Krzewy zimozielone kwitnące

Ilustracja krzewy zimozielone kwitnące

Krzewy zimozielone kwitnące to jedne z najciekawszych oraz najpiękniejszych roślin ogrodowych. Bez większego problemu można dopasować je do każdego ogrodu, zwłaszcza że zimozielone krzewy różnią się m.in. kształtem i kolorami. Zanim zdecydujesz się na konkretne rośliny do ogrodu, dokładnie przemyśl jego aranżację. Musisz ustalić, jaką maksymalną wysokość mogą osiągnąć krzewy w twoim ogrodzie. Choćby na tej podstawie dobrać można rośliny – zwłaszcza że zimozielone będę ozdabiać ogród przez wiele kolejnych lat.

Filtry0

Krzewy zimozielone kwitnące

Krzewy zimozielone kwitnące - pozostałe

Krzewy zimozielone kwitnące – najładniejsze rośliny zimozielone do Twojego ogrodu

Krzewy zimozielone kwitnące to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Ciężko powiedzieć, które z nich są najładniejsze. Każdy ma swoje osobiste preferencje, więc stara się dopasować rośliny pod gust, a także możliwości. Wśród zimozielonych krzewów wyróżnić można niskie, wysokie, ozdobne i mniej dekoracyjne okazy. Które krzewy zimozielone kwitnące są ładne? Jakie nadają się do hodowli w polskich ogrodach? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Krzewy zimozielone kwitnące – najładniejsze rośliny do ogrodu?

Na co zwrócić uwagę, hodując wieloletnie krzewy kwitnące w ogrodzie?

Krzewy zimozielone kwitnące to jedne z najczęściej polecanych roślin ogrodowych. Zanim zdecydujesz się jednak na jakikolwiek rodzaj krzewów zimozielonych, powinieneś skupić się na odczynie podłoża. Rodzaj gleby może wykluczać uprawę niektórych krzewów. Jeśli chcesz mieć pięknie ozdobiony krzewami ogród, musisz zwrócić uwagę na odczyn podłoża. Będzie to kluczowy parametr, na którym powinieneś się skoncentrować. Krzewy zimozielone kwitnące okazują się dość wymagające, ponieważ większość z nich najbardziej lubi kwaśny odczyn ziemi. Nie są więc zupełnie tak samo tolerancyjne, jak inne krzewy. Powinieneś zapewnić zimozielonym roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju, przez co będziesz mógł długo cieszyć się obfitym i pięknym kwitnięciem krzewów. Kwaśna ziemia posłuży wielu zimozielonym krzewom, takim jak np. mahonia pospolita, wierzba lanata magnolii, różanecznik, hortensja bukietowa oraz żarnowiec miotlasty.

Zanim posadzisz krzewy zimozielone kwitnące w ogrodzie, powinieneś jak najwięcej się o nich dowiedzieć. Niektóre krzewy zimozielone mają restrykcyjne wymagania – np. wrzosy, które potrzebują kwaśnej gleby 5,5 pH, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Całe szczęście istnieją krzewy, które poradzą sobie w podłożu o odczynie 6,5 pH. Znaczna większość krzewów zimozielonych preferuje odczyn gleby 8,0 pH, wykazując tolerancję na zmiany znacznie większą niż rośliny, które wolą kwaśną ziemię. Do krzewów lubiących zasadowy odczyn gleby zaliczamy np. sosnę górską, hastatę i dereń biały. Najlepsza ziemia dla zimozielonych krzewów jest piaszczysta lub gliniasta. Powinna być również nieco mniej wilgotna. Warto wiedzieć, że niektóre zimozielone krzewy wcale nie muszą mieć dużej ilości wody (jak tamaryszek i berberys). Nie da się jednak wykluczyć, że w polskich ogrodach dużą popularnością cieszą się rośliny lubiące wilgoć, takie jak cis pospolity i leszczyna pospolita. Chcesz hodować wybrany krzew, jednak nie masz odpowiedniej gleby w ogrodzie? Nic nie szkodzi! Zawsze można poprawić jakość ziemi, aby krzew się przyjął. Trzeba jednak pamiętać, że próchniczne i żyzne podłoże zawsze zwiększają szansę na szybkie przyjęcie się rośliny.

Co zrobić, aby krzewy zimozielone lepiej przyjęły się w ogrodzie?

Każdy właściciel ogródka pragnie, aby kawałek zieleni przed domem wyglądał jak najładniej. W ogrodzie chcemy spędzać czas na zabawie z dziećmi i zwierzętami domowymi. Chcemy w nim odpoczywać lub przyjmować gości. Właśnie dlatego staramy się, aby przestrzeń wokół domu prezentowała się atrakcyjnie. W ogrodzie powinny znaleźć się nie tylko piękne, ale i funkcjonalne rośliny ozdobne. Wśród nich wyróżniają się krzewy zimozielone kwitnące, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wiele z nich jest mało wymagająca i prosta w uprawie oraz pielęgnacji. Dzięki zimozielonym krzewom kwitnącym można stworzyć doskonałą kompozycję roślinną. Kwitnące krzewy mogą też pełnić funkcję tła dla niższych odmian. Krzewy zakwitające wiosną i latem są też szansą na poprawienie ekosystemu. Wśród krzewów kwitnących mamy bowiem rośliny miododajne, które sprzyjają pojawianiu się w ogrodzie owadów zapylających (jak pszczoły, trzmiele i motyle).

Jeśli chcesz, aby krzewy zimozielone prawidłowo rozwijały się w twoim ogrodzie, powinieneś je systematycznie podcinać. Sprawi to, że krzewy zaczną się lepiej rozkrzewiać. Nie przesadzaj również z sadzeniem dużej ilości zimozielonych krzewów w ogrodzie. Jeśli koniecznie chcesz mieć dużo kwitnących krzewów, nie sadź ich blisko siebie – wpłynąć to może negatywnie na ich hodowlę. Większość kwitnących krzewów może mieć problem z zaadaptowaniem się w cienistym miejscu. Nie oznacza to jednak, że do ogrodu w cieniu nie można posadzić żadnych roślin. Wśród polecanych zimozielonych krzewów są bowiem odmiany do cienia, które poradzą sobie nawet w trudniejszych warunkach. Z krzewów kwitnących zimozielonych wyróżnia się wawrzynek, porzeczka alpejska, cis pospolity oraz bez czarny. Żeby rośliny mogły jednak jak najlepiej rozwijać się w ogrodzie, powinieneś dopasować krzewy do możliwości swojego ogrodu. Bardzo ważne jest, jaka ziemia jest w ogrodzie, ile wpada do niego światła, a także jak ukształtowany jest teren. Znając wszystkie parametry, z pewnością dobierzesz dobre rośliny.

Polecane odmiany zimozielonych krzewów kwitnących, krok po kroku

Jakie zimozielone krzewy warto hodować? Podpowiadamy!

Zimozielone krzewy kwitnące mogą być znakomitym rozwiązaniem do każdego ogrodu. Głównie dlatego, że nie są specjalnie wymagające i zawsze doskonale wyglądają. Wśród popularnych krzewów wyróżnia się ognik szkarłatny. Krzew najlepiej prezentuje się jesienią, kiedy wyrastają z niego pomarańczowe, żółte i czerwone owoce. Zimą dekoracyjność ogników wcale nie słabnie, ponieważ pojawiają się wówczas na nich drobne, zimozielone liście, które również robią duże wrażenie. Ogniki szkarłatne preferują słoneczne lub delikatnie zacienione miejsca i przeciętną glebę. Nie są w pełni odporne na mróz, dlatego na zimę krzewy trzeba okryć. Wśród zimozielonych krzewów mamy też roślinę obfitującą w drobne kwiaty o białym i różowym kolorze. To żylistek, który rośnie od 1,3 do 3 m wysokości. Roślina jest mało wymagająca i wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze czuje się w wilgotnej, gliniastej, luźnej i próchniczej ziemi. Zapewnij żylistkom słoneczne i dobrze osłonięte przed wiatrem miejsce, ponieważ w takim urośnie najobficiej.

Kolejnym zimozielonym krzewem jest dość popularna w naszym kraju mahonia pospolita. To niski krzew kwitnący, który rośnie maksymalnie do 1,5 m wysokości. Ma słabo rozgałęzione, skórzaste pędy i błyszczące, twarde liście. Mahonia pospolita urośnie w cieniu, a także stanowisku osłoniętym od wiatru. Krzew preferuje próchniczą, żyzną i wilgotną ziemię o kwaśnym odczynie. Warto przyjrzeć się również żarnowcom, które w Polsce na dziko rosną w lesie. Wiosną pojawiają się na krzewie kolorowe, ładne kwiaty (m.in. czerwone i żółte). Żarnowce najszybciej urosną w słonecznym miejscu, gdzie gleba jest piaszczysta i przepuszczalna. Krzew nie jest w pełni odporny na mróz, dlatego musisz zapewnić mu ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko. Ciekawym krzewem jest również Budleja Dawida. Rośnie do ok. 80 cm, a jej kwiaty są piękne i w kolorze fioletowym, białym lub czerwonym. Liście zimą nie opadają, ale należy uważać na silny mróz – może doprowadzić do uszkodzenia pędów. Budleja Dawida powinna rosnąć w umiarkowanie wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej ziemi.

W ogrodzie warto posadzić również ostrokrzewy. To rośliny o błyszczących liściach z kolczastymi brzegami. Krzewy są niskie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Mogą urosnąć w niemal każdej ziemi – jednak stanowisko dla ostrokrzewów musi być ciepłe i osłonięte od wiatru. Ostrokrzewy mogą być formowane – wówczas zrobisz z nich żywopłot. Na uwagę zasługują również różaneczniki. W przeciwieństwie do ostrokrzewów uważane są za jedne z najtrudniejszych roślin w ogrodzie. Ciężko im dogodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o odczyn gleby i wilgotność powietrza. Stanowisko dla ostrokrzewów powinno być osłonięte przed wiatrem. Zadbaj o to, aby miejsce było półcieniste – koniecznie z kwaśną, umiarkowanie wilgotną glebą o odczynie 4-4,5 pH. Różaneczniki mają płytki system korzeniowy, dlatego powinny rosnąć w pobliżu głęboko ukorzeniających się roślin. Dzięki temu żadna nie będzie podbierać im wody. Warto pamiętać również o irgach. To niskie krzewy rosnące do 70 cm wysokości. Zimozielone irgi wypuszczają jesienią kolorowe owoce. Urosną w każdej ziemi, choć zdecydowanie preferują próchnicze i przepuszczalne podłoże.

O tym warto pamiętać, zakładając ogród z kwitnących krzewów

Dzięki umiejętności zestawiania ze sobą ciekawych krzewów można stworzyć naprawdę piękny ogród. Zanim zdecydujesz się jednak na wybrane krzewy zimozielone kwitnące, dobrze przemyśl decyzję. Warto rozważyć zwłaszcza parametry gabarytowe roślin. Dzięki świadomości ile wysokości maksymalnie może osiągnąć wybrany krzew, dobierzesz odpowiednie rośliny. Dla przykładu niskie krzewy – takie jak lawenda, irga pozioma i pigwowiec – rosną maksymalnie do ok. 1 m. Estetyka krzewów ogrodowych jest bardzo ważna. Nie powinna być jednak czynnikiem determinującym wybór roślin. Nie stawiaj jedynie na odmiany krzewów, które ci się podobają. Co z tego, że roślina jest piękna, skoro warunki w ogrodzie nie sprzyjają jej posadzeniu? Właśnie dlatego trzeba się otworzyć na różne kombinacje i nauczyć komponować różne odmiany.

Jednymi z najciekawszych krzewów kwitnących, jakie posadzić można w ogrodzie, są odmiany co kilka miesięcy zmieniające kolory. Właśnie to sprawia, że np. co sezon można mieć inaczej wyglądający ogród. Zimozielone krzewy kwitną nieprzerwanie przez cały rok, dlatego warto łączyć ze sobą kilka odmian tych roślin. Możesz połączyć np. zimozielony bukszpan z hortensją, jaśminowcem wonnym, a także mahonią pospolitą. Zwróć też uwagę na żarnowiec miotlasty kwitnący na żółto. Dzięki niemu wyjątkowo ozdobisz niemal każdy ogród – niezależnie od preferowanej aranżacji. Nietypowe połączenia sprawią, że ogród błyskawicznie stanie się wyjątkowo interesującym miejscem. Łącz krzewy, twórz nietypowe kompozycje i baw się możliwościami. Dzięki temu na pewno zyskasz w ogrodzie niesamowitą i wyjątkową przestrzeń do odpoczynku.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto