Kwiaty do salonu

kwiaty do salonu

Kwiaty do salonu to rośliny doniczkowe, które są szczególnie dekoracyjne. Ich zadaniem jest zdobić salon. Część z nich to idealne rośliny do postawienia na podłogę, duże i rzucające się w oczy. Druga część dekoruje półki na regałach i parapety. Rośliny doniczkowe do salonu zachwycają swoimi dużymi, ciemnozielonymi liśćmi lub mają wyjątkowe kolory, inne kwitną. Większość z nich nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych i dobrze sprawdzi się w standardowej ziemi doniczkowej w średnio nasłonecznionym salonie.

Filtry0

Kwiaty do salonu

Kwiaty do salonu - pozostałe

Kwiaty do salonu - modne rośliny doniczkowe do Twojego salonu

Żywe kwiaty na stoliku czy półce w salonie są piękne, ale nie wystarczą. Czas wybrać najpiękniejsze kwiaty do salonu – rośliny doniczkowe, które będą wyjątkową dekoracją. Salon to świetne miejsce na wyeksponowanie swoich ulubionych gatunków. Sprawdź, które rośliny wybrać!

Kwiaty do salonu – najważniejsze informacje

Salon to szczególne miejsce w domu. Tutaj odpoczywamy, oglądamy telewizję, bawimy się z dziećmi. Tutaj także toczy się życie towarzyskie, spotkania ze znajomymi, wspólne biesiadowanie. Dlatego najbardziej skupiamy się na wyglądzie tego właśnie pomieszczenia. Rośliny doniczkowe są często wykorzystywane jako dekoracje w salonie.

I słusznie, ponieważ są naprawę pięknie. Dobrze dobrana doniczka, która wpisuje się w styl pomieszczenia i już – idealna dekoracja gotowa. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie kwiaty sprawdzają się w salonie. Niektóre potrzebują trochę więcej spokoju, nie lubią być dotykane i przestawiane, a czasami w salonie trudno o taki zaciszny zakątek dla nich. Lepiej posadzić je w gabinecie czy sypialni. Trzeba także pamiętać, że niektóre rośliny, jak zamiokulkas, skrzydłokwiat, hoja, kroton czy cyklamen są trujące. Jeśli w mieszkaniu są dzieci i zwierzęta domowe, zwłaszcza koty, lepiej usunąć te rośliny z pokoju dziennego. Przypadkowe zjedzenie liści może zakończyć się naprawdę tragicznie.

Jakie kwiaty do salonu – modne rośliny

Jest kilka gatunków roślin doniczkowych, które cieszą się od jakiegoś czasu największą popularnością. Jedną z nich na pewno jest monstera. Wybuch mody na monsterę można było odnotować kilka lat temu, dziś to klasyka w najlepszym wydaniu i w każdym mieszkaniu jest chociaż jedna. Jest to roślina, która osiąga naprawdę duże rozmiary, chociaż potrzebuje do tego co najmniej kilka lat. Monstera dziurawa ma charakterystyczne dziurki w środku liści, monstera Adansona ma powcinane ozdobnie brzegi. Są bardzo eleganckie, ich liście mają ciekawy kształt i z roku na rok są coraz większe.

Do najmodniejszych roślin doniczkowych należą także fikusy. W uprawie najczęściej spotyka się fikusa beniaminka – roślinę w formie niewielkiego drzewka, która wytwarza małe, ostro zakończone listki, nierzadko ozdobione białymi paskami czy plamkami. Fikus benjamina ma niestety to do siebie, że nie lubi być przestawiany. Jeśli zmienia się kąt padania światła, może zgubić wszystkie liście. Dlatego należy znaleźć mu miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Swoją popularność sansewerie, czyli wężownice (albo „języki teściowej”, jak są nazywane te przepiękne kwiaty doniczkowe) zawdzięczają wyjątkowym, wyprostowanym liściom, które wyrastają wprost z ziemi. Są ciemnozielone, ale nierzadko ozdobione paseczkami, białymi lub ciemniejszymi pręgami. Gatunek także słynie z tego, że jest mało wymagający. Niesposób go zabić… no chyba, że przelewając.

Duże kwiaty do salonu na podłogę

Szczęśliwcy mający do dyspozycji dużo miejsca w salonie często decydują się na stworzenie kącika, którym stawiają mnóstwo roślin w doniczkach bezpośrednio na podłodze, niskich stoliczkach lub metalowych kwietnikach. To bardzo efektowne rozwiązanie, które wspaniale wygląda. Jakie kwiaty do salonu na podłogę wybrać?

Przede wszystkim te duże i najbardziej atrakcyjne, czyli palmy. Ozdobne palmy domowe to cała grupa nieszablonowych gatunków, które mają dwie cechy wspólne – przepiękne liście i niebanalne rozmiary. Nierzadko dorastają w doniczkach do 3 m wysokości, więc często przestają rosnąć dopiero, kiedy dotrą do sufitu. Palmy domowe mają spore wymagania jeśli chodzi o ilość światła, regularne podlewanie i nawożenie, ale niektóre gatunki sprawdzą się nawet w przypadku mniej wymagających właścicieli roślin.

Kolejną propozycją jest filodendron. To bardzo popularna roślina, którą warto wybrać ze względu na niskie wymagania i piękny pokrój. Do niedawna najbardziej popularny był filodendron pnący, który owijało się na palikach. Obecnie częściej pojawia się ‘Xandu’ – odmiana o liściach osadzonych na długich szypułkach. Wysokie filodendrony potrzebują półcienistego miejsca, podlewania i częstego zraszania.

Podobne warunki trzeba zapewnić dracenie obrzeżonej, kolejnej wysokiej roślinie, która najlepiej będzie się czuła w salonie. Dracena wytwarza pióropusz wąskich liści o ostrych końcach, które wyrastają ze zdrewniałych łodyg. Draceny nierzadko mają około 1,5 m wysokości, ale to już po wielu latach uprawy. Są stosunkowo mało wymagające i pięknie się prezentują w mieszkaniu.

Rośliny doniczkowe na półki i parapet

Czas obstawić półki na regałach i parapety w salonie roślinami doniczkowymi. Najbardziej popularne są te, które mają piękne, kolorowe liście lub najładniej kwitną. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się:

  • Trzykrotka - to niewielka roślina o zwisających pędach i liściach, które mają ciemnozielony wierzch i bordowy spód blaszki. Są urocze i bardzo efektowne.
  • Skrzydłokwiat – roślina o zielonych liściach na długich szypukłkach, bardzo mało wymagająca. Ma wyjątkowe zdolności do oczyszczania powietrza i kwitnie białymi lub jasnozielonymi kwiatami, które mają niewielkie właściwości dekoracyjne.
  • Begonia królewska i begonia masona – gatunki begonii, które nie kwitną i są uprawiane w domu. Mają ozdobne liście, najczęściej zielone o ciemniejszych i jaśniejszych plamkach. Niektóre odmiany mają także ozdobną fakturę, a ich blaszki są pokryte delikatnymi włoskami.
  • Maranta – mało wymagająca, niska roślina o ozdobnych liściach. Są zielone, mają wyraźne, czerwone unerwienie, a wzdłuż środka jaśniejsze lub ciemniejsze plamki.
  • Epipremnum – to kolejna modna roślina w tym zestawieniu. Uprawia się ją jako pnącze, albo na paliku, albo zupełnie luźno zwisające. Ma błyszczące liście w kształcie serca, dość duże, o gładkiej powierzchni. Niektóre odmiany mają inne kolory, ale najczęściej jest intensywnie zielona.

Kwitnące kwiaty doniczkowe, które warto posadzić w salonie

W salonie nie może zabraknąć także małych, kwitnących roślin, które rzucają urok na każdego zarówno swoimi delikatnymi kwiatami, jak i niezwykłymi kolorami. Najbardziej popularne z nich wszystkich to na pewno storczyki. Najłatwiejszy w uprawie wydaje się Phalenopsis. To storczyk o wzniesionych, sztywnych pędach, na szczycie których pojawiają się długie, egzotycznie wyglądające kwiaty. Łodygi wyrastają spomiędzy schodkowo ułożonych, dużych i błyszczących liści. Storczyki mają dziesiątki odmian o różnych kolorach, ich płatki często są pokryte plamkami lub dwubarwne.

Fiołek afrykański pojawia się w domach równie często. To drobne, ozdobne kwiatuszki, które pojawiają się wśród grubych, mięsistych liści o ciemnozielonym kolorze, pokrytych drobnym owłosieniem. Fiołki zazwyczaj są fioletowe, niebieskie, różowe lub białe, ale ostatnio pojawiło się wiele dwubarwnych odmian, które mają górne płatki w innym kolorze niż dolne. Fiołki afrykańskie są dość proste w uprawie, trzeba jednak zapewnić im odpowiednio dużo cienia i podlewać na podstawkę, ponieważ ich liście są narażone na uszkodzenie ze względu na słońce lub wodę.

Fiołkami nazywane są także cyklameny. Są to fiołki alpejskie, które potrzebują także mało słońca i nie muszą mieć wysokiej temperatury. Niektóre nawet rosną w gruncie, ale większość z nich rośnie w doniczkach. Mają kwiaty o skomplikowanej budowie i bardzo intensywnych kolorach, co dodaje im bardzo wiele uroku.

Kolejnym kwitnącym hitem do salonów jest grudnik, zwany także kaktusem Bożonarodzeniowym. Nazwa wzięła się z tego, że roślina kwitnie w okolicy świąt. Jego kwitnący wiosną odpowiednik to kaktus Wielkanocny. Oba są bardzo popularne, mają ciekawe liście – długie, złożone z mniejszych części połączonych ze sobą. Rośliny szybko się rozwijają i rozgałęziają, a na ich końcach pojawiają się piękne, lejkowate kwiaty. Kaktusy muszą przejść okres spoczynku późną jesienią, by zakwitnąć zimą.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto