Krzewy zimozielone szybko rosnące

Ilustracja krzewy zimozielone szybko rosnące

Mając dom jednorodzinny, prędzej czy później pojawia się myśl: „A może posadzić żywopłot”? To doskonały pomysł, zwłaszcza jeśli zależy nam na ochronie prywatności. Wścibscy sąsiedzi albo ciekawscy przechodnie często zaglądają na cudze posesje, gdy w żaden sposób nie są ogrodzone lub osłonięte. Właśnie dlatego założenie żywopłotu może okazać się znakomitym pomysłem. Miłośnicy naturalnych aranżacji powinni rozważyć żywopłot z roślin. Nie dość, że wygląda pięknie, to w dodatku będzie przyjazny dla środowiska.

Filtry0

Krzewy zimozielone szybko rosnące

Krzewy zimozielone szybko rosnące - pozostałe

Krzewy zimozielone szybko rosnące – jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Krzewy zimozielone szybko rosnące to idealny pomysł do wzbogacenia aranżacji ogrodowej. Możesz wykorzystać ozdobne krzewy do tego, aby stworzyć z nich solidny żywopłot. Jakie rośliny iglaste oraz liściaste pozwolą najszybciej uzyskać piękny żywopłot? Które rozłożyste odmiany pasują do ogrodu w Polsce? Sprawdź najciekawsze krzewy zimozielone i dowiedz się, jak pielęgnować wybrane rośliny.

Ozdobne krzewy zimozielone szybko rosnące do ogrodu

Jakie krzewy liściaste lub iglaste nadadzą się na żywopłot? Sprawdzamy!

Chcesz mieć żywopłot wokół domu? A może pragniesz odgrodzić się od wścibskich sąsiadów, bo klasyczny płot się nie sprawdza? Wyjdź ze schematu i spróbuj utworzyć zimozielony, szybko rosnący żywopłot. Idealnie nadadzą się do tego krzewy płożące. W tworzeniu żywopłotów najistotniejsze jest, jak finalnie będą wysokie wybrane krzewy. Jeśli się boisz, że żywopłot będzie zbyt wysoki, postaw na zwarte i niskie krzewy. Rośliny płożące, o których wspomnieliśmy, wykazują mnóstwo cech sprawdzających się przy żywopłotach. Struktura płożących krzaków jest zwarta, dzięki czemu żywopłot stanie się gęsty i nie zrobią się w nim dziury. Krzewy płożące mają zdolność do samodzielnego zagęszczania. Są również odporne na zmienne warunki pogodowe. W dodatku błyskawicznie się rozrastają, dzięki czemu w krótkim można mieć solidny i piękny żywopłot. Najczęściej polecanymi roślinami ogrodowymi na żywopłot są zimozielone krzewy. Warto jednak pamiętać, że to tego typu nasadzeń doskonale sprawdzą się również niektóre pnącza oraz byliny.

Poza wymienionymi roślinami warto zwrócić uwagę na krzewy iglaste. Plusem roślin są doskonale rozwinięte systemy korzeniowe, które ułatwiają wiązanie gleby. Dzięki świetnie rozwiniętym korzeniom ziemia zostanie dobrze zabezpieczona przed erozją. Nie przesadzaj jednak z ilością krzewów, jakie chcesz posadzić na żywopłot. Najlepiej wybrać tylko kilka sztuk, żeby iglaki mogły równomiernie czerpać z gleby składniki konieczne do rozwoju. Pojawiają się także jałowce płożące, czyli krzewy okrywowe o niewielkich wymaganiach. Jałowce są mrozoodporne i dzielą się na mnóstwo odmian kolorystycznych, m.in. złote, niebieskie i szarozielone. Najszybciej urosną w jałowym i suchym podłożu – pod warunkiem że zapewnisz krzewom ciepłe i słoneczne stanowisko. Wzdłuż żywopłotu świetnie wyglądają wrzosowiska, które dopełnią ogrodową aranżację.

