Kwiaty do kuchni

kwiaty do kuchni

Kwiaty do kuchni muszą spełniać określone warunki. Nie wszystkie rośliny nadają się do kuchni, gdzie zazwyczaj jest ciemniej, ciepło, duża wilgotność. Na szczęście jest kilka doniczkowych roślin o pięknych liściach, które sprawdzą się do kuchni, nawet tej ciemniejszej. To zarówno te bardziej popularne kwiaty doniczkowe, jak i bardziej oryginalne, nietypowe odmiany o ciekawym pokroju. Kwiaty do kuchni nie potrzebują szczególnej pielęgnacji i w zasadzie rozwijają się tak samo jak wszystkie inne. Są to po prostu rośliny, które dobrze czują się w kuchennych warunkach.

Filtry0

Kwiaty do kuchni

Kwiaty do kuchni - pozostałe

Kwiaty do kuchni - jakie rośliny doniczkowe na parapet, a jakie do ciemnej kuchni?

Kuchnia to idealne miejsce do ustawienia kwiatów doniczkowych. Odrobina zieleni i koloru sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i bardziej swojskie. Jednak faktem jest, że większość roślin doniczkowych po prostu nie nadaje się do kuchni. Panują tam specyficzne warunki, więc niektóre gatunki sobie nie poradzą. Na szczęście nadal jest w czym wybierać. Jakie kwiaty w kuchni sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Kwiaty do kuchni – ciekawe aranżacje z roślinami

Wydaje się, że kuchnia to pomieszczenie gospodarcze i nie ma co się przejmować tym, jak wygląda. A przecież tam spędzamy bardzo wiele czasu, często razem z gośćmi, podczas gotowania i podjadania pyszności. Dlatego warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły w jej aranżacji. Rośliny ozdobne to idealny sposób na to, by wprowadzić do pomieszczenia trochę harmonii i trochę ciepła.

Te naturalne ozdoby sprawiają, że kuchnia staje się bardziej przytulna. Na dodatek wszędzie pasują, grunt to wybrać odpowiednią doniczkę. Na dodatek zieleń pozwala pozbyć się stresu i koi nerwy, więc idealnie sprawdzi się w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Rośliny w kuchni są niezawodne i nie można z nich zrezygnować.

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w kuchni

W kuchni panują specyficzne warunki. Jest tam przede wszystkim cieplej niż w innych pomieszczeniach, a przynajmniej czasami, na przykład podczas gotowania lub pieczenia w piekarniku. Na dodatek kuchnie należą do najbardziej wilgotnych pomieszczeń, ponieważ para z gotowania unosi się w powietrzu. Do tego pojawiają się opary tłuszczu, przypalonych potraw oraz wyziewy z urządzeń gazowych. Niewiele roślin dobrze je znosi, a niektóre po prostu nie mogą być ustawione w pomieszczeniach, w których jest kuchenka gazowa.

Dlatego wybranie roślin do kuchni nie jest takie proste. Kwiaty doniczkowe do takich warunków muszą być wytrzymałe i odporne na zmiany temperatur. Większość z nich potrzebuje nasłonecznienia, chociaż rozproszonego przez znaczną część dnia. Niektóre jednak dobrze sprawdzą się nawet w ciemnych pomieszczeniach, z dala od okna lub nawet w ślepej kuchni. Wbrew pozorom jest całkiem sporo takich gatunków.

Rośliny do ciemnej kuchni

Rośliny do ciemnej kuchni to te, które noszą miano „żelaznych” – tych, którym żadne warunki są niestraszne. Na szczycie tej listy znajdują się oczywiście zamiokulkas i skrzydłokwiat, dwa najbardziej popularne gatunki.

Zamiokulkas zamiolistny to roślina o dekoracyjnych liściach złożonych z naprzemiennie ułożonych listkach. Intensywnie zielony kolor, grube, długie liście są ogromną dekoracją tej wyjątkowej rośliny. Zamiokulkas jest bardzo odporny, na wszystko. Niedostatek wody, duża wilgotność powietrza, wysokie lub niskie temperatury – tak naprawdę jego uprawa jest banalnie prosta. Może stać i na blacie, i na górnej szafce, mniejsze okazy można wykorzystać także do uprawy w doniczce ściennej. Zamiokulkasy po paru latach się bardzo rozrastają i można posadzić je do wysokiej doniczki stojącej.

Skrzydłokwiat to roślina świetnie radząca sobie z warunkami w kuchni. Na dodatek nie potrzebuje dużo słońca i może stać w oddalonych od okna pomieszczeniach. Idealnie sprawdzi się w ciemnej kuchni połączonej z salonem. I będzie wdzięczna za podwyższoną wilgotność powietrza. Może być piękną ozdobą kuchennego blatu. Trzeba tylko uważać, ponieważ piękny skrzydłokwiat jest toksyczny! Raczej nie sprawdzi się, jeśli masz małe dzieci lub koty. Skrzydłokwiat można posadzić też w wiszące doniczki.

Jakie kwiaty do kuchni o średnim nasłonecznieniu?

Jest jeszcze kilka roślin, które świetnie sprawdzą się w kuchni, w której nie ma dużo słońca. Mogą stać na parapetach, stołach lub blatach, gdzie mają chociaż trochę rozproszonego światła. Rośliną, obok której nie sposób przejść obojętnie, jest hoja Kerri. To roślina o ciekawych liściach w kształcie serca. Początkowo jest to tylko jedno lub dwa serduszka wyrastające z podłoża, później roślina puszcza wzniesione pędy, na których układają się serduszka jedno nad drugim. Ma małe wymagania – to sukulent, który kumuluje wodę w grubych liściach i pędach.

Kolejne rośliny ozdobne, które nie lubią światła to sępolie, znane bardziej jako fiołku afrykańskie. Mają grube, omszone liście w ciemnozielonym kolorze, a w okresie letnim pięknie kwitną, wytwarzając drobne kwiaty na krótkich ogonkach. Fiołki są małe i idealnie nadają się na parapet lub półkę oddaloną od światła. Dobrze poradzą sobie w kuchni, byleby nie stały bezpośrednio nad kuchenką, bo wyziewy gazowe i oczywiście para z gotujących się potraw może być dla nich zabójcza. Fiołek nie może mieć mokrych liści, dlatego podlewa się go na podstawkę.

Niewielkie zacienienie dobrze znosi również zielistka Sternberga. Roślina ma ciekawy pokrój, przywodzący na myśl kępę trawy. Zielone listki nierzadko są ozdobione białymi paseczkami. Jest to mała roślina, nie zajmuje dużo miejsca i nie rozrasta się za bardzo. Nie ma także większych wymagań, więc świetnie sprawdzi się dla początkujących miłośników doniczkowych piękności. Zielistki są bardzo popularne, więc bez problemu znajdziesz sadzonkę w sklepie ogrodniczym.

Kwiaty do kuchni pełnej słońca

Kuchnie w pełnym słońcu są najpiękniejsze. W takich warunkach najłatwiej stworzyć rustykalną lub prowansalską aranżację. I tutaj nie może zabraknąć roślin. Niektóre rośliny ozdobne idealnie sprawdzą się do takich warunków. Mogą to być na przykład wiszące trzykrotki. Potrzebują sporo światła, a ich wiotkie pędy pięknie się przewieszają. Ich liście, w zależności od odmiany, mogą mieć ciemnozielony lub jasny kolor, są ozdobione paseczkami, a od spodu zielone lub fioletowe.

Kolejną naszą propozycją jest alokazja. To niezwykle modna roślina i niestety bardzo trudna w uprawie. Kapryśna i źle reagująca na najmniejsze nawet zaniedbanie. Trzeba zapewnić jej dobre warunki i odpowiednio dużo miejsca. Śliczna alokazja potrzebuje światła i odpowiednio dużo wody i dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą i wilgotnością w kuchni. Roślina ma wspaniałe liście, ozdobione białym żyłkowaniem, które stanowią wyjątkową dekorację w każdym pomieszczeniu.

Kwiaty do kuchni – co na parapecie?

Na kuchennym parapecie warto także posadzić zioła i rośliny użytkowe. Małe doniczki z zielonymi listkami pięknie wyglądają, a zioła wspaniale pachną i można zastosować je w kuchni. Jakie sprawdzą się najlepiej? W doniczkach wspaniale rośnie bazylia, mięta, melisa i tymianek. Można tak uprawiać także pietruszkę oraz kolendrę. Uszczykiwanie listków sprawia, że rośliny się zagęszczają, więc można śmiało używać ich na bieżąco do gotowania.

Można zastanowić się także nad uprawą aloesu. Roślina ma szereg dobroczynnych właściwości, a kuchnia będzie dobrym miejscem do jej uprawy. Aloes ma tendencję do rozrastania się i tworzenia nowych odnóżek, które można rozsadzać do kolejnych doniczek. Jego grube liście ładnie wyglądają, zwłaszcza jeśli wybierzesz odmiany barwne lub uzbrojone w dekoracyjne kolce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto