Kwiaty łąkowe

Ilustracja kwiaty łąkowe

Kwiaty łąkowe to wszystkie gatunki rosnące dziko na łąkach, w lasach, obrzeżach, rowach i miedzach. Są to najbardziej odporne kwiaty na niesprzyjające warunki oraz duże zanieczyszczenie. Są to także często rośliny miododajne, które przyciągają do siebie pszczoły, trzmiele i motyle. Do tego są po prostu bardzo atrakcyjne. Kwiaty łąkowe używane na łąkach kwietnych obficie i długo kwitną. Dobrze skomponowane mieszanki będą kwitły ładnie przez cały sezon, ciągle się zmieniają i zwracając na siebie uwagę. Kwiaty łąkowe to gatunki łatwe w uprawie, które warto posadzić także po prostu na rabatach.

Filtry0

Kwiaty łąkowe

Kwiaty łąkowe - pozostałe

Kwiaty łąkowe - planujesz założyć kwietną łąkę w ogrodzie? Jakie rośliny wybrać?

Kwiaty łąkowe rosną dziko na łąkach i nieużytkach. Lubią słoneczne miejsca, ale poza tym nie mają większych wymagań. Za to bardzo ładnie wyglądają. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zrobienie łąki kwietnej w swoim ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie do ogrodu rustykalnego, ale mały zakątek na łąkę kwietną warto wydzielić nawet w tych najbardziej nowoczesnych, minimalistycznych i wymuskanych. To naprawdę ekologiczne i ciekawe wizualnie rozwiązanie.

Łąka kwietna w ogrodzie

Łąki kwietne najpierw zaczęły pojawiać się w miastach na skwerach. Obecnie jednak coraz więcej osób zaprasza ten barwny korowód kwiatów do ogrodu. Wystarczy wydzielić mały kawałek w zakątku, w którym trudno utrzymać trawnik, by uzyskać naprawdę wspaniały efekt. Przede wszystkim łąki kwietne są piękne. Nieuporządkowane i nieregularne, zbierają najładniejsze rodzime gatunki kwiatów.

Po drugie warto wiedzieć, że łąka kwietna jest ze wszech miar ekologiczna. Pobiera mniej wody niż trawnik i nie trzeba jej tak często podlewać. Ani kosić – to oszczędność prądu i czasu. Do tego kwiaty łąkowe w dużym stopniu są miododajne i przyciągają do ogrodu pszczoły, trzmiele i motyle. Dzięki temu w ogrodzie panuje ciągły ruch, a my przyczyniamy się do ocalenia ciągle zagrożonej populacji pszczół. Trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny miododajne do ogrodu wybrać.

Kwiaty łąkowe i polne– co to w zasadzie jest?

Kwiaty łąkowe i polne to nazwa zwyczajowa, która obejmuje rośliny kwitnące głównie latem i wiosną. Zalicza się do niej gatunki polskie, dziko rosnące na łąkach, polach, miedzach i przy rowach. Mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę, słońce czy tolerancję na składniki odżywcze.

Kwiaty łąkowe i polne były wykorzystywane często w medycynie ludowej, obecnie także mogą pojawiać się w ziołolecznictwie. Jednak teraz uprawia się je dla dwóch celów – ze względu na wartości dekoracyjne oraz z powodu wysokiej miododajności.

Jakie rośliny na łąkę kwietną wybierać?

Najczęściej łąkę kwietną zakłada się poprzez wysiewanie specjalnie przygotowanych mieszanek nasion. Specjaliści przygotowują odpowiednie pakiety gatunków, które dobrze czują się w określonych warunkach. To na przykład mieszanki na łąkę kwietną w cieniu, w słońcu lub na suchym terenie. Kwiaty nie dość, że są przystosowane do warunków, to jeszcze w takich proporcjach, by ciągle coś kwitło.

Jednak możesz także samodzielnie wybrać rośliny na łąkę kwietną. Jakie gatunki wybierać? Przede wszystkim te, które są silne i wytrzymałe. Muszą być odporne na choroby, susze, nadmierne opady oraz nasłonecznienie. Najlepiej by były to rośliny odporne na różne rodzaje gleb i wieloletnie – w końcu nie chcemy co roku musieć zakładać łąkę kwietną na nowo. Mogą to być byliny lub rośliny, które same się wysiewają albo rozprzestrzeniają z poziemnych kłączy. Warto zadbać o polskie, rodzime gatunki – wtedy mamy największą szansę, że uprawa łąki kwietnej naprawdę się powiedzie.

Przede wszystkim jednak kwiaty łąkowe muszą być kwitnące! Tylko jeśli zadbamy o gatunki, które wytwarzają duże, piękne kwiaty, możemy mówić o sukcesie. Taka łąka przede wszystkim piękniej wygląda. Do tego jest także bardziej kolorowa i wabi do siebie więcej pszczół i trzmieli. Najładniejsze łąki kwietne kwitną przez cały rok, to prawdziwa mieszanka ozdobnych traw oraz kwiatów w wielu różnych kolorach.

Kwiaty łąkowe na łąkę kwietną – gatunki

Jakie kwitnące kwiaty łąkowe na przydomową łąkę wybrać? Najlepiej szukać wśród tych gatunków, które są uznawane za pospolite chwasty:

  • Koniczyny – szczególnie uwielbiane przez pszczoły,
  • Chabry,
  • Maki,
  • Cykoria podróżnik,
  • Rumianek.

Na łące kwietnej nie może zabraknąć także takich gatunków jak krwawniki, cieciorka i ostróżka. To wieloletnie rośliny o ładnych liściach i kwiatach. Ostróżka jest szczególnie piękna, ma wzniesiony pęd, na szczycie którego znajdują się niebieskie, niezbyt duże kwiaty układające się w kłos. Na łące kwietnej można posiać także kępy macierzanki. Roślina kwitnie na fioletowo, bardzo obficie, a do tego naprawdę pięknie pachnie. Jest miododajna i przyciąga owady. Taką samą właściwość ma purpurowa kocimiętka. Wabi do ogrodu nie tylko koty, lecz także pszczoły, a przy tym naprawdę ładnie wygląda.

Jedną z najbardziej cenionych roślin miododajnych jest facelia. Ma drobne, fioletowe i dość atrakcyjne kwiatostany, a przy tym nie ma szczególnych wymagań. Idealnie sprawdzi się na łące kwietnej. Podobnie jak drobna miodunka o niewielkich, kolorowych kwiatach. Jest to jednak roślina bardziej wymagająca, o nieco większych

Kwiaty łąkowe ozdobne

Na łąkę kwietną można wybrać także rośliny, które zazwyczaj rosną w ogrodach rustykalnych i wiejskich. Na uwagę zasługują wieloletnie maki syberyjskie – są wyższe niż te polne, mają także większe kwiaty o ciekawych kolorach, na przykład białe, pomarańczowe, różowe. Kosmos onętek także jest wieloletnią, typową rośliną wiejską. Idealnie sprawdzi się na łące kwietnej, a jego białe i różowe, delikatne, pojedyncze kwiaty będą wartościową ozdobą przez cały rok.

Warto postawić także na inne rośliny ozdobne, takie jak malwy. Ładnie się prezentują, przyciągają trzmiele, a do tego są bardzo wysokie. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza na tyle łąki kwietnej. Wysiewa się je raczej ze względu na wartość dekoracyjną niż na praktyczne zastosowanie, ale takie akcenty na łące kwietnej także warto mieć.

Równie atrakcyjnym wyborem będzie lawenda. Lawendy mają niezrównany zapach, do tego tworzą duże, fioletowe lub fioletowo-niebieskie plamy – kępy o bardzo licznych kwiatach. W naszych warunkach klimatycznych rzadko są wieloletnie, ale dla walorów ozdobnych warto je sadzić co roku. Będą naprawdę wartościowym dodatkiem.

Rośliny łąkowe, czyli trawy

Wiele osób na rzecz łąki kwietnej rezygnuje z trawnika. Nie jest to jednak konieczne. Przecież na prawdziwych łąkach to trawy grają pierwsze skrzypce. I w ogrodzie nie musi być inaczej. Oczywiście nie chodzi o to, by je kosić, ale by mogły rozwijać się naturalistycznie, tworzyć duże kępy i swobodnie kwitnąć.

W tym wypadku sprawdzi się bardzo wiele rodzimych traw. Raczej rezygnujemy z ozdobnych miskantów, traw pampasowych i nietypowych dmuszków jajowatych. Warto zostać przy rodzimej wiechlinie, trzcinniku czy prosie. Trawy można wymieszać z kwiatami w różnych proporcjach. Dodają trochę zielonego tła, a przecież podczas kwitnienia także ładnie wyglądają. Trzeba jednak uważać, ponieważ mogą być ekspansywne i wypierać pozostałe rośliny. Po kilku latach być może liczbę kęp trzeba będzie zredukować, a na to miejsce wysiać dodatkowe nasiona kwiatów łąkowych. W tym wypadku harmonia jest szczególnie ważna.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto