Kwiaty cebulowe wieloletnie
-
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty cebulowe wieloletnie - pozostałe
-
Lilia azjatyckabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia azjatycka to nie nazwa gatunkowa rośliny, ale nazwa dużej grupy hybryd, które powstały z gatunków wschodnioazjatyckich, głównie Lilium davidii, Lilium maculatum, Lilium pensylvanicum i Lilium lancifolium. Należy do nich większość lilii ogrodowych. Poza urodą kwiatów odznaczają się odpornością na chłód i choroby oraz łatwością uprawy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia złotogłówbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zebrane w luźne grono duże kwiaty lilii złotogłów przypominają kształtem turecki turban. Lilia złotogłów należy do najpiękniejszych kwiatów naszej rodzimej flory. Epitet gatunkowy nie jest jednoznacznie wyjaśniony: jedni kojarzą słowo "martagon" z tureckim martagan = forma turbanu, inni zaś wywodzą je od boga wojny Marsa.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Czosnek słoniowybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Nazwa "czosnek słoniowy" jest z jednej strony bardzo trafna, z drugiej zaś nieco myląca, ponieważ tej roślinie bliżej jest pod względem botanicznym do pora niż do zwykłego czosnku. Faktem jest, że czosnek słoniowy tworzy bardzo duże główki, które mogą ważyć do 400-500 g. Ma smak łagodniejszy od czosnku i może być spożywany na surowo albo w przetworzonej postaci.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Kamasja jadalnabyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Kamasja jadalna jest bardzo dekoracyjną, chociaż rzadko spotykaną w naszych ogrodach byliną. Jej cebule były ważnym pokarmem Indian zamieszkujących północno-zachodnie obszary Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa quamash pochodzi z języka narodu Nez Perce i oznacza właśnie "jadalną cebulę".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Krasnokwiat białokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat białokwiatowy jest najbardziej popularnym gatunkiem swojego rodzaju, spokrewnionego blisko na przykład z amarylisem, kliwią albo zwartnicą. Pochodząca z południowych obszarów Afryki bylina ma w swojej ojczyźnie lato, kiedy u nas panuje zima i potrzebuje okresu spoczynku dla przygotowania nowych kwiatów w naszych miesiącach letnich. Chociaż nazwa rodzajowa Haemanthus jest połączeniem greckich słów oznaczających "krew" i "kwiat", ten gatunek rozwija wyjątkowo baldachy białych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia tygrysiabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia tygrysia należy do roślin cebulowych uprawianych w Chinach od wieków, a uroda jej oryginalnych kwiatów jest ponadczasowa. W Azji cebule lilii tygrysiej są używane co celów spożywczych i leczniczych. Ze względu na znaczną wysokość pędów kwiatowych, lilie tygrysie doskonale nadają się na tło dla niższych bylin oraz do tworzenia ogrodowych kompozycji.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia długokwiatowabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia długokwiatowa jest jednym z ponad stu gatunków swojego rodzaju, pochodzi z południa Japonii i jest ciepłolubna. Stała się podstawą całej grupy mieszańców (Lilie długokwiatowe) oraz licznych kultywarów. Aby uniknąć nieporozumienia, dobrze jest rozróżniać formę botaniczną od różnych odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Złoć żółtabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Złoć żółta jest wczesnowiosenną byliną cebulową rodzimego pochodzenia. Ma jeden szeroki liść odziomkowy, jasnożółte kwiaty zebrane w baldach rozwijają się bardzo wcześnie. W naturze występuje w wilgotnych lasach, zaroślach i w dolinach rzek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek ozdobny 'Globemaster'byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek 'Globemaster' jest odmianą formy hybrydowej wyhodowanej ponad 50 lat temu z Allium christophii i Allium macleanii - oba gatunki rodzicielskie pochodzą pierwotnie ze górskich stepów Azji Środkowej. Odmiana 'Globemaster' jest wybitnie dekoracyjna w okresie kwitnienia, kiedy rozwija duże, kulisty kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nerina Bowdenabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Nerina ogrodowa (Nerine bowdenii) jest południowoafrykańską byliną cebulową, gatunkiem o największej wytrzymałości na niskie temperatury, chociaż i tak nie może u nas zimować w gruncie. Nazwa rodzajowa roślin pochodzi od nereid, nimf morskich niezwykłej urody, córek boga Nereusa i okeanidy Doris. Filigranowe kwiaty neriny rozwijają się od września do listopada, kiedy większość roślin ogrodowych kończy już kwitnienie.
bylina -
Tulipan papuzibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipany papuzie są grupą późno kwitnących odmian wielokrotnych mieszańców różnych gatunków i hybryd. Powstały przez przypadkowe mutacje tulipanów i zostały przez ogrodników wykorzystane. Ich osobliwie rozcięte, pofalowane lub zwinięte płatki przypominają kolorowe pióra papug - stąd nazwa grupy. Ich duże kwiaty bywają dwukolorowe i wzorzyste.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Liia bulwkowatabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia bulwkowata jest europejską byliną cebulową, występującą w Polsce rzadko w górach na stanowiskach naturalnych, oraz na niżu w formie zdziczałej. Nazwę zawdzięcza bulwkowatym rozmnóżkom, które jesienią odpadają od rośliny i zimują w ziemi. Ozdobę lilii stanowią duże, pomarańczowe kwiaty na wierzchołku łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan 'Ice Cream'byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan 'Ice Cream' należy do grupy tulipanów pełnych późnych i jest jedną z najciekawszych odmian, jakie wyhodowano. Kwiaty mają wyjątkową budowę i piękne zabarwienie, i kojarzą się z lodami z bitą śmietaną na wierzchu. Połączenie koloru białego albo kremowego na górze z liliowym, albo różowym na dole nadaje kwiatom bardzo egzotyczny wygląd.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szachownica perskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodząca z Azji Południowo-Zachodniej szachownica perska jest byliną cebulową. Dzwonkowate, zebrane w grona kwiaty mają rzadko spotykany, bardzo ciemny kolor śliwkowofioletowy, który w otoczeniu innych jasnych, jaskrawych kwiatów ogrodowych wygląda niczym czarny. Zakwita wcześnie wiosną i roztacza słodkawy zapach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tulipan Greigabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan Greiga nie jest odmianą hodowlaną, jak większość uprawianych w ogrodach tulipanów, ale gatunkiem botanicznym z górskich obszarów Azji Centralnej. Wiosną rozwija ogniście czerwone, dzwonkowate kwiaty. Dostępne są również jego liczne kultywary. Nazwa gatunkowa upamiętnia Samuela Greigh'a, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan ‘Queen of Night’byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan ogrodowy nie jest w rzeczywistości botanicznym gatunkiem, ale grupą mieszańców różnych gatunków, powiększoną o wielką liczbę odmian. Przykładem takiej odmiany jest tulipan 'Queen of Night'. Jego ciemne, purpurowofioletowe kwiaty wyglądają w otoczeniu innych bylin na prawie czarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty cebulowe wieloletnie - najładniejsze gatunki kwiatów kwitnących
Kwiaty cebulowe są bardzo popularne. Głównie ze względu na naprawdę ciekawy pokrój i piękne, oryginalne kwiaty. Zazwyczaj mają także bardzo liczne odmiany o intensywnych i pięknych kolorach, więc jest w czym wybierać. Które kwiaty cebulowe są wieloletnie i nie trzeba ich wykopywać? Przekonaj się!
Kwiaty cebulowe wieloletnie, czyli jakie?
Rośliny cebulowe to te gatunki, których podziemną część stanowi cebula wypuszczająca korzenie. Czasami do tej grupy zalicza się rośliny kłączowe, wyrastające z podziemnego kłącza i bulwiaste. Bulwy czasami mają także typowy, cebulowy kształt. Ogrodowe kwiaty cebulowe są najbardziej kojarzone z wiosennymi gatunkami. Jednak wiele gatunków kwitnie dopiero latem.
Najczęściej cebule sadzi się jesienią, ponieważ do kwitnienia potrzebują okresu zimowania i przechłodzenia. Na wiosnę bardzo szybko wschodzą i równie szybko kwitną. Jednak niektóre kwiaty cebulowe trzeba wykopać po przekwitnięciu i posadzić w innym miejscu. Z reguły po prostu są bardziej podatne na choroby grzybowe i szkodniki i trzeba zmieniać im siedlisko co roku. Inne natomiast są traktowane jak rośliny wieloletnie – mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, ich części nadziemne zamierają na zimę i każdej wiosny na nowo się odradzają. Właśnie takie rośliny, które nie wymagają wykopywania są w tym kontekście nazywane wieloletnimi.
Wiosenne kwiaty cebulowe wieloletnie
Ogrodowe kwiaty cebulowe najczęściej sadzi się, by nacieszyć się wiosną. Pojawiają się bardzo wcześnie i zdobią swoimi bardzo kolorowymi kwiatami. Na liście wczesnych kwiatów cebulowych wieloletnich są:
- Narcyzy i żonkile – czyli wczesne wiosenne kwiaty o ciekawej budowie kwiatostanów i wzniesionych, sztywnych łodygach. Pojawiają się najczęściej na przełomie marca i kwietnia.
- Szafirki – ich drobne, niebieskie kwiatuszki rzucają urok na każdego. Składają się z maleńkich, dzwonkowatych kwiatów, które układają się w kilkucentymetrowy kłos na szczycie sztywnej łodygi,
- Hiacynty – gatunek najczęściej uprawiany w doniczkach bardzo wczesną wiosną, ale nadaje się także do ogrodu. Piękne hiacynty mają duże kwiatostany złożone z drobnych, oszałamiająco pachnących kwiatów w białym, różowym lub niebieskim kolorze,
- Tulipany botaniczne – zwane także dzikimi tulipanami to nieszlachetne odmiany tulipanów, o prostych, pojedynczych kwiatach i znacznie niższe niż odmiany hodowlane,
- Śnieżyca - są nieco podobne do przebiśniegów, więc czasami są z nimi mylone. Jednak można je łatwo odróżnić, ponieważ na ich białych płatkach jest niewielka, zielonkawa plamka, co bardzo ładnie wygląda. Kwiaty kwitną bardzo wcześnie i są drobne, więc najlepiej wyglądają w większych nasadzeniach i stylizacjach naturalistycznych.
Popularne kwiaty ogrodowe
Kwitnące kwiaty cebulowe to nie tylko rośliny wiosenne. To także kilka popularnych gatunków, które zdobią późną wiosną i latem. Są idealne na rabaty, zwłaszcza że nie mają dużych wymagań. Najlepszym przykładem jest czosnek ozdobny. To wieloletnia roślina o wyjątkowych kwiatach. Składają się one w idealnie okrągły, główkowaty kwiatostan. Ma biały lub niebieski kolor i pojawia się na szczycie grubych, wzniesionych pędów. Kwitnące czosnki można zobaczyć także na miejskich skwerach, ponieważ ich pielęgnacja nie jest trudna.
Lilie to kolejne rośliny zaliczane do cebulowych, które zdobią ogród w późniejszym terminie. Mają przepiękne kwiaty, duże i kielichowe, które wydzielają niezrównany, bardzo słodki zapach. Lilie najczęściej sadzi się po kilka sztuk na raz. Są idealne do ogrodu i na rabaty, ale lepiej znaleźć dla nich miejsce z tyłu, żeby nie zacieniały mniejszych gatunków. Lilii nie trzeba wykopywać na zimę i mniej więcej 3 lata mogą rosnąć na jednym stanowisku. Z drugiej strony jednak ich cebule są przysmakiem nornic, więc sadzi się je w specjalnych koszyczkach.
Kosaćce także są letnimi kwiatami. Niektóre z nich to rośliny kłączowe, inne cebulowe. Kosaciec żyłkowany (irys żyłkowany), jest przykładem cebulowego kwiatu wieloletniego. Szybko się rozwija i zachwyca kwiatami typowymi dla tego gatunku – o skomplikowanej budowie i bardzo dekoracyjnego. Kosaćce mają piękne, intensywne kolory i idealnie sprawdzają się w roli dekoracji ogrodowej.
Oryginalne kwiaty cebulowe wieloletnie
Do kwiatów cebulowych wieloletnich można także zaliczyć kilka gatunków, które są nieco bardziej oryginalne niż wymienione powyżej. Rośliną, która jest mocno niedoceniana, jest szachownica. Wyróżnia się dwa gatunki – szachownicę cesarską i szachownicę kostkową. Ta pierwsza jest bardzo wysoka, druga znacznie delikatniejsza. Osiąga maksymalnie 40 cm wysokości i dlatego lepiej sprawdza się na rabatach. Szachownice mają ciekawe kwiaty – okółkowe kwiatostany złożone z dużych, skierowanych w dół dzwonków, ponad którymi wyrastają liście. Na dodatek niektóre odmiany mają charakterystyczne, ciemno-jasne plamki, które naprawdę mogą wyglądać jak szachownica.
Najładniejsze rośliny cebulowe to także cebulice. Są w kolorze bardzo podobne do szafirków, wprowadzają do ogrodu odrobinę magii. Mają ciekawą gwiazdkowatą budowę kwiatów. To wiosenna roślina, bardzo mało znana i rzadko sadzona. A szkoda, bo jest naprawdę interesująca. I bardzo obficie kwitnie przez całą wiosnę. Warto sadzić ją na rabacie lub po prostu na trawniku, by zachwycała swoimi niebieskimi kwiatami na tle zielonych źdźbeł.
Od nazwy cebulicy powstała nazwa innego nietypowego gatunku. Puszkina cebulicowata jest nieco podobna do opisywanej wcześniej koleżanki. Także ma gwiazdowate kwiaty, które są bardzo charakterystyczne za sprawą niebieskiej pręgi na środku. Do tego roślinka osiąga nie za duże rozmiary. Rozwija się za to szybko i jest dość ekspansywna. Także idealnie sprawdzi się wśród trawy, będzie również niezawodną ozdobą rabaty.