Na żywopłot nadadzą się nie tylko odmiany płożące, ale i karłowe. Zwróć uwagę na kosodrzewinę oraz sosnę górską. To mrozoodporne krzewy, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Właśnie dlatego sosny górskie lub kosodrzewina to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Zanim posadzisz jakikolwiek krzew na żywopłot, przygotuj stanowisko dla roślin. Żyzną i niezachwaszczoną ziemię należy przekopać na głębokość ok. 50-70 cm. Jeśli podłoże dawno nie było uprawiane, trzeba je głębiej spulchnić. Postaraj się nie mieszać żyznej warstwy ziemi z zewnątrz razem z tą, która znajduje się niżej. Żyzną część odłóż na bok, następnie spulchnij dno i wierzchnią warstwę posyp ziemią. Postaraj się również oczyścić stanowisko z kamieni, śmieci i chwastów. Zasyp doły, dodając kompost lub odkwaszony torf. Jeśli gleba jest zbita i ciężka, dorzuć gruboziarnisty piasek. W ten sposób stanie się mniej zwięzła.

Dzięki tym krzewom możesz stworzyć ozdobny żywopłot przed domem

Jednymi z najciekawszych krzewów ogrodowych na żywopłot są berberysy. To rośliny, które doskonale znoszą przycinanie. Właśnie dlatego sprawdzą się nawet w niewielkich ogrodach. Wzrost rośliny można świadomie ograniczać i kontrolować, dzięki czemu dopasujesz krzewy do każdej aranżacji. Najpopularniejszą odmianą jest berberys Thunberga, który doskonale prezentuje się zwłaszcza jesienią. Właśnie wtedy liście berberysów zmieniają się z zielonych w pomarańczowe i czerwone. Gdy opadną, na krzewie pojawiają się czerwone jagody. Aby berberysy mogły szybko i obficie się rozwinąć, powinieneś sadzić rośliny w lekkiej, przepuszczalnej glebie. Dobrze, gdy będzie to nieco wilgotne podłoże. Okazuje się jednak, że berberysy to wyjątkowo silne i wytrzymałe krzewy, ponieważ urosną również na suchej i piaszczystej glebie. Berberysom nie są straszne długie i ostre zimy. Odmiana Thunberga błyskawicznie się regeneruje, nawet po przemarznięciu. Szybko rozwija się w słońcu, ale cień nie powinien berberysowi zaszkodzić. Roślina świetnie prezentuje się w małych, a także bardzo dużych ogrodach. Jeśli szukasz uniwersalnego krzewu na ozdobny żywopłot, berberys może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Wśród krzewów, które znakomicie sprawdzą się na żywopłot, wyróżniamy również jałowiec płożący. To roślina, która najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Wystarczy jej codziennie ok. 5-6 godzin na słońcu, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Jałowiec płożący może rosnąć również w cieniu, jednak wówczas będzie rósł znacznie wolniej. Nie będzie miał jednak wtedy bardzo intensywnego koloru igieł, co nie spodoba się każdemu. Najlepiej posadzić rośliny do piaszczystej, ubogiej w składniki pokarmowe ziemi, która dodatkowo będzie lekko kwaśna. Krzew na żywopłot poradzi też sobie w skrajnie ekstremalnych sytuacjach, więc poleca się go zwłaszcza osobom początkującym w ogrodnictwie. Jałowce płożące nie są wrażliwe na zmienną pogodę lub zanieczyszczenie powietrza w mieście, dlatego krzewów używa się do nasadzeń np. w publicznych parkach. Jałowce wykazują również odporność na suszę i mróz. Problemem dla roślin będzie jednak zbyt wilgotna gleba, która może doprowadzić do szybkiego gnicia korzeni. Jałowców nie trzeba okrywać na zimę. Rośliny nie wymagają również specjalnej pielęgnacji lub nawożenia. Wystarczy podsypać krzewy niewielką ilością uniwersalnego nawozu do iglaków. Warto jednak zapamiętać, że najlepsze podłoże dla jałowców to uniwersalna ziemia dla iglaków.

Najszybciej rosnące krzewy na żywopłot – jakie rośliny powinieneś znać?

Te rośliny warto wykorzystać na żywopłot!

Decydując się na żywopłot w ogrodzie, należy dobrze przemyśleć nie tylko rodzaj roślin, ale również rozstawę krzewów w ziemi. Właśnie prawidłowa rozstawa sprawia, że krzewy będą mieć wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego rośnięcia – zwłaszcza gdy będą tworzyć żywopłot. Jeśli nie zadbasz o zachowanie odpowiedniej rozstawy przy sadzeniu krzewów, w przyszłości mogą za bardzo się zagęścić. Oczywiście dobrze, jeśli żywopłot nie będzie miał prześwitów. Jednak zbyt mocne zagęszczenie roślin może wiązać się ze zniekształceniem ich pokroju, a także wystąpieniem m.in. chorób grzybowych. Silnie rosnące krzewy poleca się sadzić w ilości do trzech sztuk / m2. Słabiej rosnące rośliny sadzić można z kolei do pięciu sztuk / m2. Jeśli chcesz obsadzić żywopłot kilkoma gatunkami roślin, zdecydować się możesz na zróżnicowane odmiany. Nie ma przeciwwskazań, aby różniły się pokrojem i wielkością. Powinieneś jednak trzymać się zasady, że większe krzewy rosną zawsze w górnej partii żywopłotu. Dzięki temu kompozycja roślinna stanie się bardziej wyrazista. Płożące odmiany uzyskają z kolei pełny dostęp do słońca. To ważne, zwłaszcza że pełne słońce to konieczność w pierwszych latach rozwijania się żywopłotu – pozwoli krzewom szybciej rosnąć.

Jednymi z najczęściej polecanych roślin na żywopłot są irgi. W naturze rosną w Azji, jednak większość odmian dostępnych w Polsce pochodzi z komercyjnej uprawy. Irgi nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego często polecane są amatorom ogrodnictwa. Rośliny zaleca się sadzić w słonecznych i ciepłych miejscach, ponieważ właśnie w takich najlepiej owocują oraz się rozwijają. Zadbaj o żyzną, przepuszczalną i wapienną ziemię dla krzewów. Jeśli takiej nie masz, nie szkodzi – krzewy są tolerancyjne, więc będą tolerować inną glebę. Irgi nie wymagają regularnego nawożenia, dlatego nie musisz się martwić rozwojem krzewów – niemal w każdych warunkach dadzą sobie radę.

Zwróć uwagę na odmiany, takie jak irga błyszcząca. To wysoki krzew, który rośnie maksymalnie do 2 m wysokości. Idealnie nadaje się zatem na żywopłot. Liście irgi błyszczącej są duże i błyszczące, natomiast kwiaty mają różowy kolor. Roślina jest wytrzymała na chłód – na pewno znacznie bardziej niż irga pozioma. Ten krzew z kolei nie jest zbyt duży, bo rośnie maksymalnie do 50 cm. Kwiaty irgi poziomej pojawiają się we wrześniu, wybarwiając na biało. Roślina polecana jest na skarpę i skalniak, jednak z jej pomocą stworzyć możesz także niski żywopłot. Poza tym mamy również irgi Dammera – one także rosną do 50 cm wysokości. W chłodniejszych częściach Polski ta odmiana może przemarzać. Jest jeszcze irga wczesna – niewielki krzew z różowymi kwiatami. Jeśli żywopłot w ogrodzie ma być niski, zastanów się nad jedną z trzech odmian irgi – poziomą, Dammera lub wczesną.

Róże pomarszczone i okrywowe – czy pasują na żywopłot?

Szukając roślin ozdobnych na żywopłot w ogrodzie, warto pomyśleć o różach pomarszczonych. Okazuje się, że to jedne z najpopularniejszych krzewów tego typu. Róża pomarszczona jest mało wymagającą rośliną, dlatego polecaną amatorom ogrodnictwa. Jest odporna zmienne warunki atmosferyczne, nadmierne zasolenie ziemi lub zanieczyszczone powietrze. Świetnie poradzi też sobie w przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie o kwaśnym odczynie pH. Posadzone w półcieniu róże pomarszczone będą szybko i pięknie się rozwijać. Krzewy najbardziej lubią suche i piaszczyste stanowisko. Dość mocno rozrastają się dzięki odrostom korzeniowym.

Poza różami pomarszczonymi mamy również róże okrywowe. Doskonale sprawdzą się na żywopłot przed domem. Pielęgnacja krzewów jest prosta, jednak trzeba zadbać o nawożenie roślin raz w sezonie. Po pierwszym roku od posadzenia możesz użyć mineralnego nawozu wieloskładnikowego, ewentualnie organicznego (takiego jak kompost lub obornik). Podczas podlewania róż okrywowych nie mocz ani kwiatów, ani liści. Nie przelewaj krzewów, ponieważ w ten sposób zagrozisz im zainfekowaniem np. chorobą grzybową. Róż pomarszczonych nie trzeba przycinać. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, krzewy powinny znieść nawet bardzo silne przycinanie. Ważniejszym niż podcinanie zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne ściółkowanie róż np. korą ogrodową. Taki zabieg ograniczy wyrastanie chwastów oraz zminimalizuje utratę wilgoci z podłoża.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto