Kwiaty cieniolubne
-
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szczawik zajęczybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik zajęczy jest przyjemną rośliną okrywową, która nawet w zacienionych zakątkach ogrodu potrafi zaprezentować swoje subtelne kwiatki. Jest rodzimym gatunkiem i często można go spotkać w cienistych lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Liście szczawiku zajęczego są jadalne i można je wykorzystać do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty cieniolubne - pozostałe
-
Niecierpek gruczołowatyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Niecierpek gruczołowaty jest jednoroczną rośliną, sprowadzoną do Europy z Himalajów ze względu na swoją wartość dekoracyjną. Ma efektowne kwiaty bardzo lubiane przez pszczoły, ale jako uciekinier z ogrodów lubi rozprzestrzeniać się na nowym terenie, wypierając lokalne gatunki. Jest uprawiany jako roślina ozdobna i miododajna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek brzoskwiniolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Variegata'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera deliciosa 'Variegata'jest jedną z najrzadszych i najpiękniejszych odmian tej rośliny uprawianej w domowych warunkach. Na skutek wariegacji tworzą się kontrastowo, albinistycznie przebarwione liście. Ponieważ to zjawisko nie jest stabilne, może się zdarzyć, że liście będą nie tylko dwubarwne, ale też całkowicie białe albo zielone.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tawułka chińskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tawułka chińska jest byliną z wilgotnych lasów Azji. Ozdobę stanowią pierzaste liście oraz stożkowate, delikatne kwiatostany złożone z drobnych liliowych albo różowych kwiatów. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji bylinowych na zacienionych rabatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczawik trójkątnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik trójkątny jest niewysoką byliną z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, która w naszych warunkach wymaga zimowania w ciepłym pomieszczeniu. Główną ozdobę rośliny stanowią ciemnopurpurowe liście z charakterystycznym, jaśniejszym rysunkiem pośrodku. Dzwonkowate kwiaty mają biały albo różowy kolor i są zebrane w luźne grona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Obrazki włoskiebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Obrazki włoskie to śródziemnomorska bylina o bardzo dekoracyjnych liściach i efektownych, jaskrawo zabarwionych na pomarańczowy kolor owocostanach. Od wiosny ozdobę stanowią błyszczące, strzałkowate, z wyraźnym białym rysunkiem liście. Z charakterystycznych dla rodziny obrazkowatych kwiatów rozwijają się oryginalne owocostany - gęsto ułożone jagody na szczycie wysokiej łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz kanaryjskipnącze pnącze zimozielone pnącze do mieszkania
Bluszcz kanaryjski jest zimozielonym pnączem z ciepłych wysp atlantyckich i w naszych warunkach jest zwykle uprawiany w doniczkach. Zielone liście mają wyraźnie zaznaczone nerwy i są bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego. W uprawie spotyka się kultywary o liściach obrzeżonych lub pstrokatych.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Funkia falistabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Funkia falista uważana była dawniej za gatunek pod nazwą Hosta undulata, obecnie ma status nazwy grupy odmian mieszańcowych. Blaszka liściowa z brzegiem charakterystycznie pofalowanym może być całkowicie zielona, jasno obrzeżona albo z białym środkiem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Funkia ‘White Feather’byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Funkia 'White Feather' jest odmianą z grupy funkii falistej o niewielkich rozmiarach. Odznacza się niezwykłą barwą liści, które młode są jednolicie białe lub kremowe, a z czasem zielenieją. Biała funkia stanowi oryginalną ozdobę rabaty i ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Niecierpek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Niecierpek pospolity jest jedynym przedstawicielem rodzaju Impatiens, który pierwotnie występuje na terenie naszego kraju i nie jest neofitem, jak jego krewni. Nazwa rodzajowa oraz gatunkowa nawiązują do zjawiska gwałtownego pękania owoców niecierpka przy najmniejszym dotknięciu i oznaczają po łacinie "niecierpliwy, drażliwy" oraz "nie dotykaj mnie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aglaonema zmienna ‘Pink Moon'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglonema 'Pink Moon' jest bardzo ciekawą odmianą o niezwykle dekoracyjnych liściach, które wyglądają niczym dzieło artysty malarza. Liście mają wyraźnie zaznaczony na różowo nerw główny, a ciemnozielona blaszka posiada liczne drobne, żółte przebarwienia, tworzące niepowtarzalne wzory.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jasnota różowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jasnota różowa jest rodzimego pochodzenia rośliną jednoroczną, spotykaną na terenie całego kraju. Sercowatookrągłe górne liście są siedzące i obejmują łodygę, co wyjaśnia botaniczną nazwę gatunkową: amplexus = "obejmujący" i caulis = "łodyga". Różowofioletowe kwiaty jasnoty wnoszą do ogrodu element naturalnej przyrody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Funkia sinabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Funkia sina ze swoimi liśćmi w niebieskozielonym kolorze należy do najbardziej dekoracyjnych roślin. Z wdziękiem i elegancją wypełnia zacienione miejsca w ogrodzie i na tarasie. Jej ojczyzną są skaliste lasy górskie na japońskiej wyspie Honsiu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żurawka amerykańskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawka amerykańska jest północnoamerykańską byliną o dekoracyjnych liściach. Dzięki odporności na mróz stanowi efektowną ozdobę ogrodu przez cały sezon. W maju i czerwcu rozwija drobne, białe kwiaty zebrane w zwiewne, wiechowate kwiatostany. Żurawka amerykańska jest też jednym z gatunków rodzicielskich licznych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Paprotka zwyczajnabyliny bylina z kłączem liściowa
Paprotka zwyczajna jest gatunkiem zimozielonej paproci rodzimego pochodzenia. Rozrasta się za pomocą pełzających kłączy. Jest jedną z nielicznych krajowych roślin, która bywa czasem przygodnym epifitem, to znaczy potrafi wyrosnąć na drzewie pod warunkiem, że zbierze się tam pewna ilość materii organicznej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Diksonia antarktycznabyliny bylina z kłączem liściowa
Diksonia antarktyczna należy do paproci drzewiastych, które pojawiły się przed milionami lat w okresie karbonu i permu, i przetrwały w lasach tropikalnych do naszych czasów. Pień paproci jest pionowo rosnącym kłączem. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia szkockiego botanika Jamesa Dickson'a.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liriope szafirkowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liriope szafirkowata jest kłączową byliną o wąskich, ciemnozielonych liściach, tworzącą kępy podobne do kęp trawy. Najbardziej efektownie wygląda roślina późnym latem, kiedy pojawiają się jasnofioletowe, gęste kwiatostany, które przypominają nieco grona szafirków. Nazwa rodzajowa jest imieniem nimfy z greckiej mitologii, matki Narcyza.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty cieniolubne - najładniejsze rośliny cieniolubne do Twojego ogrodu
Zacieniona działka nie oznacza, że trzeba ograniczyć się do trawnika. Tak naprawdę w cieniu także można wyczarować wspaniały ogród. Trzeba tylko dobrać takie rośliny, które odnajdą się w specyficznych warunkach. Na szczęście jest ich całkiem sporo! Poznaj cieniolubne kwiaty idealne do ogrodu!
Ogrodowe rośliny w cieniu
Zacieniony ogród to nie problem! A w każdym razie znacznie mniejszy, niż może się wydawać. Trzeba tylko dopasować rośliny do warunków. W cieniu najczęściej ziemia jest bardziej wilgotna i wolniej się nagrzewa, nawet podczas upałów. Dlatego rośliny ozdobne w ogrodzie zacienionym raczej nie powinny pochodzić z tropików. Ale nadal pozostaje mnóstwo gatunków, które dobrze będą się tam czuły.
To konieczne, by dobrze sprawdzić wymagania danego gatunku, a nawet odmiany! Posadzenie w cieniu roślin, które kochają słońce i potrzebują ciepła, sprawi, że nie będą kwitły, ich liście będą blade, a pędy wyciągnięte w górę w poszukiwaniu światła. Na dodatek takie rośliny częściej chorują, a patogeny mogą przenosić się na inne rośliny.
Projektując ogród trzeba więc postawić na kwiaty cieniolubne i takie, które lubią wilgotne podłoże. Ze względu na specyficzny mikroklimat, rośliny te nie potrzebują za dużo podlewania, więc są idealne dla zapracowanych. W cieniu dobrze sprawdzą się wszelkie rośliny ogrodowe, także te kwitnące. To idealne miejsce, by posadzić parę leśnych gatunków. Jest w czym wybierać – cieniste miejsca kochają i rośliny zielne, i wieloletnie, a także duże krzewy czy drzewka ogrodowe.
Kwiaty cieniolubne – kwitnące piękności do ogrodu
Wbrew pozorom w cieniu można sadzić liczne ozdobne gatunki o wspaniałych kwiatach. Najlepszym przykładem będzie konwalia majowa. Ta wyjątkowa roślina o dzwonkowatych, drobnych kwiatuszkach umieszczonych wiechowato na wzniesionej łodyżce chętnie porasta lasy i zacienione ogródki. A przy tym jest bardzo mało wymagająca i wspaniale pachnie.
Poza tym w ogrodzie można znaleźć miejsce dla innych zachwycająco kwitnących roślin. Begonie są jednym z nich. To także rośliny doniczkowe, które można uprawiać w domu lub na balkonie. W cieniu uprawia się głównie begonie bulwiaste. Rośliny mają niewysoki, krzaczkowaty i nieregularny pokrój oraz średniej wielkości, mięsiste liście. W okresie kwitnienia pojawiają się na nich duże kwiaty – mogą być pojedyncze lub pełne, wyglądające trochę jak róże. Na uwagę zasługują także wiszące begonie, czyli odmiany pendula. Tworzą kaskadę wspaniałych kwiatów. To doniczkowe odmiany, ale można wystawić je także do ogrodu. Begonie mają najpiękniejsze kolory – białe, żółte, czerwone, odcienie różowego i fioletu, a także pomarańczowe.
Popularne kwiaty cieniolubne to także kosaćce. Duża część z nich lepiej czuje się w słońcu, ale kosaciec syberyjski jest rośliną idealną na zacienioną działkę. Uwielbia cień i uwielbia wilgoć. To roślina kłączowa, która ma wyjątkowe kwiaty. Ich budowa jest bardzo skomplikowana i przywodzi na myśl egzotyczne gatunki. Kwiaty pojawiają się na szczycie wzniesionych, sztywnych pędów w maju i czerwcu. Są pojedyncze lub zebrane w kwiatostan złożony z 2-3 sztuk. Mają fioletowy, purpurowy, niebieski lub biały kolor, ale płatki są dodatkowo ozdobione białym i wyraźnym żyłkowaniem.
Kwiaty cieniolubne – byliny
Byliny do cienia to ogromna lista wyjątkowych gatunków. Wiele z nich, jak fiołek wonny, bergenia sercowata, jasnota plamista czy bodziszek himalajski to gatunki kwitnące. Mają urocze, ale niepozorne kwiaty. W większości przypadków cieniolubne rośliny wieloletnie to gatunki okrywowe, które tworzą ukwiecone kobierce między drzewami i krzewami.
Jedną z najciekawszych bylin ogrodowych do cienia jest tawułka. Tworzy wspaniałe kwiatostany w formie kolorowych płomyków – kłosów zebranych z miękkich, pluszowych kwiatuszków. Najbardziej popularna jest tawułka Arendsa, która osiąga od 50 do 150 cm wysokości. Roślina kwitnie od połowy czerwca aż do września i ma wspaniałe kolory. Białe, fioletowe, różowe, czerwone, żółte i pomarańczowe kwiaty będą idealne do zacienionego ogrodu.
A zaraz za tawułkami warto posadzić paprocie, które będą stanowiły dla nich wspaniałe tło. To także idealne rośliny do cienia – pochodzą z ciemnych i wilgotnych lasów i są bardzo dekoracyjne. W ogrodzie uprawia się w zasadzie te same gatunki, które widzimy wiszące w domu, chociaż nie wszystkie wrażliwe paprocie sprawdzają się jako rośliny ogrodowe. W zależności od odmiany osiągają 40-100 cm i można sadzić je na rabatach lub jako solitery.
Hosty, czyli królowe zacienionych ogrodów
W zacienionym ogrodzie nie może zabraknąć hosty, czyli funkii. Jest to zdecydowanie najbardziej lubiana roślina cieniolubna. Jest ozdobna z liści, ale ma także ciekawe kwiaty. Liście mogą mieć jasnozielone i jasnoszare odcienie, często są ozdobnie paskowane albo nakrapiane. Ich elementem ozdobnym są również nierówne faktury i powierzchnie blaszki liściowej.
Hosty kwitną i to wcale nie tak niepozornie. Wytwarzają wysokie, wzniesione pędy, które górują nad kępą liści. Kwiaty są liczne, białe lub fioletowe i naprawdę pełne uroku. Funkie nadają się na rabaty, można sadzić je także jako solitery. Zwłaszcza te duże odmiany, które osiągają około 150 cm wysokości, powinny rosnąć same. W większości przypadków hosty mają maksymalnie 60 cm.
Drzewa i krzewy ogrodowe do cienia
Lista drzew i krzewów, które dobrze znoszą cień jest bardzo długa. Są tutaj zarówno duże drzewa, jak grab, miłorząb dwuklapowy, jak i mniejsze krzewinki. Do najbardziej popularnych należą oczywiście hortensje: bukietowa, dębolistna i ogrodowa. Mają wspaniałe, ogromne kwiaty w formie bukietów złożonych z maleńkich, czteropłatkowych kwiatuszków. Hortensje są białe, różowe, niebieskie lub fioletowe. Wymagają dużo podlewania, ale to i tak nie zmienia faktu, że te wieloletnie krzewy ciągle są bardzo popularne. Można je spotkać w wielu ogrodach.
Wyjątkową cieniolubną rośliną jest azalia japońska. Gatunek pochodzi z dalekiego wschodu i nie zawsze dobrze radzi sobie z ciężkimi polskimi zimami. A jednak warto spróbować je uprawiać, ponieważ są naprawdę przepiękne. To rośliny zimozielone, które latem kwitną od połowy lipca przez 2-3 tygodnie. Roślina w tym czasie zamienia się w wielki, kwitnący bukiet. Cała pokrywa się dzwoneczkowatymi, delikatnymi kwiatami w kolorze białym, różowym, purpurowym lub czerwonym. Azalie rosną także w słońcu, ale w cieniu lepiej sobie radzą, ponieważ mają więcej wilgoci w podłożu, a proces transpiracji z liści jest znacznie mniejszy.
Do zacienionego ogrodu dobrze sprawdzą się także inne krzewy ozdobne, jak kalina, pieris japoński czy trzmielina. Także popularne krzewy na żywopłot, ligustr japoński i bukszpan, świetnie znoszą cień. Wśród roślin iglastych na uwagę zasługuje cis. Jednak warto wiedzieć, że jego owoce są trujące dla zwierząt domowych.