Krzewy płożące

Ilustracja krzewy płożące

Skarpy w ogrodzie najczęściej bywają wzmacniane specjalnymi konstrukcjami technicznymi. Niektóre z nich są nam doskonale znane. Wśród nich mamy płyty betonowe, geowłókninę albo murki oporowe. Coraz więcej ludzi decyduje się również na rośliny. Okazuje się bowiem, że obsadzanie skarp ozdobnymi roślinami pozwala nie tylko je ozdobić, ale też solidnie umocnić. Skarpy to jedne z najciekawszych elementów w ogrodzie. Zanim zaczniesz jednak obsadzać skarpy roślinami, dokładnie się zastanów. Niekiedy bowiem okazuje się, że efekt może wcale nie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Rośliny na skarpie mają ją wzmocnić, a także dobrze prezentować się w ogrodzie. Należy więc dobrze przeanalizować, czy dzięki wybranym krzewom płożącym jest to możliwe.

Filtry0

Krzewy płożące

Krzewy płożące - pozostałe

Krzewy płożące – jakie rośliny zimozielone wybrać na skarpę?

Krzewy płożące to świetny pomysł, aby wzmocnić i ozdobić skarpy ogrodowe. Rośliny do ogrodu na skarpę mogą być wyjątkowo ozdobne. Wśród nich wyróżniają się zarówno piękne krzewy zimozielone iglaste, jak i niskie rośliny okrywowe. Jakie wybrać najładniejsze krzewy płożące? Które rośliny są tak piękne, że pasować będą do każdego ogrodu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Jakie wybrać krzewy płożące do ogrodu? Najładniejsze rośliny na skarpę

Piękne rośliny ozdobne na skarpę – zobacz, jakie warto sadzić

Posiadacze skarp w ogrodzie często zachodzą w głowę, jak ją podeprzeć. Niektórzy stawiają na klasyczne płyty betonowe, geowłókninę albo murki oporowe. Inni decydują się wyjść ze schematu, wybierając krzewy płożące. Jeśli masz podobny plan na wzmocnienie skarpy w ogrodzie krzewami, zastanów się nad doborem roślin. Bardzo ważne jest, jak wysokie będą rosnąć krzewy. Mając obawy przed nadmiernym rozrostem roślin, postaw na krzewy zwarte i niskie. Na skarpach wspaniale prezentują się rośliny płożące, nazywane zamiennie zadarniającymi. Tego typu krzewy mają wiele cech sprawdzających się przy skarpach. Ich struktura jest zwarta, a więc pozwala solidnie i skutecznie podpierać skarpy. Krzewy płożące mają również zdolność do samodzielnego zagęszczania. Odporne są na zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu wprost doskonale nadają się na skarpę ogrodową. Krzewy zadarniające bardzo szybko się rozrastają, więc w krótkim można mieć dzięki nim niesztampowe podłoże. Najczęściej polecanymi roślinami ogrodowymi na skarpy są krzewy, ale idealnie prezentować będą się również iglaki, pnącza i wiele ciekawych bylin.

Jednymi z najpopularniejszych roślin na skarpy są krzewy iglaste. Mają doskonale rozwinięte systemy korzeniowe, co ułatwia wiązanie gleby. Dzięki systemom korzeniowym ziemia zostaje zabezpieczona przed erozją. Nie można jednak przesadzać z ilością roślin, jakie chcesz posadzić na skarpie. Zdecyduj się maksymalnie na 3-4 sztuki. Iglaki nie są oczywiście jedynymi roślinami, jakie można wykorzystać do tego typu nasadzeń. Na skarpie fantastycznie prezentują się m.in. wrzosowiska. W polskich ogrodach często zauważyć można z kolei jałowce płożące, będące świetnymi roślinami na skarpę. To krzewy okrywowe, które mają niewielkie wymagania. Doskonale prezentują się na jałowym i suchym podłożu. Służy im jednak nie tylko suche, ale też ciepłe i słoneczne stanowisko. Jałowce są w dodatku mrozoodporne. Dzielą się też na kilka kolorów, m.in. złoty, niebieski i szarozielony. Sprawia to, że każdy ma możliwość zaaranżowania ogrodu na swój własny sposób.

Wśród często polecanych roślin na skarpy wymienia się również kosodrzewinę. Warto przyjrzeć się jednak nie tylko odmianom płożącym, ale również karłowym. Do idealnych roślin na skarpę zalicza się sosna górska. Roślina jest mrozoodporna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Właśnie dlatego często poleca się ją osobom, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Zanim zdecydujesz się sadzenie jakichkolwiek krzewów na skarpę, wykop we wzniesieniu dołki pod rośliny. Rośliny muszą zostać przygotowane tak, aby bryła korzeniowa umieszczona została w pionie. Co ważne, nie każdą skarpę obsadzać można roślinami. Powierzchnia z roślinami na skarpę nie może mieć dużego spadku. Aby krzewy płożące na skarpie mogły prawidłowo się rozwijać, spadek nie powinien przekraczać 60%. Pragniesz umocnić skarpy roślinami? W takim przypadku warto połączyć sadzenie krzewów ze ściółkowaniem. Musisz pamiętać, że skarp o silnym nachyleniu się nie ściółkuje.

Ciekawe krzewy płożące na skarpę, czyli róże pomarszczone i róże okrywowe

Wśród roślin na skarpę z pewnością warto wyszczególnić róże pomarszczone. Są jednymi z najpopularniejszych roślin do tego typu nasadzeń w ogrodzie. Róża pomarszczona to mało wymagający krzew płożący. Jest bardzo tolerancyjna na zmienne warunki pogodowe, dlatego polecana się ją amatorom ogrodnictwa. Doskonale poradzi sobie w umiarkowanie wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej ziemi. Dobrze czuje się w glebie o kwaśnym pH. Posadzone w półcieniu róże pomarszczone preferują stanowisko suche i możliwie piaszczyste. Róże pomarszczone nie lubią za to podmokłych gleb o zasadowym lub kwaśnym odczynie. Nie jest im jednak straszne nadmierne zasolenie ziemi lub zanieczyszczone powietrze. Nic więc dziwnego, że często sadzi się je nie tylko w ogrodzie, ale również w zieleni miejskiej. Róże pomarszczone dość mocno rozrastają się dzięki odrostom korzeniowym. Jeśli chcesz ograniczyć ich wzrost, możesz to skutecznie zrobić za pomocą „barier korzeniowych”.

Zwróć uwagę na róże okrywowe, które są doskonałymi roślinami na skarpę. Nawożenie róż okrywowych można wykonać zaledwie raz w sezonie. Po pierwszym roku stosować można wieloskładnikowe nawozy mineralne. Wskazane są również różnego rodzaju nawozy organiczne (np. kompost lub obornik). Co do podlewania roślin, staraj się nie moczyć kwiatów oraz liści. Róże okrywowe należy podlewać obficie. Nie można ich jednak przelewać, ponieważ grozi im wówczas zainfekowanie chorobami grzybowymi. Co do przycinania róż okrywowych, wcale nie musisz tego robić. Jeśli już jednak zdecydujesz się na przycinanie krzewów, roślinny powinny znieść nawet najbardziej radykalne cięcie. Zależy ci na prawidłowym wzroście krzewów płożących na skarpie? Niezwykle ważne będzie zatem systematyczne ściółkowanie róż. Do tego zabiegu wykorzystać możesz np. korę ogrodową, która znakomicie sprawdzi się jako ściółka. Nie dość, że ograniczy wyrastanie chwastów, to w dodatku zminimalizuje utratę wilgoci z gleby.

Zimozielone krzewy płożące na skarpę – dzięki nim ogród zmieni oblicze!

Polecane krzewy zadarniające – jałowce i berberysy na skarpę

Wśród płożących krzewów polecanych na skarpę wyróżnia się m.in. jałowiec płożący. To roślina doskonale rosnąca na słonecznych stanowiskach. Jałowcom płożącym wystarczy zaledwie 6 godzin ekspozycji na słońcu, aby mogły bez większego problemu się rozwijać. Mogą rosnąć również w cieniu, jednak robią to wówczas trochę słabiej. Nie będą też szybko się w nim rozrastać, mając dodatkowo mniej intensywny kolor igieł. Jałowce najlepiej czują się w piaszczystej, ubogiej w składniki pokarmowe i lekko kwaśnej glebie. To dość zaskakujące, zwłaszcza że inne rośliny miałyby ogromny problem, żeby w ogóle przetrwać w podobnym podłożu. Jałowce poradzą sobie nawet w skrajnie ekstremalnych sytuacjach, dlatego wielu ogrodników określa krzewy jako „pionierskie”. Niestraszne są dla nich nawet groźne zanieczyszczenie powietrza i zmienne anomalie pogodowe. Jałowce są też odporne na suszę i mróz. Właśnie dlatego w mieście używa się krzewów do nasadzeń np. w publicznych parkach. Czy jałowce płożące są zatem roślinami pozbawionymi wad? Niestety, chyba nie ma takich krzewów. Dla jałowców problemem może być wilgotna gleba. Doprowadzić może bowiem do szybkiego gnicia korzeni. Co jeszcze warto wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji jałowców płożących? Oto kilka przydatnych informacji:

  • Jałowców nie trzeba okrywać na zimę. Wśród nich znaleźć można jednak wyjątki, które należy posadzić w donicy. Hodując właśnie takie jałowce, należy zabezpieczyć je przed mrozem.
  • Jałowce nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Sadząc krzew płożący w przepuszczalnym podłożu, raczej nie będzie mieć kłopotu z przystosowaniem się do nowych warunków. Jałowce nie potrzebują angażującej opieki, dlatego polecane są zwłaszcza początkującym ogrodnikom.
  • Jałowiec płożący nie wymaga nawożenia. Podsypując go niewielką ilością uniwersalnego nawozu do iglaków, można mu jednak delikatnie pomóc w lepszym rozwoju.
  • Najlepsze podłoże dla jałowców to… ziemia do iglaków. W takim podłożu znajduje się nawóz długo działający, który spokojnie wystarczy na pierwsze lata po posadzeniu. Uprawiając jałowce na skarpę, doskonale sprawdzić się może ściółka z kory sosnowej. Dzięki niej możliwe jest bowiem prawidłowe utrzymywanie wilgotności podłoża. Kora sosnowa będzie w stanie dostarczyć również korzystną próchnicę roślinom, fantastycznie na nie oddziałując.

Do roślin polecanych na skarpę wliczają się również berberysy. Dlaczego warto je posadzić? Berberysy świetnie znoszą przycinanie, dlatego w niewielkich ogrodach można ograniczać i kontrolować świadomie wzrost rośliny. Jednym z najbardziej popularnych jest oczywiście berberys Thunberga. Najładniej wyglądają jesienią, kiedy liście berberysów robią się pomarańczowe i czerwone. Gdy liście już opadną, na krzewie przez dłuższy czas wisieć będą charakterystyczne czerwone jagody. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko berberysy najlepiej rosną na lekkich, przepuszczalnych glebach. Dodatkowo powinny być przepuszczalne. Na wilgotnym podłożu wspaniale odnajdzie się odmiana Thunberga, o której wspomnieliśmy. Nie dość, że poradzi sobie w wilgotnej ziemi, to w dodatku nie będzie mieć nic przeciw suchej czy piaszczystej glebie. Odmianie nie przeszkadza również bardzo ostra zima. Berberysy Thunberga narażone są na przemarzanie, jednak błyskawicznie powinny się zregenerować. Szybko urosną w słońcu, jednak cień też nie jest im obcy. Berberys Thunberga doskonale wygląda nie tylko w małych, ale i większych ogrodach. Doskonale prezentuje się na skarpie i skalniaku. Możesz również posadzić berberys jako pojedynczy, ozdobny okaz, który stanie się reprezentacyjną częścią ogrodu.

Co sprawdza się na skarpie w ogrodzie? Sprawdzamy!

Niezwykle istotną sprawą jest przemyślana, dobrana rozstawa roślin na skarpie. Właśnie dzięki temu krzewy płożące mogą mieć wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego rośnięcia i wzrastania. Nie dbając o zachowanie odpowiedniej rozstawy przy sadzeniu krzewów, w przyszłości rosnąć mogą mocno zagęszczone. Niestety, może się to wiązać ze zniekształceniem pokroju roślin, a także wystąpieniem licznych chorób (takich jak choroby grzybowe). Najważniejsze więc trzymać się zasady, że silnie rozwijające się gatunki sadzimy w ilości do trzech sztuk / m2. Jeśli rośliny rosną słabiej, możesz sadzić je w ilości nawet do pięciu sztuk / m2. A może pragniesz obsadzić skarpę kilkoma gatunkami roślin? Do wyboru jest ogromna ilość krzewów płożących, które diametralnie różnią się wielkością i pokrojem. Warto jednak trzymać się zasady, że większe krzewy powinny rosnąć w górnej części. Sprawi to, że kompozycja na skarpie będzie bardziej wyrazista i przejrzysta. Krzewy płożące wreszcie będą mieć z kolei pełny dostęp do promieni słonecznych. To ważne, zwłaszcza że pełne słońce potrzebne jest im do silnego wzrostu.

Jednymi z najbardziej popularnych krzewów polecanych na skarpy są irgi. W naturze spotkać można je w Azji. W naszym kraju większość odmian pochodzi z uprawy. Irgi to rośliny niewiele wymagające w kwestii pielęgnacji. Są łatwe w uprawie, dlatego poleca się je zwłaszcza amatorom ogrodnictwa. Warto sadzić irgi w słonecznych i ciepłych miejscach, ponieważ właśnie w takich najlepiej owocują oraz kwitną. Najbardziej polecane miejsca dla irgi są żyzne, przepuszczalne i wapienne. Nie musisz się jednak specjalnie przejmować, gdy nie masz takiej ziemi ogrodowej. Krzewy płożące są na tyle tolerancyjne, że powinny bez problemu tolerować inną glebę. Irgi nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji lub regularnego nawożenia. Nie bez powodu mówi się, że osoby „zielone” w uprawie ogrodu powinny się zainteresować irgami. Oto kilka odmian rośliny, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Irga błyszcząca – wysoki krzew na skarpę, rosnący maksymalnie do 2 m wysokości. Liście irgi błyszczącej są duże, błyszczące i eliptyczne. Krzew płożący wyróżnia się niewielkimi kwiatkami w różowym kolorze. Doskonale wygląda jako żywopłot. Może też rosnąć jako naturalna ściana. Roślina jest bardziej wytrzymała na chłód od irgi poziomej.
  2. Irga pozioma – rośnie maksymalnie do 50 cm. Liście irgi poziomej są owalne i małe. Jesienią wybarwiają się na czerwono. Kwiaty irgi poziomej pojawiają się we wrześniu – wówczas jednak, zanim staną się czerwone, przybierają białą barwę. Roślina polecana jest na skarpę i skalniak, jednak dzięki niej stworzyć też można niski żywopłot. Roślina płożąca nie wymaga okrywania na zimę, ponieważ grozi jej przemarzanie.
  3. Irga Dammera – podobnie jak irga pozioma rośnie do 50 cm wysokości. Jej liście są błyszczące i zimozielone, o eliptycznym kształcie. W chłodniejszych częściach naszego kraju irga może przemarzać. Przed posadzeniem na skalniak krzew płożący wymaga odpowiedniego okrycia. Dzięki temu istnieje szansa, że nie przemarznie – a więc nie zostanie uszkodzony.
  4. Irga wczesna – niski, płożący krzew, który rośnie maksymalnie do 50 cm wysokości. Liście irgi są ciemnozielone, jajowate i błyszczące. Roślina obfituje w duże, różowe kwiaty. Warto dodać, że w sierpniu pojawiają się również czerwone, kuliste owoce irgi wczesnej.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto