Kwiaty do sypialni

Ilustracja kwiaty do sypialni

Kwiaty do sypialni to te gatunki kwiatów doniczkowych, które filtrują powietrze i produkują tlen, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach w których śpimy. Dzięki nim sen staje się bardziej wydajny, jest po prostu lepszy. A do tego mają niezrównane walory dekoracyjne. Naprawdę wspaniale się prezentują i będą zdobić każdą sypialnię. Większość gatunków potrzebuje rozproszonego światła, ale jest kilka kwiatów do sypialni o orientacji północnej lub lekko zacienionych. Rośliny w pokoju sypialnym są po prostu konieczne.

Filtry0

Kwiaty do sypialni

Kwiaty do sypialni - pozostałe

Kwiaty do sypialni - jakie rośliny wybrać do sypialni? Najładniejsze kwiaty

Wybierając rośliny do domu najczęściej kierujemy się ich walorami estetycznymi i warunkami, jakie trzeba im spełnić. Jednak warto wziąć pod uwagę także to, gdzie te rośliny będą stać. Jest cała grupa kwiatów, które szczególnie nadają się do pokoju, w którym śpimy. Jakie kwiaty do sypialni sprawdzają się najlepiej? Podpowiadamy!

Kwiaty do sypialni – czy naprawdę warto tam je postawić?

Kwiaty doniczkowe są piękne, dlatego wiele osób decyduje się poustawiać je w najbardziej reprezentatywnych miejscach w domu. Najczęściej pojawiają się w salonie, kuchni i korytarzu oraz innych pokojach. Jednak rośliny pokojowe w sypialni także powinny się znaleźć! Dawniej uważano, że kwiaty ustawione w sypialni mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie i jakość snu. Nic bardziej mylnego! Większość kwiatów doniczkowych w procesie fotosyntezy produkuje o wiele więcej tlenu, niż jest w stanie samodzielnie zużyć. Co więcej, niektóre gatunki wydzielają tlen nawet w nocy (na przykład fikusy).

Lepiej natlenione powietrze oznacza lepszy sen i lepsze samopoczucie. Do tego warto wiedzieć, niektóre rośliny pochłaniają toksyczne związki z powietrza, filtrując i oczyszczając je. To wszystko sprawia, że powietrze staje się zdrowe, a sen w takich okolicznościach bardziej regenerujący i po prostu lepszy. Kwiaty doniczkowe zwiększają poziom wilgotności w sypialni, co jest bardzo pożądane w okresie grzewczym. Mikroklimat stworzony przez rośliny pokojowe poprawia drogę oddechu, jest dobroczynny dla cery i minimalizuje ryzyko migreny i innych bóli głowy.

Jest jednak kilka ważnych zastrzeżeń – w sypialni nie powinno się stawiać roślin, które wydzielają intensywną woń. Należy także unikać tych z największymi liśćmi. Duża powierzchnia przyciąga kurz i czasami trudno się go pozbyć. Jeśli już zdecydujesz się na rośliny z tej grupy, pamiętaj, aby przemywać liście pod prysznicem lub wycierać zwilżoną ściereczką z mikrofibry.

Kwiaty do sypialni, które produkują tlen w nocy

Za najlepsze rośliny do sypialni uważa się te, które produkują najwięcej tlenu właśnie w nocy. W ciągu dnia nie spędzamy w sypialni za dużo czasu, dlatego to takie istotne. Na liście roślin, które szczególnie zasługują na uwagę pod tym względem znajdują się aloes zwyczajny, grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny i figowiec. Trzy pierwsze gatunki to sukulenty, które nie zajmują dużo miejsca.

Aloes warto wprowadzić do swojego mieszkania z wielu powodów. To dobre rośliny o właściwościach leczniczych. Aloes oczyszcza i nawilża ziemię, a do tego można wykorzystać go do tworzenia maseczek i kojących okładów na cerę. Wymienione tutaj kaktusy mają postać niewielkich listków układających się w liczne, rozgałęzione i przewieszające się łodygi. Na ich szczycie pojawiają się przepiękne kwiaty. Kaktus bożonarodzeniowy, jak sama nazwa na to wskazuje, kwitnie zimą, wielkanocny – wiosną.

Figowce to duża grupa roślin, z których najbardziej popularne są dwa – figowiec (fikus) benjamina i figowiec sprężysty. Mogą to być duże rośliny, ale zanim osiągną swoje znaczne rozmiary, są zazwyczaj niewielkimi, uroczymi roślinkami. Nie mają szczególnych wymagań, ale zachwycają ładnym pokrojem i urokiem liści. Fikus benjamina ma czasami listki pokryte drobnymi białymi paseczkami, co dodaje mu mnóstwo uroku. Rośliny lubią miejsca, gdzie nikt ich nie będzie ruszał i przestawiał. Sypialnia będzie więc dla nich po prostu idealnym miejscem.

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Już kilka lat temu świat obiegła informacja, że eksperci NASA przebadali mnóstwo roślin pod kątem właściwości oczyszczających. Ich celem było znalezienie kwiatów, które mogą być uprawiane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale z listy tych wyjątkowych roślin możemy korzystać i my. Zwłaszcza, że większość gatunków, które mają właściwości oczyszczające powietrze, to popularne rośliny pokojowe, które uprawia się w domach. Jakie rośliny są najlepsze pod tym względem?

  • Filodendron – usuwa formaldehyd, benzen i amoniak, które bywają wydzielane do powietrza z farb i pojawiają się wraz ze smogiem. Ładna, bardzo łatwa w uprawie roślina.
  • Zielistka Sternberga – oczyszcza powietrze z toksyn oraz jonów metali. Zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne. Zielistki mogą być wiszące, mają długie, zielone lub zielono-białe liście, które układają się w piękną kaskadę.
  • Fikus – wspomniany wcześniej fikus nie tylko produkuje więcej tlenu niż inne rośliny, lecz także pochłania formaldehyd.
  • Dracena odwrócona – neutralizuje benzen, ksylen, trichloroetan i formaldehyd.
  • Sansewieria – piękna roślina o wzniesionych liściach i ciekawych kolorach radzi sobie z trójchloroetylenem i ksylenem.
  • Bluszcz pospolity – bluszcze to rośliny wijące się i wiszące, które można postawić na wysokich szafach i półkach. Bluszcz pospolity uprawia się w ogrodzie, ale w doniczkowej uprawie w domu także warto go prowadzić, ponieważ usuwa z powietrza formaldehyd, toulen, beznzen, trójchloroetylen i ksylen.
  • Paprocie – są trochę zapomniane, a warto je ustawić w domu, ponieważ jonizują powietrze i tym samym zapobiegają bólom głowy.
  • Skrzydłokwiat – to roślina o tak wyjątkowych właściwościach, że zasługuje na szersze opisanie.

Skrzydłokwiat – kwiaty idealne do sypialni

Skrzydłokwiat to roślina, której po prostu nie może zabraknąć w sypialni. Ani w salonie i pokoju dziecka. W zasadzie można nią ozdobić cały dom, ponieważ ma wyjątkowe działanie. Pochłania formaldehyd, toulen, beznzen, trójchloroetylen i ksylen. Skrzydłokwiaty to także najładniejsze z roślin doniczkowych. Być może dlatego są tak popularne.

Duże skrzydłokwiaty to wieloletnie rośliny, o wiele częściej kupuje się te małe, które dość szybko się rozwijają. Mają delikatne, wiotkie liście ogonkowe wyrastające wprost z ziemi. Kwitną w warunkach domowych, ale białe lub zielone kwiaty obrazkowe (podobne do anturium) nie są zbyt okazałe. Dobre stanowisko i odpowiednio częste podlewanie i spryskiwanie liści to gwarancja powodzenia w uprawie tej wyjątkowej rośliny.

Rośliny doniczkowe na dobry sen

Jest kilka roślin, które sprawią, że sen będzie głębszy i bardziej regenerujący. Są to głównie rośliny, które swoim zapachem usypiają i wprowadzają człowieka dobry nastrój. To między innymi lawenda i rozmaryn.

Najczęściej uprawia się je w kuchni, w ogródku ziołowym lub na balkonie. Warto jednakże rozważyć przeniesienie doniczek do sypialni. Ich przyjemny, niezbyt intensywny zapach wspaniale sprawdza. Nie trzeba chyba dodawać, że lawendy o różnych odcieniach w doniczkach to najładniejsze ozdoby, jakie można sobie wymarzyć. Jeśli nie masz możliwości postawić tych roślin w swoim pokoju, możesz kupić specjalne woreczki zapachowe lub spryskać pościel olejkami eterycznymi lawendy i rozmarynu. Słodki, spokojny sen gwarantowany.

Kwiaty w sypialni zacienionej

Większość roślin doniczkowych potrzebuje rozproszonego światła w mniejszej lub większej ilości. Jednak sypialnie często urządza się w zacienionych pokojach, nawet północnych. W końcu w tym pomieszczeniu przebywa się rzadko i nie ma potrzeby mocnego dziennego oświetlenia. Na szczęście kilka z wymienionych tutaj gatunków świetnie radzi sobie w zacienieniu. Jakie?

Skrzydłokwiat i bluszcz to dobre rośliny do zacienionej sypialni. Zwłaszcza bluszcz nie lubi mieć mocnego słońca. Zielistki i filodendron także dobrze wyglądają w ciemniejszym pokoju – tutaj lepiej się wybarwiają i dłużej pozostają atrakcyjne. W zacienionej sypialni sprawdzi się także żelazny zamiokulkas. Przejściowo można przynosić do niej także rośliny na okres spoczynku. W sypialniach zazwyczaj jest ciemniej i chłodniej.

Kwiaty do sypialni – tych raczej nie wybieraj

Jest jednak kilka gatunków, z których lepiej zrezygnować w sypialni. Oczywiście, jeśli masz koty lub dzieci, bezwzględnie zrezygnuj z toksycznych i trujących roślin. Poza tym w sypialni nie powinny znaleźć się gatunki o intensywnym zapachu, jak oleander, lilia i hiacynt. Do innego pokoju warto wynieść również niektóre gatunki kaktusów.

Należy uważać także na duże rośliny, nawet te, które są uważane za zdrowe. Ze względu na duży pobór tlenu, warto przemyśleć ustawienie największych okazów (jak draceny, monstery, filodendrony czy niektóre palmy) w sypialni, a zwłaszcza w dużym zagęszczeniu. Najwięcej tlenu pobierają zwłaszcza rośliny o dużych liściach. Dla nich warto znaleźć trochę miejsca w salonie lub gabinecie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto