Kwiaty do salonu
-
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Kwiaty do salonu - pozostałe
-
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bromelia grubabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Filodendron 'Birkin'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rośliny ozdobne rzadko bywają formami botanicznymi, a znacznie częściej mieszańcami różnych gatunków i odmianami hodowlanymi. Przypadek oryginalnego filodendrona 'Birkin' jest jeszcze bardziej osobliwy: powstał jako spontaniczna mutacja podczas uprawy odmiany 'Rojo Congo'. Ze względu na wyjątkową urodę i cenę, porównano tę odmianę do słynnej marki torebek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja Black Velvetbyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosnąca dziko w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo Alocasia reginula była pierwotnie opisywana jako Alocasia 'Black Velvet', jakby była odmianą lub rodzajem hybrydy. Została uznana za odrębny, botaniczny gatunek. Odznacza się niespotykanym, prawie czarnym kolorem liści.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Stromante 'Triostar'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Stromanthe thalia 'Triostar' jest bardzo efektowną odmianą stromante, spokrewnioną między innymi z kalateą i ctenanthe. Bylina ma wprawdzie swoje wymagania, jednak uchodzi za prawdziwą gwiazdę pośród liściowych roślin ozdobnych. Jej liście potrafią zmieniać w ciągu dnia pozycję, kierując się do słońca, a wieczorem składać się na spoczynek.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Wilczomlecz nadobnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej ojczyźnie w Meksyku wilczomlecz nadobny jest krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Odkryty w XIX wieku szybko stał się popularną rośliną ozdobną. W warunkach mieszkaniowych ma zwykle tylko 40-60 cm, a jego największą ozdobą są kolorowe podsadki, otaczające niepozorne kwiaty.
Trudność uprawy: trudna -
Eszynantus wspaniałybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Eszynantus wspaniały jest epifityczną byliną z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. W doniczkach wiszących albo w wysokich pojemnikach rozwija zwisające, długie pędy i kwiaty w jaskrawych kolorach, wnoszące do mieszkania powiew egzotyki. Eszynantus jest spolszczeniem łacińskiej nazwy rodzajowej, która wywodzi się od greckich słów aischyne = "wstyd" i anthos = "kwiat". Nie wiadomo tylko, czego ten piękny kwiat miałby się wstydzić.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Peperomia prostratabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonna 'Compacta'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Compacta' jest kultywarem, który nazwę zawdzięcza eleganckiemu, zwartemu pokrojowi rośliny. Od innych swoich krewniaczek odróżnia się gęstymi rozetkami krótkich, połyskujących liści. Prowadzona na pniu przypomina wyglądem palmę, z którą jednak nie ma nic wspólnego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowa 'Lemon Lime'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ze względu na swoje niepowtarzalne ubarwienie liści maranta 'Lemon Lime' należy do bardzo efektownych odmian tej tropikalnej byliny. Jej ciemnozielone liście posiadają jaskrawy żółtozielony wzór, właśnie w kolorze limonki. Jak wszystkie maranty, wieczorem składa liście ku górze, a rano ponownie je rozwija.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Oplątwa niebieskawabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa niebieskawa jest egzotyczną byliną z deszczowych lasów Ekwadoru. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallis'a. Wcześniej była zaliczana do rodzaju Tillandsia. Wyróżnia się oryginalnym różowym, kłosowatym kwiatostanem, z którego wyrastają drobne niebieskie kwiatki oraz wąskimi, trawiastymi liśćmi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Protea królewskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Protea królewska jest afrykańskim krzewem, którego wielkie, gwiazdowate kwiatostany wyróżniają się niebanalną urodą. Ich zmienność od szyszkowatego kształtu pąków do miseczek rozwiniętych kwiatostanów uzasadnia nazwę rodzajową, nadaną na cześć Proteusza, morskiego bóstwa zdolnego do zmiany postaci. Charakterystyczne, srebrzyste uwłosienie liści, rośliny tłumaczy polską nazwę.
krzew Trudność uprawy: średnia
-
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frizea lśniącabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Fryzea lśniąca jest jedną z najczęściej spotykanych w uprawie doniczkowej roślin z rodziny bromeliowatych, tej samej, do których należy popularny ananas. Nazwa rodzajowa upamiętnia holenderskiego botanika Willema Hendrika de Vriese. Po kwitnieniu roślina ginie, jednak wcześniej tworzy nowe odrosty, które po około dwóch latach znowu zakwitną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Falenopsis (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Myśląc o storczyku, mamy zwykle przed oczami właśnie roślinę z rodzaju Phalaenopsis. Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę, długość kwitnienia i wielką atrakcyjność, te storczyki cieszą się ogromną popularnością i sympatią. W wyniku hodowli otrzymano kilka tysięcy mieszańców międzygatunkowych i to one, a nie gatunki botaniczne, są u nas najczęściej spotykane.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Figowiec bengalskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec bengalski, mylony czasem z australijskim figowcem wielkolistnym, pochodzi z Indii, gdzie otaczany jest szczególną czcią. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo o nawet kilkuset bocznych pniach. W naszych warunkach stanowi interesującą roślinę doniczkową, wnoszącą do mieszkania powiew egzotyki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Liwistona okrągłolistnapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Dzięki swoim idealnie okrągłym w zarysie liściom liwistona okrągłolistna jest niewątpliwie jedną z najbardziej eleganckich roślin ozdobnych zaliczanych do palm. Nazwa upamiętnia szkockiego barona Livingston'a, który w 1670 r założył w Edynburgu ogród botaniczny. Na podstawie najnowszych badań roślina została przeniesiona do rodzaju botanicznego Saribus.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja baginda 'Pink Dragon'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pośród licznej grupy gatunków i odmian alokazji, Alocasia baginda 'Pink Dragon' wykazuje chyba najbardziej kompaktową formę wzrostu. Jej sercowate liście z charakterystycznym, kontrastowym żyłkowaniem zmieniają z czasem kolor z jasnej zieleni na ciemną. Szczególny efekt tworzą moreloworóżowe łodygi rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Mango indyjskiedrzewa drzewa liściaste w doniczce
Pochodzące z południowej Azji mangowe drzewo jest najważniejszym owocem w Indiach, a jego uprawa liczy tam już 4000 lat. W naturalnych, tropikalnych warunkach mango dorasta do 30 m; u nas może rosnąć tylko w doniczkach i osiąga wysokość do 3 m. Nawet jeśli nie uda się w mieszkaniu doprowadzić do jego kwitnienia, to na pewno wyrośnie efektowne, zimozielone, egzotyczne drzewko.
drzewo Trudność uprawy: trudna
Kwiaty do salonu - modne rośliny doniczkowe do Twojego salonu
Żywe kwiaty na stoliku czy półce w salonie są piękne, ale nie wystarczą. Czas wybrać najpiękniejsze kwiaty do salonu – rośliny doniczkowe, które będą wyjątkową dekoracją. Salon to świetne miejsce na wyeksponowanie swoich ulubionych gatunków. Sprawdź, które rośliny wybrać!
Kwiaty do salonu – najważniejsze informacje
Salon to szczególne miejsce w domu. Tutaj odpoczywamy, oglądamy telewizję, bawimy się z dziećmi. Tutaj także toczy się życie towarzyskie, spotkania ze znajomymi, wspólne biesiadowanie. Dlatego najbardziej skupiamy się na wyglądzie tego właśnie pomieszczenia. Rośliny doniczkowe są często wykorzystywane jako dekoracje w salonie.
I słusznie, ponieważ są naprawę pięknie. Dobrze dobrana doniczka, która wpisuje się w styl pomieszczenia i już – idealna dekoracja gotowa. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie kwiaty sprawdzają się w salonie. Niektóre potrzebują trochę więcej spokoju, nie lubią być dotykane i przestawiane, a czasami w salonie trudno o taki zaciszny zakątek dla nich. Lepiej posadzić je w gabinecie czy sypialni. Trzeba także pamiętać, że niektóre rośliny, jak zamiokulkas, skrzydłokwiat, hoja, kroton czy cyklamen są trujące. Jeśli w mieszkaniu są dzieci i zwierzęta domowe, zwłaszcza koty, lepiej usunąć te rośliny z pokoju dziennego. Przypadkowe zjedzenie liści może zakończyć się naprawdę tragicznie.
Jakie kwiaty do salonu – modne rośliny
Jest kilka gatunków roślin doniczkowych, które cieszą się od jakiegoś czasu największą popularnością. Jedną z nich na pewno jest monstera. Wybuch mody na monsterę można było odnotować kilka lat temu, dziś to klasyka w najlepszym wydaniu i w każdym mieszkaniu jest chociaż jedna. Jest to roślina, która osiąga naprawdę duże rozmiary, chociaż potrzebuje do tego co najmniej kilka lat. Monstera dziurawa ma charakterystyczne dziurki w środku liści, monstera Adansona ma powcinane ozdobnie brzegi. Są bardzo eleganckie, ich liście mają ciekawy kształt i z roku na rok są coraz większe.
Do najmodniejszych roślin doniczkowych należą także fikusy. W uprawie najczęściej spotyka się fikusa beniaminka – roślinę w formie niewielkiego drzewka, która wytwarza małe, ostro zakończone listki, nierzadko ozdobione białymi paskami czy plamkami. Fikus benjamina ma niestety to do siebie, że nie lubi być przestawiany. Jeśli zmienia się kąt padania światła, może zgubić wszystkie liście. Dlatego należy znaleźć mu miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.
Swoją popularność sansewerie, czyli wężownice (albo „języki teściowej”, jak są nazywane te przepiękne kwiaty doniczkowe) zawdzięczają wyjątkowym, wyprostowanym liściom, które wyrastają wprost z ziemi. Są ciemnozielone, ale nierzadko ozdobione paseczkami, białymi lub ciemniejszymi pręgami. Gatunek także słynie z tego, że jest mało wymagający. Niesposób go zabić… no chyba, że przelewając.
Duże kwiaty do salonu na podłogę
Szczęśliwcy mający do dyspozycji dużo miejsca w salonie często decydują się na stworzenie kącika, którym stawiają mnóstwo roślin w doniczkach bezpośrednio na podłodze, niskich stoliczkach lub metalowych kwietnikach. To bardzo efektowne rozwiązanie, które wspaniale wygląda. Jakie kwiaty do salonu na podłogę wybrać?
Przede wszystkim te duże i najbardziej atrakcyjne, czyli palmy. Ozdobne palmy domowe to cała grupa nieszablonowych gatunków, które mają dwie cechy wspólne – przepiękne liście i niebanalne rozmiary. Nierzadko dorastają w doniczkach do 3 m wysokości, więc często przestają rosnąć dopiero, kiedy dotrą do sufitu. Palmy domowe mają spore wymagania jeśli chodzi o ilość światła, regularne podlewanie i nawożenie, ale niektóre gatunki sprawdzą się nawet w przypadku mniej wymagających właścicieli roślin.
Kolejną propozycją jest filodendron. To bardzo popularna roślina, którą warto wybrać ze względu na niskie wymagania i piękny pokrój. Do niedawna najbardziej popularny był filodendron pnący, który owijało się na palikach. Obecnie częściej pojawia się ‘Xandu’ – odmiana o liściach osadzonych na długich szypułkach. Wysokie filodendrony potrzebują półcienistego miejsca, podlewania i częstego zraszania.
Podobne warunki trzeba zapewnić dracenie obrzeżonej, kolejnej wysokiej roślinie, która najlepiej będzie się czuła w salonie. Dracena wytwarza pióropusz wąskich liści o ostrych końcach, które wyrastają ze zdrewniałych łodyg. Draceny nierzadko mają około 1,5 m wysokości, ale to już po wielu latach uprawy. Są stosunkowo mało wymagające i pięknie się prezentują w mieszkaniu.
Rośliny doniczkowe na półki i parapet
Czas obstawić półki na regałach i parapety w salonie roślinami doniczkowymi. Najbardziej popularne są te, które mają piękne, kolorowe liście lub najładniej kwitną. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się:
- Trzykrotka - to niewielka roślina o zwisających pędach i liściach, które mają ciemnozielony wierzch i bordowy spód blaszki. Są urocze i bardzo efektowne.
- Skrzydłokwiat – roślina o zielonych liściach na długich szypukłkach, bardzo mało wymagająca. Ma wyjątkowe zdolności do oczyszczania powietrza i kwitnie białymi lub jasnozielonymi kwiatami, które mają niewielkie właściwości dekoracyjne.
- Begonia królewska i begonia masona – gatunki begonii, które nie kwitną i są uprawiane w domu. Mają ozdobne liście, najczęściej zielone o ciemniejszych i jaśniejszych plamkach. Niektóre odmiany mają także ozdobną fakturę, a ich blaszki są pokryte delikatnymi włoskami.
- Maranta – mało wymagająca, niska roślina o ozdobnych liściach. Są zielone, mają wyraźne, czerwone unerwienie, a wzdłuż środka jaśniejsze lub ciemniejsze plamki.
- Epipremnum – to kolejna modna roślina w tym zestawieniu. Uprawia się ją jako pnącze, albo na paliku, albo zupełnie luźno zwisające. Ma błyszczące liście w kształcie serca, dość duże, o gładkiej powierzchni. Niektóre odmiany mają inne kolory, ale najczęściej jest intensywnie zielona.
Kwitnące kwiaty doniczkowe, które warto posadzić w salonie
W salonie nie może zabraknąć także małych, kwitnących roślin, które rzucają urok na każdego zarówno swoimi delikatnymi kwiatami, jak i niezwykłymi kolorami. Najbardziej popularne z nich wszystkich to na pewno storczyki. Najłatwiejszy w uprawie wydaje się Phalenopsis. To storczyk o wzniesionych, sztywnych pędach, na szczycie których pojawiają się długie, egzotycznie wyglądające kwiaty. Łodygi wyrastają spomiędzy schodkowo ułożonych, dużych i błyszczących liści. Storczyki mają dziesiątki odmian o różnych kolorach, ich płatki często są pokryte plamkami lub dwubarwne.
Fiołek afrykański pojawia się w domach równie często. To drobne, ozdobne kwiatuszki, które pojawiają się wśród grubych, mięsistych liści o ciemnozielonym kolorze, pokrytych drobnym owłosieniem. Fiołki zazwyczaj są fioletowe, niebieskie, różowe lub białe, ale ostatnio pojawiło się wiele dwubarwnych odmian, które mają górne płatki w innym kolorze niż dolne. Fiołki afrykańskie są dość proste w uprawie, trzeba jednak zapewnić im odpowiednio dużo cienia i podlewać na podstawkę, ponieważ ich liście są narażone na uszkodzenie ze względu na słońce lub wodę.
Fiołkami nazywane są także cyklameny. Są to fiołki alpejskie, które potrzebują także mało słońca i nie muszą mieć wysokiej temperatury. Niektóre nawet rosną w gruncie, ale większość z nich rośnie w doniczkach. Mają kwiaty o skomplikowanej budowie i bardzo intensywnych kolorach, co dodaje im bardzo wiele uroku.
Kolejnym kwitnącym hitem do salonów jest grudnik, zwany także kaktusem Bożonarodzeniowym. Nazwa wzięła się z tego, że roślina kwitnie w okolicy świąt. Jego kwitnący wiosną odpowiednik to kaktus Wielkanocny. Oba są bardzo popularne, mają ciekawe liście – długie, złożone z mniejszych części połączonych ze sobą. Rośliny szybko się rozwijają i rozgałęziają, a na ich końcach pojawiają się piękne, lejkowate kwiaty. Kaktusy muszą przejść okres spoczynku późną jesienią, by zakwitnąć zimą.