Krzewy na balkon słoneczny

Ilustracja krzewy na balkon słoneczny

Na świecie istnieje mnóstwo odmian krzewów, które wyróżniają się niskim wzrostem. Rosną tak małe, że można uprawiać rośliny na tarasie i balkonie. Doskonale prezentują się w dużych donicach, pojemnikach lub skrzynkach. Wiele z nich kwitnie na słonecznym stanowisku, stanowiąc naturalną ozdobę wybranego miejsca. Krzewy rosnące na słońcu mogą stać się świetną dekoracją zarówno latem, jak i w chłodniejsze miesiące. Wszystko zależy od tego, na jaką odmianę roślin się zdecydujesz.

Filtry0

Krzewy na balkon słoneczny

Krzewy na balkon słoneczny - pozostałe

Krzewy na balkon słoneczny – jakie rośliny całoroczne wybrać na balkon?

Krzewy na balkon słoneczny mogą stać się fantastyczną ozdobą wybranej przestrzeni. Wybrane rośliny ozdobne urosną zarówno wysokie, jak i niskie. Do drzew na taras i balkon wliczają się odmiany liściaste, a także różnorodne iglaki. Jakie wybrać kwitnące okazy całoroczne? Czy krzewy na balkon powinny mieć kwiaty? Sprawdź najciekawsze rodzaje krzewów i dowiedz się więcej na temat ich pielęgnacji.

Krzewy na balkon słoneczny – jakie wybrać rośliny na taras?

Kwitnące krzewy balkonowe – co warto o nich wiedzieć?

Krzewy na balkon słoneczny powinny mieć zapewnione jak najlepsze miejsce do rozwoju. Do uprawy krzewów poleca się balkony zachodnie i południowe. Właśnie tych z obu stron balkon jest bowiem doskonale oświetlony i ciepły, co sprzyja rośnięciu roślin. W takich warunkach gatunki ciepłolubne na pewno doskonale się odnajdą. Będą w stanie znieść nie tylko intensywne kąpiele słoneczne, ale też wyższe temperatury. Zanim kupisz krzewy balkonowe, powinieneś dokładnie poznać wymagania roślin, na które chcesz się zdecydować. Powinieneś również porządnie przygotować balkon do odpowiedniego wyeksponowania krzewów. Musisz dostosować warunki do prawidłowego rośnięcia roślin. Powinieneś zatem zadbać o podstawowe wymagania krzewów. Rośliny te zwykle są większe niż kwiaty balkonowe, dlatego należy zatroszczyć się o większe doniczki dla krzewów. Dzięki dużym donicom i pojemnikom krzewy balkonowe będą mieć zapewnione dobre warunki do rozwoju. Będą mieć dużo więcej miejsca dla korzeni, dzięki czemu zdrowo urosną.

W sklepach ogrodniczych i marketach wybrać możesz mnóstwo rodzajów pojemników i donic. Do wyboru są donice metalowe, ceramiczne lub plastikowe. Niektórzy wybierają również gliniane lub drewniane. Nie zapominaj o tym, że materiał donicy w dużej części wpłynie na rozwój i wzrost krzewu. Jeśli posadzisz iglaki lub inne kwitnące krzewy do ceramicznej donicy, możesz zostawić rośliny na balkonie – nawet gdy temperatura będzie nieco niższa. Ceramiczne pojemniki są mrozoodporne i grube, więc z pewnością wytrzymają nawet niską temperaturę. Możesz wybrać też doniczki z drewna, jednak one wymagają systematycznej konserwacji – wszystko przez stały kontakt doniczki z wilgocią. Plastikowe i metalowe donice bardzo szybko się nagrzewają, w ten sposób podnosząc temperaturę ziemi. Powinieneś o tym pamiętać, zwłaszcza gdy sadzisz krzewy na południowym i zachodnim balkonie. Właśnie tam jest najwięcej słońca. Pamiętaj, że ustawiając rośliny obok siebie, możesz zapewnić im równomierny dostęp do słońca. To ważne, ponieważ dosłownie każdy krzew na balkonie musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki do wzrostu.

Ozdobne krzewy na słoneczny balkon – powinieneś znać te odmiany!

Jedną z najciekawszych roślin na słoneczny taras są granatowce właściwe. To kwitnące krzewy z Azji, które rosną maksymalnie do 2 m wysokości. Zakwitają w czerwcu, obradzając w pojedyncze lub pełne kwiaty. Rośliny zachwycają aż do jesieni. Jeśli chcesz uprawiać granatowce na balkonie, najlepiej zdecyduj się na ozdobne odmiany. Mogą być w bardzo różnych kolorach – białym, pomarańczowym, żółtym albo czerwonym. Krzew jak najbardziej prowadzić możesz w formie piennej. Granatowce należy podlewać dwa razy w tygodniu. Jeśli tylko nadejdzie lato, powinieneś podlewać krzewy nieco częściej. Uprawa rośliny nie należy do najtrudniejszej, dlatego granatowce polecane są również amatorom ogrodnictwa. Jakie jeszcze krzewy hodować można na balkonie? Oto kilka przykładów:

  • Berberysy – pasują na rośliny okrywowe i ochronne. Świetnie poradzą sobie nawet na dużych balkonach i tarasach. Możesz używać berberysów do grupowych nasadzeń, a także pojedynczych kompozycji. Roślina nie jest bardzo wymagająca, więc polecana amatorom ogrodnictwa. Berberysy odporne są na silne słońce, mróz i choroby roślin. Poradzą sobie zarówno z formowaniem, jak i cięciem. Zwróć też uwagę na trzy odmiany berberysów. Pierwszą jest „Natasza”, która zaskakuje różnorodnością kolorów – bielą, zielenią i pudrowym różem. Drugi rodzaj berberysów to „Golden Ring”, czyli ciernisty krzew rosnący do ok. 2 m wysokości. Przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym kolorem (purpurowo-fioletowym). Z czasem wybarwiają się na czerwono-żółte, stanowiąc doskonałą ozdobę tarasu lub balkonu. Ostatnią odmianą jest „Pink Queen” – efektywny krzew z liśćmi w różowym kolorze. Berberys rośnie maksymalnie do 1,5 m wysokości.
  • Bluszcz pospolity – znany również jako hedera helix. Zimozielone pnącze, które powinno rosnąć na podporach. Nie rośnie szybko. Tworzy jednak za to ciemnozieloną, gęstą ścianę. Możesz wykorzystać bluszcz do obsadzania np. cienistej ściany na balkonie, a także balustrady. W ten sposób osłonisz balkon np. od ulicy. Bluszcz pospolity dzieli się na wiele ciekawych rodzajów, które różnią się wybarwieniem liści. Krzew nie ma wysokich wymagań. Jeśli hodujesz odmianę z kolorowymi liśćmi, wystaw bluszcz na słońce – będą lepiej się wybarwiać. Gdy liście są ciemne, lepiej schować krzew do cienia. Zima jest ostra? Uważaj, bo może się to skończyć przemarznięciem bluszczu. Postaraj się wyłożyć doniczki lub skrzynie izolacją (np. styropianem i folią bąbelkową). Dzięki temu osłonisz bryłę korzeniową przed mrozem. Pamiętaj o uniwersalnej ziemi dla krzewów – powinna mieć dodatek wapnia. W upalne lato częściej podlewaj bluszcz pospolity.
  • Bieluń – jeden z najładniejszych krzewów, które można uprawiać w donicy. Bieluń pochodzi z Ameryki Południowej. Doskonale pasuje na większy lub mniejszy taras i balkon. Rośnie maksymalnie do 2 m wysokości i bardzo szeroko się rozkrzewia. Kwiaty bielunia są lejkowate i mają ok. 30 cm długości. Roślina zakwita w lipcu, obradzając w białe kwiaty, które przyjemnie pachną. Jedną z ciekawszych odmian bielunia jest niebieska, ale też różowa, pomarańczowa i żółta. Staraj się uprawiać krzew na stanowisku osłoniętym od wiatru, które jest delikatnie zacienione lub najlepiej słoneczne. Krzew każdego dnia należy podlewać. Podczas upałów powinno się to robić nawet dwa razy dziennie. Zimą donicę z krzewem ustawić możesz w chłodniejszej części balkonu, gdzie temperatura ma ok. 15 st. C. Nie dopuszczaj do gnicia łodyg i korzeni rośliny. Oszczędnie podlewaj podłoże bieluniów.

Najciekawsze krzewy na balkon słoneczny – polecane odmiany

Żywotniki, cyprysiki i ołowniki – wymagania, pielęgnacja

Jednymi z najciekawszych odmian krzewów na balkon są żywotniki zachodnie. Doskonale nadają się na małe i duże tarasy przed domem. Wśród odmian żywotników warto wyróżnić żywotniki „Danica”, które są karłowymi krzewami o kulistym, zwartym pokroju. Pędy roślin są jasnozielone i mogą urosnąć maksymalnie do 0,7 m wysokości. Najlepsze stanowisko dla żywotników jest słoneczne lub półcieniste. Rośliny sprawdzą się we wszelakich kompozycjach w doniczkach. Poza odmianą „Danica” jest jeszcze „Amber Glow”. Uwagę zwraca złoto-żółte ulistnienie krzewu. Roślina dorasta do ok. 0,8 m wysokości. Doskonale nadaje się na balkon, ale też ogród udekorowany w stylu japońskim. Jeszcze inna odmiana żywotników to „Teddy”. Jest to karłowata i wielopędowa roślina o kulistym pokroju. Miękkie igły mają czerwone zabarwienie. Odmiana najlepiej pasuje do ciężkich doniczek i pojemników. Doskonale podkreśli aranżację każdego balkonu i tarasu.

Kolejne krzewy na balkon to cyprysiki. To niesamowite rośliny zimozielone z Japonii, które zimą bez problemu poradzą sobie na tarasie lub balkonie. Cyprysiki to odmiany całoroczne o kulistym pokroju, które rosną do ok. 150 cm wysokości. Najlepsze stanowisko dla krzewów jest słoneczne lub tylko delikatnie zacienione. Zimą należy zapewnić iglakom możliwie zacienione stanowisko – rośliny dzięki temu nie będą wysychać. Warto również zadbać o wyściółkowanie podłoża oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Zwróć też uwagę na ołowniki z Afryki Południowej. To idealne krzewy na małe balkony. Rosną maksymalnie do 150 cm wysokości. Krzewy obradzają w różowe, niebieskie i białe kwiaty, a także ciemnozielone liście. Ołowniki zakwitają od lipca aż do listopada. Najlepsze stanowisko dla rośliny będzie słoneczne, choć lekki cień również nie powinien ołownikom zaszkodzić. Możesz uprawiać roślinę w donicy, wiszących pojemnikach, a także przy rusztowaniu. Raz w miesiącu powinieneś zasilać ołowniki. Podlewanie z kolei musi odbywać się każdego dnia. Regularnie pozbywaj się przekwitłych kwiatów, aby krzew mógł się prawidłowo rozwijać.

Ozdobne krzewy na balkon słoneczny – czy o nich słyszałeś?

Bardzo ciekawym krzewem na balkon jest sosna górska. To krzew, który można uprawiać na balkonie. Zwróć uwagę na odmianę „Ophir”. Roślina charakteryzuje się odpornością na wszelakie zanieczyszczenia powietrza, a także mróz. Znacznie ułatwia to hodowlę iglaków w przemysłowym oraz miejskim środowisku. Sosna górska powinna rosnąć na słonecznym balkonie. Przystroi go w brązowe szyszki, jesienią z kolei igły krzewu wybarwią się na pomarańczowy kolor. Będą ozdabiać balkon aż do wiosny. Odmiana „Ophir” jest bardzo mała, ponieważ krzew rośnie maksymalnie do 50 cm wysokości. Ciekawym krzewem balkonowym jest tuja. Zimozielony krzew ma wyprostowany wierzchołek i wachlarzowate gałązki. Zwróć uwagę na odmianę tui „Globosa” – ta urośnie nawet do 150 cm wysokości, więc nada się na duży balkon. Mamy też odmianę „Hoseri”, która jest zupełnym przeciwieństwem „Globsa”. Rośnie do ok. 30 cm wysokości i będzie to jej maksymalny wzrost nawet po 10 latach uprawy. Krzew jest gęsty i niezwykle ozdobny, dzięki czemu świetnie wygląda nawet na małym balkonie. Warto posadzić roślinę w pobliżu innych iglaków.

Ozdobnym krzewem balkonowym jest również barwinek pospolity. Krzew jest zimozielony i ma płożące pędy. Wszystkie porośnięte są ciemnozielonymi, błyszczącymi i bardzo małymi liśćmi. Niektóre odmiany mają wybarwione na różne kolory liście, np. na żółto, fioletowo, biało lub niebiesko. Barwinek pospolity najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku – zwłaszcza odmiany o pstrych liściach. Roślina nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Najważniejsze będzie umiarkowanie wilgotne podłoże dla barwinków, a także solidna, mocna skrzynia lub donica na balkon. Barwinki pospolite świetnie wyglądają w podwieszanych doniczkach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto