Kwiaty do ogrodu wieloletnie

kwiaty do ogrodu wieloletnie

Kwiaty do ogrodu wieloletnie to byliny i krzewy, które zachwycają podczas kwitnienia. Mają wspaniałe, duże i intensywnie wybarwione kwiatostany. Wiele z nich to bardzo trwałe gatunki, które dobrze reagują na zmiany temperatur, suszę i wspaniale radzą sobie z polską zimą. Niektóre mogą być jednak trochę bardziej wybredne, ale naprawdę warto zaprosić je do ogrodu ze względu na wspaniałe kwitnienie i naprawdę piękny pokrój. Kwiaty do ogrodu wieloletnie sadzi się na rabatach w pierwszej kolejności. Potem kompozycję można uzupełnić o jednoroczne rośliny.

Filtry0

Kwiaty do ogrodu wieloletnie

Kwiaty do ogrodu wieloletnie - pozostałe

Kwiaty do ogrodu wieloletnie - kwiaty i krzewy kwitnące do ogrodu

Kwiaty do ogrodu wieloletnie są najbardziej lubiane. Nie trzeba ich wykopywać, dobrze znoszą zimę i wspaniale się prezentują. Bardzo wiele gatunków naprawdę długo i obficie kwitnie, tworząc w ogrodzie niezwykłe kompozycje. Dowiedz się, jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu są najładniejsze!

Kwiaty do ogrodu wieloletnie – popularne gatunki

Jest kilka takich kwiatów ogrodowych, które pojawiają się niemal wszędzie. Są tak piękne, że każdy chce mieć swój egzemplarz u siebie w ogródku. Na pierwszym miejscu tej listy zdecydowanie są piwonie, zwane także peoniami. Ich wielkie, pełne kwiaty zapierają dech w piersiach. Piwonie to niewysokie krzewy lub półkrzewy o ładnym, równomiernym pokroju. Mają ciemnozielone liście, a późną wiosną pojawiają się na nich wspaniałe kwiaty. Są pełne, złożone z licznych płatków, nierzadko dwubarwne. Piwonie doczekały się stworzenia setek odmian od różnych kolorach – biel, krem, odcienie żółtego, czerwień, róż, intensywne bordo. Wybór jest naprawdę ogromny.

Bardzo popularne byliny w ogrodzie to także rośliny kłączowe, których nie trzeba wykopywać na zimę. Mowa tu o liliowcach i irysach (kosaćcach). Liliowce mają kwiaty podobne do lilii, z tym, że wyrasta ich wiele na odgałęzieniach łodygi. Są przepiękne, mają intensywne kolory oraz duże  pręciki z pylnikami (trzeba uważać, by się nimi nie ubrudzić). Liliowce są białe, kremowe, różowe, pomarańczowe, czerwone lub purpurowe. Niektóre odmiany są udekorowane niewielkimi plamkami na płatkach.

Irysy natomiast wyglądają bardziej egzotycznie. Budowa ich kwiatu jest bardzo skomplikowana, składają się z czterech płatków, lekko wygiętych w różne strony. Irysy występują w wielu gatunkach, które różnią się wysokością i wyglądem, maja także bardzo ciekawe kolory. Najczęściej są fioletowe lub niebieskie, zdarzają się również żółte i pomarańczowe. Niektóre mają nietypowe plamki, inne wyraźną bródkę – kolorowe owłosienie na płatku.

Najładniejsze kwiaty do ogrodu wieloletnie na rabaty

Na rabatach miejsce znajdują piękne, niezbyt duże rośliny ozdobne. Jedną z nich jest tawułka Arendsa, ozdobna roślina o bardzo oryginalnych kwiatach. Wyglądają jak małe pochodnie – kłosy złożone z drobniutkich kwiatuszków w intensywnym czerwonym, różowym, pomarańczowym lub żółtym kolorze. Kwiatostany pojawiają się wśród kępy liści i osiągają od 5 do 90 cm wysokości. Roślina kwitnie przez całe lato, od lipca aż do końca września.

Rabatowe i naprawdę piękne rośliny ogrodowe to wszelkie dzwonki. Najładniejsze są dzwonki kropkowane. Jest to łatwa w uprawie roślina o typowym pokroju – niewysokie łodygi, drobne zielone liście i małe kwiaty w kształcie dzwonka. Chociaż roślina jest mała, kwiatuszki mogą być naprawdę duże, mają nawet 5 cm średnicy. Swoją nazwę dzwonek kropkowany zawdzięcza wyjątkowej ozdobie – delikatnym wyraźnym kropkom, które są dość dobrze widoczne.

Rozchodniki często pojawiają się i na rabatach, i w ogrodach skalnych. Rozchodniki to liczne gatunki, od małych, które nadają się do ogrodów skalnych, po efektowne, duże rośliny o okazałych kwiatach. Zresztą największy okaz to właśnie rozchodnik okazały. Ma wspaniałe kwiaty o różnych kolorach, które zbierają się w gęste baldachy na szczycie rozgałęzionych, grubych łodyg. Roślina kwitnie pod koniec lata i wczesną jesienią. Ozdobne rozchodniki są bardzo trwałe, jednak potrzebują naprawdę żyznego podłoża.

Kwiaty do ogrodu wieloletnie – pnącza

Pnącza to zdecydowanie najładniejsze rośliny wieloletnie. Zdobią pergole i balustrady, pną się po ścianach altan. Nic tak nie dodaje uroku w ogrodzie, jak właśnie pnącza. Te wyjątkowe rośliny ozdobne często uprawa się ze względu na całoroczne i ładne liście, jak bluszcz czy wiciokrzew. Jednak kilka gatunków wspaniale kwitnie.

Oczywistym wyborem są róże. Królowe ogrodów o niezwykłych kolorach występują w wielu wersjach: okrywowe, rabatowe, angielskie, wielkokwiatowe, miniaturowe i w końcu pnące. Odmiany zdolne do pięcia się po podporach bardzo długo kwitną, a niektóre powtarzają kwitnienie na jesień. Są niezwykłą ozdobą w ogrodzie i dodają niezwykle romantycznego wymiaru ukwieconemu zakątkowi.

Kwitnące pnącze, które także zachwyca swoim wyglądem, to milin amerykański. Roślina ma przepiękne kwiatostany, które składają się z kilku trąbkowatych kwiatów zebranych w jeden bukiecik. Kwiaty zaczynają pojawiać się w lipcu i utrzymują się aż do jesieni. Mają czerwony, pomarańczowy, żółty lub ceglasty kolor, są bardzo wyraźne i przyciągają owady. Milin szybko się rozwija i bardzo dobrze czepia się podpór. Jest niezwykle atrakcyjną rośliną, zachwyca także jesienią, kiedy jego liście przebarwiają się na złociste kolory.

Ostatnio bardzo popularną rośliną stała się glicynia, zwana także wisterią. Jest to pnącze o niezwykłym wyglądzie – w okresie kwitnienia staje się jedną wielką fioletową plamą. Pędy całe są oblepione gronami niedużych kwiatów, które malowniczo zwisają z łodyg. Glicynie są przepiękne i mają w sobie coś bajkowego. Potrafią sprawić, że każdy ogród wygląda magicznie. Niestety, ich uprawa jest trudna. Są to byliny, ale czasami w Polsce nie radzą sobie w czasie największych mrozów. Może się okazać, że trzeba będzie mocno przyciąć glicynię, by odrosła w kolejnych latach. Czasami wiosenne przymrozki są dla niej zabójcze.

Ozdobne krzewy wieloletnie

Bez krzewów ani rusz – nie stworzy się pięknej aranżacji ogrodowej. To od nich powinno się zacząć planować rozstawienie roślin i elementów ogrodu. Krzewy kwitnące są obowiązkowe! W każdym stylu! Do najpopularniejszych należy zdecydowanie hortensja. Niebieska lub różowa hortensja ogrodowa albo biała bukietowa. Hortensje lubią wodę, ale poza tym nie potrzebują za wiele pielęgnacji, by obficie tworzyć wspaniałe, wielkie kwiatostany. Są one stworzone z setek drobnych kwiatuszków i wyglądają po prostu zachwycająco. Hortensje lubią zacienione ogrody.

Wiosną, jako jedne z pierwszych kwiatów, pojawiają się żółte gwiazdeczki forsycji. Jest to krzew o wiotkich, cienkich pędach, na których gęsto wyrastają intensywnie żółte kwiaty obok zielonych liści. Forsycja nierzadko zaczyna kwitnąć już pod koniec marca, a w kwietniu jest cała obsypana kwieciem. To bardzo lubiane ogrodowe krzewy.

Na wiosnę ogród zdobią jeszcze dwa inne, wspaniałe krzewy: magnolia i migdałek. Te różowe cudowności zachwycają swoim wyglądem. Magnolia ma duże kwiaty, zebrane w kielichy, które później efektownie się rozkładają. Kwitnie już w kwietniu. Jest to duży krzew albo drzewko. Jest lubiana ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale trzeba przyznać, że ma naprawdę duże wymagania. Jakie? Magnolia jest kapryśna, nie lubi mrozów wczesną wiosną, braku wody, potrzebuje dość dużo uwagi.

Migdałek ma zdecydowanie mniejsze oczekiwania. To także ciekawa roślina. Rzadko pojawia się w formie krzewu, o wiele częściej jest szczepiony na pniu i wygląda jak miniaturowe (około 1,2 m wysokości) drzewko. Wczesną wiosną na jego cienkich, wyprostowanych gałązkach pojawiają się różowe, pełne i bardzo małe kwiaty. Wyrastają jeszcze zanim wytworzą się liście, dlatego roślina wygląda, jakby była cała oblepiona delikatnymi kwiatuszkami. Kwitnące migdałki w ogrodzie to niezapomniany widok.

Kwiaty do ogrodu wieloletnie – najważniejsze informacje

Wybór kwiatów do ogrodu nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Możliwości jest po prostu mnóstwo. Wieloletnie gatunki to dobry pomysł, ponieważ ograniczają obowiązki w ogrodzie i nie trzeba spędzać przy ich uprawie tak dużo czasu. Na dodatek zostają na swoim miejscu przez długi czas, więc nie musisz co roku zastanawiać się, jak teraz zaaranżować ogród.

Wieloletnie rośliny do ogrodu można sadzić na rabatach lub jako solitery. Najpiękniejsze krzewy i pnącza warto posadzić tak, by były dobrze wyeksponowane. Pięknie kwitnące gatunki rzucają się w oczy i zasługują na najlepszą oprawę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto