Kwiat wiszące
-
Petunia kaskadowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Petunia nie jest nazwą rodzajową roślin kwiatowych, ale zbiorczą nazwą grupy odmian petunii ogrodowej, która z kolei powstała w Anglii jako hybryda Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Surfinie, czyli petunie o malowniczo zwisających pędach, wyhodowali pod koniec XX wieku Japończycy.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Reo meksykańskiebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Reo meksykańskie jest gatunkiem trzykrotki, która zaliczana kiedyś do botanicznego rodzaju Rhoeo, zachowała zwyczajowo dawną nazwę. Ozdobą tej doniczkowej byliny są duże, dość długie liście, układające się w rozetę. Ciekawy efekt kolorystyczny tworzą podłużne paski na liściach w kolorze różowym, białym albo kremowym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiat wiszące - pozostałe
-
Eszynantus wspaniałybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Eszynantus wspaniały jest epifityczną byliną z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. W doniczkach wiszących albo w wysokich pojemnikach rozwija zwisające, długie pędy i kwiaty w jaskrawych kolorach, wnoszące do mieszkania powiew egzotyki. Eszynantus jest spolszczeniem łacińskiej nazwy rodzajowej, która wywodzi się od greckich słów aischyne = "wstyd" i anthos = "kwiat". Nie wiadomo tylko, czego ten piękny kwiat miałby się wstydzić.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Filodendron pnącypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron pnący jest tropikalnym pnączem o sercowatych liściach. Jest nie tylko efektowny i łatwy w uprawie, ale na dodatek oczyszcza powietrze. W naturze dorasta do 10 m, jednak w naszych warunkach osiąga tylko 2-3 m. Wytwarza korzenie czepne.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Trzykrotka pasiasta 'Nanouk'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka pasiasta 'Nanouk' jest odmianą o oryginalnie wybarwionych liściach na górnej stronie i intensywnie fioletowych pod spodem. Trzykrotka wytwarza długie pędy i w ciepłym klimacie jest sadzona jako roślina okrywowa. W naszych warunkach, w postaci różnych odmian, jest popularną i lubianą rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Rowleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Starzec Rowleya jest sukulentem o bardzo oryginalnych liściach. Epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego znawcę sukulentów Gordona Rowleya. Gromadzące wodę liście mają kształt ziaren grochu i są rozmieszczone gęsto na cienkim pędzie niczym sznur zielonych pereł.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka wężykowata 'Tricolor'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka 'Tricolor' jest odmianą hodowlaną pochodzącej z Ameryki Południowej trzykrotki wężykowatej. Od formy botanicznej różni się efektownym ubarwieniem liści w różnych odcieniach zieleni, różu i kremowej bieli. Dolna strona blaszek liściowych ma piękny kolor fioletowopurpurowy. Wydłużone pędy tworzą barwne kaskady.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Epipremnum złociste 'Happy Leaf'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Happy Leaf' jest nową odmianą epipremnum złocistego, która jest kombinacją tradycyjnej zieleni z modną bielą. Liście tej rośliny są zaznaczone przede wszystkim białym kolorem. Jeśli komuś nasunie się podobieństwo 'Happy Leaf' do 'Marble Queen', spostrzeżenie będzie słuszne, ponieważ są to dwie odmiany hodowlane tego samego gatunku.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka 'Green Orange'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z zachodniej Afryki zielistka, tworząca rozłożystą rozetę szerokich, gładkich i błyszczących liści. Blaszka liściowa ma kolor zielony, natomiast ogonek jest intensywnie pomarańczowy, podobnie jak nerw główny biegnący przez środek liścia. Pojawiające się często kwiaty są kremowobiałe, gwiazdkowe i raczej niepozorne.
bylina -
Pilea depressabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Spokrewniona z pokrzywą pilea depressa jest byliną z rejonu Karaibów. Dzięki płożącym pędom doskonale prezentuje się w doniczkach wysokich albo podwieszanych. Ozdobę rośliny stanowią ciemnozielone, okrągławe liście. Dobrze rośnie w półcieniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kaktus wielkanocnybyliny sukulent roślina ozdobna
Kaktus wielkanocny pochodzi z brazylijskiej dżungli, a nazwę zawdzięcza wiosennemu okresowi kwitnienia, który zwykle przypada właśnie na Wielkanoc. Często bywa mylony z kaktusem bożonarodzeniowym (szlumbergera). Obie rośliny różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia, kształtem kwiatów i pędów.
bylina -
Muhlenbekia gęstakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W naturalnym środowisku Muehlenbeckia complexa jest krzewem o długich, cienkich pędach, porastającym wydmy oraz tereny przybrzeżne. Obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia alzackiego botanika Gustava Mühlenbeck'a, dlatego jej spolszczenie jest uzasadnione. Ze względu na niewielką odporność na mróz, roślina może być u nas uprawiana tylko w doniczkach lub pojemnikach.
pnącze, krzew Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka pasiasta jest byliną z deszczowych lasów Gwatemali i Meksyku. W naszych warunkach jest uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa. Nazwa rodzajowa upamiętnia Johna Tradescant’a, ogrodnika króla Anglii i Szkocji Karola I. Srebrzyste pasy na liściach kojarzą się z zebrą, co tłumaczy epitet gatunkowy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dischidia okrągłolistnabyliny sukulent roślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rhipsalis bacciferabyliny sukulent roślina ozdobna
Rhipsalis baccifera jest łatwym w uprawie, bardzo dekoracyjnym sukulentem, który nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Ze względu na długie i okrągłe w przekroju pędy bywa często nazywany patyczakiem. Tworzy podobne do jagód szkliste, białe, kuliste owoce, które Niemcom kojarzą się z koralami ("Korallenkaktus"), a Anglikom z owocami jemioły ("mistletoe cactus").
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Flebodium złocistebyliny bylina z kłączem liściowa
Flebodium złociste jest paprocią z tropikalnych lasów, która wnosi do każdego mieszkania egzotyczny element i szczególny nastrój. Nazwę gatunkową uzasadniają złotego koloru zarodnie na spodniej stronie liści albo żółte kłącza. Obok formy botanicznej istnieją też kultywary różniące się wielkością wzrostu i formą liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka wężykowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka wężykowata jest jednym z około 70 gatunków rodzaju Tradescantia i jak wszystkie tworzy niewielkie potrójne kwiaty. W odróżnieniu od swoich krewniaczek ten gatunek ma liście całkowicie zielone, podczas gdy inne trzykrotki rozwijają różowe, fioletowe albo wielobarwne. Poza zieloną formą botaniczną istnieją odmiany hodowlane trzykrotki wężykowatej o wielobarwnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Smużyna płożącabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Smużyna płożąca jest niewielkich rozmiarów byliną z dna tropikalnych lasów Ameryki. W naszych warunkach można ją uprawiać tylko w pomieszczeniach. Ze względu na szybko rosnące, delikatne pędy nadaje się szczególnie do doniczek wiszących. Smużyna płożąca bywa czasem mylona ze spokrewnioną z nią trzykrotką. Nazwa rodzajowa Callisia pochodzi od greckiego słowa kallos = "piękno" i nawiązuje do wyglądu młodej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia czterolistna 'Hope'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia 'Hope' jest rośliną doniczkową o wyjątkowym pokroju i pięknych liściach. Okrągłe, grube liście są ustawione po 3-4 w okółkach na długich pędach. Na blaszce liściowej widoczne jest jaśniejsze żyłkowanie. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kaktus zygzakowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Epiphyllum anguliger posiada bardzo dekoracyjne pędy i kwiaty. Podobnie jak kaktus wielkanocny rośnie w naturze jako epifit, wykorzystując do podpory drzewa w lesie deszczowym. Jego długie, spłaszczone pędy o zygzakowatym kształcie przypominają niektórym rybie ości, a innym ogon krokodyla.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lepismium boliwijskiebyliny sukulent roślina ozdobna
Lepismium boliwijskie, zakwalifikowane ostatnio do rodzaju botanicznego Pfeiffera, należy do kaktusów- epifitów, które rosną nie w ubogim i suchym gruncie, ale w rozwidleniach gałęzi drzew w deszczowych lasach tropików. Długie, wąskie pędy nie mają kolców, w korzystnych warunkach rozwijają kremowe kwiaty. Doskonale prezentuj się w wiszącej doniczce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pilea 'Grayzy'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea glaucophylla ‘Greyzy’ jest odmianą o delikatnych, drobnych liściach i ciekawym pokroju. Nazwa odmiany powstała z połączenia słów „grey” i „crazy”, co nawiązuje do jej nieco chaotycznego wyglądu oraz szarozielonego ubarwienia. Początkowo tworzy w doniczce gęstą poduszkę, a z czasem pędy wydłużają się i zaczynają przewieszać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Plektrantus Forstera 'Nico'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus Forstera 'Nico', nazywany komarzycą ciemną ze względu na ciemnozielone liście z fioletowymi spodami, odznacza się nie tylko urodą, ale i zdolnością odstraszania komarów. Ozdobę rośliny stanowią przede wszystkim liście, ponieważ kwiaty są bardzo drobne, białe lub fioletowe, zebrane w długie grona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka wężykowata 'Green Hill'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka 'Green Hill' jest interesującą rośliną doniczkową z efektownie zwieszającymi się pędami, o pięknych, ciemnozielonych, lancetowatych liściach. Wiosną i latem pojawiają się urocze białe kwiaty z trzema płatkami, które tworzą kontrast z zielenią liści tej odmiany trzykrotki. Wygląd tej fascynującej rośliny kojarzy się z poranną świeżością "zielonego wzgórza".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha uszkowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha uszkowata jest jednym z ponad 30 gatunków tropikalnego pnącza z rodzaju Syngonium o bardzo dekoracyjnych liściach. Ten gatunek wyróżnia się rzadko spotykaną formą liścia z dwoma listkami, które mogą się kojarzyć z uszami osła. W naszych warunkach syngonium może być uprawiane tylko w pomieszczeniach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Oplątwa brodaczkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa brodaczkowa reprezentuje liczną rodzinę bromeliowatych i jest spokrewniona między innymi z guzmanią i ananasem. Jako epifit nie wytwarza własnych korzeni i nie potrzebuje podłoża, a wodę i składniki pokarmowe pobiera z powietrza. Oplątwa brodaczkowa przypomina swoim wyglądem porosty z rodzaju brodaczek.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum amplissimumpnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum amplissimum, podobnie jak bardziej znane gatunki epipremnum złociste oraz epipremnum pierzaste, jest wiecznie zielonym pnączem, które w swoim naturalnym środowisku wspina się po pniach drzew za pomocą korzeni powietrznych. Wąskie, eliptyczne liście stanowią główną ozdobę rośliny i z czasem zwiększają swoją długość i szerokość.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Pilea Cadierabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea Cadiera, nazwana tak na cześć francuskiego misjonarza, autora wielu prac o Wietnamie, Léopolda Michela Cadière, jest w naszych warunkach efektowną i popularną rośliną doniczkową. Jej ozdobę stanowią pięknie ubarwione, wzorzyste liście, a srebrzysty kolor ornamentu może się kojarzyć z kolorem aluminium.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstry 'Argyraeus'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry 'Argyraeus' jest najbardziej popularnym kultywarem tego tropikalnego pnącza. Ozdobę stanowią skórzaste, sercowate liście na długich pędach. Ciemnozielona blaszka liściowa ma na powierzchni srebrzyste plamki i takiego samego koloru wąską obwódkę.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Skalnica rozłogowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skalnica rozłogowa jest byliną rosnącą na Dalekim Wschodzie w lasach, zaroślach i na zacienionych skałach. W naszych warunkach jest uprawiana jako dekoracyjna roślina doniczkowa. Ozdobę stanowią okrągłe, oliwkowozielone liście ze srebrnym rysunkiem nerwów. Z kępy wyrastają nitkowate rozłogi, od których pochodzi epitet gatunkowy rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wiszące - popularne rośliny doniczkowe na balkon. Jakie wybrać?
Nic tak nie dodaje uroku balkonowi, jak kwiaty wiszące. Zwisające rośliny najczęściej obficie kwitną, tworząc całą kaskadę wspaniałych kwiatuszków o najpiękniejszych kolorach. Warto wybrać takie, które bardzo długo mają kwiaty, by przez cały sezon móc cieszyć nimi oczy. Dowiedz się, jakie rośliny zwisające na balkon wybrać!
Kwiaty wiszące na balkon – najważniejsze informacje
Jeśli chcesz uprawiać na balkonie wiszące kwiaty, musisz się upewnić, że masz dla nich odpowiednie stanowisko. Większość doniczkowych gatunków to rośliny, które uwielbiają światło i ciepło. Warto zadbać o to, by były osłonięte przed wiatrem, który może połamać ich delikatne, wiszące pędy. Należy także osłonić je przed deszczem. Niektóre gatunki o wiszących łodygach mają bardzo wrażliwe kwiaty, które może zniszczyć mocniejsza ulewa.
Kwiaty wiszące na balkon to często gatunki ogrodowe. Jednak właśnie we wzniesionych doniczkach wyglądają najlepiej. Kwiatów o wiszących pędach nie powinno się stawiać na podłodze ani uprawiać w gruncie. Ze swobodnie zwisającymi pędami sią najładniejsze, a przy tym będą się lepiej rozwijać, mając więcej miejsca.
Rośliny doniczkowe wystawione na zewnątrz potrzebują zazwyczaj znacznie więcej wody niż te rosnące w gruncie czy pod dachem. Są narażone na silniejsze promieniowanie słoneczne, a trzeba pamiętać, że zazwyczaj rosną w niedużych przecież skrzynkach balkonowych. Mała objętość podłoża szybko się przesusza i rośliny mogą błyskawicznie schnąć. Popularne gatunki balkonowe w czasie największych upałów mogą potrzebować podlewania nawet dwa razy dziennie – bardzo wcześnie rano, zanim zacznie się robić ciepło i późnym wieczorem.
Kwiaty wiszące – popularne pelargonie
Nie ulega chyba wątpliwości, że są to najbardziej popularne rośliny na balkon. Są zdecydowanie najłatwiej dostępne, bo ich sadzonki można kupić zarówno w sklepach ogrodniczych, marketach, jak i popularnych dyskontach czy nawet na bazarkowych straganach. I jest w czym wybierać, ponieważ mają bardzo wiele odmian! Niektóre są pojedyncze, inne pełne, tworzą bukietowe kwiatostany, często bardzo duże. Można je idealnie dobrać do swoich upodobań i wymagań. Występują w wielu odcieniach różu i czerwieni, są także białe lub dwubarwne.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, pelargonie mają dość duże wymagania. Preferują stanowiska słoneczne i muszą mieć dobrej jakości, żyzną ziemię. Należy zastosować odpowiednią ziemię do kwiatów balkonowych. Na dodatek potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Intensywne zasilanie mineralnymi preparatami do roślin kwitnących lub balkonowych to gwarancja, że krzewinki będą się szybko rozrastać. Można także sięgnąć po środki do pelargonii. Mają zwiększoną ilość składników pobudzających kwitnienie.
Surfinie, czyli zwisające odmiany petunii
Petunie są popularnymi kwiatami balkonowymi i od dziesiątek lat pojawiają się w skrzynkach na zewnętrznych parapetach i balkonach. Jednak ich zwisające odmiany, zwane surfiniami lub petuniami kaskadowymi, są znane o wiele krócej. Od razu zyskały całe rzesze fanów i nie ma się czemu dziwić – są naprawdę przepiękne. Mają długie pędy, które są ukwiecone niemal na całej długości. Same kwiaty także są zachwycające – mają kielichowe kwiaty, pełne lub pojedyncze. Przyjmują bardzo wiele kolorów. Róż i czerwień to tylko początek, bywają białe, niebieskie, fioletowe, purpurowe, nawet żółte i łososiowe. Na dodatek jest bardzo wiele odmian dwubarwnych, jak różowe z białą obwódką, niebieskie z purpurowym środkiem czy błękitno-białe.
Niestety trzeba wiedzieć, że te wyjątkowe kwiaty są bardzo wymagające. Bardzo długo kwitną i są bardzo ozdobne, ale nie wybaczają błędów w uprawie i zaniedbań. Dlatego trzeba je regularnie podlewać i nawozić. Potrzebują naprawdę dużo słońca i naprawdę sporo wody, a te dwie rzeczy często się wykluczają. Z drugiej strony przelanie jest dla nich groźne. Muszą być także dobrze osłonięte przed wiatrem i deszczem, ponieważ ich kwiaty i pędy są wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniom. Jednak przy odrobinie wysiłku udaje się uzyskać gęstą kaskadę cudownych kwiatów.
Proste w pielęgnacji kwitnące rośliny wiszące
Na szczęście jest kilka innych bardzo popularnych roślin do doniczek, które nie mają aż tak dużych wymagań. Najlepszym przykładem są lobelie. To rośliny ozdobne, które sadzi się w ogrodach skalnych lub w wiszących skrzynkach. Mają wyjątkowy pokrój, wiotkie pędy, na których pojawia się bardzo wiele maleńkich kwiatów. W okresie kwitnienia lobelia wygląda jak niebieski, biały lub różowy obłok. Ta delikatna roślina lubi słońce i musi być regularnie podlewana oraz nawożona, ale nie jest aż tak wymagająca, jak petunie.
Propozycją na zacienione balkony jest begonia bulwiasta. Nie jest wcale podobna do begonii wieczniekwitnącej, która jest najbardziej znana… no może poza liśćmi. Oba gatunki mają grube liście, które magazynują wodę. Jednak najbardziej atrakcyjną częścią są kwiaty. Begonie bulwiaste mogą mieć wzniesione pędy, ale cześć odmian pendula wyróżnia się pędami zwieszającymi się. Na ich szczycie pojawiają się bardzo liczne kwiaty. Begonia ma jedną ogromną zaletę – jest dostępna w bardzo wielu kolorach i odcieniach. I wszystkie są równie zachywcające. Gatunek nie potrzebuje obfitego nawożenia ani podlewania. Nie musi mieć także dużego nasłonecznienia, wręcz przeciwnie, lepiej kwitnie w półcieniu.
Ciekawe rośliny doniczkowe na zewnątrz
Fuksja ozdobna to roślina o wyjątkowych kwiatach. Są naprawdę zachwycające, kiedy swobodnie zwisają z podwieszanych do sufitów doniczek i koszy. Fuksje kwitną od połowy lata aż do pierwszych przymrozków, kiedy to wytwarzają bardzo liczne, różowo-fioletowe (stąd nazwa odcienia fuksji) kwiaty o nietypowej budowie. Mają zewnętrzne różowe płatki, które otaczają fioletowy środek. Długie, zwisające pręciki także są różowe. Niektórzy uważają, że kwiaty rośliny wyglądają jak maleńkie, tańczące baletnice. Fuksja świetnie sprawdza się w doniczce. Nie potrzebuje za dużo słońca, za to kocha wodę. To roślina wieloletnia, która raczej radzi sobie dobrze podczas zimowania.
Kolejnym mniej znanym kwiatem doniczkowym na balkon jest werbena zwisająca. To bardzo ciekawy gatunek, w początkowej fazie wzrostu pędy są wyprostowane, następnie zaczynają zwisać. Pojawiają się na nich drobne kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym lub ciemnopurpurowym. Roślina uwielbia nasłonecznione balkony, tam najobficiej i najdłużej kwitnie. W odpowiednich warunkach jest pięknie obsypana kwiatkami przez całe lato, aż do końca września. Werbena nie zajmuje dużo miejsca i lubi mieć ciasno w doniczce, dlatego czasami sadzi się ją w dużych skrzynkach w większej kompozycji kwiatów.
Sandewilla, zwana także diplidenią lub sundewilą, to roślina o bardzo ładnych kwiatach. W zasadzie nie jest to roślina wisząca, a pnąca. Ale uprawia się ją w doniczkach wzniesionych lub skrzynkach na balustradach, pozwalając by jej wspaniałe, ukwiecone pędy luźno zwisały i zdobiły balkon. Ma dzwonkowate kwiaty, nieco większe niż petunia i z wyraźnie zaznaczonymi płatkami. Sandewilla to roślina o skromnych wymaganiach. Nie potrzebuje tak dużo wody, jednak ze względu na obfite kwitnienie, trzeba pamiętać o jej regularnym nawożeniu preparatami mineralnymi. Roślina jest różowa, czerwona lub biała i kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków!
Ozdobne i pożyteczne kwiaty wiszące – komarzyce
Ostatnia roślina z naszego zestawienia nie wytwarza oszałamiających kwiatów. A przy tym i tak jest bardzo ładna. Komarzyca to kwiat doniczkowy ozdobny z liści. Ma je zielone lub zielono-białe, często ozdobione paskami i plamkami. Jej pędy lekko przewieszają się, a ponieważ roślina nie zajmuje dużo miejsca, można sadzić ją w skrzynkach z innymi gatunkami, na przykład lobelią czy pelargonią.
Komarzyca swoją nazwę zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom. Wydziela olejki eteryczne, które mają za zadanie odstraszać te krwiożercze insekty. Świetnie jej to wychodzi, więc warto zaprosić na swój balkon chociaż kilka egzemplarzy.