Krzewy ozdobne wieloletnie

Ilustracja krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy wieloletnie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Różnią się od siebie kolorami, kształtem, długością kwitnienia i wymaganiami. Dzięki ogromnej różnorodności każdy z nas może mieć zupełnie inny ogród przed domem. Wybierając krzewy ozdobne, warto zastanowić się nad aranżacją ogrodu. Warto też ustalić, jaką wysokość mają osiągnąć. Jedne gatunki sprawdzą się bowiem lepiej jako krzewy w roślinnej kompozycji, a inne odnajdą się w przestrzeni zielonej.

Filtry0

Krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy ozdobne wieloletnie - pozostałe

Wieloletnie krzewy ozdobne do Twojego ogrodu – czy znasz je wszystkie?

Posiadacze domu z ogrodem są prawdziwymi szczęściarzami. Kawałek prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu to marzenie wielu ludzi. Ogród przed domem wspaniale podkreślą krzewy ozdobne wieloletnie. Wśród nich wyróżnić można małe, duże, kwitnące, niskopienne i inne piękne rośliny. Które krzaki pasują do klasycznej aranżacji ogrodowej? Sprawdź wieloletnie krzewy ozdobne do ogrodu i dowiedz się, jakie są ich wymagania.

Ładne krzewy ozdobne wieloletnie – te gatunki cię zaskoczą!

Po co sadzimy kwiaty wieloletnie w ogrodzie? Czy tylko go ozdabiają?

Ogródek to jedno z ulubionych miejsc każdego, kto ma dom jednorodzinny. Właśnie w nim spędza się dużo czasu na świeżym powietrzu. W ogrodzie przyjmujemy gości, wypoczywamy po pracy i bawimy się z dziećmi lub zwierzętami. Wspólnym chwilom towarzyszy nie tylko świeże powietrze, ale i pięknie zaaranżowany ogród. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń pozwala w pełni cieszyć się ogrodem, wykorzystując jego potencjał. Do najciekawszych roślin ogrodowych zaliczają się wieloletnie krzewy ozdobne. Mają równie dużo zalet, co kolorowe kwiaty. Do najważniejszych należy fakt, iż – w przeciwieństwie do wielu innych roślin – zwykle są całoroczne.

Iglaste krzewy przez cały rok cieszą pięknym widokiem. Poza tym zimozielone krzaki są niewymagające i proste w pielęgnacji. Ich „ogrodową misją” jest stworzenie doskonałej bazy dla głównej kompozycji roślinnej. Krzewy ozdobne wieloletnie to zatem piękne tło dla roślin, które są niskie. Mogą też oczywiście przysłaniać ogród w formie żywopłotu lub stanowić pojedynczy element dekoracyjny. Kwiaty wieloletnie są również szansą na zwiększenie przyrodniczego życia w ogrodzie. Krzewy są bowiem nie tylko ładne! Pełnią naprawdę ważną funkcję w ekosystemie.

Jakie wymagania mają krzewy wieloletnie? Co warto o nich wiedzieć?

Krzewy wieloletnie są mniej wymagające niż inne rośliny ogrodowe. Trzeba jednak umożliwić im spełnienie kilku warunków, aby mogły się ładnie rozwijać i cieszyć oko.

  • Sadząc krzewy wieloletnie, nie można przesadzać z ilością! Lepiej więc nie sadzić krzewów zbyt gęsto. Może to bowiem niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój.
  • Pamiętaj, że większość wieloletnich krzewów wymaga regularnego podcinania.
  • Aby mogły się prawidłowo rozwijać i przybierać zachwycający kształt, krzewy dopasować trzeba do warunków ogrodowych. Zwróć więc uwagę na rodzaj gruntu, ilość słońca, wiatr i ukształtowanie terenu, zanim wybierzesz konkretną roślinę.
  • Gorsze warunki do wzrostu mają krzewy rosnące w cieniu. Nie oznacza to jednak, że nic w cieniu nie urośnie! Wśród krzewów cieniolubnych wyróżnia się wawrzynek, bez czarny, cis pospolity, porzeczka alpejska i mahonia pospolita.

Kwitnące, małe czy niskopienne? Oto najciekawsze wieloletnie krzewy

Odczyn gleby – od niego zależy, jakie krzewy będą rosnąć w ogrodzie!

Aby cieszyć się pięknymi krzewami ozdobnymi, musisz wziąć pod uwagę odczyn podłoża. Rodzaj gleby może wykluczać uprawę niektórych odmian. Wszystko jest kwestią wymagań danego gatunku. Podczas planowania nasadzeń to właśnie odczyn gleby stanowi kluczowy parametr. Najbardziej wymagające w tej kwestii są krzewy ogrodowe długo kwitnące. Ich ulubiony odczyn to kwaśny. Krzewy lubiące kwaśną glebę nie są tak bardzo tolerancyjne, jak inne. Musisz im zapewnić optymalne warunki, jeśli chcesz hodować w ogrodzie takie krzaki. Ogród z kwaśnym podłożem jest idealny dla m.in. różanecznika, magnolii, mahonii pospolitej, hortensji bukietowej, wierzby lanata i żarnowca miotlastego.

Niektóre niskie, ale i wysokie krzewy ozdobne mają bardzo restrykcyjne wymagania. Te najbardziej wymagające potrzebują naprawdę kwaśnej gleby, bo aż do 5,5 pH (np. azalie i wrzosy). Krzewy wieloletnie rosnące w innym typie gleby nie będą już tak trudne w wymaganiach. Przeważająca część poradzi sobie w podłożu o odczynie obojętnym (ok. 6,5 pH). Większość krzewów o preferencjach zasadowego odczynu gleby (ok. 8,0 pH) ma lepszą tolerancję niż rośliny lubiące kwaśne podłoże. Zasadowe poradzą też sobie na obojętnej glebie. Wśród nich wymienić można m.in. dereń biały, sosnę górską, wierzbę hastatę, lilak pospolity, bukszpan zimozielony i jaśminowiec wonny.

Warto wspomnieć też o stopniu wilgotności. Gleba może być gliniasta albo piaszczysta – przy czym druga jest mniej wilgotna. Krzewy wieloletnie, które nie wymagają wiele wody w ogrodzie, to m.in. berberys, tamaryszek i jałowiec sabiński. Wilgoć lubi cis pospolity, ostrokrzew kolczasty, dereń biały lub leszczyna pospolita. Jakość gleby oczywiście zawsze można poprawić – niezależnie od tego, jakim typem gleby dysponujemy w ogrodzie. Żyzne, próchniczne podłoże to większa szansa, że dany krzew się przyjmie. Glebę można użyźnić, stosując nawozy i specjalne preparaty na bazie kompostu. W ogrodzie doskonale sprawdza się też własny, samodzielnie stworzony kompostownik.

Najciekawsze krzewy ozdobne do ogrodu – znasz je wszystkie?

Umiejętne połączenie roślin to gwarancja ciekawego i niezwykle oryginalnego ogrodu. Zanim dobierzesz krzewy, zastanów się, jakie rośliny chcesz mieć w ogrodzie – niskie, średnie czy wysokie. To ważne parametry gabarytowe, jakie podczas swojego rozwoju mogą osiągnąć rośliny. Niskie krzewy rosną do ok. 1 m. Średnie mają wysokość ok. 1-3 m, a wysokie rosną powyżej 3 m. Oto kilka najciekawszych krzewów z  każdego pokroju:

  • Krzewy ozdobne niskie – pigwowiec, lawenda, mahonia pospolita, irga pozioma.
  • Krzewy ozdobne średnie – berberys, jaśminowiec wonny, budleja Dawida, forsycja średnia.
  • Krzewy ozdobne wysokie – krzewuszka, azalia, migdałowiec, piwonia krzewiasta.

Większość posiadaczy przydomowych ogrodów i działek pragnie mieć piękne rośliny z kolorowymi kwiatami. Właśnie dlatego stawiają na krzewy zimozielone, z dorodnymi owocami albo o ciekawej formie. Estetyka krzewów to najbardziej istotny element, który zwykle wpływa na ich wybór. Nie można jednak wybierać wyłącznie gatunków, które nam się podobają. Zwłaszcza gdy gleba w ogrodzie nie sprzyja ich wzrostowi i rozwojowi. Najlepiej zatem miksować i łączyć ze sobą krzewy ozdobne w ogrodzie. Liściaste często co trzy miesiące zmieniają kolor. Zimozielone kwitną przez cały rok. Inne zakwitają z kolei jedynie o wybranej o porze roku (np. tylko latem). Wszystkie te nietypowe połączenia sprawią, że ogród może stać się naprawdę magicznym miejscem.

Warto łączyć ze sobą rośliny, tworząc niebanalne kompozycje. Na szczególną uwagę zasługuje np. porzeczka krwista, forsycja, róża, hortensja, jaśminowiec wonny, berberys, klon palmowy i zimozielony bukszpan. Doskonale prezentuje się również czeremcha, bez błękitny i niejadalne krzewy owocowe – bieluń, szkarłatnik oraz cis pospolity. Warto wspomnieć również o krzewach, które cieszą się mniejszą popularnością:

  • Ognik szkarłatny – krzew z rodziny różowatych. Rośnie nawet do 3 m. Wyróżnia się białymi kwiatami w okresie wiosennym. Latem rosną na nim wielokolorowe owoce. Wspaniale spisuje się jako żywopłot.
  • Mahonia pospolita – niski krzew, który doskonale wygląda z bylinami. Wiosną ma żółte kwiaty, a latem niebieskie owoce. Może rosnąć w cieniu, np. pod koronami drzew.
  • Żarnowiec miotlasty – kwitnie na żółto, pięknie podkreślając każdą ogrodową aranżację. Ma też zdolność do poprawiania jakości gleby, dostarczając do niej dużą ilość azotu.

Nie zapominaj, że odpowiednia aranżacja ogrodowa to szansa na rozbudowę ekosystemu i rozwój życia przyrodniczego w ogrodzie. Niektóre krzewy ozdobne sprzyjają pojawieniu się np. ptaków i pożytecznych owadów (jak pszczoły, które uwielbiają kalinę, głóg, czeremchę i jarząb). Inne krzewy ozdobne z kolei w naturalny sposób uzdatniają glebę (np. janowiec, żarnowiec, jałowiec i rokitnik).

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto