Krzewy wzdłuż podjazdu
-
Hortensja bukietowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Aronia czarnakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Sosna górskakrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Mało wymagająca sosna górska staje się w ogrodzie efektownym krzewem ozdobnym. Wykazuje dużą zmienność naturalną, a poza tym wyhodowano dużą liczbę kultywarów. W zależności od formy botanicznej może być karłowym krzewem albo przybrać z wiekiem postać drzewa. Igły podwójne, utrzymują się na roślinie 4-6 lat.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Trzmielina oskrzydlonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Efektowne są również owoce z czerwonymi osnówkami. Odporna na mróz.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia drzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia
Krzewy wzdłuż podjazdu - pozostałe
-
Hortensja krzewiasta 'Annabelle'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bardzo efektowna odmiana hodowlana hortensji krzewiastej. Bardzo duże półkuliste kwiatostany są złożone z kwiatów płonnych. Pięknie wygląda w roli solitera, jak również w nasadzeniu grupowym. Dziki gatunek pochodzi z Appalachów, a odmianę 'Annabelle' wyhodowano w USA.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dereń białykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały jest krzewem ogrodowym, który w każdej porze roku pokazuje swoją atrakcyjną stronę. Pod koniec zimy ozdobę stanowią jaskrawo wybarwione na krwistoczerwony kolor pędy, później zielone liście i baldachogrona kwiatów i owoców, a jesienią pięknie przebarwiające się liście.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Hortensja bukietowa 'Limelight'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ta hortensja bukietowa wyróżnia się w tłumie rozmaitych odmian ogromnymi kwiatostanami, wciąż zmieniającymi się kolorami i długotrwałym kwitnieniem. Dziki gatunek pochodzi z Japonii, Chin, Sachalinu i wysp Kurylskich, a odmiana 'Limelight' (nazywana też ‘Zwijnenburg’) została przypadkowo odkryta w 1990 roku w Holandii. Może śmiało pretendować do tytułu najpiękniejszej rośliny pełni lata.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja dębolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja dębolistna zalicza się do szczególnie atrakcyjnych i efektownych krzewów ogrodowych. Jej baldachogrona kwiatów roztaczają czarujący aromat przez całe lato, a jesienne liście przebarwiają się malowniczo i długo pozostają na krzewach. Kształtem liści przypomina amerykański dąb czerwony.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba iwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba iwa jest naszym rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Epitet gatunkowy caprea (koza) nawiązuje do wykorzystywania młodych pędów iwy na karmę dla kóz. Kwitnące wierzby są zwiastunami wiosny podobnie jak krokusy i forsycje. Kto chce mieć w ogrodzie krzew albo niewielkie drzewo obsypane wiosną dużymi, złotymi kotkami, powinien posadzić wierzbę iwę.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Pęcherznica kalinolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna jest szybko rosnącym krzewem o liściach podobnych do kaliny. Białe albo różowawe kwiaty są zebrane w baldachy, a owoce - mieszki z nasionami - mają formę czerwonych pęcherzyków, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa. Oprócz formy botanicznej z zielonymi liśćmi karierę w ogrodach robią kultywary o złotych albo czerwonych liściach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pigwowiec japońskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ligustr jajowatolistnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ligustr jajowatolistny pochodzi z cieplejszego klimatu Japonii i nie jest całkowicie odporny na mróz. W Polsce zachowuje zimozielone liście w zachodniej części kraju. Rośnie szybko, ma gęsty pokrój i nadaje się zarówno do roli solitera, jak i do tworzenia żywopłotu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Leszczyna pospolitakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Leszczyna pospolita jest rodzimym krzewem, który każdemu kojarzy się ze smacznymi orzechami. Krzew zakwita bardzo wcześnie, rozwijając żółte, pylące kotki męskie i mało widoczne kwiaty żeńskie z czerwonymi znamionami. Istnieją odmiany leszczyny o zwartym pokroju, odpowiednie również do małych ogrodów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Laurowiśnia wschodniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Laurowiśnia wschodnia jest popularnym krzewem na żywopłoty. Zimozielone liście, ciemnozielone i skórzaste, tworzą doskonałe tło dla białych albo kremowych gron pachnących kwiatów. Dobrze znosi przycinanie i suszę. Z laurem, czyli wawrzynem szlachetnym, łączy ją tylko podobieństwo liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Świerk biały 'Conica'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Popularna odmiana świerka białego, jest bardziej znana od formy botanicznej. Jest wolno rosnącym, niewysokim krzewem o regularnym, gęstym pokroju w formie stożka. Nadaje się do sadzenia zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach i pojemnikach ustawianych na tarasie. Na Boże Narodzenie może być oryginalną choinką.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Irga błyszczącakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodząca z azjatyckich stepów i suchych lasów irga błyszcząca jest odporna na mróz i niewrażliwa na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Doskonale znosi suszę, jest tolerancyjna w stosunku do odczynu gleby. W ogrodzie szczególnie nadaje się do tworzenia żywopłotów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wierzba wiciowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzew wierzby wiciowej tworzy w ogrodzie równie efektowną ozdobę, jak wierzba głowiasta. Poza tym z jej pędów można splatać płoty, zasłony i inne pożyteczne rzeczy. Na bardzo długich, elastycznych pędach wyrastają długie i wąskie liście. Jako rodzimy gatunek wierzby nie wymaga ochrony przed mrozem. Lubi gleby wilgotne i mokre, więc dobrze się czuje przy ogrodowych sadzawkach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jeżyna bezkolcowakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Jeżyna bezkolcowa jest zbiorową nazwą odmian hodowlanych pozbawionych genetycznie kolców, a nie gatunkiem w znaczeniu botanicznym. Na pokładających się pędach dojrzewają smaczne owoce, które można zbierać bez obawy o całość rąk i ubrania. Nowa generacja jeżyn bezkolcowych zyskała większy aromat owoców w porównaniu ze starymi odmianami i skutecznie eliminuje w ogrodzie odmiany kolczaste.
krzew Trudność uprawy: średnia
-
Oczar wirginijskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oczar wirginijski zachowuje się w naszych ogrodach bardzo nietypowo: późną jesienią, kiedy inne krzewy i drzewa ozdobne szykują się do zimowego spoczynku, on dopiero rozwija swoje osobliwe kwiaty. Bardzo wąskie, niczym kawałki żółtej wstążki płatki kwiatów, utrzymują się na gałązkach nawet do stycznia. Oczar był od wieków używany w indiańskiej medycynie ludowej do leczenia różnych obrzęków i stanów zapalnych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja piłkowanakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja ząbkowana jest krzewem rosnącym dziko w Japonii i w Korei. Ze względu na dużą mrozoodporność może być ozdobą również naszych ogrodów. Przez długi czas utrzymują się na szczytach pędów duże, płaskie kwiatostany. Przebarwienie kwiatów na odcienie różu albo błękitu zależy od pH gleby.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja kosmatakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja kosmata nie tworzy wprawdzie ogromnych kwiatowych kul i stożków na wzór swoich krewniaczek — hortensji ogrodowych i bukietowych, ale jej dwubarwne kwiatostany na tle ciemnej zieleni liści są niezwykle efektowne. Nazwa gatunkowa nawiązuje do liści pokrytych gęsto miękkimi włoskami. Kwiaty płonne ustawione na obwodzie, pełniące funkcję przywabiania owadów, mają kolor biały, natomiast kwiaty tworzące nasiona są niebieskofioletowe.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jałowiec chińskikrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec chiński jest dalekowschodnim gatunkiem o zmiennym pokroju i dwojakiego rodzaju ulistnieniu. Młodociane rośliny mają ostre, kłujące igły, zebrane po 2 lub 3, a dojrzałe - tępo zakończone łuski. Gatunek jest dwupienny, okazy żeńskie tworzą niewielkie szyszkojagody, po dojrzeniu niemal czarne.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec skalny 'Blue Arrow'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jest to odmiana północnoamerykańskiego jałowca skalnego o wyjątkowo wąskiej, kolumnowej formie. Strzeliste sylwetki jałowców 'Blue Arrow' o srebrzystoniebieskiej barwie przypominają śródziemnomorskie cyprysy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz, dobrze znosi suszę i ma niewielkie wymagania glebowe.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kruszyna pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kruszyna pospolita jest rodzimym krzewem tworzącym podszyt w lesie i śródpolne zarośla na wilgotnych stanowiskach. Polska nazwa nawiązuje do dużej kruchości gałęzi krzewu. Kruszyna pospolita jest rośliną leczniczą i trującą. W ogrodzie z powodzeniem pełni rolę krzewu ozdobnego, zapewniając jednocześnie pożywienie owadom.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Oliwnik wąskolistnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oliwnik wąskolistny jest malowniczym krzewem, wyrastającym czasem na niewielkie drzewo, który wnosi do ogrodu powiew Południa. W rejon śródziemnomorski został sprowadzony w XVII wieku z centralnej Azji, skąd się szeroko rozprzestrzenił. Doskonale czuje się również w naszych warunkach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Bukszpan zwyczajnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bukszpan zwyczajny jest zimozielonym, wolno rosnącym krzewem, który od dawna stanowi podstawę niskich, strzyżonych w geometryczne formy żywopłotów. Radzi sobie zarówno w cieniu, jak i na stanowiskach słonecznych. Niepozorne, o przyjemnym zapachu kwiaty bukszpanu zwyczajnego, są chętnie odwiedzane przez pszczoły.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik zachodni 'Danica'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Żywotnik zachodni 'Danica' jest cenioną odmianą o powolnym wzroście, wyhodowaną w połowie XX wieku w Danii. Odznacza się naturalnym zwartym pokrojem w formie kuli. Doskonale nadaje się do obsadzania alejek oraz tworzenia kompozycji.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Jałowiec skalnykrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec skalny pochodzi z górskich, zachodnich regionów Ameryki Północnej. Czasem jest mylony z jałowcem wirginijskim (Juniperus virginiana), różniącym się między innymi grubszymi i sztywniejszymi pędami. Wnosi do ogrodu wyraźne, pionowe akcenty. W uprawie, oprócz formy botanicznej, często występuje w licznych odmianach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Złotlin japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotlin japoński jest niewysokim krzewem ogrodowym, który efektowny wygląd potrafi zachować przez cały rok. Zimą ozdobę stanowią połyskliwe, jasnozielone pędy, wiosną złote kwiaty, a latem intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółty kolor. W uprawie spotyka się botaniczną formę złotlinu z pojedynczymi kwiatami oraz odmiany hodowlane o kwiatach pełnych. Botaniczna nazwa Kerria pochodzi od nazwiska Williama Kerr'a, ogrodnika z Kew Gardens.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pigwa pospolita gruszkowatakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwa pospolita forma gruszkowata, potocznie nazywana pigwą gruszkową, nie jest wbrew pozorom żadną krzyżówką pigwy z gruszą. Jest to po prostu grupa odmian wyróżniających się formą owoców przypominającą gruszki. Odmiany o okrągłych owocach nazywane są pigwą jabłkową.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Rokitnik zwyczajnykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Rokitnik zwyczajny przywędrował do nas prawdopodobnie z centralnej Azji po okresie zlodowacenia. Był pewnie pierwszym krzewem, który zasiedlał ogromne, puste, piaszczyste obszary. Przyzwyczaił się do nieograniczonej ilości światła i nie znosi żadnego ocienienia. Wyparty z czasem przez lasy, znalazł swoją niszę na nadmorskich wydmach oraz w naszych ogrodach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kalina sztywnolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kalina sztywnolistna jest pochodzącym z Chin zimozielonym krzewem o dobrej odporności na mróz i szkodniki. W maju rozwijają się płaskie baldachogrona kremowobiałych kwiatów, z których tworzą się potem jajowate pestkowce. Purpurowe owoce dojrzewając zmieniają barwę na czarną i stanowią atrakcyjny pokarm dla ptaków.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Obiela wielkokwiatowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Obiela wielkokwiatowa albo groniasta jest dużym krzewem ozdobnym o efektownych kwiatostanach w czysto białym kolorze. Tworzy długie, łukowato wygięte pędy i potrafi dorosnąć do trzech metrów wysokości i podobnej szerokości. Krzew dobrze znosi mróz, jest odporny na szkodniki i choroby.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Żylistek szorstkikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Żylistek szorstki jest krewnym hortensji, najdawniej znanym w Polsce gatunkiem tego rodzaju. Botaniczna nazwa rodzajowa Deutzia upamiętnia nazwisko Johanna von der Deutz, holendreskiego protektora Carla Thunberga. Oprócz typowej formy, uprawiane są kultywary żylistka o kwiatach pełnych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Laurowiśnia wschodnia 'Ani'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
'Ani' jest węgierską odmianą laurowiśni wschodniej wyhodowanej przez dr J. Miklos'a na potrzeby klimatu Europy Środkowo-Wschodniej. Dobrze znosi mróz i jest odporna na upały i susze. Bywa nazywana "czerwoną", ponieważ jej nowe liście rozwijają się wiosną w kolorze czerwonobrązowym. W maju i czerwcu rozwija kremowobiałe kwiaty zebrane w grona.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wierzba purpurowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba purpurowa, która nawet zimą wprowadza do ogrodu barny akcent, jest krajowym gatunkiem odpornym na mróz i mało wymagającym. Na purpurowoczerwonych pędach liście są często ustawione naprzeciwlegle, co jest cechą wyłącznie tego gatunku wierzby. Zaletą wierzby purpurowej jest tolerowanie zarówno stanowisk suchych, jak i podmokłych.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Krzewy wzdłuż podjazdu – jakie rośliny posadzić przed domem?
Krzewy wzdłuż podjazdu są jednymi z najładniejszych roślin przed domem. Ścieżki ozdabiać można różnymi rodzajami krzewów. Ozdobne rośliny wzdłuż chodnika lub obok wjazdu mogą być zarówno iglaste, jak i liściaste. Są zimozielone, kolorowe i jednobarwne. Kilka z nich ma specyficzne wymagania, jednak zdecydowana większość krzewów nie potrzebuje zbyt wiele, aby pięknie się rozwijać. Jakie krzewy wzdłuż podjazdu są najciekawsze do posadzenia? Czy rabata obok podjazdu to dobry pomysł? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Krzewy wzdłuż podjazdu, które warto mieć przed domem
Wymagania krzewów, które rosną wzdłuż podjazdu
Krzewy wzdłuż podjazdu nie mają większych wymagań niż te, które rosną w ogrodzie. Większość odmian to krzewy zimozielone, ponieważ właśnie takie rośliny mogą przez cały czas ozdabiać podjazd przed domem. Powinieneś jednak zapewnić im podstawowe wymagania, żeby krzewy zawsze pięknie się prezentowały. Większość krzewów rosnących wzdłuż podjazdu wymaga regularnego podcinania. Lepiej o tym nie zapominaj, ponieważ niektóre odmiany rosną naprawdę wysokie i szerokie. Nie dość, że zabiorą miejsce innym roślinom, to w dodatku przysłonią podjazd. Tego z pewnością byś nie chciał, prawda? Regularnie podcinaj więc swoje krzewy, inaczej staną się ekspansywne. Staraj się też systematycznie nawadniać rośliny, zwłaszcza w upalne dni. W ten sposób wzmocnisz ich obfity wzrost i nietuzinkowy wygląd. Nie przesadzaj również z ilością krzewów, jakie sadzisz wzdłuż podjazdu. Może to niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój, a także zakłócić teren wzdłuż wjazdu.
Krzewy rosnące w cieniu mogą mieć problem z rozwijaniem się. Jednak nie powinien być to już większy kłopot dla ogrodnika. Wzdłuż chodnika i podjazdu hodować można bowiem gatunki cieniolubne, takie jak czarny bez, wawrzynek lub mahonia pospolita. Można te krzewy przycinać i formować, dzięki czemu nie będą zakłócać ścieżki. Nie zapominaj również o dopasowaniu poszczególnych roślin do warunków ogrodowych. Dzięki temu będą mogły prawidłowo się rozwijać i przybrać nietuzinkowy kształt. Warto pamiętać też o zachowaniu odpowiedniego odczynu gleby dla krzewów rosnących wzdłuż podjazdu. Rodzaj ziemi może bowiem wykluczać uprawę niektórych odmian krzaków. Odczyn gleby to kluczowy parametr przy sadzeniu krzewów wzdłuż jakiejkolwiek ścieżki. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej wymagające w tym kontekście są długo kwitnące krzewy. Właśnie takie rośliny lubią kwaśny odczyn gleby. Niestety, nie są tak tolerancyjne, jak inne rodzaje krzewów. Powinieneś zatem zagwarantować im możliwie optymalne warunki rozwoju. Ogród z kwaśnym podłożem idealny jest dla żarnowca miotlastego, hortensji bukietowej i magnolii.
Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji krzewów rosnących wzdłuż ścieżki?
Krzewy wzdłuż podjazdu mają różne wymagania jak zresztą wszystkie rośliny. Wymagania krzewów zależą od miejsca, w którym rosną na dziko. Część krzewów szybko zaadaptuje się do nowych warunków, innym przyjdzie to wolniej lub… wcale. Niektóre krzewy mogą mieć dość specyficzne potrzeby. Najbardziej restrykcyjne wymagania mają np. azalie i wrzosy, które urosną w kwaśnej glebie 5,5 pH. Zdecydowana większość krzewów rosnących wzdłuż ścieżek i podjazdów na szczęście znakomicie poradzi sobie w podłożu o wartości 6,5 pH. Nie można zapominać również o konieczności zapewnienia krzewom odpowiedniego stopnia wilgotności. Niektórzy kompletnie zapominają o tym parametrze, tymczasem jest on naprawdę ważny w uprawie krzewów. Gleba dla roślin powinna być piaszczysta albo gliniasta – właśnie w takiej krzewy najlepiej się bowiem rozwiną. Należy jednak podkreślić, że pierwsza bywa mniej wilgotna, więc nie jest odpowiednia dla każdego krzewu.
Krzewy wieloletnie rosnące wzdłuż podłoża, które nie potrzebują wiele wody, to np. berberys, jałowiec sabiński oraz tamaryszek. Wilgoć doskonała jest z kolei dla innych odmian krzewów. Wśród nich mamy np. ostrokrzew kolczasty, dereń biały, leszczynę pospolitą oraz cis pospolity. Całe szczęście jakość gleby nie jest elementem, którego nie można zmienić. Stan podłoża zawsze możesz poprawić bez względu na to, jaką ziemię masz w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby krzewy szybko przyjęły się wzdłuż podjazdu, zadbaj o żyzne i próchniczne podłoże. Ziemię użyźnić możesz w łatwy sposób, używając specjalnych preparatów na bazie kompostu i dedykowanych nawozów. Kompostownik również może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Najciekawsze krzewy wzdłuż podjazdu – sprawdź polecane odmiany
Te krzewy warto posadzić wzdłuż podjazdu!
Zastanawiasz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do nasadzeń wzdłuż podjazdu? Warto przetestować niskie krzewy, które nie zabierają zbyt wiele miejsca. W dodatku małe krzaczki niesamowicie się prezentują. Oczywiście nie możemy przekreślać większych gatunków krzewów, ponieważ mogą znakomicie wyglądać wzdłuż ścieżek. Należy jednak wybierać odmiany, które można łatwo przycinać i dowolnie formować. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstania „lasu” wzdłuż podjazdu. Oto kilka gatunków krzewów, którymi warto się zainteresować:
- Mahonia pospolita – to wyjątkowy
krzew, który ma błyszczące, sztywne pędy i twarde, skórzaste liście. Może
urosnąć do 1,5 m wysokości, jednak bez większego problemu można formować i
skracać roślinę. Mahonia najlepiej rośnie wzdłuż podjazdów osłoniętych od
wiatru. Najlepsza gleba dla krzewu jest żyzna, wilgotna oraz próchnicza. Odczyn
ziemi pod mahonię powinien wynosić ok. 5-6,5 pH. Krzew wypuszcza wiosną żółte,
pięknie pachnące kwiaty ozdobne, które z pewnością udekorują każdy podjazd. Co
ciekawe, latem pojawiają się również ciemnogranatowe owoce.
-
Ognik szkarłatny – najładniej
wygląda jesienią, kiedy ozdabia podjazd lub ścieżki w ogrodzie. Na szczególną
uwagę zasługują pomarańczowe, żółte lub czerwone owoce ogników szkarłatnych. Zimozielona
roślina zimą zachowuje swoje liście. Może osiągnąć maksymalnie 3 m wysokości.
Mimo że ogniki są dość wysokie, krzewy można dowolnie przycinać i formować.
Dzięki temu uzyskać możesz niewielkie krzewy wzdłuż podjazdu. Do życia ognikom
wystarczy przeciętna gleba i słoneczne stanowisko, choć w półcieniu rośliny
także nieźle sobie poradzą. Krzewy nie są mrozoodporne, dlatego poleca się okrywać
ogniki szkarłatne na zimę.
-
Mahonia rozłogowa – podobnie jak
„kuzynka” mahonia pospolita, krzew nadaje się do uprawy wzdłuż ścieżek czy
podjazdów. Krzew jest niewysoki, ponieważ dorasta maksymalnie do 50 cm
wysokości. Wyróżnia się matowymi i skórzastymi liśćmi, z których wyrastają
żółte kwiaty. Mahonia ma niewielkie wymagania glebowe i wykazuje dużą odporność
na mróz. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że krzew świetnie poradzi sobie w
polskim klimacie.
-
Budleja Dawida – o roślinie mówi
się „motyli krzew”, ponieważ przylatują do niej motyle. Budleję powinno się
sadzić bezpośrednio do ziemi. Nie ma też przeciwwskazań, aby hodować roślinę w
donicy. Budleja Dawida rośnie maksymalnie do 80 cm, co czyni roślinę idealną do
nasadzeń wzdłuż podjazdu. Krzew wyróżnia się fioletowymi, białymi lub czerwonymi
kwiatami. Liście krzewu na zimę nie opadają. Mróz mógłby jednak uszkodzić
drobne listki, dlatego zaleca się okrywać budleje w dolnych partiach.
- Irga – rośnie maksymalnie od 50 do 70 cm. Największą uwagę przykuwają drobne, ciemnozielone i błyszczące liście krzewu. Ozdobna roślina ma również wyginające się i pokładające pędy, ponieważ irga rośnie poziomo. Jesienią krzew obradza w czerwone, żółte lub czarne owoce. Zimozielona irga jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Świetnie czuje się w każdym podłożu. Najlepsza gleba dla irgi zawsze będzie jednak przepuszczalna oraz próchnicza.
Dzięki tym roślinom podjazd będzie wyglądał naprawdę pięknie!
Do polecanych krzewów wzdłuż podjazdu zalicza się wawrzynek główkowy. Roślina rośnie maksymalnie do 0,5 m wysokości. Jej pędy są cienkie i płożące, z kolei kwiatostany białe i różowe. Wawrzynek główkowy jest ciekawą, ale silnie trującą rośliną. Wśród krzewów nadających się do posadzenia wzdłuż chodnika lub alejki wyróżnia się również szczodrzeniec położony. Rośnie maksymalnie do 40 cm wysokości, więc jest naprawdę niewielką rośliną. Krzew ma pokładające się, wzniesione na końcach gałązki. Dzięki niemu można niesamowicie zaaranżować cały ogród. Szczodrzeniec doskonale wygląda wiosną, kiedy kwitnie na żółto i złoto. Kwiaty obficie porastają wówczas krzew, co daje niesamowity efekt aranżacji. Szczodrzeniec powinien zostać posadzony w ciepłym i słonecznym miejscu. Do popularnych krzewów rosnących wzdłuż podjazdu zalicza się też różanecznik. Niestety, to jedna z najtrudniejszych roślin w uprawie. Niski krzew ma duże wymagania uprawne co do wilgotności powietrza, a także odczynu gleby. Aby krzew prawidłowo się rozwijał, potrzebuje idealnych warunków. Stanowisko musi być osłonięte przed wiatrem – najlepiej półcieniste, o kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Różaneczniki nie mogą zostać narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – mogą nieodwracalnie zniszczyć krzewy.
W Polsce mamy dużo ciekawych krzewów, które wykorzystać można jako rośliny ozdobne wzdłuż podjazdów. Na szczególną uwagę zasługuje kilka, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem i prostą pielęgnacją. Wśród nich z pewnością warto wymienić hortensje, które są jednymi z najchętniej sadzonych krzewów w naszym kraju. Najbardziej znaną odmianą hortensji jest Grandiflora. Roślina kwitnie od początku sierpnia aż do końca września, co pozwala na kilka tygodni cieszenia się urokiem krzewów. Hortensja może urosnąć maksymalnie do 200 cm wysokości, więc roślinę można wykorzystać w dużych ogrodach. Należy zadbać o dobrej jakości stanowisko rozwojowe dla krzewu – musi być ciepłe i słoneczne. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne i przepuszczalne. Ziemia musi mieć z kolei lekko kwaśny odczyn, żeby hortensja mogła się w niej prawidłowo rozwijać. Nie można zapomnieć również o nawadnianiu rośliny, a także osłanianiu krzewu od wiatru. Na jakie jeszcze krzewy warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych roślin, które nadają się do nasadzeń wzdłuż podjazdu:
- Róże okrywowe – mało wymagające i proste w uprawie rośliny. Są
mrozoodporne, więc nie trzeba okrywać ich na zimę. Naturalna odporność sprawia,
że krzewy nie są podatne na choroby typowe dla roślin ogrodowych. Jedną z
najpopularniejszych odmian róż okrywowych jest Heidetraum. To odporny na choroby, długo kwitnący krzew ozdobny,
dzięki któremu każdy podjazd będzie prezentował się wyjątkowo. Warto dodać, że
róże okrywowe powinny być łatwe w pielęgnacji również dla osób, które mają
niewielkie doświadczenie w ogrodnictwie. Ich wymagania są małe, zwłaszcza jeśli
chodzi o podłoże.
-
Bukszpan – doskonały do pojedynczych nasadzeń wzdłuż podjazdu, ścieżek i
chodnika. Bukszpan świetnie sprawdzi się też jednak jako roślina na żywopłot. Krzew
uwielbia słońce, ale w cieniu także nieźle sobie poradzi. Bukszpan chętnie rośnie
w ubogiej glebie, dzięki czemu posadzić go można niemal w każdym ogrodzie. Charakteryzuje
się błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Jeśli zadbasz o częste podcinanie
bukszpanu, krzew odwdzięczy się gęstym i zwartym pokrojem.
-
Forsycje – kwiaty forsycji rozwijają się wczesną wiosną. Zanim jednak wypuszczą
liście, gałązki rośliny obradzają w żółte kwiaty. Forsycja powinna zostać
posadzona w słonecznym stanowisku, jednak w półcieniu także świetnie sobie
poradzi. Warto zapewnić krzewom forsycji zaciszne, osłonięte przed wiatrem
miejsce. Mimo że rośliny charakteryzują się wysoką odpornością na mróz, mogą
przemarzać zimą – zwłaszcza przy bardzo niskiej temperaturze.
-
Głóg jednoszyjkowy – długowieczna roślina, która poradzi sobie nawet w
słabszej glebie. Staraj się jednak unikać podmokłego i kwaśnego podłoża dla
krzewu, ponieważ głóg może mieć problem z zaadaptowaniem się w takiej ziemi. Warto
zadbać o półcień dla krzewu. Co ciekawe, owoce głogu jednoszyjkowego są…
jadalne. Można je konsumować na surowo!
- Różaneczniki – wielu ogrodników kojarzy je jako rododendrony. Bardzo ważne jest zapewnienie krzewom dobrej jakości podłoża. Różaneczniki mają duże wymagania, więc to konieczność. Rododendrony najlepiej czują się w kwaśnej i lekko wilgotnej glebie. Krzewy zakwitają w maju i cieszą swoim wyglądem aż do czerwca. Różaneczniki są zimozielone, dlatego będą doskonale się prezentować o każdej porze roku.