Kwiaty do sypialni
-
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonna 'Compacta'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Compacta' jest kultywarem, który nazwę zawdzięcza eleganckiemu, zwartemu pokrojowi rośliny. Od innych swoich krewniaczek odróżnia się gęstymi rozetkami krótkich, połyskujących liści. Prowadzona na pniu przypomina wyglądem palmę, z którą jednak nie ma nic wspólnego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty do sypialni - pozostałe
-
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dracena wonna 'Lemon Lime'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Lemon Lime' jest atrakcyjną odmianą popularnego smokowca o ciekawym pokroju i żywych kolorach ulistnienia. Duże, lancetowate liście tworzą pióropusz, mają obrzeża w limonkowej zieleni, natomiast przez środek biegnie szeroka ciemnozielona smuga z wąskimi białymi pasmami. Zaletą trójbarwnej draceny 'Lemon Lime' jest łatwość uprawy, a także zdolność oczyszczania powietrza.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cejlońskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansevieria zeylanica należy do lubianych i efektownych gatunków roślin doniczkowych. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca znalezienia rośliny, dawnego Cejlonu a obecnie Sri Lanki. Podobnie jak inne sansewierie, ten gatunek również posiada zdolność filtrowania powietrza ze szkodliwych substancji. Doskonale nadaje się nie tylko do salonu, ale również do sypialni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalatea żółtokwiatowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Calathea crocata pochodzi z wilgotnych, tropikalnych lasów Brazylii. Chociaż kariera tej dekoracyjnej rośliny doniczkowej rozpoczęła się w Europie Środkowej stosunkowo niedawno, to zdążyła już zyskać wielką popularność. W okresie kwitnienia nad rozetą pięknych liści wznoszą się efektowne, pomarańczowe kwiaty. Epitet gatunkowy crocata = "szafran" nawiązuje do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kalatea 'Network'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea 'Network' jest odmianą o czarujących liściach ozdobionych wzorem, przypominającym delikatną mozaikę. Na dużych, lancetowatych, ciemnozielonych blaszkach liściowych widoczna jest siatka żółtozielonych prostokącików, ułożonych w geometryczny wzór. Roślina ma zdolność oczyszczania powietrza.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Echmea wstęgowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Echmea wstęgowata, krewniaczka ananasa, tworzy lejkowate rozety długich, wstęgowatych liści, z których raz w życiu rośliny wyrasta pęd kwiatostanowy. Kwiaty właściwe mają kolor fioletowy i są otoczone efektownymi, różowymi przysadkami. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa aechme - "ostrze lancy".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria metallica 'Silver Siam'byliny sukulent roślina ozdobna
Sansevieria metallica jest kłączową, tropikalną byliną o długich, mieczowatych liściach, które u odmiany 'Silver Siam' są dodatkowo ozdobione pionowymi, nieregularnymi, rozmywającymi się, srebrzystymi paskami. Epitet gatunkowy rośliny nawiązuje do metalicznego połysku jej liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalatea okrągłolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea okrągłolistna należy do najpiękniejszych gatunków i odmian swojego botanicznego rodzaju. Odznacza się dużymi, falowanymi, intensywnej barwy owalnymi liśćmi. Blaszka liściowa jest ozdobiona srebrnozielonymi pasami. Dodatkową zaletą rośliny jest zdolność oczyszczania powietrza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstry 'Argyraeus'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry 'Argyraeus' jest najbardziej popularnym kultywarem tego tropikalnego pnącza. Ozdobę stanowią skórzaste, sercowate liście na długich pędach. Ciemnozielona blaszka liściowa ma na powierzchni srebrzyste plamki i takiego samego koloru wąską obwódkę.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Peperomia tępolistna 'Variegata'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia obtusifolia 'Variegata' jest efektowną i rzadko spotykaną odmianą pieprzówki. Jej wyjątkowość polega na tym, że eliptyczne, soczyście zielone liście posiadają kremową lub jasnożółtą obwódkę, która od brzegu blaszki liściowej wnika stopniowo w głąb liścia, tworząc niepowtarzalne i nieregularne wzory.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Neon'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zgodnie z nazwą, odmiana 'Neon' epipremnum złocistego przyćmiewa blaskiem inne rośliny. Intensywne przebarwienie liści od jasnozielonego do żółtego spycha sąsiednie kwiaty na drugi plan. Dodatkową elegancką ozdobą są połyskujące powierzchnie blaszek liściowych. Ze względu na długie pędy, epipremnum 'Neon' doskonale nadaje się do doniczek wiszących.
pnącze
Kwiaty do sypialni - jakie rośliny wybrać do sypialni? Najładniejsze kwiaty
Wybierając rośliny do domu najczęściej kierujemy się ich walorami estetycznymi i warunkami, jakie trzeba im spełnić. Jednak warto wziąć pod uwagę także to, gdzie te rośliny będą stać. Jest cała grupa kwiatów, które szczególnie nadają się do pokoju, w którym śpimy. Jakie kwiaty do sypialni sprawdzają się najlepiej? Podpowiadamy!
Kwiaty do sypialni – czy naprawdę warto tam je postawić?
Kwiaty doniczkowe są piękne, dlatego wiele osób decyduje się poustawiać je w najbardziej reprezentatywnych miejscach w domu. Najczęściej pojawiają się w salonie, kuchni i korytarzu oraz innych pokojach. Jednak rośliny pokojowe w sypialni także powinny się znaleźć! Dawniej uważano, że kwiaty ustawione w sypialni mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie i jakość snu. Nic bardziej mylnego! Większość kwiatów doniczkowych w procesie fotosyntezy produkuje o wiele więcej tlenu, niż jest w stanie samodzielnie zużyć. Co więcej, niektóre gatunki wydzielają tlen nawet w nocy (na przykład fikusy).
Lepiej natlenione powietrze oznacza lepszy sen i lepsze samopoczucie. Do tego warto wiedzieć, niektóre rośliny pochłaniają toksyczne związki z powietrza, filtrując i oczyszczając je. To wszystko sprawia, że powietrze staje się zdrowe, a sen w takich okolicznościach bardziej regenerujący i po prostu lepszy. Kwiaty doniczkowe zwiększają poziom wilgotności w sypialni, co jest bardzo pożądane w okresie grzewczym. Mikroklimat stworzony przez rośliny pokojowe poprawia drogę oddechu, jest dobroczynny dla cery i minimalizuje ryzyko migreny i innych bóli głowy.
Jest jednak kilka ważnych zastrzeżeń – w sypialni nie powinno się stawiać roślin, które wydzielają intensywną woń. Należy także unikać tych z największymi liśćmi. Duża powierzchnia przyciąga kurz i czasami trudno się go pozbyć. Jeśli już zdecydujesz się na rośliny z tej grupy, pamiętaj, aby przemywać liście pod prysznicem lub wycierać zwilżoną ściereczką z mikrofibry.
Kwiaty do sypialni, które produkują tlen w nocy
Za najlepsze rośliny do sypialni uważa się te, które produkują najwięcej tlenu właśnie w nocy. W ciągu dnia nie spędzamy w sypialni za dużo czasu, dlatego to takie istotne. Na liście roślin, które szczególnie zasługują na uwagę pod tym względem znajdują się aloes zwyczajny, grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny i figowiec. Trzy pierwsze gatunki to sukulenty, które nie zajmują dużo miejsca.
Aloes warto wprowadzić do swojego mieszkania z wielu powodów. To dobre rośliny o właściwościach leczniczych. Aloes oczyszcza i nawilża ziemię, a do tego można wykorzystać go do tworzenia maseczek i kojących okładów na cerę. Wymienione tutaj kaktusy mają postać niewielkich listków układających się w liczne, rozgałęzione i przewieszające się łodygi. Na ich szczycie pojawiają się przepiękne kwiaty. Kaktus bożonarodzeniowy, jak sama nazwa na to wskazuje, kwitnie zimą, wielkanocny – wiosną.
Figowce to duża grupa roślin, z których najbardziej popularne są dwa – figowiec (fikus) benjamina i figowiec sprężysty. Mogą to być duże rośliny, ale zanim osiągną swoje znaczne rozmiary, są zazwyczaj niewielkimi, uroczymi roślinkami. Nie mają szczególnych wymagań, ale zachwycają ładnym pokrojem i urokiem liści. Fikus benjamina ma czasami listki pokryte drobnymi białymi paseczkami, co dodaje mu mnóstwo uroku. Rośliny lubią miejsca, gdzie nikt ich nie będzie ruszał i przestawiał. Sypialnia będzie więc dla nich po prostu idealnym miejscem.
Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze
Już kilka lat temu świat obiegła informacja, że eksperci NASA przebadali mnóstwo roślin pod kątem właściwości oczyszczających. Ich celem było znalezienie kwiatów, które mogą być uprawiane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale z listy tych wyjątkowych roślin możemy korzystać i my. Zwłaszcza, że większość gatunków, które mają właściwości oczyszczające powietrze, to popularne rośliny pokojowe, które uprawia się w domach. Jakie rośliny są najlepsze pod tym względem?
- Filodendron – usuwa formaldehyd, benzen i amoniak, które bywają wydzielane do powietrza z farb i pojawiają się wraz ze smogiem. Ładna, bardzo łatwa w uprawie roślina.
- Zielistka Sternberga – oczyszcza powietrze z toksyn oraz jonów metali. Zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne. Zielistki mogą być wiszące, mają długie, zielone lub zielono-białe liście, które układają się w piękną kaskadę.
- Fikus – wspomniany wcześniej fikus nie tylko produkuje więcej tlenu niż inne rośliny, lecz także pochłania formaldehyd.
- Dracena odwrócona – neutralizuje benzen, ksylen, trichloroetan i formaldehyd.
- Sansewieria – piękna roślina o wzniesionych liściach i ciekawych kolorach radzi sobie z trójchloroetylenem i ksylenem.
- Bluszcz pospolity – bluszcze to rośliny wijące się i wiszące, które można postawić na wysokich szafach i półkach. Bluszcz pospolity uprawia się w ogrodzie, ale w doniczkowej uprawie w domu także warto go prowadzić, ponieważ usuwa z powietrza formaldehyd, toulen, beznzen, trójchloroetylen i ksylen.
- Paprocie – są trochę zapomniane, a warto je ustawić w domu, ponieważ jonizują powietrze i tym samym zapobiegają bólom głowy.
- Skrzydłokwiat – to roślina o tak wyjątkowych właściwościach, że zasługuje na szersze opisanie.
Skrzydłokwiat – kwiaty idealne do sypialni
Skrzydłokwiat to roślina, której po prostu nie może zabraknąć w sypialni. Ani w salonie i pokoju dziecka. W zasadzie można nią ozdobić cały dom, ponieważ ma wyjątkowe działanie. Pochłania formaldehyd, toulen, beznzen, trójchloroetylen i ksylen. Skrzydłokwiaty to także najładniejsze z roślin doniczkowych. Być może dlatego są tak popularne.
Duże skrzydłokwiaty to wieloletnie rośliny, o wiele częściej kupuje się te małe, które dość szybko się rozwijają. Mają delikatne, wiotkie liście ogonkowe wyrastające wprost z ziemi. Kwitną w warunkach domowych, ale białe lub zielone kwiaty obrazkowe (podobne do anturium) nie są zbyt okazałe. Dobre stanowisko i odpowiednio częste podlewanie i spryskiwanie liści to gwarancja powodzenia w uprawie tej wyjątkowej rośliny.
Rośliny doniczkowe na dobry sen
Jest kilka roślin, które sprawią, że sen będzie głębszy i bardziej regenerujący. Są to głównie rośliny, które swoim zapachem usypiają i wprowadzają człowieka dobry nastrój. To między innymi lawenda i rozmaryn.
Najczęściej uprawia się je w kuchni, w ogródku ziołowym lub na balkonie. Warto jednakże rozważyć przeniesienie doniczek do sypialni. Ich przyjemny, niezbyt intensywny zapach wspaniale sprawdza. Nie trzeba chyba dodawać, że lawendy o różnych odcieniach w doniczkach to najładniejsze ozdoby, jakie można sobie wymarzyć. Jeśli nie masz możliwości postawić tych roślin w swoim pokoju, możesz kupić specjalne woreczki zapachowe lub spryskać pościel olejkami eterycznymi lawendy i rozmarynu. Słodki, spokojny sen gwarantowany.
Kwiaty w sypialni zacienionej
Większość roślin doniczkowych potrzebuje rozproszonego światła w mniejszej lub większej ilości. Jednak sypialnie często urządza się w zacienionych pokojach, nawet północnych. W końcu w tym pomieszczeniu przebywa się rzadko i nie ma potrzeby mocnego dziennego oświetlenia. Na szczęście kilka z wymienionych tutaj gatunków świetnie radzi sobie w zacienieniu. Jakie?
Skrzydłokwiat i bluszcz to dobre rośliny do zacienionej sypialni. Zwłaszcza bluszcz nie lubi mieć mocnego słońca. Zielistki i filodendron także dobrze wyglądają w ciemniejszym pokoju – tutaj lepiej się wybarwiają i dłużej pozostają atrakcyjne. W zacienionej sypialni sprawdzi się także żelazny zamiokulkas. Przejściowo można przynosić do niej także rośliny na okres spoczynku. W sypialniach zazwyczaj jest ciemniej i chłodniej.
Kwiaty do sypialni – tych raczej nie wybieraj
Jest jednak kilka gatunków, z których lepiej zrezygnować w sypialni. Oczywiście, jeśli masz koty lub dzieci, bezwzględnie zrezygnuj z toksycznych i trujących roślin. Poza tym w sypialni nie powinny znaleźć się gatunki o intensywnym zapachu, jak oleander, lilia i hiacynt. Do innego pokoju warto wynieść również niektóre gatunki kaktusów.
Należy uważać także na duże rośliny, nawet te, które są uważane za zdrowe. Ze względu na duży pobór tlenu, warto przemyśleć ustawienie największych okazów (jak draceny, monstery, filodendrony czy niektóre palmy) w sypialni, a zwłaszcza w dużym zagęszczeniu. Najwięcej tlenu pobierają zwłaszcza rośliny o dużych liściach. Dla nich warto znaleźć trochę miejsca w salonie lub gabinecie.