Kwiat wiszące

Ilustracja kwiat wiszące

Kwiaty wiszące to wszystkie gatunki, które mają wiotkie, zwisające pędy. Jest bardzo wiele roślin lub ich odmian na balkon, które właśnie w taki sposób rosną. W skrzynkach na balustradach i podwieszanych doniczkach najpiękniej się prezentują. Ozdobne, delikatne, bardzo kolorowe – wiszące rośliny na balkon to wyjątkowa dekoracja. Wśród kwiatów wiszących na balkon znajdą się odmiany popularnych gatunków, jak begonie, pelargonie czy petunie, ale także te mniej powszechne, które mają naprawdę bardzo wiele uroku.

Filtry0

Kwiat wiszące

Kwiat wiszące - pozostałe

Kwiaty wiszące - popularne rośliny doniczkowe na balkon. Jakie wybrać?

Nic tak nie dodaje uroku balkonowi, jak kwiaty wiszące. Zwisające rośliny najczęściej obficie kwitną, tworząc całą kaskadę wspaniałych kwiatuszków o najpiękniejszych kolorach. Warto wybrać takie, które bardzo długo mają kwiaty, by przez cały sezon móc cieszyć nimi oczy. Dowiedz się, jakie rośliny zwisające na balkon wybrać!

Kwiaty wiszące na balkon – najważniejsze informacje

Jeśli chcesz uprawiać na balkonie wiszące kwiaty, musisz się upewnić, że masz dla nich odpowiednie stanowisko. Większość doniczkowych gatunków to rośliny, które uwielbiają światło i ciepło. Warto zadbać o to, by były osłonięte przed wiatrem, który może połamać ich delikatne, wiszące pędy. Należy także osłonić je przed deszczem. Niektóre gatunki o wiszących łodygach mają bardzo wrażliwe kwiaty, które może zniszczyć mocniejsza ulewa.

Kwiaty wiszące na balkon to często gatunki ogrodowe. Jednak właśnie we wzniesionych doniczkach wyglądają najlepiej. Kwiatów o wiszących pędach nie powinno się stawiać na podłodze ani uprawiać w gruncie. Ze swobodnie zwisającymi pędami sią najładniejsze, a przy tym będą się lepiej rozwijać, mając więcej miejsca.

Rośliny doniczkowe wystawione na zewnątrz potrzebują zazwyczaj znacznie więcej wody niż te rosnące w gruncie czy pod dachem. Są narażone na silniejsze promieniowanie słoneczne, a trzeba pamiętać, że zazwyczaj rosną w niedużych przecież skrzynkach balkonowych. Mała objętość podłoża szybko się przesusza i rośliny mogą błyskawicznie schnąć. Popularne gatunki balkonowe w czasie największych upałów mogą potrzebować podlewania nawet dwa razy dziennie – bardzo wcześnie rano, zanim zacznie się robić ciepło i późnym wieczorem.

Kwiaty wiszące – popularne pelargonie

Nie ulega chyba wątpliwości, że są to najbardziej popularne rośliny na balkon. Są zdecydowanie najłatwiej dostępne, bo ich sadzonki można kupić zarówno w sklepach ogrodniczych, marketach, jak i popularnych dyskontach czy nawet na bazarkowych straganach. I jest w czym wybierać, ponieważ mają bardzo wiele odmian! Niektóre są pojedyncze, inne pełne, tworzą bukietowe kwiatostany, często bardzo duże. Można je idealnie dobrać do swoich upodobań i wymagań. Występują w wielu odcieniach różu i czerwieni, są także białe lub dwubarwne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pelargonie mają dość duże wymagania. Preferują stanowiska słoneczne i muszą mieć dobrej jakości, żyzną ziemię. Należy zastosować odpowiednią ziemię do kwiatów balkonowych. Na dodatek potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Intensywne zasilanie mineralnymi preparatami do roślin kwitnących lub balkonowych to gwarancja, że krzewinki będą się szybko rozrastać. Można także sięgnąć po środki do pelargonii. Mają zwiększoną ilość składników pobudzających kwitnienie.

Surfinie, czyli zwisające odmiany petunii

Petunie są popularnymi kwiatami balkonowymi i od dziesiątek lat pojawiają się w skrzynkach na zewnętrznych parapetach i balkonach. Jednak ich zwisające odmiany, zwane surfiniami lub petuniami kaskadowymi, są znane o wiele krócej. Od razu zyskały całe rzesze fanów i nie ma się czemu dziwić – są naprawdę przepiękne. Mają długie pędy, które są ukwiecone niemal na całej długości. Same kwiaty także są zachwycające – mają kielichowe kwiaty, pełne lub pojedyncze. Przyjmują bardzo wiele kolorów. Róż i czerwień to tylko początek, bywają białe, niebieskie, fioletowe, purpurowe, nawet żółte i łososiowe. Na dodatek jest bardzo wiele odmian dwubarwnych, jak różowe z białą obwódką, niebieskie z purpurowym środkiem czy błękitno-białe.

Niestety trzeba wiedzieć, że te wyjątkowe kwiaty są bardzo wymagające. Bardzo długo kwitną i są bardzo ozdobne, ale nie wybaczają błędów w uprawie i zaniedbań. Dlatego trzeba je regularnie podlewać i nawozić. Potrzebują naprawdę dużo słońca i naprawdę sporo wody, a te dwie rzeczy często się wykluczają. Z drugiej strony przelanie jest dla nich groźne. Muszą być także dobrze osłonięte przed wiatrem i deszczem, ponieważ ich kwiaty i pędy są wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniom. Jednak przy odrobinie wysiłku udaje się uzyskać gęstą kaskadę cudownych kwiatów.

Proste w pielęgnacji kwitnące rośliny wiszące

Na szczęście jest kilka innych bardzo popularnych roślin do doniczek, które nie mają aż tak dużych wymagań. Najlepszym przykładem są lobelie. To rośliny ozdobne, które sadzi się w ogrodach skalnych lub w wiszących skrzynkach. Mają wyjątkowy pokrój, wiotkie pędy, na których pojawia się bardzo wiele maleńkich kwiatów. W okresie kwitnienia lobelia wygląda jak niebieski, biały lub różowy obłok. Ta delikatna roślina lubi słońce i musi być regularnie podlewana oraz nawożona, ale nie jest aż tak wymagająca, jak petunie.

Propozycją na zacienione balkony jest begonia bulwiasta. Nie jest wcale podobna do begonii wieczniekwitnącej, która jest najbardziej znana… no może poza liśćmi. Oba gatunki mają grube liście, które magazynują wodę. Jednak najbardziej atrakcyjną częścią są kwiaty. Begonie bulwiaste mogą mieć wzniesione pędy, ale cześć odmian pendula wyróżnia się pędami zwieszającymi się. Na ich szczycie pojawiają się bardzo liczne kwiaty. Begonia ma jedną ogromną zaletę – jest dostępna w bardzo wielu kolorach i odcieniach. I wszystkie są równie zachywcające. Gatunek nie potrzebuje obfitego nawożenia ani podlewania. Nie musi mieć także dużego nasłonecznienia, wręcz przeciwnie, lepiej kwitnie w półcieniu.

Ciekawe rośliny doniczkowe na zewnątrz

Fuksja ozdobna to roślina o wyjątkowych kwiatach. Są naprawdę zachwycające, kiedy swobodnie zwisają z podwieszanych do sufitów doniczek i koszy. Fuksje kwitną od połowy lata aż do pierwszych przymrozków, kiedy to wytwarzają bardzo liczne, różowo-fioletowe (stąd nazwa odcienia fuksji) kwiaty o nietypowej budowie. Mają zewnętrzne różowe płatki, które otaczają fioletowy środek. Długie, zwisające pręciki także są różowe. Niektórzy uważają, że kwiaty rośliny wyglądają jak maleńkie, tańczące baletnice. Fuksja świetnie sprawdza się w doniczce. Nie potrzebuje za dużo słońca, za to kocha wodę. To roślina wieloletnia, która raczej radzi sobie dobrze podczas zimowania.

Kolejnym mniej znanym kwiatem doniczkowym na balkon jest werbena zwisająca. To bardzo ciekawy gatunek, w początkowej fazie wzrostu pędy są wyprostowane, następnie zaczynają zwisać. Pojawiają się na nich drobne kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym lub ciemnopurpurowym. Roślina uwielbia nasłonecznione balkony, tam najobficiej i najdłużej kwitnie. W odpowiednich warunkach jest pięknie obsypana kwiatkami przez całe lato, aż do końca września. Werbena nie zajmuje dużo miejsca i lubi mieć ciasno w doniczce, dlatego czasami sadzi się ją w dużych skrzynkach w większej kompozycji kwiatów.

Sandewilla, zwana także diplidenią lub sundewilą, to roślina o bardzo ładnych kwiatach. W zasadzie nie jest to roślina wisząca, a pnąca. Ale uprawia się ją w doniczkach wzniesionych lub skrzynkach na balustradach, pozwalając by jej wspaniałe, ukwiecone pędy luźno zwisały i zdobiły balkon. Ma dzwonkowate kwiaty, nieco większe niż petunia i z wyraźnie zaznaczonymi płatkami. Sandewilla to roślina o skromnych wymaganiach. Nie potrzebuje tak dużo wody, jednak ze względu na obfite kwitnienie, trzeba pamiętać o jej regularnym nawożeniu preparatami mineralnymi. Roślina jest różowa, czerwona lub biała i kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków!

Ozdobne i pożyteczne kwiaty wiszące – komarzyce

Ostatnia roślina z naszego zestawienia nie wytwarza oszałamiających kwiatów. A przy tym i tak jest bardzo ładna. Komarzyca to kwiat doniczkowy ozdobny z liści. Ma je zielone lub zielono-białe, często ozdobione paskami i plamkami. Jej pędy lekko przewieszają się, a ponieważ roślina nie zajmuje dużo miejsca, można sadzić ją w skrzynkach z innymi gatunkami, na przykład lobelią czy pelargonią.

Komarzyca swoją nazwę zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom. Wydziela olejki eteryczne, które mają za zadanie odstraszać te krwiożercze insekty. Świetnie jej to wychodzi, więc warto zaprosić na swój balkon chociaż kilka egzemplarzy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto