Kwiaty egzotyczne

Ilustracja kwiaty egzotyczne

Kwiaty egzotyczne to gatunki, które pochodzą z innych zakątków świata i nie nadają się do hodowli w naszych warunkach klimatycznych. Jednak świetnie sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Są to zarówno rośliny kwitnące w domu, jak i te, które w czterech ścianach mają skarłowaciały pokrój i nie wytwarzają ani kwiatów, ani nasion. Domowe rośliny egzotyczne potrzebują oczywiście odpowiednich warunków, by się rozwijać. Niektóre jednak z powodzeniem sprawdzą się nawet w uprawie początkujących amatorów nieszablonowych kwiatów doniczkowych.

Filtry0

Kwiaty egzotyczne

Kwiaty egzotyczne - pozostałe

Kwiaty egzotyczne - najładniejsze rośliny tropikalne. Które wybrać do salonu?

Kwiaty egzotyczne zachwycają swoimi wspaniałymi kolorami kwiatów, nietypowym pokrojem lub grubymi, lśniącymi liśćmi. Od dawna są uprawiane w doniczkach – dzięki nim możemy poczuć powiew tropików w czasie zimy, słotnej jesieni lub smętnych początków wiosny. A także wyobrazić sobie odpoczynek w hamaku pod palmą, kiedy nie możemy iść na urlop. Dowiedz się, które kwiaty egzotyczne najlepiej sprawdzają się w domu.

Kwiaty egzotyczne – doniczkowe klasyki

Przywożenie kwiatów egzotycznych z różnych zakątków Ziemi do uprawy w doniczkach to wcale nie jest nowy pomysł. Dlatego niektóre gatunki były świetnie znane już naszym babciom. Inne natomiast przywędrowały do nas stosunkowo niedawno i od razu podbiły serca wszystkich miłośników kwiatów doniczkowych. Kwiaty egzotyczne do domu, które można uznać za najbardziej klasyczne to palmy i fikusy.

Palmy domowe to zbiór co najmniej kilkunastu gatunków, które wyróżniają się charakterystycznym pokrojem. Tworzą najczęściej pióropuszowate liście złożone z licznych, długich listków, które wyrastają na szczycie wzniesionych pędów. Do najbardziej popularnych palm egzotycznych uprawianych w domu należy cibora papirusowa, palma daktylowa oraz areka. Ich uprawa w domu nie jest trudna, ale większość gatunków potrzebuje słońca oraz dość dużej wilgotności powietrza – trzeba zapewnić im warunki podobne do tych, które mają w tropikach.

Drugim klasycznym wyborem od wielu, wielu lat, jest fikus, zwany także figowcem. W uprawie domowej najczęściej stosuje się fikusy sprężyste lub tak zwane beniaminki – ficusy benjamina. Te pierwsze rośliny mają większe, ciemnozielone i skórzaste liście, te drugie drobne, jasnozielone lub ozdobione białymi prążkami listki. Fikusy nie mają większych wymagań, trzeba tylko pamiętać, że nie lubią przestawiania. Idealnie nadają się do salonu, ale w zacisznym miejscu, by nikt im nie przeszkadzał.

Modne kwiaty egzotyczne do domu

Wśród najmodniejszych roślin egzotycznych do domu na pierwszy plan wysuwa się monstera. Swoją nazwę ta tropikalna roślina zawdzięcza monstrualnych rozmiarów liściom, które są nie tylko ładne (mają lekko sercowaty kształt), lecz także dekoracyjnie wcinane i zdobione owalnymi dziurkami w środku. Monstery lubią rozproszone słońce i regularne podlewanie. Nie są szczególnie kapryśne, więc dobrze sprawdzają się w uprawie domowej. Niektóre odmiany monstery mogą osiągnąć naprawdę duże rozmiary.

Z południowo-wschodniej Afryki przywędrował do nas zamiokulkas, jedna z najmodniejszych roślin ozdobnych. To jedna z tak zwanych żelaznych roślin – nic jej nie zabije, ani brak światła, ani przejściowy brak wody, ani nawet niewielkie przelanie. Dobrze czuje się i w rozproszonym słońcu, i w cieniu, a nawet przy sztucznym oświetleniu (o czym można się przekonać wchodząc do dowolnej galerii handlowej czy biurowca – jest tam mnóstwo zamiokulkasów). Te rośliny doniczkowe tworzą ciekawe liście wyrastające wprost z ziemi, które składają się z grubej łodygi i drobnych listków rosnących naprzemiennie. Zamiokulkasy mają ciemnozielony kolor i szybko się rozrastają. Łatwo się je rozmnaża i pielęgnuje – wystarczy od czasu do czasu podlać, a w okresie wegetacji podać odrobinę wieloskładnikowego nawozu mineralnego do roślin zielonych.

Najładniejsze kwitnące rośliny egzotyczne – strelicja

Domowe rośliny egzotyczne często są wybierane nie ze względu na liście, lecz kwiaty. Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków jest strelicja. To rośliny, które naprawdę wyglądają jak kwiaty tropikalne! Strelicje nazywane są rajskimi ptakami, bo właśnie je przywodzą na myśl – żółto-niebieskie, o skomplikowanej budowie, dość duże i rzucające się w oczy. Są po prostu przepiękne. Strelicja ma także ciekawe liście, wydłużone i osadzone na długich łodygach wyrastających wprost z ziemi.

Najbardziej popularna w uprawie jest strelicja królewska. Ma najładniejsze kwiaty, bardzo intensywnie wybarwione i stosunkowo dobrze kwitnie w warunkach domowych. Na kwitnienie z reguły trzeba poczekać około 3-5 lat, jednak zapewniając roślinie odpowiednie warunki można być pewnym, że to się stanie. Kwitnące strelicje muszą mieć dużo słońca, trzeba pamiętać o intensywnym nawożeniu oraz regularnym podlewaniu. Latem podlewanie musi być dość obfite i nie można zapomnieć także o zraszaniu liści odstaną wodą. Niestety warto wiedzieć, że strelicje są dość kapryśne i mimo regularnej, sumiennej pielęgnacji czasami zapadają na choroby lub padają łupem przędziorków.

Ozdobne rośliny egzotyczne – sukulenty i kaktusy

Sukulenty i kaktusy tak mocno zadomowiły się u nas, że zapominamy, że przecież i one pochodzą z tropików. To właśnie dlatego są tak specyficzne – zaadoptowały się do warunków, w których żyły. Dlatego potrzebują ciepła i bardzo ograniczonego podlewania.

Jeśli chodzi o tę grupę roślin, wybór jest po prostu ogromny. Mammilarie, echinokaktusy, oplątawy, grubosze, opuncje, haworsje, litopsy… Najczęściej nawet nie znamy ich nazw, tylko kupujemy roślinki podpisane jako „sukulent” lub „kaktus”. Albo od razu cały mix kaktusów o różnych kolorach, kształtach i rodzajach kolców. Kaktusy i sukulenty są niezwykle dekoracyjne. Mają różne wielkości – od kilku centymetrów nawet do 2 m! Powoli się rozwijają, nie wymagając za wiele uwagi ani szczególnej pielęgnacji. Doniczkowe kaktusy to świetny pomysł na dekorację parapetu, półki z książkami lub stolika do kawy w salonie. Jeśli zależy ci na tych o najbardziej egzotycznym wyglądzie, proponujemy żywe kamienie – sukulenta, który faktycznie wygląda jak omszone kamienie lub aporokaktusy o zwisających pędach, który zakwita drobnymi kwiatami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto