Kwiaty cieniolubne

Ilustracja kwiaty cieniolubne

Kwiaty cieniolubne to rośliny, które do prawidłowego wzrostu i rozwoju nie potrzebują bezpośredniego nasłonecznienia. Wręcz przeciwnie, najlepiej czują się w cieniu. Są to zarówno roślin zielne i jednoroczne, jak i wieloletnie i te duże – krzewy czy ozdobne drzewka. Warto wiedzieć, które kwiaty najlepiej sprawdza się w zacienionym ogrodzie, ponieważ inne nie będą się dobrze rozwijać w takich warunkach. Kwiaty cieniolubne to multum wspaniałych gatunków, z których można stworzyć kolorowe rabaty i wyjątkowe ogrody.

Filtry0

Kwiaty cieniolubne

Kwiaty cieniolubne - pozostałe

Kwiaty cieniolubne - najładniejsze rośliny cieniolubne do Twojego ogrodu

Zacieniona działka nie oznacza, że trzeba ograniczyć się do trawnika. Tak naprawdę w cieniu także można wyczarować wspaniały ogród. Trzeba tylko dobrać takie rośliny, które odnajdą się w specyficznych warunkach. Na szczęście jest ich całkiem sporo! Poznaj cieniolubne kwiaty idealne do ogrodu!

Ogrodowe rośliny w cieniu

Zacieniony ogród to nie problem! A w każdym razie znacznie mniejszy, niż może się wydawać. Trzeba tylko dopasować rośliny do warunków. W cieniu najczęściej ziemia jest bardziej wilgotna i wolniej się nagrzewa, nawet podczas upałów. Dlatego rośliny ozdobne w ogrodzie zacienionym raczej nie powinny pochodzić z tropików. Ale nadal pozostaje mnóstwo gatunków, które dobrze będą się tam czuły.

To konieczne, by dobrze sprawdzić wymagania danego gatunku, a nawet odmiany! Posadzenie w cieniu roślin, które kochają słońce i potrzebują ciepła, sprawi, że nie będą kwitły, ich liście będą blade, a pędy wyciągnięte w górę w poszukiwaniu światła. Na dodatek takie rośliny częściej chorują, a patogeny mogą przenosić się na inne rośliny.

Projektując ogród trzeba więc postawić na kwiaty cieniolubne i takie, które lubią wilgotne podłoże. Ze względu na specyficzny mikroklimat, rośliny te nie potrzebują za dużo podlewania, więc są idealne dla zapracowanych. W cieniu dobrze sprawdzą się wszelkie rośliny ogrodowe, także te kwitnące. To idealne miejsce, by posadzić parę leśnych gatunków. Jest w czym wybierać – cieniste miejsca kochają i rośliny zielne, i wieloletnie, a także duże krzewy czy drzewka ogrodowe.

Kwiaty cieniolubne – kwitnące piękności do ogrodu

Wbrew pozorom w cieniu można sadzić liczne ozdobne gatunki o wspaniałych kwiatach. Najlepszym przykładem będzie konwalia majowa. Ta wyjątkowa roślina o dzwonkowatych, drobnych kwiatuszkach umieszczonych wiechowato na wzniesionej łodyżce chętnie porasta lasy i zacienione ogródki. A przy tym jest bardzo mało wymagająca i wspaniale pachnie.

Poza tym w ogrodzie można znaleźć miejsce dla innych zachwycająco kwitnących roślin. Begonie są jednym z nich. To także rośliny doniczkowe, które można uprawiać w domu lub na balkonie. W cieniu uprawia się głównie begonie bulwiaste. Rośliny mają niewysoki, krzaczkowaty i nieregularny pokrój oraz średniej wielkości, mięsiste liście. W okresie kwitnienia pojawiają się na nich duże kwiaty – mogą być pojedyncze lub pełne, wyglądające trochę jak róże. Na uwagę zasługują także wiszące begonie, czyli odmiany pendula. Tworzą kaskadę wspaniałych kwiatów. To doniczkowe odmiany, ale można wystawić je także do ogrodu. Begonie mają najpiękniejsze kolory – białe, żółte, czerwone, odcienie różowego i fioletu, a także pomarańczowe.

Popularne kwiaty cieniolubne to także kosaćce. Duża część z nich lepiej czuje się w słońcu, ale kosaciec syberyjski jest rośliną idealną na zacienioną działkę. Uwielbia cień i uwielbia wilgoć. To roślina kłączowa, która ma wyjątkowe kwiaty. Ich budowa jest bardzo skomplikowana i przywodzi na myśl egzotyczne gatunki. Kwiaty pojawiają się na szczycie wzniesionych, sztywnych pędów w maju i czerwcu. Są pojedyncze lub zebrane w kwiatostan złożony z 2-3 sztuk. Mają fioletowy, purpurowy, niebieski lub biały kolor, ale płatki są dodatkowo ozdobione białym i wyraźnym żyłkowaniem.

Kwiaty cieniolubne – byliny

Byliny do cienia to ogromna lista wyjątkowych gatunków. Wiele z nich, jak fiołek wonny, bergenia sercowata, jasnota plamista czy bodziszek himalajski to gatunki kwitnące. Mają urocze, ale niepozorne kwiaty. W większości przypadków cieniolubne rośliny wieloletnie to gatunki okrywowe, które tworzą ukwiecone kobierce między drzewami i krzewami.

Jedną z najciekawszych bylin ogrodowych do cienia jest tawułka. Tworzy wspaniałe kwiatostany w formie kolorowych płomyków – kłosów zebranych z miękkich, pluszowych kwiatuszków. Najbardziej popularna jest tawułka Arendsa, która osiąga od 50 do 150 cm wysokości. Roślina kwitnie od połowy czerwca aż do września i ma wspaniałe kolory. Białe, fioletowe, różowe, czerwone, żółte i pomarańczowe kwiaty będą idealne do zacienionego ogrodu.

A zaraz za tawułkami warto posadzić paprocie, które będą stanowiły dla nich wspaniałe tło. To także idealne rośliny do cienia – pochodzą z ciemnych i wilgotnych lasów i są bardzo dekoracyjne. W ogrodzie uprawia się w zasadzie te same gatunki, które widzimy wiszące w domu, chociaż nie wszystkie wrażliwe paprocie sprawdzają się jako rośliny ogrodowe. W zależności od odmiany osiągają 40-100 cm i można sadzić je na rabatach lub jako solitery.

Hosty, czyli królowe zacienionych ogrodów

W zacienionym ogrodzie nie może zabraknąć hosty, czyli funkii. Jest to zdecydowanie najbardziej lubiana roślina cieniolubna. Jest ozdobna z liści, ale ma także ciekawe kwiaty. Liście mogą mieć jasnozielone i jasnoszare odcienie, często są ozdobnie paskowane albo nakrapiane. Ich elementem ozdobnym są również nierówne faktury i powierzchnie blaszki liściowej.

Hosty kwitną i to wcale nie tak niepozornie. Wytwarzają wysokie, wzniesione pędy, które górują nad kępą liści. Kwiaty są liczne, białe lub fioletowe i naprawdę pełne uroku. Funkie nadają się na rabaty, można sadzić je także jako solitery. Zwłaszcza te duże odmiany, które osiągają około 150 cm wysokości, powinny rosnąć same. W większości przypadków hosty mają maksymalnie 60 cm.

Drzewa i krzewy ogrodowe do cienia

Lista drzew i krzewów, które dobrze znoszą cień jest bardzo długa. Są tutaj zarówno duże drzewa, jak grab, miłorząb dwuklapowy, jak i mniejsze krzewinki. Do najbardziej popularnych należą oczywiście hortensje: bukietowa, dębolistna i ogrodowa. Mają wspaniałe, ogromne kwiaty w formie bukietów złożonych z maleńkich, czteropłatkowych kwiatuszków. Hortensje są białe, różowe, niebieskie lub fioletowe. Wymagają dużo podlewania, ale to i tak nie zmienia faktu, że te wieloletnie krzewy ciągle są bardzo popularne. Można je spotkać w wielu ogrodach.

Wyjątkową cieniolubną rośliną jest azalia japońska. Gatunek pochodzi z dalekiego wschodu i nie zawsze dobrze radzi sobie z ciężkimi polskimi zimami. A jednak warto spróbować je uprawiać, ponieważ są naprawdę przepiękne. To rośliny zimozielone, które latem kwitną od połowy lipca przez 2-3 tygodnie. Roślina w tym czasie zamienia się w wielki, kwitnący bukiet. Cała pokrywa się dzwoneczkowatymi, delikatnymi kwiatami w kolorze białym, różowym, purpurowym lub czerwonym. Azalie rosną także w słońcu, ale w cieniu lepiej sobie radzą, ponieważ mają więcej wilgoci w podłożu, a proces transpiracji z liści jest znacznie mniejszy.

Do zacienionego ogrodu dobrze sprawdzą się także inne krzewy ozdobne, jak kalina, pieris japoński czy trzmielina. Także popularne krzewy na żywopłot, ligustr japoński i bukszpan, świetnie znoszą cień. Wśród roślin iglastych na uwagę zasługuje cis. Jednak warto wiedzieć, że jego owoce są trujące dla zwierząt domowych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto