Krzewy szybko rosnące

Ilustracja krzewy szybko rosnące

Szybko rosnące krzewy to jedne z najciekawszych i najładniejszych roślin ogrodowych. Właśnie one pozwalają błyskawicznie wprowadzić zupełnie nową aranżację ogrodu. Umożliwiają również drobne poprawki w zaaranżowanej już przestrzeni. Szybko rosnące krzewy mogą w krótkim czasie stworzyć solitery, żywopłoty czy indywidualne ozdoby. Oczywiście szybkość wzrostu roślin idzie w parze z ich pięknem. Posadzone w przydomowym ogródku rośliny szybko pnące sprawią, że ogród zmieni swój charakter lub zyska zupełnie nowy wymiar.

Filtry0

Krzewy szybko rosnące

Krzewy szybko rosnące - pozostałe

Krzewy szybko rosnące – najładniejsze krzewy do ogrodu, które szybko urosną

Krzewy szybko rosnące to ciekawe rośliny, które mogą wiele zmienić w ogrodzie. Kwitnące krzewy świetnie nadadzą się na solitery, a zimozielone na żywopłot. Jakie krzewy szybko rosnące wybrać? Które ozdobne odmiany uznawane są za najładniejsze? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i dowiedz się, jak pielęgnować rośliny.

Najładniejsze krzewy szybko rosnące w ogrodzie – jakie krzewy wybrać?

Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Czy warto na nie postawić?

Jeśli należysz do niecierpliwych osób, zastanów się nad uprawą szybko rosnących krzewów. To jeden z najciekawszych sposobów na piękny ogród. Jak wiadomo, urządzenie ogrodu jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem. W wielu przypadkach dojrzewanie ogrodu trwa od 5 do 8 lat. Dopiero wtedy można cieszyć się w pełni zielonym miejscem obok domu. Jeśli jesteś na początku drogi z ogrodnictwem, powinieneś być zawsze gotowy na konieczność przeprowadzania drobnych lub większych zmian. Czasami to sprawi, że na ładny zielony zakątek trzeba będzie zwyczajnie… zaczekać. Nie musi to jednak wcale oznaczać przebywania w pustej i nudnej przestrzeni! Właśnie od tego są bowiem krzewy szybko rosnące, dzięki którym nie będzie szaro. Wśród nich wymienia się m.in. zimozielone, kwitnące i ozdobne. Niektóre nadają się do nasadzeń jako solitery, inne pasują na żywopłot. Różnorodność szybko rosnących krzewów pozwala na utworzenie z nich rozmaitych kompozycji. To właśnie dzięki krzewom można błyskawicznie zmienić wygląd ogrodu.

Ludzie żyją coraz szybciej. Przejawia się to w różnych dziedzinach życia. Większość z nas chciałaby mieć wszystko błyskawicznie i po jak najmniejszej linii oporu. Wśród tych rzeczy często wymienia się również ogród. Wiadomo, natura często i tak robi swoje. Możemy mieć inne zamarzenie, ale przyroda sama zweryfikuje, czy uda się urzeczywistnić marzenie. Czy wystarczy zatem kupić trawnik z rolki albo wyrośnięte drzewko, byle wszystko mieć szybciej? To bardzo kosztowne, ale i ryzykowne. Przyjęcie się roślin to jedno. Jednak proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania, a rośliny solidnej opieki. Po co walczyć z naturą, zamiast dać jej szansę? Lepiej postawić na samodzielne urządzenie ogrodu, krok po kroku, w rytmie przyrody. Do sprzymierzeńców „walki” ogrodowej należą m.in. krzewy szybko rosnące. Właśnie one rosną nie tylko błyskawicznie, ale i obficie. Dzięki takim krzewom bezpiecznie odgrodzisz się od otoczenia. Delikatne gatunki będą z kolei osłonięte przed niekorzystnymi warunkami do rozwoju. Nie rezygnuj jednocześnie z roślin, które staną się ozdobne po kilku latach. Razem z szybko rosnącymi krzewami stworzą ciekawą kompozycję. Wybieraj jednak długowieczne i trwałe odmiany roślin. Dzięki nim ogród zawsze będzie prezentował się świetnie.

Ciekawe gatunki krzewów szybko rosnących do ogrodu

Wśród polecanych roślin do ogrodu na szczególne wyróżnienie zasługuje wierzba iwa. To mało wymagający krzew, który wykazuje za to dużą odporność na mróz. Charakteryzuje się pięknymi kwiatkami rozwijającymi się wiosną. Szybko rośnie, ponieważ od 60 do nawet 100 cm rocznie. Dzięki temu na pewno sprawi ogrodnikom wiele uciechy. Krzew można prowadzić w formie żywopłotu albo posadzić jako małe drzewo w środku rabaty. To doskonały gatunek zarówno dla początkujących w ogrodnictwie, jak i wytrawnych „działkowiczów”. Na uwagę zasługuje również berberys Thunberga. To interesujący krzew, który wspaniale prezentuje się jako żywopłot. Świetnie znosi przycinanie, więc może też pełnić funkcję formowanego żywopłotu. Roślinę należy przycinać po kwitnieniu, a także na przełomie lipca / sierpnia. Berberysy rosną błyskawicznie. Nie mają zbyt wysokich wymagań pielęgnacyjnych i są odporne na mróz, zanieczyszczone powietrze, a także suszę. Berberys dzieli się na wiele ciekawych odmian – wysokich i niskich. Pięknie rozkwita, więc jesienią i zimą na berberysie pojawiają się dekoracyjne owoce. Roślina wyróżnia się również ostrymi kolcami. Właśnie dlatego może stać się prawdziwie obronnym krzewem, który stanie się barierą ochronną przed domem.

Równie popularnym krzewem szybko rosnącym jest hortensja. W tym momencie wiele osób może się zdziwić, ponieważ hortensja nie należy do błyskawicznie rozwijających się roślin. Mamy jednak wyjątek, mianowicie hortensję bukietową. Roczny przyrost krzewu to od 30 do 100 cm. Roślina zachwyca czerwonymi oraz białymi kwiatami, dzięki czemu ogród będzie ciekawie się prezentować. Powinieneś jednak zadbać o słoneczne stanowisko – ewentualnie o miejsce dla rośliny w półcieniu. Ważna będzie również duża ilość wody, bo hortensje bukietowe jej potrzebują. Do polecanych roślin zalicza się także żylistek okazały. Z jego ożywionym wzrostem w parze idą piękne kwiaty. Żylistek potrafi prędko ozdobić każdą przestrzeń ogrodową. Rocznie przyrasta o 30, a nawet 50 cm. Wspaniale wygląda w kompozycji z jaśminowcem, krzewuszką albo czarny bzem.

Jakie krzewy szybko rosnące warto mieć w ogrodzie? Podpowiadamy!

Dzięki tym szybko rosnącym krzewom zmienisz swój ogród!

Często polecanym krzewem ogrodowym jest ligustr pospolity. Dzięki niemu można błyskawicznie zyskać przepiękną przestrzeń za domem. Kwiaty cudownie pachną, zmieniając się na jesień w ciemne owoce. Wyróżnić też trzeba ciemnozielone, lancetowate liście rośliny. Są zimozielone, więc zimą wciąż będą bujać się na gałęziach. Ligustr dobrze czuje się w półcieniu, a także nie ma problemów z przycinaniem i formowaniem. Roczny przyrost krzewu to od 50 do nawet 120 cm. Właśnie dlatego wiele osób wykorzystuje krzew na żywopłot. Wśród szybko rosnących krzewów uwagę zwraca również czarny bez. Roślina charakteryzuje się jasnymi i pachnącymi kwiatami, które jesienią zmieniają się we fioletowe jagody. Owoce są jadalne, dlatego można przerobić je na likier, sok, dżem lub marmoladę. Doskonale odnajdzie się w półcieniu, jednak powinieneś wówczas zadbać o wilgotne, świeże i przepełnione składnikami odżywczymi podłoże dla czarnego bzu. Krzew rocznie rozrasta się o 50, a nawet 70 cm.

W ogrodzie doskonale sprawdzi się też jaśminowiec wonny. Krzew jest odporny na przesadzanie, zanieczyszczenia powietrza, przycinanie i suszę. Poleca się go osobom zaczynającym przygodę z ogrodnictwem, ponieważ nie sprawia dużych problemów uprawnych. O jaśminowcu powiedzieć można, że jest „roślinnym minimalistą”. Mało potrzebuje, ale daje bardzo wiele. Dzięki niemu w ogrodzie szybko można mieć wiele pięknie pachnących kwiatów. Jaśminowiec wonny wspaniale spisuje się jako soliter, a także część żywopłotu. Roczny przyrost rośliny to od 40 do nawet 80 cm. Zwróć też uwagę na krzewuszkę, która ma piękne liście oraz wonne kwiaty. Jesienią zmienia żółto-złote ubarwienie na jasny brąz. Roczny przyrost krzewów to od 30 do 60 cm.

Zdecydowanie warta uwagi jest budleja Dawida. Krzew wyróżnia się błyskawicznym przyrostem rocznym, ponieważ od 50 do nawet 150 cm! Od najmłodszych lat wzrasta szybko i mocno, co czasami może niestety przerosnąć osobę zajmującą się ogrodem. Jeśli chcesz, aby budleja Dawida obfitowała w wielkie kwiatostany, każdej wiosny przycinaj krzew. Wśród polecanych kwiatów szybko rosnących wyróżnia się pigwowiec japoński o pięknych kwiatach – są podobne do czerwonych róż. Roślina rośnie do 1 m wysokości i lubi każde podłoże. Z owoców pigwowca robić można domowe przetwory. Mamy też wawrzynka wilczełyko o białych lub różowych kwiatach. Roślina wzrasta maksymalnie do 1,5 m wysokości, obfitując w czerwone owoce. Urośnie w każdej ziemi – poza kwaśną, za którą nie przepada. Polecanym krzewem jest też oczar pośredni, którego kwiaty są czerwone i żółte. Roślina wzrasta od 1,5 do 4 m wysokości. Najlepiej rozwija się w wilgotnej glebie, a także miejscu osłoniętym od wiatru. Oczar pośredni nie lubi podcinania. Gdy będziesz przycinał pędy, w miejscu cięcia na pewno nie wyrosną nowe.

Forsycja, porzeczka krwista i malinojeżyna – krzewy szybko rosnące

Jeśli chcesz mieć wiosnę w ogrodzie, nie czekając na nią przez wiele miesięcy, posadź forsycję. To przepiękny krzew szybko rosnący, który potrzebuje dwa lata na rozwinięcie docelowej formy. Dzięki forsycji skutecznie ozdobić można każdą rabatę. W rozwoju forsycji pomoże słoneczne miejsce – pozwoli na obfite kwitnienie i umożliwi otworzenie się żółtych kwiatów. Im starsza forsycja, tym w piękniejszy i bardziej elegancki łuk wyginać się będą jej pędy. Forsycja przyrasta rocznie od 30 do 60 cm. Skup się również na porzeczce krwistej, która charakteryzuje się krwistoczerwonymi kwiatami, a także aromatycznymi liśćmi. Piękna roślina rocznie przyrasta o 40, maksymalnie 60 cm.

Do czołowych krzewów szybko rosnących wlicza się również malinojeżyna. To stosunkowo młoda roślina, będąca połączeniem maliny z jeżyną. Krzew ma roczny przyrost podobny do jeżyny, ale owoce są malinowe, aromatyczne i soczyste jak maliny. Co warto wiedzieć na temat tych krzewów?

  1. Owoce malinojeżyny świetnie nadają się do bezpośredniego spożywania. W okresie owocowania pojawia się ich bardzo dużo. Mają znacznie łagodniejszy smak niż jeżyny. Powinno się jednak uprawiać krzak podobnie do jeżyny – poprzez rozciągnięcie w szpaler.
  2. Malinojeżyna wypuszcza długie pędy, które powinno się przywiązywać do podpór.
  3. Jeśli chcesz hodować malinojeżynę, koniecznie poszukaj odmiany bezkolcowej. Zwłaszcza gdy masz dzieci lub małe zwierzęta wychodzące z domu. Jedną z polecanych odmian bez kolców jest Buckingham Tayberry.
  4. Sadząc krzew wzdłuż ogrodzenia, będziesz mógł po roku cieszyć się zieloną ścianą. Dzięki takiej ścianie w zaledwie moment osłonisz się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów lub przechodniów.
  5. Malinojeżyny uwielbiają ciepłe i słoneczne stanowiska. Mimo że nie są odporne na chłód jak jeżyny, warto hodować rośliny. Nie można jednak wybrać miejsca dla malinojeżyny, które będzie narażone np. na porywiste wiatry i mróz. Znacznie lepiej będzie się malinojeżynom owocować w pełnym słońcu. W dodatku owoce staną się dłuższe i przybiorą malinową barwę. Pojawią się latem.
  6. Postaraj się sadzić krzewy w żyznej ziemi. Dzięki temu malinojeżyny będą mieć silne przyrosty i duże owocowanie. Gleba może być również delikatnie kwaśna.
  7. Okrywaj młode rośliny na zimę. Starsze dadzą sobie radę, choć w chłodniejszych częściach Polski zaleca się kopczykowanie malinojeżyn. Krzewy najgorzej będą się czuć, będąc narażone na silny wiatr i wilgotną ziemię. Mogą wtedy przemarzać. Wystarczy jednak obciąć pędy, aby błyskawicznie mogły odbić i się zregenerować.
  8. Malinojeżyny wymagają regularnego przycinania. Po owocowaniu należy ściąć stare i uszkodzone pędy – niekiedy nawet o kilkadziesiąt centymetrów.
  9. Bardzo łatwo można rozmnożyć krzewy. Wystarczy przyginać do ziemi długie pędy malinojeżyn – najlepiej poprzez mocne przyciskanie kamieniem. Wiosną kolejnego roku najprawdopodobniej będzie można przesadzać już młode rośliny w nowe miejsce ogrodu.

Pamiętaj, że…

Wybór krzewów do ogrodu to jedno. Trzeba jednak bezwzględnie pamiętać o pielęgnacji roślin, a także zapewnieniu im odpowiednich warunków do rozwoju. Upewnij się, że możesz zapewnić sadzonkom odpowiednie stanowisko do wzrostu. Pamiętaj również o nawożeniu krzewów w okresie wegetacji, a także regularnym przycinaniu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto