Kwiaty cebulowe wieloletnie

Ilustracja kwiaty cebulowe wieloletnie

Kwiaty cebulowe wieloletnie, czyli takie rośliny cebulowe, których nie trzeba wykopywać na okres spoczynku. Przez wiele lat mogą rosnąć w jednym miejscu w ogrodzie, chociaż z biegiem czasu mogą stawać się mniej okazałe i ozdobne. Kwiaty cebulowe wieloletnie nadają się do każdego ogrodu. Wyróżniają się pięknymi kwiatami i zazwyczaj mają mnóstwo odmian o nietypowych barwach. Dzięki nim każdy zakątek ogrodu można uczynić pełnym barw, magicznym i ciekawym miejscem. Warto posadzić je na rabatach w pierwszej kolejności i tylko uzupełniać innymi, jednorocznymi gatunkami.

Filtry0

Kwiaty cebulowe wieloletnie

Kwiaty cebulowe wieloletnie - pozostałe

Kwiaty cebulowe wieloletnie - najładniejsze gatunki kwiatów kwitnących

Kwiaty cebulowe są bardzo popularne. Głównie ze względu na naprawdę ciekawy pokrój i piękne, oryginalne kwiaty. Zazwyczaj mają także bardzo liczne odmiany o intensywnych i pięknych kolorach, więc jest w czym wybierać. Które kwiaty cebulowe są wieloletnie i nie trzeba ich wykopywać? Przekonaj się!

Kwiaty cebulowe wieloletnie, czyli jakie?

Rośliny cebulowe to te gatunki, których podziemną część stanowi cebula wypuszczająca korzenie. Czasami do tej grupy zalicza się rośliny kłączowe, wyrastające z podziemnego kłącza i bulwiaste. Bulwy czasami mają także typowy, cebulowy kształt. Ogrodowe kwiaty cebulowe są najbardziej kojarzone z wiosennymi gatunkami. Jednak wiele gatunków kwitnie dopiero latem.

Najczęściej cebule sadzi się jesienią, ponieważ do kwitnienia potrzebują okresu zimowania i przechłodzenia. Na wiosnę bardzo szybko wschodzą i równie szybko kwitną. Jednak niektóre kwiaty cebulowe trzeba wykopać po przekwitnięciu i posadzić w innym miejscu. Z reguły po prostu są bardziej podatne na choroby grzybowe i szkodniki i trzeba zmieniać im siedlisko co roku. Inne natomiast są traktowane jak rośliny wieloletnie – mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, ich części nadziemne zamierają na zimę i każdej wiosny na nowo się odradzają. Właśnie takie rośliny, które nie wymagają wykopywania są w tym kontekście nazywane wieloletnimi.

Wiosenne kwiaty cebulowe wieloletnie

Ogrodowe kwiaty cebulowe najczęściej sadzi się, by nacieszyć się wiosną. Pojawiają się bardzo wcześnie i zdobią swoimi bardzo kolorowymi kwiatami. Na liście wczesnych kwiatów cebulowych wieloletnich są:

  • Narcyzy i żonkile – czyli wczesne wiosenne kwiaty o ciekawej budowie kwiatostanów i wzniesionych, sztywnych łodygach. Pojawiają się najczęściej na przełomie marca i kwietnia.
  • Szafirki – ich drobne, niebieskie kwiatuszki rzucają urok na każdego. Składają się z maleńkich, dzwonkowatych kwiatów, które układają się w kilkucentymetrowy kłos na szczycie sztywnej łodygi,
  • Hiacynty – gatunek najczęściej uprawiany w doniczkach bardzo wczesną wiosną, ale nadaje się także do ogrodu. Piękne hiacynty mają duże kwiatostany złożone z drobnych, oszałamiająco pachnących kwiatów w białym, różowym lub niebieskim kolorze,
  • Tulipany botaniczne – zwane także dzikimi tulipanami to nieszlachetne odmiany tulipanów, o prostych, pojedynczych kwiatach i znacznie niższe niż odmiany hodowlane,
  • Śnieżyca - są nieco podobne do przebiśniegów, więc czasami są z nimi mylone. Jednak można je łatwo odróżnić, ponieważ na ich białych płatkach jest niewielka, zielonkawa plamka, co bardzo ładnie wygląda. Kwiaty kwitną bardzo wcześnie i są drobne, więc najlepiej wyglądają w większych nasadzeniach i stylizacjach naturalistycznych.

Popularne kwiaty ogrodowe

Kwitnące kwiaty cebulowe to nie tylko rośliny wiosenne. To także kilka popularnych gatunków, które zdobią późną wiosną i latem. Są idealne na rabaty, zwłaszcza że nie mają dużych wymagań. Najlepszym przykładem jest czosnek ozdobny. To wieloletnia roślina o wyjątkowych kwiatach. Składają się one w idealnie okrągły, główkowaty kwiatostan. Ma biały lub niebieski kolor i pojawia się na szczycie grubych, wzniesionych pędów. Kwitnące czosnki można zobaczyć także na miejskich skwerach, ponieważ ich pielęgnacja nie jest trudna.

Lilie to kolejne rośliny zaliczane do cebulowych, które zdobią ogród w późniejszym terminie. Mają przepiękne kwiaty, duże i kielichowe, które wydzielają niezrównany, bardzo słodki zapach. Lilie najczęściej sadzi się po kilka sztuk na raz. Są idealne do ogrodu i na rabaty, ale lepiej znaleźć dla nich miejsce z tyłu, żeby nie zacieniały mniejszych gatunków. Lilii nie trzeba wykopywać na zimę i mniej więcej 3 lata mogą rosnąć na jednym stanowisku. Z drugiej strony jednak ich cebule są przysmakiem nornic, więc sadzi się je w specjalnych koszyczkach.

Kosaćce także są letnimi kwiatami. Niektóre z nich to rośliny kłączowe, inne cebulowe. Kosaciec żyłkowany (irys żyłkowany), jest przykładem cebulowego kwiatu wieloletniego. Szybko się rozwija i zachwyca kwiatami typowymi dla tego gatunku – o skomplikowanej budowie i bardzo dekoracyjnego. Kosaćce mają piękne, intensywne kolory i idealnie sprawdzają się w roli dekoracji ogrodowej.

Oryginalne kwiaty cebulowe wieloletnie

Do kwiatów cebulowych wieloletnich można także zaliczyć kilka gatunków, które są nieco bardziej oryginalne niż wymienione powyżej. Rośliną, która jest mocno niedoceniana, jest szachownica. Wyróżnia się dwa gatunki – szachownicę cesarską i szachownicę kostkową. Ta pierwsza jest bardzo wysoka, druga znacznie delikatniejsza. Osiąga maksymalnie 40 cm wysokości i dlatego lepiej sprawdza się na rabatach. Szachownice mają ciekawe kwiaty – okółkowe kwiatostany złożone z dużych, skierowanych w dół dzwonków, ponad którymi wyrastają liście. Na dodatek niektóre odmiany mają charakterystyczne, ciemno-jasne plamki, które naprawdę mogą wyglądać jak szachownica.

Najładniejsze rośliny cebulowe to także cebulice. Są w kolorze bardzo podobne do szafirków, wprowadzają do ogrodu odrobinę magii. Mają ciekawą gwiazdkowatą budowę kwiatów. To wiosenna roślina, bardzo mało znana i rzadko sadzona. A szkoda, bo jest naprawdę interesująca. I bardzo obficie kwitnie przez całą wiosnę. Warto sadzić ją na rabacie lub po prostu na trawniku, by zachwycała swoimi niebieskimi kwiatami na tle zielonych źdźbeł.

Od nazwy cebulicy powstała nazwa innego nietypowego gatunku. Puszkina cebulicowata jest nieco podobna do opisywanej wcześniej koleżanki. Także ma gwiazdowate kwiaty, które są bardzo charakterystyczne za sprawą niebieskiej pręgi na środku. Do tego roślinka osiąga nie za duże rozmiary. Rozwija się za to szybko i jest dość ekspansywna. Także idealnie sprawdzi się wśród trawy, będzie również niezawodną ozdobą rabaty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto