Kwiaty doniczkowe
-
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bromelia grubabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Adenium arabskiekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Niedośpian ognistypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Niedośpian ognisty jest zwykle oferowany w sprzedaży jako roślina jednoroczna, jednak posiada on potencjał, aby stanowić ozdobę przez wiele lat. Przez pewien czas zapomniany, słusznie przeżywa renesans jako egzotyczna roślina doniczkowa o barwnych i plamiastych liściach.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Dzbanecznik ventratapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dzbanecznik jest botanicznym rodzajem egzotycznych roślin, które niedobory składników pokarmowych w glebie nauczyły się uzupełniać, polując na owady. Liczne gatunki dzbanecznika wymagają do rozwoju szczególnych warunków siedliskowych, które trudno im zapewnić w warunkach domowych. Dlatego też najczęściej spotyka się w mieszkaniach najłatwiejsze w uprawie hybrydy i odmiany, a wśród nich najpopularniejszą chyba naturalną hybrydę Nepenthes ventricosa i N. alata, czyli w skrócie "ventrata".
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Reo meksykańskiebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Reo meksykańskie jest gatunkiem trzykrotki, która zaliczana kiedyś do botanicznego rodzaju Rhoeo, zachowała zwyczajowo dawną nazwę. Ozdobą tej doniczkowej byliny są duże, dość długie liście, układające się w rozetę. Ciekawy efekt kolorystyczny tworzą podłużne paski na liściach w kolorze różowym, białym albo kremowym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron 'Birkin'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rośliny ozdobne rzadko bywają formami botanicznymi, a znacznie częściej mieszańcami różnych gatunków i odmianami hodowlanymi. Przypadek oryginalnego filodendrona 'Birkin' jest jeszcze bardziej osobliwy: powstał jako spontaniczna mutacja podczas uprawy odmiany 'Rojo Congo'. Ze względu na wyjątkową urodę i cenę, porównano tę odmianę do słynnej marki torebek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Syningia okazałabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Odkryta pod koniec XIX wieku w Brazylii bylina została początkowo zakwalifikowana do rodzaju gloksynia i nazwana Gloxinia speciosa. Nazwa bardzo szybko się przyjęła i chociaż roślina okazała się przedstawicielką rodzaju Sinningia, to dawna nazwa jest używana potocznie szczególnie wobec licznych mieszańców i odmian.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Alokazja Black Velvetbyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosnąca dziko w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo Alocasia reginula była pierwotnie opisywana jako Alocasia 'Black Velvet', jakby była odmianą lub rodzajem hybrydy. Została uznana za odrębny, botaniczny gatunek. Odznacza się niespotykanym, prawie czarnym kolorem liści.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stromante 'Triostar'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Stromanthe thalia 'Triostar' jest bardzo efektowną odmianą stromante, spokrewnioną między innymi z kalateą i ctenanthe. Bylina ma wprawdzie swoje wymagania, jednak uchodzi za prawdziwą gwiazdę pośród liściowych roślin ozdobnych. Jej liście potrafią zmieniać w ciągu dnia pozycję, kierując się do słońca, a wieczorem składać się na spoczynek.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wilczomlecz białounerwionykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Eszynantus wspaniałybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Eszynantus wspaniały jest epifityczną byliną z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. W doniczkach wiszących albo w wysokich pojemnikach rozwija zwisające, długie pędy i kwiaty w jaskrawych kolorach, wnoszące do mieszkania powiew egzotyki. Eszynantus jest spolszczeniem łacińskiej nazwy rodzajowej, która wywodzi się od greckich słów aischyne = "wstyd" i anthos = "kwiat". Nie wiadomo tylko, czego ten piękny kwiat miałby się wstydzić.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Celozja grzebieniastarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jeśli chodzi o formę kwiatów egzotycznej celozji grzebieniastej, trudno znaleźć większą ekstrawagancję. Jedna z odmian celozji srebrzystej posiada zamiast normalnych, wyprostowanych kwiatostanów dziwacznie kędzierzawe kwiatowe taśmy. Deformacja wierzchołka pędu kwiatowego rozwinęła się w fantastyczne formy przypominające płaskie i wysokie "kogucie grzebienie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Alokazja amazońska 'Polly'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja amazońska 'Polly' wbrew mylącej nazwie nie ma nic wspólnego z Amazonią, ale jest hybrydą pochodzących z dżungli Archipelagu Malajskiego gatunków Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Używana powszechnie nazwa rośliny ma związek z nazwą szkółki „Amazon Nursery” na Florydzie, gdzie została wyhodowana.
bylina Trudność uprawy: trudna
Kwiaty doniczkowe – najładniejsze gatunki kwiatów do uprawy w domu
Kwiaty doniczkowe od dawna są jednymi z najciekawszych roślin, dzięki którym można udekorować dom. Odpowiednio skomponowane podkreślą aranżację otoczenia oraz zwiększą atrakcyjność każdego mieszkania. Ozdobne rośliny domowe dzielą się na różne gatunki. Jedne są kwitnące, inne zielone lub liściaste. Jakie kwiaty doniczkowe są najładniejsze? Które są popularne do domu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin hodowanych w doniczkach!
Kwitnące kwiaty doniczkowe – które gatunki ozdobne są popularne do domu?
Kwiaty doniczkowe – czy warto hodować je w domu?
Kwiaty doniczkowe można podlewać i pielęgnować. Jednak dawno przestały pełnić tylko obiekt, nad którym mamy się wyłącznie troszczyć. Kwiaty hodowane w doniczkach to również niezwykle popularna dekoracja, która dodaje charakteru wszystkim wnętrzom – niezależnie od aranżacji. Dzięki roślinom doniczkowym można zmienić oblicze domu, a także podkreślić jego wystrój. To właśnie kwiaty doniczkowe budują klimat w poszczególnych pomieszczeniach oraz wnoszą do nich życie. Jak widzisz, warto hodować rośliny w domu. Przemawiają za tym same korzyści! Warto w tym miejscu wspomnieć, że rośliny domowe pozytywnie wpływają też na mikroklimat panujący w mieszkaniu. Jedną z najciekawszych roślin, jakie można hodować w mieszkaniu, jest storczyk. Polacy bardzo chętnie uprawiają roślinę w swoich domach – najczęściej w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Jeśli należysz do właścicieli storczyka i udało ci się długo zachować go przy życiu, gratulacje! Storczyki są bowiem naprawdę wrażliwymi, wymagającymi i nierzadko kapryśnymi roślinami. Oto ciekawe informacje na temat storczyków, o których warto pamiętać:
- Najpopularniejsze odmiany storczyków doniczkowych to Miltonia, Cymbidium, Vanda i Dendrobium.
- Storczyk dzieli się na kilkadziesiąt tysięcy różnorodnych odmian. Każda ma kompletnie inne wymagania, które są uzależnione głównie od naturalnego klimatu, skąd pochodzą rośliny. Klimat ten zwykle jest umiarkowany albo równikowy. W polskich mieszkaniach najczęściej spotkać można epifity, czyli storczyki równikowe.
- Storczyki potrzebują stałej, specjalnej pielęgnacji – zwłaszcza podlewania. Proces pielęgnacyjny przeprowadzić można za pomocą jednej z dwóch metod. Można obficie przelać roślinę razem z warstwą drenażu albo wstawić doniczkę do wody na kilka minut. Jeden i drugi sposób będzie skuteczny, dzięki czemu doskonale zadbasz o swoją roślinę.
- U sprawdzonych sprzedawców oraz w kwiaciarniach zakupić można storczyki wszelakiej maści – w wybranych barwach, wysokościach, a nawet o dowolnej długości pędów. Warto dodać, że storczyki czasami sprzedawane są również w dużych sklepach i marketach. Lepiej jednak nie da się skusić na bardzo niską cenę czy podejrzanie niską obniżkę. Roślina sprzedawana „po kosztach” może być chora i zupełnie nie do odratowania. Właśnie dlatego powinieneś dokładnie obejrzeć storczyk, zanim w ogóle po niego sięgniesz.
Jednym z najciekawszych kwiatów doniczkowych, które zwracają uwagę swoim nietypowym wyglądem, jest kalanchoe. To liściasta roślina o nietypowym kształcie, która charakteryzuje się drobnymi, różowymi kwiatami. Kwiaty zebrane są w efektowne kępki. Kalanchoe czasami spotkać można w kilku różnych kolorach, np. czerwonym, pomarańczowym, żółtym i białym. Roślina jest bogata kolorystycznie, dlatego można ją dopasować dosłownie do każdej aranżacji domowej. Kalanchoe nie musi mieć wiele światła. Zdecydowanie nie poleca się również hodować rośliny doniczkowej blisko grzejnika. Nie podlewaj kwiatu zbyt często, bo tego nie lubi. Najlepiej podlewać kalanchoe raz na dwa tygodnie, zwłaszcza w okresie zimowym. Bardzo ciekawym kwiatem domowym jest również guzmania występująca w kilku kolorach jako nietuzinkowa rozeta. Na szczególną uwagę zasługują jej długie i zielone liście. Guzmania charakteryzuje się kwitnącymi przez cały rok kwiatami. Właśnie ze względu na dekoracyjność może stać się wspaniałą ozdobą każdego domu, niezależnie od aranżacji.
Rośliny liściaste i ciekawe drzewka doniczkowe – warto mieć je w mieszkaniu!
Wybierasz kwiaty doniczkowe do domu? Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj, oceń swoje możliwości. Powinieneś zorientować się, ile będziesz w stanie poświęcić czasu na ich uprawę. Musisz również zaczerpnąć nieco wiedzy na temat roślin, którymi chcesz się zajmować. Pamiętaj, że dosłownie każda roślina doniczkowa ma inne wymagania uprawowe. Wygląd kwiatów to nie wszystko! Nie możesz zapominać o istotnych wymaganiach kwiatów doniczkowych. Fakt, niektóre rośliny prezentują się bardzo nie typowo. Co z tego, skoro uprawa będzie tak trudna, że przysporzy ci sporo kłopotów? Jeśli jesteś amatorem ogrodnictwa, tym bardziej powinieneś ocenić wszelakie możliwości. Zweryfikuj i określ nie tylko swoje umiejętności, ale też ilość wolnego czasu, jaki masz na pielęgnację kwiatów doniczkowych. Nie masz pojęcia o roślinach? Zdecyduj się zatem na kwiaty z małymi wymaganiami. Dzięki temu będą mogły długo i niesamowicie rozwijać się w mieszkaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o hodowli kwiatów doniczkowych? Oto ciekawe informacje:
- Chcesz wybrać konkretny kwiat
doniczkowy do uprawy w mieszkaniu? Sprawdź wcześniej jego preferencje oraz
warunki uprawowe, jakie należy zapewnić roślinie. Dzięki temu będziesz mieć
pewność, że roślina dobrze się u ciebie poczuje.
-
Masz w mieszkaniu okna skierowane
na południe? Najlepiej zdecyduj się zatem na kwiaty, które wolą słońce. A może
masz mieszkanie z oknami wychodzącymi na zachód lub wschód? Wybierz rośliny
doniczkowe o większej tolerancji dla cienia. Jeśli masz w domu więcej cienia,
postaw na rośliny przeznaczone od uprawy w domu, którego okna wychodzą na
północ. Nie zapominaj, że odpowiednie miejsce dla kwiatu doniczkowego jest już…
połową sukcesu w uprawie.
-
Jako że ludzie żyją w pośpiechu,
wielu z nich zupełnie nie ma czasu na odpoczynek – a co dopiero na hodowanie
roślin. Coraz mniej osób pamięta o podlewaniu kwiatów doniczkowych lub wykonywaniu
przy roślinach innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli też nie masz czasu na
zajmowanie się kwiatami, pomyśl o roślinach zielonych albo drzewkach. Właśnie
takie rośliny nie wymagają opieki, aby mogły pełnić ozdobę mieszkania.
- Wśród kwiatów doniczkowych doskonale sprawdzi się aspidistra wyniosła. Roślina dorasta do naprawdę sporych rozmiarów. Właśnie dlatego najlepiej wygląda w większych mieszkaniach. Polecanym kwiatem jest także zielistka Sternberga. Nie ma większego problemu z hodowaniem zielistki niedaleko innych roślin zielonych, gdyż doskonale znosi ich towarzystwo. Warto postawić na żywe drzewko, które może być zarówno małe, jak i duże. Wśród polecanych okazów pojawia się bonsai, juka i drzewko oliwne.
Najładniejsze kwiaty doniczkowe w domu – o tym powinieneś wiedzieć!
Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu, które pasują do każdej aranżacji
Kwiaty doniczkowe znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w małych mieszkaniach. Do najważniejszych zalet i jednocześnie walorów roślin doniczkowych zaliczają się liście. To właśnie dzięki nim rośliny mogą nadać pomieszczeniom ciekawy wyraz, a także podkreślić naturalistyczne aranżacje. Lubisz klimat eko lub wygląd dzikiej dżungli? Powinieneś zatem postawić na zielone kwiaty doniczkowe, które wspaniale ozdobią wybrane pomieszczenie. Możesz nimi udekorować również cały dom. Warto zwrócić uwagę na następujące okazy roślin:
- Palma – często rośnie bardzo wysoka. Finalna wysokość zależy jednak od konkretnego rodzaju palmy. Roślina uchodzi za jedną z najciekawszych, jakie można pielęgnować w mieszkaniu. Zdecydowanie najbardziej efektowne są liście palmy – rozkładają się szeroko i wysoko ponad pniem. Lubisz klimat dżungli albo styl eko? A może tęsknisz za wakacjami na wyspie? Palmy z pewnością wprowadzą nieco wyspiarski klimat do twojego mieszkania. Rośliny te nie są wymagające w pielęgnacji. Powinieneś jednak zadbać o systematyczne nawadnianie palm oraz możliwie słoneczne stanowisko dla tych roślin. Liście palm czasami bywają atakowane przez szkodniki. Właśnie dlatego przyglądaj się palmom i regularnie monitoruj ich kondycję, żeby nic złego nie stało się roślinom.
- Dracena – sukulent z charakterystycznymi liśćmi, które doskonale rozwijają się na słonecznych stanowiskach. Nie narażaj draceny na bezpośredni kontakt ze słońcem, ponieważ roślina może się poparzyć! Jeśli chcesz hodować ją w mieszkaniu, powinna mieć nieco więcej przestrzeni. Dracena rośnie bowiem do ok. 90 cm. Uprawa kwiatu doniczkowego zaliczana jest do niezwykle prostych. Właśnie dlatego roślina polecana jest dla początkujących w ogrodnictwie. Dracenę wystarczy podlewać raz, góra dwa razy w tygodniu. Co jakiś czas można też użyć dedykowanego nawozu dla roślin. Dracena jest odporna na szkodniki. Nie musisz więc systematycznie pielęgnować liści rośliny.
- Sansewieria gwinejska – jeden z najmodniejszych sukulentów, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Wyróżnia się charakterystycznymi, pnącymi się w górę pędami. Sansewieria zwykle przybiera żółto-zielony kolor. Może być również całkiem zielona. Roślina ma minimalne wymagania hodowlane. Urośnie bez problemu w większości rodzajów gleby. Jeśli zależy ci na dobrej kondycji rośliny, powinieneś systematycznie (okresowo) podlewać sansewierię. Roślina toleruje czasowe przesuszanie podłoża. Zapewniają to grube pędy, w których roślina gromadzi wodę. Najlepiej radzi sobie na słonecznych stanowiskach. Ciemniejsze miejsca również nie są tajemnicą dla sansewierii – poradzi sobie i w takich. Roślina ma niewielkie wymagania uprawowe, zatem spotkać można kwiat niemal w każdym zakątku świata.
- Zamiokulkas zamiolistny – wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które potrafią ozdobić każde mieszkanie. Roślina doskonale poradzi sobie w zacienionych miejscach. Ze względu na brak problemu z hodowaniem zamiokulkasa w cieniu wiele osób decyduje się wykorzystać kwiat jako element aranżacji. Często ustawiają roślinę w ciemniejszych miejscach, takich jak łazienka i przedpokój. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań uprawowych. Kwiat można sadzić praktycznie w każdych warunkach, do których błyskawicznie się dostosuje. Zabezpieczyć trzeba jednak roślinę przed działaniem promieni słonecznych. Może to doprowadzić do zbrązowienia liści zamiokulkasa.
Przykłady ciekawych roślin doniczkowych – dzięki nim mieszkanie zmieni oblicze!
Jesteś osobą początkującą w uprawie roślin? Zatem porządnie skup się na doborze kwiatów, które mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Rośliny doniczkowe nie mogą sprawiać zbyt dużych problemów. Ich uprawa powinna polegać na podlewaniu i nawożeniu. Wiele prostych w uprawie kwiatów jest odpornych na zaniedbania czy niewielkie pomyłki. Ich zdrowiu nie grozi nawet zalanie korzeni. Rzecz jasna mowa o sytuacji, gdy nie dzieje się to zbyt często! Tego typu rośliny świetnie odnajdą się w domach ludzi zapracowanych. Niewielkie wymagania mają np. kaktusy. Rośliny tego typu urosną w każdym podłożu. Do wzrostu przyda im się słońce, choć wiele odmian kaktusów rośnie też w cieniu. Jak uprawiać kaktusy? Wystarczy je podlewać i co kilka lat przesadzać. Nawadnianie rośliny jednak nie jest zbyt dobre – zwłaszcza częste. Nadmierne przelanie grozi uszkodzeniem albo całkowitym zgniciem rośliny. O czym jeszcze pamiętać? Oto kilka ważnych informacji:
- Wybierając rośliny doniczkowe, nie
kieruj się wyłącznie ich najprostszymi wymaganiami. Zwłaszcza gdy niewiele
wiesz o uprawie roślin. Jeśli masz większą styczność z uprawą kwiatów, dopiero
wtedy celuj w trudniejsze w hodowli okazy.
-
Niektóre kwiaty doniczkowe są
bardzo trudne w uprawie, inne okazują się idealne dla średniozaawansowanych
ogrodników. Wśród nich na pierwszy plan wysnuwają się fiołki afrykańskie oraz alpejskie.
To znane, ale w dalszym ciągu dość mocno wymagające kwiaty doniczkowe. Mają
kwiaty i liście dekoracyjne, więc fiołki stanowić mogą wspaniały element
aranżacji mieszkania.
- Kolejna bardzo ciekawa roślina doniczkowa to skrętnik. Wyróżnia się tym, że nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Wyglądem trochę przypomina storczyk. Ma jednak zupełnie inne, ponieważ podłużne liście. Kwiaty skrętników wybarwiają się na różne kolory i rozwijają od wiosny do jesieni. Uprawa tych ciekawych kwiatów doniczkowych polega na delikatnym nawożeniu i systematycznym nawadnianiu. Nie wolno jednak przelać rośliny, ponieważ liście z pewnością zrobią się brązowe. Wodę należy małymi strumieniami wlewać do podstawki – później można ją odlać. Pozwoli to na prawidłowe nawodnienie rośliny.