Krzewy ozdobne niskie wieloletnie

Ilustracja krzewy ozdobne niskie wieloletnie

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie są jednymi z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Każdy może dopasować je do swojego ogrodu, ponieważ krzewy różnią się długością kwitnienia, kolorami, wymaganiami oraz kształtem. Decydując się na kwitnące krzewy wieloletnie, warto przemyśleć kwestię aranżacji ogrodu. Pomyśleć też trzeba nad tym, jaką wysokość krzewy mają finalnie osiągnąć. Wieloletnie okazy są bowiem w stanie przetrwać nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Filtry0

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie - pozostałe

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie - które wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Wśród nich wyróżniają się długo kwitnące, kolorowe krzaczki, a także małe rośliny wieloletnie. Jakie krzewy kwitnące uznawane są za najładniejsze w Polsce? Które ozdobne odmiany pozwolą całkiem zmienić aranżację ogrodu? Sprawdź ważne informacje na ten temat.

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie – najładniejsze odmiany do ogrodu

Długo kwitnące krzaczki – po co nam w ogrodzie?

Ogródek niewątpliwie jest jednym z ulubionych miejsc każdego, kto ma dom jednorodzinny. Można w nim spędzać czas na świeżym powietrzu, przyjmując gości czy bawiąc się z dziećmi lub zwierzętami. Aby ogród jak najlepiej się prezentował, warto posadzić w nim ciekawe rośliny. Jednymi z najładniejszych i jednocześnie najbardziej interesujących są krzewy ozdobne niskie wieloletnie. Mają tyle samo zalet, co kolorowe kwiaty. Są to rośliny całoroczne, dlatego można cieszyć się nimi bez względu na porę roku. Niesamowitym wyglądem wyróżniają się np. niskie krzewy iglaste, które są mało wymagające i proste w uprawie oraz pielęgnacji. Dzięki iglakom stworzyć można świetną bazę głównej kompozycji z roślin. Wieloletnie krzewy będą więc pełnić funkcję tła dla roślin, które są od nich niższe. Krzewy kwitnące wieloletnie, w zależności od odmiany, mogą również stać się szansą na poprawienie ekosystemu. Niektóre są miododajne, co na pewno spodoba się owadom zapylającym – takim jak pszczoły, motyle i trzmiele. Co warto wiedzieć o wymaganiach wieloletnich krzewów?

  1. Większość krzewów wieloletnich potrzebuje systematycznego podcinania, aby mogły się lepiej rozkrzewiać.
  2. Jeśli będziesz chciał posadzić dużą ilość krzewów wieloletnich w ogrodzie, nie przesadzaj! Nie sadź roślin zbyt blisko siebie, bo to niekorzystnie wpłynie na ich hodowlę.
  3. Krzewy rosnące w cieniu mają gorsze warunki do wzrostu. Nie musisz się jednak obawiać, że w cienistym ogrodzie nic nie wyhodujesz! Są specjalne odmiany do cienia, takie jak mahonia pospolita, bez czarny, cis pospolity, porzeczka alpejska lub wawrzynek. Rośliny te jak najbardziej mogą rosnąć w cieniu.
  4. Aby krzewy wieloletnie mogły prawidłowo się rozwijać, powinno się dopasować je do warunków w ogrodzie. Nie zapominaj o rodzaju podłoża, wietrze, dziennej ilości słońca i ukształtowaniu terenu. Kierując się tymi parametrami, można łatwiej dobrać najlepszą roślinę.

Jakie wymagania mają wieloletnie krzewy kwitnące? Powinieneś to wiedzieć!

Jeśli chcesz hodować ozdobne krzewy wieloletnie w ogrodzie, powinieneś pamiętać o odczynie gleby. Rodzaj podłoża wykluczać może bowiem uprawę niektórych odmian. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie wymagania ma dana roślina. Planując nasadzenia, odczyn podłoża będzie kluczowym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę. Najbardziej wymagające okazują się krzewy ogrodowe długo kwitnące, ponieważ większość z nich preferuje odczyn kwaśny. Krzewy przepadające za kwaśną glebą nie są tak samo tolerancyjne, jak inne odmiany. Należy wobec tego zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, aby cieszyć się ich prawidłowym kwitnięciem. Ogród z kwaśnym podłożem będzie doskonałym miejscem do rozwijania się m.in. mahonii pospolitej, różanecznika, wierzby lanata magnolii, żarnowca miotlastego i hortensji bukietowej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wymagań krzewów w stosunku do podłoża?

  • Niektóre krzewy ozdobne niskie wieloletnie mają dość restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające muszą mieć kwaśną glebę 5,5 pH (np. wrzosy).
  • Przeważająca część wieloletnich krzewów mimo wszystko świetnie poradzi sobie w podłożu o obojętnym odczynie 6,5 pH. Większość krzewów lubiących zasadowy odczyn gleby  8,0 pH wykazuje większą tolerancję na zmiany niż rośliny lubiące kwaśne podłoże.
  • Krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby poradzą też sobie w obojętnym podłożu. Zalicza się do nich np. wierzbę hastatę, sosnę górską i dereń biały.
  • Gleba dla wieloletnich krzewów powinna być gliniasta albo piaszczysta, a także mniej wilgotna. Niektóre długo żyjące odmiany nie potrzebują zbyt wiele wody w ogrodzie, zwłaszcza berberys, jałowiec sabiński i tamaryszek.
  • Są też oczywiście wieloletnie krzewy uwielbiające wilgoć, takie jak leszczyna pospolita, ostrokrzew kolczasty lub cis pospolity.
  • Zawsze istnieje możliwość poprawienia jakości gleby, niezależnie od posiadanego typu podłoża w ogrodzie. Oczywiście żyzne i próchniczne to zawsze większa szansa, że krzew szybciej się przyjmie. Glebę można jednak użyźnić, stosując specjalne preparaty na bazie kompostu i nawozy (np. z własnoręcznie przygotowanego kompostownika).

Jakie kolorowe krzewy ozdobne warto mieć w ogrodzie? Polecane odmiany

Najciekawsze krzewy ozdobne do ogrodu. Zwróć na nie uwagę!

Umiejętne łączenie roślin zwykle bywa gwarancją ciekawego, a także bardzo oryginalnego ogrodu. Zanim postawisz jednak na konkretne krzewy, dobrze przemyśl, jakie rośliny pragniesz mieć w swoim ogrodzie. Parametry gabarytowe są bardzo ważne. Mając takie informacje, będziesz doskonale wiedzieć, jaki maksymalny wzrost osiągnąć mogą wybrane rośliny. Niskie krzewy rosną do ok. 1 m. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje lawenda, irga pozioma, pigwowiec i mahonia pospolita. Większość właścicieli ogrodów chciałoby mieć piękne rośliny z kolorowymi kwiatami. Wybierają więc krzewy zimozielone o ciekawej formie albo z ciekawymi owocami. Estetyka krzewów jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na ich wybór. Staraj się jednak nie skupiać wyłącznie na okazach, które ci się podobają. Jeśli podłoże w ogrodzie nie sprzyja ich sadzeniu, może warto byłoby spróbować innej, mieszanej kompozycji? Warto wobec tego miksować oraz łączyć ze sobą krzewy ozdobne w ogrodzie.

Dla przykładu liściaste krzewy zmieniają kolor co trzy miesiące, dzięki czemu zawsze można mieć nieco inaczej wyglądający ogród. Zimozielone krzewy kwitną z kolei przez cały rok. Są też odmiany krzewów zakwitające np. tylko o wybranej porze roku (np. wiosną i latem). Nietypowe połączenia mogą sprawić, że ogród błyskawicznie stanie się ciekawym miejscem do wypoczynku i relaksu. Staraj się łączyć ze sobą rośliny, tworząc zaskakujące i piękne kompozycje. Zwróć uwagę np. na porzeczkę krwistą, hortensję, jaśminowiec wonny i zimozielony bukszpan. Warto wspomnieć również o krzewach, które cieszą się mniejszą popularnością, takich jak mahonia pospolita. To niski krzew, który pięknie komponuje się z bylinami. Wiosną obradza w żółte kwiaty, z kolei latem może poszczycić się ślicznymi owocami. Może rosnąć w cieniu, np. pod koronami drzew. Kolejną ciekawą rośliną jest żarnowiec miotlasty, który kwitnie na żółto. Roślina może przepięknie ozdobić każdą aranżację w ogrodzie. Wykazuje się dużymi zdolnościami do poprawiania jakości gleby. Wszystko dzięki temu, że dostarcza do środka sporą ilość azotu. Pamiętaj również o tym, że odpowiednia aranżacja ogrodowa pozwoli lepiej rozbudować ekosystem i rozwinąć życie przyrodnicze.

Wieloletnie krzewy do ogrodowe – pozostałe odmiany, które warto znać

Niskie krzewy mogą być znakomitym wyborem do ogrodu. Nie są bardzo wymagające w pielęgnacji i zawsze świetnie się prezentują. Oto kilka popularnych niskich krzewów ozdobnych, na jakie warto zwrócić uwagę. Być może będą pasować do twojego ogrodu?

  • Ognik szkarłatny – doskonale wygląda jesienią, kiedy pojawiają się na nim pomarańczowe, czerwone i żółte owoce. Zimą nadal pozostaje dekoracyjny, ponieważ zachowują się jego zimozielone, drobne liście. Ogniki szkarłatne doskonale czują się w słonecznych lub delikatnie zacienionych miejscach. Preferują też przeciętną glebę. Młode rośliny wykazują dużą wrażliwość na mróz, zatem na zimę powinno się je okryć. Rosną dość duże, jednak można przycinać je na małe krzewy. Dzięki temu ognik nie będzie… olbrzymem! Dobrze podlej roślinę przed zimą, żeby zdążył zgromadzić zapas wody dla liści, które późno opadają.
  • Mahonia pospolita – niski krzew kwitnący, który może osiągnąć od 1 do 1,5 m wysokości. Jego pędy są słabo rozgałęzione i skórzaste. Liście z kolei błyszczące, twarde i o kolczastych ząbkach. Mahonia pospolita najlepiej czuje się w stanowiskach cienistych i osłoniętych od wiatru. Krzew rozwinie się w próchniczej, wilgotnej i żyznej glebie, która ma kwaśny odczyn od 5 do 6,5 pH. Wiosną obfituje w żółte, pięknie pachnące kwiaty. Warto dodać, że latem obradza również w kuliste owoce koloru ciemnogranatowego. Są to owoce jadalne, które wykorzystać można do stworzenia np. wódki, galaretki lub kompotu.
  • Ostrokrzew – ma piękne, błyszczące liście, które mają kolczaste brzegi. Niski krzew nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Urośnie w zasadzie na każdym podłożu. Najlepsze dla niego warunki to cieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru miejsce. Ostrokrzew poradzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem w mieście. Jeśli będziesz go systematycznie formować, zrobisz z niego żywopłot. Zimą należy osłonić żywopłot słomianą matą albo gałązkami świerku. Możesz również postawić na odmianę, która będzie odporna na niskie temperatury.
  • Budleja Dawida – mówi się o niej „motyli krzew”, ponieważ do krzewu zlatują się motyle. Wszystko przez nektar ukryty w roślinie oraz wydobywający się z niego przyjemny zapach. Budleja Dawida przypomina nieco bzy. Co ciekawe, niskie odmiany można bez problemu sadzić w donicach – rosną zaledwie do 80 cm. Kwiaty są czerwone, białe albo fioletowe. Zimą liście nie opadają, jednak trzeba uważać na siarczyste mrozy – mogą uszkodzić pędy krzewu. Właśnie dlatego zaleca się okrywać budleję Dawida, zwłaszcza w dolnej części. Krzew świetnie poradzi sobie w przepuszczanej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej ziemi. Zwłaszcza w słońcu i cieple.
  • Irga – wyróżnia się ciemnozielonymi, błyszczącymi i drobnymi liśćmi. Krzew ozdobny może osiągnąć wysokość od 50 do 70 cm. Jego pędy wyginają się i pokładają, ponieważ krzak rozrasta się poziomo. Jesienią irga wypuszcza czarne, żółte lub czerwone owoce. Zimozielony krzew odporny jest na zmienne warunki pogodowe. Świetnie poradzi sobie dosłownie w każdej ziemi, jednak najlepiej urośnie w przepuszczalnej i próchniczej glebie. Warto pamiętać, że pod owocującym krzewami czasami pojawiają się samosiewki. Można je wówczas przesadzić na nowe miejsce, jednak tylko z bryłką ziemi.
  • Żylistek – w maju obradza w piękne, drobne kwiatki w różowym oraz białym kolorze. Może urosnąć maksymalnie od 1,3 do nawet 3 m. Wszystko zależy jednak od odmiany żylistka. Krzew jest mało wymagający i odporny na zanieczyszczenia powietrza w mieście. Najszybciej rozwinie się w dostatecznie wilgotnej, próchniczej, luźnej i gliniastej ziemi. Uwielbia miejsca słoneczne i dobrze osłonięte przed wiatrem. Podlewaj go w czasie suszy, a także zasilaj nawozami lub kompostem – głównie wiosną.
  • Różanecznik – niektórzy uważają, że to jedne z najtrudniejszych roślin w ogrodzie. Owszem, krzew ma silne wymagania uprawne – zwłaszcza jeśli chodzi o odczyn gleby i wilgotność powietrza. Jeśli chcesz hodować różaneczniki w ogrodzie, powinieneś dokładnie wybrać im miejsce. Musi być osłonięte przed wiatrem, półcieniste i z kwaśną (4-4,5 pH) oraz umiarkowanie wilgotną glebą. Różaneczniki powinny rosnąć w pobliżu drzew i roślin głęboko ukorzeniających się, ponieważ same mają płytki system korzeniowy. Dzięki temu żadne rośliny nie będą podbierać im wody. Zimozielone odmiany różaneczników nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą im zaszkodzić.
  • Żarnowiec – czasami spotkać można roślinę w lesie, jednak są to wówczas dzikie odmiany żarnowca. Krzew obradza w kwietniu i maju w kolorowe kwiaty – mogą być żółte, czerwone, rubinowe lub liliowe. Żarnowce najlepiej czują się w słonecznych miejscach. Do życia powinny mieć zapewnioną przepuszczalną oraz piaszczystą glebę. Krzew nie jest w pełni odporny na mróz, dlatego najlepiej posadzić go na stanowisku osłoniętym od wiatru, które będzie ciepłe.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto