Kwiaty egzotyczne
- Szeflera drzewkowatakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
W ciepłych krajach szeflera drzewkowata od dawna jest sadzona jako krzew ozdobny w parkach i ogrodach. W naszych warunkach jest popularną rośliną doniczkową. Główną ozdobę stanowią duże, przypominające parasolki liście. W warunkach domowych szeflera rzadko kwitnie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Cantedeskia etiopskabylinybylina z kłączemkwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia - Epipremnum złocistepnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa - Sansewieria cylindrycznabylinysukulentroślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Strelicja królewskabylinybylina z kłączemkwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna
Kwiaty egzotyczne - pozostałe
- Skrzydłokwiat kwiecistybylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia - Kaladium dwubarwnebylinybylina z bulwąozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna - Mimoza wstydliwapółkrzewypółkrzewy liściasteroślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia - Aloes zwyczajnybylinysukulentroślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Guzmania (hybrydy)bylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia - Bromelia grubabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia
- Monstera minimapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Rhaphidophora tetrasperma ze względu na swój wygląd i potoczne nazwy "monstera minima" albo "mini monstera" jest często mylona, albo błędnie przypisywana do rodzaju Monstera. W przeciwieństwie do "prawdziwej" monstery rhaphidophora nie pochodzi z Ameryki Południowej, ale z Azji (Tajlandia, Malezja). Jest wiecznie zielonym pnączem z lasów deszczowych.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Kamelia japońskakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna - Adenium arabskiekrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia - Niedośpian ognistypółkrzewypółkrzewy liściasteroślina ozdobna
Niedośpian ognisty jest zwykle oferowany w sprzedaży jako roślina jednoroczna, jednak posiada on potencjał, aby stanowić ozdobę przez wiele lat. Przez pewien czas zapomniany, słusznie przeżywa renesans jako egzotyczna roślina doniczkowa o barwnych i plamiastych liściach.
półkrzew Trudność uprawy: średnia - Strelicja Mikołajabylinybylina z kłączemkwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna - Dzbanecznik ventratapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Dzbanecznik jest botanicznym rodzajem egzotycznych roślin, które niedobory składników pokarmowych w glebie nauczyły się uzupełniać, polując na owady. Liczne gatunki dzbanecznika wymagają do rozwoju szczególnych warunków siedliskowych, które trudno im zapewnić w warunkach domowych. Dlatego też najczęściej spotyka się w mieszkaniach najłatwiejsze w uprawie hybrydy i odmiany, a wśród nich najpopularniejszą chyba naturalną hybrydę Nepenthes ventricosa i N. alata, czyli w skrócie "ventrata".
pnącze Trudność uprawy: trudna - Ketmia róża chińskakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Ketmia róża chińska należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych. Chociaż z różą nie ma nic wspólnego i bliżej jest spokrewniona z malwą albo lipą, jej duże kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Domowej ketmii róży chińskiej nie należy mylić z ogrodową ketmią syryjską.
krzew Trudność uprawy: średnia - Alokazja pasiastabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia - Skrzydłokwiat Wallisabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia
- Filodendron 'Birkin'bylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Rośliny ozdobne rzadko bywają formami botanicznymi, a znacznie częściej mieszańcami różnych gatunków i odmianami hodowlanymi. Przypadek oryginalnego filodendrona 'Birkin' jest jeszcze bardziej osobliwy: powstał jako spontaniczna mutacja podczas uprawy odmiany 'Rojo Congo'. Ze względu na wyjątkową urodę i cenę, porównano tę odmianę do słynnej marki torebek.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Peperomia tępolistnabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Paciorecznik indyjskibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia - Strelicja białabylinybylina z kłączemkwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna - Alokazja Black Velvetbylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Rosnąca dziko w stanie Sabah w północno-wschodniej części wyspy Borneo Alocasia reginula była pierwotnie opisywana jako Alocasia 'Black Velvet', jakby była odmianą lub rodzajem hybrydy. Została uznana za odrębny, botaniczny gatunek. Odznacza się niespotykanym, prawie czarnym kolorem liści.
bylina Trudność uprawy: średnia - Plumeria czerwonakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Plumeria czerwona jest krzewem o dużych i intensywnie pachnących kwiatach, jest kwiatem narodowym Nikaragui. Kwiaty plumerii służą na Hawajach do wyrobu słynnych wieńców i girland lei — stąd potoczna nazwa. Wbrew gatunkowej nazwie forma botaniczna rośliny ma kwiaty różowe, natomiast czerwone, żółte i wielobarwne bywają często u odmian hodowlanych.
krzew Trudność uprawy: średnia - Dendrobium szlachetnebylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia - Hoja różowapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Szlumbergera uciętabylinysukulentroślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
- Celozja grzebieniastarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Jeśli chodzi o formę kwiatów egzotycznej celozji grzebieniastej, trudno znaleźć większą ekstrawagancję. Jedna z odmian celozji srebrzystej posiada zamiast normalnych, wyprostowanych kwiatostanów dziwacznie kędzierzawe kwiatowe taśmy. Deformacja wierzchołka pędu kwiatowego rozwinęła się w fantastyczne formy przypominające płaskie i wysokie "kogucie grzebienie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Banan Musa Tropicanabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Musa Tropicana jest sztuczną nazwą, pod którą kryją się najróżniejsze odmiany bananów ozdobnych, nadających się do uprawy doniczkowej. Często spotyka się pod tą nazwą kultywary banana karłowatego (Musa acuminata). Jak każdy banan, również Musa Tropicana nie są ani drzewami, ani palmami, ale mocno wyrośniętymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: średnia - Alokazja amazońska 'Polly'bylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Alokazja amazońska 'Polly' wbrew mylącej nazwie nie ma nic wspólnego z Amazonią, ale jest hybrydą pochodzących z dżungli Archipelagu Malajskiego gatunków Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Używana powszechnie nazwa rośliny ma związek z nazwą szkółki „Amazon Nursery” na Florydzie, gdzie została wyhodowana.
bylina Trudność uprawy: trudna - Anturium Andregobylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia - Alokazja Wentiibylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Alocasia wentii jest tropikalną byliną z rodziny obrazkowatych. Razem z innymi gatunkami i odmianami alokazji tworzy grupę roślin doniczkowych o bardzo dekoracyjnych liściach. Ze względu na swoje pochodzenie, alokazja wentii wymaga do wzrostu odpowiednich warunków.
bylina Trudność uprawy: trudna - Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta'pnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robust' jest odmianą egzotycznego pnącza o pięknych liściach z niespotykanym ubarwieniem. W odpowiednich warunkach świetlnych liście przybierają bladoróżowy kolor o perłowym połysku. Odmiana 'Neon Robust' wyróżnia się efektownie na tle tradycyjnej zieleni roślin.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Widliczka Kraussabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Zielone, gęste poduszki widliczki Kraussa, która nie jest ani mchem, ani paprocią, rosną w tropikalnych rejonach Afryki. Jeśli stworzy jej się warunki, do jakich przywykła w naturalnym środowisku, widliczka może stanowić egzotyczną ozdobę mieszkania. Doskonale nadaje się do uprawy w szklanym naczyniu, gdzie łatwiej jest utrzymać wymaganą przez roślinę wysoką wilgotność powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna - Peperomia prostratabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia - Dracena wonna 'Compacta'drzewadrzewa liściastew doniczce
Dracena wonna 'Compacta' jest kultywarem, który nazwę zawdzięcza eleganckiemu, zwartemu pokrojowi rośliny. Od innych swoich krewniaczek odróżnia się gęstymi rozetkami krótkich, połyskujących liści. Prowadzona na pniu przypomina wyglądem palmę, z którą jednak nie ma nic wspólnego.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Kwiaty egzotyczne - najładniejsze rośliny tropikalne. Które wybrać do salonu?
Kwiaty egzotyczne zachwycają swoimi wspaniałymi kolorami kwiatów, nietypowym pokrojem lub grubymi, lśniącymi liśćmi. Od dawna są uprawiane w doniczkach – dzięki nim możemy poczuć powiew tropików w czasie zimy, słotnej jesieni lub smętnych początków wiosny. A także wyobrazić sobie odpoczynek w hamaku pod palmą, kiedy nie możemy iść na urlop. Dowiedz się, które kwiaty egzotyczne najlepiej sprawdzają się w domu.
Kwiaty egzotyczne – doniczkowe klasyki
Przywożenie kwiatów egzotycznych z różnych zakątków Ziemi do uprawy w doniczkach to wcale nie jest nowy pomysł. Dlatego niektóre gatunki były świetnie znane już naszym babciom. Inne natomiast przywędrowały do nas stosunkowo niedawno i od razu podbiły serca wszystkich miłośników kwiatów doniczkowych. Kwiaty egzotyczne do domu, które można uznać za najbardziej klasyczne to palmy i fikusy.
Palmy domowe to zbiór co najmniej kilkunastu gatunków, które wyróżniają się charakterystycznym pokrojem. Tworzą najczęściej pióropuszowate liście złożone z licznych, długich listków, które wyrastają na szczycie wzniesionych pędów. Do najbardziej popularnych palm egzotycznych uprawianych w domu należy cibora papirusowa, palma daktylowa oraz areka. Ich uprawa w domu nie jest trudna, ale większość gatunków potrzebuje słońca oraz dość dużej wilgotności powietrza – trzeba zapewnić im warunki podobne do tych, które mają w tropikach.
Drugim klasycznym wyborem od wielu, wielu lat, jest fikus, zwany także figowcem. W uprawie domowej najczęściej stosuje się fikusy sprężyste lub tak zwane beniaminki – ficusy benjamina. Te pierwsze rośliny mają większe, ciemnozielone i skórzaste liście, te drugie drobne, jasnozielone lub ozdobione białymi prążkami listki. Fikusy nie mają większych wymagań, trzeba tylko pamiętać, że nie lubią przestawiania. Idealnie nadają się do salonu, ale w zacisznym miejscu, by nikt im nie przeszkadzał.
Modne kwiaty egzotyczne do domu
Wśród najmodniejszych roślin egzotycznych do domu na pierwszy plan wysuwa się monstera. Swoją nazwę ta tropikalna roślina zawdzięcza monstrualnych rozmiarów liściom, które są nie tylko ładne (mają lekko sercowaty kształt), lecz także dekoracyjnie wcinane i zdobione owalnymi dziurkami w środku. Monstery lubią rozproszone słońce i regularne podlewanie. Nie są szczególnie kapryśne, więc dobrze sprawdzają się w uprawie domowej. Niektóre odmiany monstery mogą osiągnąć naprawdę duże rozmiary.
Z południowo-wschodniej Afryki przywędrował do nas zamiokulkas, jedna z najmodniejszych roślin ozdobnych. To jedna z tak zwanych żelaznych roślin – nic jej nie zabije, ani brak światła, ani przejściowy brak wody, ani nawet niewielkie przelanie. Dobrze czuje się i w rozproszonym słońcu, i w cieniu, a nawet przy sztucznym oświetleniu (o czym można się przekonać wchodząc do dowolnej galerii handlowej czy biurowca – jest tam mnóstwo zamiokulkasów). Te rośliny doniczkowe tworzą ciekawe liście wyrastające wprost z ziemi, które składają się z grubej łodygi i drobnych listków rosnących naprzemiennie. Zamiokulkasy mają ciemnozielony kolor i szybko się rozrastają. Łatwo się je rozmnaża i pielęgnuje – wystarczy od czasu do czasu podlać, a w okresie wegetacji podać odrobinę wieloskładnikowego nawozu mineralnego do roślin zielonych.
Najładniejsze kwitnące rośliny egzotyczne – strelicja
Domowe rośliny egzotyczne często są wybierane nie ze względu na liście, lecz kwiaty. Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków jest strelicja. To rośliny, które naprawdę wyglądają jak kwiaty tropikalne! Strelicje nazywane są rajskimi ptakami, bo właśnie je przywodzą na myśl – żółto-niebieskie, o skomplikowanej budowie, dość duże i rzucające się w oczy. Są po prostu przepiękne. Strelicja ma także ciekawe liście, wydłużone i osadzone na długich łodygach wyrastających wprost z ziemi.
Najbardziej popularna w uprawie jest strelicja królewska. Ma najładniejsze kwiaty, bardzo intensywnie wybarwione i stosunkowo dobrze kwitnie w warunkach domowych. Na kwitnienie z reguły trzeba poczekać około 3-5 lat, jednak zapewniając roślinie odpowiednie warunki można być pewnym, że to się stanie. Kwitnące strelicje muszą mieć dużo słońca, trzeba pamiętać o intensywnym nawożeniu oraz regularnym podlewaniu. Latem podlewanie musi być dość obfite i nie można zapomnieć także o zraszaniu liści odstaną wodą. Niestety warto wiedzieć, że strelicje są dość kapryśne i mimo regularnej, sumiennej pielęgnacji czasami zapadają na choroby lub padają łupem przędziorków.
Ozdobne rośliny egzotyczne – sukulenty i kaktusy
Sukulenty i kaktusy tak mocno zadomowiły się u nas, że zapominamy, że przecież i one pochodzą z tropików. To właśnie dlatego są tak specyficzne – zaadoptowały się do warunków, w których żyły. Dlatego potrzebują ciepła i bardzo ograniczonego podlewania.
Jeśli chodzi o tę grupę roślin, wybór jest po prostu ogromny. Mammilarie, echinokaktusy, oplątawy, grubosze, opuncje, haworsje, litopsy… Najczęściej nawet nie znamy ich nazw, tylko kupujemy roślinki podpisane jako „sukulent” lub „kaktus”. Albo od razu cały mix kaktusów o różnych kolorach, kształtach i rodzajach kolców. Kaktusy i sukulenty są niezwykle dekoracyjne. Mają różne wielkości – od kilku centymetrów nawet do 2 m! Powoli się rozwijają, nie wymagając za wiele uwagi ani szczególnej pielęgnacji. Doniczkowe kaktusy to świetny pomysł na dekorację parapetu, półki z książkami lub stolika do kawy w salonie. Jeśli zależy ci na tych o najbardziej egzotycznym wyglądzie, proponujemy żywe kamienie – sukulenta, który faktycznie wygląda jak omszone kamienie lub aporokaktusy o zwisających pędach, który zakwita drobnymi kwiatami.