Krzewy na pniu

Ilustracja krzewy na pniu

Masz niewielki ogród? Powinieneś rozważyć posadzenie krzewów szczepionych na pniu. Warto przetestować kilka okazów, zwłaszcza że są świetne nie tylko do ogrodu, ale nawet na taras i na balkon. Krzewy szczepione na pniu wykazują się dużą odpornością na zmienne warunki pogodowe. Świetnie poradzą sobie z różnymi chorobami roślin. Warto sprawdzić, które okazy krzewów na pniu najbardziej pasują do twojego ogrodu nie tylko kształtem, ale i wysokością.

Filtry0

Krzewy na pniu

Krzewy na pniu - pozostałe

Krzewy na pniu – najładniejsze krzewy ozdobne do Twojego ogrodu

Krzewy na pniu to rośliny kwitnące dość szybko oraz obficie. Jest to fantastyczna propozycja dla ludzi, którzy pragną mieć ładny ogród. Krzaki i niewielkie drzewka ogrodowe szczepione na pniu nadają się do małego ogrodu. Jakie krzewy są naprawdę piękne? Które okazy uznaje się za najładniejsze do niewielkich ogrodów? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Polecane krzewy na pniu do małego ogrodu – czy o nich słyszałeś?

Wszystko, co warto wiedzieć o krzewach na pniu

Krzewy na pniu to ciekawe rośliny kwitnące do ogrodu. Powstają dzięki zaszczepieniu wybranej odmiany mającej walory ozdobne na roślinie – przy czym ta druga stanowi podkładkę. Szczepienie nie odbywa się jednak nad ziemią, a w górnej części pnia. Właśnie w ten sposób powstaje forma pienna, która do złudzenia przypomina małe drzewo. W taki sposób szczepić można np. krzaki o atrakcyjnym kształcie. Dzięki nim uzyskać można ciekawe drzewka ogrodowe, które mają płaszczące i zwisające pędy. Można też uzyskać rośliny pienne, które ciekawie kwitną i mają wiele kolorowych kwiatów. Rośliny szczepione na pniu są naprawdę piękne. Możliwość ich samodzielnego szczepienia pozwala decydować o wielu kwestiach dotyczących roślin, m.in. o ich wysokości. Dzięki temu możliwe jest szczepienie krzewów na podkładkach niemal dowolnej wysokości. Oprócz ciekawego wyglądu i ograniczenia rozmiaru, rośliny na pniu są odporne na różne czynniki zewnętrzne. Charakteryzują się również dużą wytrzymałością i łatwością w pielęgnacji.

Wśród krzewów szczepionych na pniu wiele nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale też na balkonie i na tarasie. Dzięki nim uzyskać można rośliny o naprawdę interesującej formie, które zachwycą każdego, kto tylko na nie spojrzy. Pielęgnacja krzewów na pniu nie różni się niczym specjalnym od klasycznych krzewów. Należy oczywiście zadbać o prawidłowe stanowisko do rozwoju roślin. Dzięki niemu można bowiem nie tylko podlewać, ale i nawozić rośliny. Bardzo ważne jest również systematyczne korygowanie kształtu korony. Będzie to możliwe dzięki podcinaniu i mobilizowaniu krzewów do rozgałęziania się oraz zagęszczania. U niektórych gatunków konieczne będzie przywiązywanie do palików, a także usuwanie odrostów, jeśli takie zaczną wyrastać z podkładki. Jeśli o to zadbasz, nie zagłuszą pędów szczepionej odmiany szlachetnej.

Azalie pienne, czyli najładniejsze krzewy na pniu

Azalie pienne to rośliny cieszące się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzięki nim można pięknie zaaranżować przestrzeń na balkonie, w ogrodzie lub w domu. Niezależnie od tego, jaki styl wolimy, azalia doniczkowa dopasuje się do każdego. Rododendrony w donicy, jak inaczej nazywane są azalie, kupić można w różnych odmianach. Najbardziej popularną jest indyjska, która wyróżnia się prostymi i grubymi pniami. Azalia na pniu to m.in. różanecznik japoński i azalia wielkokwiatowa, które należą do rodziny wrzosowatych. Rosną nawet do 1 metra! Niektóre z nich osiągają też wielkość ok. 30 cm, do złudzenia przypominając drzewka bonsai. Azalia może przybierać wiele różnych kolorów. Ma zimozielone lub pół-zimotrwałe liście. Najbardziej popularne azalie szczepione na pniu to Terra Nova, Paloma, Madame De Crooc, Cocco, Christine Matton, Antartcica oraz Alexander. Ceny azalii są zróżnicowane. W dużej mierze zależą od tego, jak rzadka jest odmiana. Zazwyczaj jednak jest to od 20 zł wzwyż. Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji i uprawy azalii na pniu? Oto ważne informacje:

  1. Azalia szczepiona na pniu należy do roślin kapryśnych. Aby mogła się prawidłowo rozwijać, zaleca się dbać o wszystkie jej potrzeby. Azalia nie przepada za nadmiernym słońcem. Zdecydowanie lepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Jeśli nie masz mocno nasłonecznionego balkonu lub ogrodu, możesz wystawiać ją na zewnątrz późną wiosną i latem.
  2. Azalia lubi światło rozproszone, jednak całkowite zacienienie jej nie służy. Gdy rododendrony zostaną ustawione w zacienionym miejscu, nie będą dobrze kwitły. Azalia powinna zostać postawiona tak, aby nie groził jej przeciąg lub nadmierne ciepło, bijące np. od kaloryfera.
  3. Uprawa i pielęgnacja azalii nie jest trudna, pod warunkiem że zapewnimy jej próchniczną, żyzną oraz przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie 3,5-4,5 pH. Azalia pienna powinna mieć doskonale dopasowane podłoże. W dole przygotowanym dla rośliny musi znaleźć się kilka cm drenażu w postaci keramzytu albo żwiru. Zabezpieczy to korzenie przed gniciem.
  4. Azalia nie może zimować w nieosłoniętym miejscu, ponieważ może tego nie przeżyć. Lepiej wynosić ją z balkonu, zanim nadejdzie zima.
  5. Aby cieszyć się kolorowymi kwiatami azalii, należy regularnie podlewać roślinę. Nie można doprowadzać do sytuacji, że roślina zostanie przesuszona. To ważne, zwłaszcza że azalia jest wrażliwa na suszę. Gdy ją przesuszysz, zacznie gubić liście. Zadbaj o podlewanie azalii, ale nie przesadzaj z ilością wody. Nie zapominaj również o zraszaniu roślin minimum raz w tygodniu. Nawożenie azalii wykonuje się z kolei co dwa tygodnie.
  6. Przeprowadzaj podcinanie azalii w taki sposób, aby przypominały drzewko bonsai. Gdy okres kwitnienia minie, skróć pędy mniej więcej o 3 cm. Azalia na pniu powinna być przesadzana maksymalnie co 3 lata.

Piękne krzewy na pniu, które możesz posadzić w każdym ogrodzie

Wierzba japońska, wierzba płacząca i modrzew europejski

Uwielbianym przez Polaków krzewem szczepionym na pniu jest wierzba japońska. Najczęściej przybiera ona kształt małego drzewa z kulistą koroną. Na uwagę zasługują liście rośliny w zielono-różowo-białym kolorze. Wierzby japońskie rosną od 50 cm do nawet 150 cm. Mniejsze okazy idealnie pasują nie tylko do ogrodu, ale również na balkon i taras. Większe można z kolei używać jako solitery – ewentualnie sadzić w wyeksponowanych miejscach ogrodu. Wierzby japońskie nie tylko pięknie wyglądają. Są również łatwe w pielęgnacji i mają niewielkie wymagania glebowe. Sprawia to, że polecane są osobom, które nie mają dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Poza tym krzewy na pniu mają również niewielkie wymagania glebowe. Musisz jednak zawsze pamiętać o regularnym zasilaniu wierzb nawozami, a także przycinaniu roślin dla zachowania jak najlepszej formy. W ten sposób zabezpieczysz również miejsce szczepienia na zimę. To ważne zwłaszcza w przypadku młodych okazów.

Kolejnym lubianym przez naszych rodaków krzewem szczepionym na pniu jest wierzba płacząca lwa. Charakterystyczne zwisające pędy krzewu urozmaicą każdy ogród, nadając mu nieco melancholijny wyraz. Roślina jest w pełni mrozoodporna i bardzo prosta w uprawie. Właśnie dlatego poleca się ją początkującym ogrodnikom. Wymagania glebowe wierzby lwiej są nieduże – podobne do klasycznych okazów. Do życia potrzebuje jednak wilgotnego podłoża. Warto posadzić wierzbę płaczącą np. nad brzegiem oczka wodnego. Zwisające ku wodzie pędy będą znakomicie się tam prezentować. Roślina idealnie wygląda również w balkonowych donicach i pojemnikach. Jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego z powodzeniem można uprawiać roślinę w dużym mieście. Urozmaiceniem wierzby stać się mogą bazie, które pojawiają się na wierzbie mniej więcej na przełomie marca / kwietnia.

Do równie cenionych i lubianych roślin szczepionych na pniu zalicza się modrzew europejski. Roślina także ma zwisające pędy. Forma szczepiona pozwala uzyskać śliczne drzewa iglaste o nietuzinkowym pokroju. Krzewy najchętniej rosną w umiarkowanie wilgotnej ziemi, najlepiej na pełnym słońcu. Modrzew zrzuca igły na zimę, więc nieco różni się od innych iglaków. Wczesną wiosną igły są mocno zielone, następnie robią się ciemne i jesienią – zanim opadną – przebarwiają się na żółto. Warto skomponować modrzewie europejskie z krzewami o zabarwieniu pomarańczowym lub czerwonym. Razem będą się niesamowicie prezentować. Są to oczywiście tylko niektóre propozycje z szerokiej gamy ozdobnych krzewów na pniu. Warto jednak samodzielnie podjąć się poszukiwań odmian, które będą pasować do ogrodu.

Róże wysokopienne – jedne z najpiękniejszych krzewów szczepionych na pniu

Róża na pniu, znana również jako róża wysokopienna lub pienna, to zdecydowanie jedna z najładniejszych roślin ogrodowych. Osiąga nawet metr wysokości, podkreślając różnorodne aranżacje ogrodowe. Róże szczepione na pniu to bardzo duże kwiaty, które grupują się w wonne kielichy kwiatowe. Można uprawiać odmianę na kiju, paliku lub w donicy. Roślinami ozdobisz większość przestrzeni ogrodowych, ale również taras i balkon. Należy jednak zatroszczyć się o prawidłową pielęgnację róż wysokopiennych. Powinieneś zapewnić im odpowiednie warunki, aby zawsze mogły pięknie się prezentować. Niektórzy uważają, że róże na pniu to róże pnące. Jednak nie są to identyczne rośliny! Mają niesztampową formę drzewkowatą, bo szczepienie rośliny odbywa się na pniu – dokładnie na podkładkach dzikiej róży. Każda podkładka powinna być mrozoodporna oraz uodporniona na większość chorób. Wysokość róży piennej zależy od wysokości podkładki. Jakie są najbardziej popularne odmiany róż na pniu? Oto kilka interesujących przykładów: Ingrid Bergman, Friesia, Golden Showers, Paul’s Scarlet Climber, Polarstern, Bonica 82 oraz Queen Elizabeth. W jaki sposób zatroszczyć się o róże na pniu? Oto kilka ważnych wskazówek:

  1. Podstawy krok to posadowienie róż w słonecznym miejscu, gdzie będzie im ciepło, a wiatr nie będzie stanowił kłopotu. Gleba dla róż na pniu musi być przepuszczalna, lekko wilgotna, próchniczna oraz żyzna. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny, ewentualnie obojętny.
  2. Nie sadź w pobliżu róż wielkich krzewów. Jesienią wymagane jest bowiem więcej miejsca do przygniecenia róż do ziemi. W ten sposób zapewnić im można ochronę przed zimą.
  3. Warto wykopać dołek dla roślin. Należy jednak wyłożyć dno kompostem, a następnie włożyć tam bryłę korzeniową. Później wystarczy podlać różę, udeptać użyźnioną glebę i znów podlać wodą. Róże pienne należy sadzić wiosną. Właśnie wtedy najlepiej się przyjmą.
  4. Jeśli już uda ci się posadzić różę pienną, musisz ją czymś podeprzeć. Wspaniale sprawdzi się do tego np. palik, który należy wbić w ziemię po nawietrznej części róż. Dzięki niemu uzyskać można stabilność rośliny oraz sprawić, że nie zmieni swojego kształtu.
  5. Bardzo ważne jest regularne i odpowiednie nawożenie róż, a także ich przycinanie i podlewanie. Należy również osłaniać rośliny od porywistego wiatru, ponieważ może uszkodzić pędy.
  6. Zabezpieczenie róż wysokopiennych na zimę to niezwykle ważna kwestia. Miejsce szczepienia róż są bowiem podatne na przemarznięcia. Możesz odwiązać młode krzewy od podpory, gdy miną pierwsze przymrozki. Usuń z nich zalegające kwiaty i liście. Później trzeba je będzie przygiąć tak, aby korona znalazła się na gruncie. Zamocuj ją do ziemi przy użyciu drewnianego krzyżaka, a następnie obsyp kopczykiem z ziemi, a nie liści – te drugie bowiem szybko zgniją.
  7. Zadbaj o prawidłowe zabezpieczenie pieńka drzewka i korzeni. Możesz np. owinąć pieniek słomianą matą, a korzenie obsypać kopczykiem ziemi. Starsze róże zabezpieczyć można na stojąco po to, aby mrozy im nie zaszkodziły. Należy zatem oczyścić koronę z zalegających kwiatów i liści, a potem owinąć jutą lub grubą włókniną. Wypada również zawiązać materiały pod miejsce szczepienia. Pień drzewa otulamy słomianą matą, a korzenie obsypujemy ziemią.
  8. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące zmiany lub ślady żerowania szkodników na różach, sięgnij po sprawdzony i rekomendowany preparat ochrony roślin. Warto wykorzystać również domowe opryski np. z czosnku, skrzypu polnego albo pokrzywy.
  9. Róże wysokopienne najlepiej prezentują się na rabatach. Równie świetnie wyglądają też jednak posadzone przy różach miniaturowych. Świetnie zaprezentują się w towarzystwie szałwii lub lawendy. Niektórzy preferują róże wysokopienne skomponowane z niewielkimi różami okrywowymi albo otoczone przystrzyżonym bukszpanem.
  10. Różami na pniu warto obsadzić ścieżkę w ogrodzie. Można także podkreślić z ich pomocą nie tylko swój ogród, ale również taras i balkon. Ustaw donice blisko siebie, aby dzieliły je dokładnie takie same odległości. W ten sposób róże na pniu zostaną uporządkowane i będą pięknie się prezentować.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto