Kwiaty do kuchni
-
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty do kuchni - pozostałe
-
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja Black Velvetbyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosnąca dziko w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo Alocasia reginula była pierwotnie opisywana jako Alocasia 'Black Velvet', jakby była odmianą lub rodzajem hybrydy. Została uznana za odrębny, botaniczny gatunek. Odznacza się niespotykanym, prawie czarnym kolorem liści.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Alokazja Wentiibyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia wentii jest tropikalną byliną z rodziny obrazkowatych. Razem z innymi gatunkami i odmianami alokazji tworzy grupę roślin doniczkowych o bardzo dekoracyjnych liściach. Ze względu na swoje pochodzenie, alokazja wentii wymaga do wzrostu odpowiednich warunków.
bylina Trudność uprawy: trudna
Kwiaty do kuchni - jakie rośliny doniczkowe na parapet, a jakie do ciemnej kuchni?
Kuchnia to idealne miejsce do ustawienia kwiatów doniczkowych. Odrobina zieleni i koloru sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i bardziej swojskie. Jednak faktem jest, że większość roślin doniczkowych po prostu nie nadaje się do kuchni. Panują tam specyficzne warunki, więc niektóre gatunki sobie nie poradzą. Na szczęście nadal jest w czym wybierać. Jakie kwiaty w kuchni sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!
Kwiaty do kuchni – ciekawe aranżacje z roślinami
Wydaje się, że kuchnia to pomieszczenie gospodarcze i nie ma co się przejmować tym, jak wygląda. A przecież tam spędzamy bardzo wiele czasu, często razem z gośćmi, podczas gotowania i podjadania pyszności. Dlatego warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły w jej aranżacji. Rośliny ozdobne to idealny sposób na to, by wprowadzić do pomieszczenia trochę harmonii i trochę ciepła.
Te naturalne ozdoby sprawiają, że kuchnia staje się bardziej przytulna. Na dodatek wszędzie pasują, grunt to wybrać odpowiednią doniczkę. Na dodatek zieleń pozwala pozbyć się stresu i koi nerwy, więc idealnie sprawdzi się w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Rośliny w kuchni są niezawodne i nie można z nich zrezygnować.
Nie wszystkie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w kuchni
W kuchni panują specyficzne warunki. Jest tam przede wszystkim cieplej niż w innych pomieszczeniach, a przynajmniej czasami, na przykład podczas gotowania lub pieczenia w piekarniku. Na dodatek kuchnie należą do najbardziej wilgotnych pomieszczeń, ponieważ para z gotowania unosi się w powietrzu. Do tego pojawiają się opary tłuszczu, przypalonych potraw oraz wyziewy z urządzeń gazowych. Niewiele roślin dobrze je znosi, a niektóre po prostu nie mogą być ustawione w pomieszczeniach, w których jest kuchenka gazowa.
Dlatego wybranie roślin do kuchni nie jest takie proste. Kwiaty doniczkowe do takich warunków muszą być wytrzymałe i odporne na zmiany temperatur. Większość z nich potrzebuje nasłonecznienia, chociaż rozproszonego przez znaczną część dnia. Niektóre jednak dobrze sprawdzą się nawet w ciemnych pomieszczeniach, z dala od okna lub nawet w ślepej kuchni. Wbrew pozorom jest całkiem sporo takich gatunków.
Rośliny do ciemnej kuchni
Rośliny do ciemnej kuchni to te, które noszą miano „żelaznych” – tych, którym żadne warunki są niestraszne. Na szczycie tej listy znajdują się oczywiście zamiokulkas i skrzydłokwiat, dwa najbardziej popularne gatunki.
Zamiokulkas zamiolistny to roślina o dekoracyjnych liściach złożonych z naprzemiennie ułożonych listkach. Intensywnie zielony kolor, grube, długie liście są ogromną dekoracją tej wyjątkowej rośliny. Zamiokulkas jest bardzo odporny, na wszystko. Niedostatek wody, duża wilgotność powietrza, wysokie lub niskie temperatury – tak naprawdę jego uprawa jest banalnie prosta. Może stać i na blacie, i na górnej szafce, mniejsze okazy można wykorzystać także do uprawy w doniczce ściennej. Zamiokulkasy po paru latach się bardzo rozrastają i można posadzić je do wysokiej doniczki stojącej.
Skrzydłokwiat to roślina świetnie radząca sobie z warunkami w kuchni. Na dodatek nie potrzebuje dużo słońca i może stać w oddalonych od okna pomieszczeniach. Idealnie sprawdzi się w ciemnej kuchni połączonej z salonem. I będzie wdzięczna za podwyższoną wilgotność powietrza. Może być piękną ozdobą kuchennego blatu. Trzeba tylko uważać, ponieważ piękny skrzydłokwiat jest toksyczny! Raczej nie sprawdzi się, jeśli masz małe dzieci lub koty. Skrzydłokwiat można posadzić też w wiszące doniczki.
Jakie kwiaty do kuchni o średnim nasłonecznieniu?
Jest jeszcze kilka roślin, które świetnie sprawdzą się w kuchni, w której nie ma dużo słońca. Mogą stać na parapetach, stołach lub blatach, gdzie mają chociaż trochę rozproszonego światła. Rośliną, obok której nie sposób przejść obojętnie, jest hoja Kerri. To roślina o ciekawych liściach w kształcie serca. Początkowo jest to tylko jedno lub dwa serduszka wyrastające z podłoża, później roślina puszcza wzniesione pędy, na których układają się serduszka jedno nad drugim. Ma małe wymagania – to sukulent, który kumuluje wodę w grubych liściach i pędach.
Kolejne rośliny ozdobne, które nie lubią światła to sępolie, znane bardziej jako fiołku afrykańskie. Mają grube, omszone liście w ciemnozielonym kolorze, a w okresie letnim pięknie kwitną, wytwarzając drobne kwiaty na krótkich ogonkach. Fiołki są małe i idealnie nadają się na parapet lub półkę oddaloną od światła. Dobrze poradzą sobie w kuchni, byleby nie stały bezpośrednio nad kuchenką, bo wyziewy gazowe i oczywiście para z gotujących się potraw może być dla nich zabójcza. Fiołek nie może mieć mokrych liści, dlatego podlewa się go na podstawkę.
Niewielkie zacienienie dobrze znosi również zielistka Sternberga. Roślina ma ciekawy pokrój, przywodzący na myśl kępę trawy. Zielone listki nierzadko są ozdobione białymi paseczkami. Jest to mała roślina, nie zajmuje dużo miejsca i nie rozrasta się za bardzo. Nie ma także większych wymagań, więc świetnie sprawdzi się dla początkujących miłośników doniczkowych piękności. Zielistki są bardzo popularne, więc bez problemu znajdziesz sadzonkę w sklepie ogrodniczym.
Kwiaty do kuchni pełnej słońca
Kuchnie w pełnym słońcu są najpiękniejsze. W takich warunkach najłatwiej stworzyć rustykalną lub prowansalską aranżację. I tutaj nie może zabraknąć roślin. Niektóre rośliny ozdobne idealnie sprawdzą się do takich warunków. Mogą to być na przykład wiszące trzykrotki. Potrzebują sporo światła, a ich wiotkie pędy pięknie się przewieszają. Ich liście, w zależności od odmiany, mogą mieć ciemnozielony lub jasny kolor, są ozdobione paseczkami, a od spodu zielone lub fioletowe.
Kolejną naszą propozycją jest alokazja. To niezwykle modna roślina i niestety bardzo trudna w uprawie. Kapryśna i źle reagująca na najmniejsze nawet zaniedbanie. Trzeba zapewnić jej dobre warunki i odpowiednio dużo miejsca. Śliczna alokazja potrzebuje światła i odpowiednio dużo wody i dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą i wilgotnością w kuchni. Roślina ma wspaniałe liście, ozdobione białym żyłkowaniem, które stanowią wyjątkową dekorację w każdym pomieszczeniu.
Kwiaty do kuchni – co na parapecie?
Na kuchennym parapecie warto także posadzić zioła i rośliny użytkowe. Małe doniczki z zielonymi listkami pięknie wyglądają, a zioła wspaniale pachną i można zastosować je w kuchni. Jakie sprawdzą się najlepiej? W doniczkach wspaniale rośnie bazylia, mięta, melisa i tymianek. Można tak uprawiać także pietruszkę oraz kolendrę. Uszczykiwanie listków sprawia, że rośliny się zagęszczają, więc można śmiało używać ich na bieżąco do gotowania.
Można zastanowić się także nad uprawą aloesu. Roślina ma szereg dobroczynnych właściwości, a kuchnia będzie dobrym miejscem do jej uprawy. Aloes ma tendencję do rozrastania się i tworzenia nowych odnóżek, które można rozsadzać do kolejnych doniczek. Jego grube liście ładnie wyglądają, zwłaszcza jeśli wybierzesz odmiany barwne lub uzbrojone w dekoracyjne kolce.