogrodu zaczną zlatywać się pożyteczne owady zapylające, takie jak pszczoły. Wśród krzewów znaleźć można wiele ciekawych gatunków, dzięki którym ogród wypełni się zapylaczami. Część z nich jest dość pospolita, więc nie powinno być większego problemu z dostępnością. Innych trzeba niestety długo szukać w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Zwróć uwagę na krzewy kwasolubne, które stanowią jeden z najbardziej podstawowych pokarmów dla pszczół. Powinno się je uprawiać na dokładnie przygotowanym terenie o niskim pH. Krzewy kwasolubne często wykorzystuje się jako dodatek do ogrodowej aranżacji. Można też uczynić je piękną dekoracją wrzosowiska. Wśród kwasolubnych roślin wyróżnia się kilka szczególnie interesujących odmian:

  • Borówka czernica – znana również jako jagoda. Wydajność miodowa krzewu wynosi 140 kg / ha. Borówka czernica kwitnie na przełomie kwietnia / czerwca. Owoce zbiera się zwykle z lasu, jednak jak najbardziej uprawiać można krzew we własnym ogrodzie. Warto hodować roślinę bezpośrednio pod drzewami.
  • Borówka brusznica – cieszy się ogromną popularnością w ogrodzie. Zakwita od maja do lipca. Wydajność miodowa borówki brusznicy to 100 kg / ha.
  • Borówka amerykańska – wydajność miodowa rośliny to między 10 a 60 kg / ha. Krzew zaczyna kwitnienie w maju, a kończy na początku sierpnia.
  • Maliny hodowlane – wydajność miodowa tych krzewów jest bardzo duża, ponieważ między 150, a nawet 250 kg / ha. Maliny hodowlane kwitną w maju i czerwcu.
  • Wrzosy pospolite – wydajność miodowa krzewów wynosi 120 kg / ha. Wrzosy kwitną późno, ponieważ dopiero pod koniec lata. Warto podkreślić, że miód wrzosowy jest jednym z najcenniejszych wśród wielbicieli miodu.
  • Irga błyszcząca – kwitnie w maju, a jej wydajność miodowa może wynosić od 80 do nawet… 300 kg / ha! Doskonale nadaje się do uprawy nie tylko w ogrodzie, ale i w parku.
  • Śnieguliczka biała – wydajność miodowa krzewu to 190 kg / ha. Nie powinno zabraknąć tej rośliny w ogrodzie przystosowanym do życia pszczół.
  • Agrest – wcześnie kwitną, dlatego są bardzo pożyteczne. Niestety, ich wydajność miodowa to zaledwie 20-30 kg / ha.
  • Karagana syberyjska – kwitnie w kwietniu. Wydajność miodowa karagany to 70 kg / ha. Krzew nie jest specjalnie wymagający. Poleca się uprawiać go na słonecznych stanowiskach. Co ciekawe, możesz również wykorzystać roślinę do stworzenia krzewiastych, różnorodnych kompozycji. Świetnie nadaje się również na żywopłot.

Które krzewy miododajne pasują do większości ogrodów? Przydatne informacje

W wielu polskich ogrodach gleba jest dość słaba. Właśnie dlatego poleca się uprawiać amforę krzewiastą, która pełnić może funkcję żywopłotu albo solitera. W niektórych państwach amfora bywa używana do zazieleniania pustych lub zniszczonych terenów. Kwitnienie rośliny przypada na czerwiec, a wydajność miodowa amfory to 80 kg / ha. Zwróć też uwagę na oliwnik wąskolistny – niektórym mocno przypomina wierzbę. Krzew nie jest wymagający. Dobrze odnajdzie się zarówno w zanieczyszczonej glebie, jak i powietrzu. Warto sadzić oliwniki na uprzemysłowionych obszarach. Najciekawszy jest zapach rośliny, będący wyrazisty i słodki. To właśnie dzięki niemu do oliwników licznie zlatują się pszczoły. Szkoda jedynie, że krzewy wykazują zaledwie 20 kg / ha wydajności miodowej. Znacznie wydajniejsza jest barbula szara, ponieważ wydajność miodowa krzewu to 200 kg / ha. Roślina rośnie maksymalnie do 80 cm wysokości. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi, a także niektórymi miododajnymi bylinami.

Co powiesz na moszenki południowe? Świetnie nadają się do zadarniania skarp. Krzew kwitnie od maja do lipca. Jest dość wydajny miodowo (80 kg / ha). W naturalnych nasadzeniach sprawdza się kruszyna pospolita. Dzięki niej stworzyć można zarówno krzewiaste kompozycje, jak i naturalistyczne zakątki w ogrodzie. Roślina wykazuje wydajność miodową 80 kh / ha – czyli identyczną z moszenką południową. Kwitnie od maja do września. Co ciekawe, bardzo często wykorzystuje się korę krzewu w medycynie naturalnej. Wybierając krzewy miododajne, weź pod uwagę nie tylko ich wydajność miodową. Nie zapominaj o porze kwitnienia, która w przypadku miododajnych krzewów bywa bardzo różnorodna. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, w jakie odmiany wyposażyć swój ogród.

Piękne i proste w uprawie rośliny miododajne – ozdobne odmiany do ogrodu

Jakie kwitnące rośliny będą idealne dla pszczół? Sprawdź polecane byliny

Zanim wybierzesz miododajne rośliny do ogrodu, powinieneś dowiedzieć się, dlaczego zapylające owady wybierają właśnie takie okazy. Rośliny miododajne przez ogrodników nazywane bywają roślinami pożytkowymi. Niezależnie od tego, czy są to krzewy miododajne, czy byliny lub drzewa. Rośliny pożytkowe wykazujące wydajność miodową dostarczają owadom surowiec, będący niezbędny do produkcji miodu np. w postaci spadzi, nektaru lub pyłku. Przydatność miododajnych roślin mierzy się właśnie wydajnością miodową. Jest to nic innego, jak ilość surowca pozyskiwanego z poszczególnych kwiatów oraz areału, który owady zapylające mogą zebrać w okresie kwitnienia. Motyle, pszczoły i trzmiele zapylają krzewy, drzewa oraz byliny miododajne zwykle od wiosny aż do jesieni. Warto zaaranżować ogród w taki sposób, aby choć po części oddawał naturalne środowisko zapylaczy. Dzięki temu pomożesz w przywróceniu prawidłowego ekosystemu w naszym kraju. Uprawa roślin miododajnych nie jest skomplikowana, dlatego może się nimi zająć nawet amator ogrodnictwa. Warto zaznaczyć, że produkowany przez pszczoły miód jest nie tylko słodki i świetnie nadaje się do różnych dań kulinarnych. Wykazuje również mnóstwo cennych właściwości leczniczych. Pszczoły zapylają ok. 70% roślin – bez nich nie byłoby planety, na której żyjemy.

Warto zdecydować się na polecane odmiany miododajnych nie tylko krzewów, ale i bylin. Wśród nich wyróżnia się chaber. Chabry są często odwiedzane przez pszczoły, nawet w czasie suszy. To długokwitnące rośliny, które mają przepiękne kwiaty o wysokiej miododajności. Niesamowitą rośliną miododajną jest również czyściec wełnisty. Upstrzony jest niewielkimi kwiatami w purpurowo-fioletowym kolorze, które są charakterystycznym elementem ozdobnym rośliny. Do ciekawych bylin miododajnych zalicza się żeleźniak bulwiasty. To wysoka i ekspansywna roślina z fioletowymi kwiatami. Kwiat wspaniale prezentuje się w grupowych nasadzeniach. Warto zwrócić też uwagę na przywrotnik ostroklapowy – zwłaszcza gdy ogród jest w cieniu. Miododajne rośliny świetnie czują się zarówno w cienistych miejscach, jak i w półcieniu. Warto zadbać o przepuszczalną i żyzną glebę dla przywrotników. Doskonale wyglądają w grupowych nasadzeniach, zwłaszcza naturalistycznych.

Jeśli chcesz mieć pszczoły w ogrodzie, powinieneś posadzić te rośliny!

Chcesz mieć owady zapylające w ogrodzie? Warto zastanowić się wobec tego nad hyzopem lekarskim. To zioło wykazujące cenne właściwości prozdrowotne i lecznicze. Wyróżnia się fioletowymi kwiatami, które w sierpniu są chętnie zapylane przez pszczoły. Nową odmianą wśród miododajnych roślin jest rozchodnik xenox, który rośnie maksymalnie do 40 cm wysokości. Ma buraczkowe pędy, liście oraz kwiaty. Roślinę powinno się uprawiać na słońcu, wykorzystując stanowisko z przepuszczalnym podłożem o zasadowym odczynie. W ogrodzie dla pszczół świetnie spisze się także dzielżan jesienny. Roślina kwitnie od końca czerwca do września. Kwiaty dzielżanów wybarwiają się na czerwono i żółto. Pszczoły uwielbiają tę roślinę, przylatując do niej na początku lipca. Warta uwagi jest również jeżówka purpurowa. Miododajna bylina ma duże 10 cm koszyczki kwiatowe w purpurowym kolorze. Jeżówka purpurowa to w dodatku roślina lecznicza. Dzięki właściwościom jeżówki można lepiej poradzić sobie np. z przeziębieniem.

W ogrodzie przystosowanym do życia pszczół sprawdzi się również kłosowiec fenkułowy. To niezwykle ciekawa bylina miododajna, tworząca szerokie kępy. Docenia się ją nie tylko za piękny wygląd, ale i charakterystyczny anyżowy zapach. Kłosowiec fenkułowy zakwita na początku lata. Ma naprawdę piękne i smukłe kwiaty. Wśród miododajnych roślin wyróżnia się także lawenda wąskolistna. Roślina jest bardzo prosta w uprawie, zatem świetnie wpisująca się w aranżację dosłownie każdego ogrodu. Należy jednak zadbać o słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże dla kwiatów. Kłosowiec fenkułowy powinno się regularnie podcinać, a także okrywać podczas zimowych miesięcy. Zdecydowanie warta uwagi jest także kocimiętka o cytrynowo-miętowym zapachu. Warto posadzić również przetacznik kłosowy, który kwitnie na różowo, błękitno i fioletowo. Do prawidłowego wzrostu przetaczniki potrzebują przepuszczalnej, suchej i słonecznej gleby. Pamiętaj również o bukwicy zwyczajnej, czyli czyśćcu lekarskim. Możesz posadzić też szałwię – zwłaszcza że wydajność miodowa rośliny to aż 480 kg / ha. Wysoce miododajne są melisa i mięta – wydajność tych roślin to od 50 do 200 kg / ha. Nie zapomnij również o mikołajkach! Rośliny mogą zaskoczyć, ponieważ ich wydajność miodowa to nawet… 700 kg / ha!

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto