Kwiaty łąkowe
-
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica rocznarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Bylica roczna jest pachnąca i ma właściwości lecznicze, a jej drobne koszyczki kwiatowe stanowią subtelną ozdobę. Roślina od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej, a jej bakteriobójcze działanie zostało potwierdzone badaniami. Może być uprawiana w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Koniczyna łąkowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Koniczyna łąkowa, nazywana też koniczyną czerwoną, jest rodzimym gatunkiem należącym do roślin motylkowatych. Dzięki jasnopurpurowym pachnącym kwiatom oraz charakterystycznym trójlistkowym liściom koniczyna jest efektowną rośliną ozdobną. Młode liście i świeże kwiaty mogą być dodatkiem do różnych potraw.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty łąkowe - pozostałe
-
Facelia błękitnarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Facelia błękitna jest rośliną zwykle uprawianą na paszę, jednak jej fioletowoniebieskie kwiaty i ciekawy pokrój mogą również stanowić ozdobę w ogrodzie. Bogate w nektar kwiaty wabią pszczoły, trzmiele i motyle. Dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia facelii błękitnej - od czerwca do września. Epitet gatunkowy tanacetifolia nawiązuje do podobieństwa jej liści do liści wrotyczu (Tanacetum).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rumianek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rumianek pospolity jest znaną od wieków rośliną leczniczą, o działaniu uspokajającym i łagodzącym ból. Stosowany jest też zewnętrznie na różne stany chorobowe skóry. Biało-złote koszyczki kwiatów rumianku pozwalają mu z powodzeniem odgrywać w ogrodzie rolę rośliny ozdobnej. Rodzime pochodzenie rośliny znakomicie ułatwia jej uprawę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Starzec zwyczajnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Starzec zwyczajny pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego ale doskonale zadomowił się w naszych warunkach klimatycznych. Rozwija się jako roślina jednoroczna, ale również dwuletnia i wtedy kwitnie praktycznie przez cały rok. Chociaż na pastwiskach i łąkach jest niepożądany ze względu na właściwości trujące, to w ogrodzie prezentuje swoją oryginalną, naturalną urodę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Lucerna siewnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Lucerna siewna jest byliną o fioletowych, podobnych do koniczyny główkach kwiatów i również trójlistkowymi liśćmi. Uprawiana już w starożytnej Persji na paszę dla zwierząt, lucerna siewna rozprzestrzeniła się na całą Europę. W ogrodzie jest cennym składnikiem łąk kwietnych i źródłem pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik gęsibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pięciornik gęsi jest rodzimą byliną o właściwościach leczniczych. Pierzaste liście od spodu srebrzyście owłosione, jak również kłącze, mogą być wykorzystane w kuchni. Złociste kwiaty pięciornika na tle ciemnej zieleni liści dobrze prezentują się również na ogrodowej rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Wyczyniec polnyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Wyczyniec polny jest jednoroczną albo dwuletnią trawą od wieków zadomowioną na terenie Polski. Nazwa rodzajowa Alopecurus, używana już w starożytności, wywodzi się od greckich słów alopex = "lis" i oura = "ogon", co ma związek z wyglądem wałkowatej wiechy kwiatów. Na polach uprawnych wyczyniec jest traktowany jako chwast, jednak w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek brzoskwiniolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek łąkowy jest rosnącą dziko w Polsce byliną, a jego duże, fioletowoniebieskie kwiaty mogą stanowić ozdobę nie tylko naturalnej łąki, ale i ogrodowej rabaty. Z młodych liści, pąków i kwiatów bodziszka można przyrządzać wiosenną sałatkę. W medycynie ludowej był stosowany jako zioło lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jeżówka żółtabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Echinacea paradoxa jest jedynym gatunkiem jeżówki, który rozwija żółte kwiaty zamiast typowych purpurowych albo różowych i tym tłumaczy się epitet gatunkowy: paradoxa = "nieoczekiwana", "niezwykła". Jeżówka żółta lepiej znosi suszę i ocienienie niż bardziej popularna jeżówka purpurowa. Dzięki nietypowej barwie swoich kwiatów doskonale nadaje się do tworzenia ogrodowych kompozycji.
bylina -
Bodziszek drobnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Bodziszek drobny jest zadomowionym u nas od wieków gatunkiem, spotykanym często w naturalnym środowisku. Na polach uprawnych jest traktowany jako chwast, jednak jego dłoniastodzielne liście oraz delikatne, subtelnej urody różowe kwiaty mogą być ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Firletka poszarpanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Firletka poszarpana jest rodzimego pochodzenia byliną, spotykaną często na wilgotnych łąkach. Jej różowoczerwone, oryginalnie powycinane kwiaty stanowią atrakcję ogrodowych rabat. Poza formą botaniczną istnieją też odmiany hodowlane firletki poszarpanej o białych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Rdest wężownikbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest wężownik to krajowa bylina zasiedlająca wilgotne łąki i torfowiska. Klasyfikacja botaniczna rośliny, wraz z rozwojem nauki, uległa zmianie i obecnie nosi ona nazwę Persicaria bistorta, co w niczym nie zmienia jej walorów dekoracyjnych. Rdest wężownik znany jest też od wieków jako roślina lecznicza. Epitet gatunkowy nawiązuje do skręconego wężowato kłącza.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kuklik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kuklik pospolity jest często spotykaną w lasach, zaroślach i na rowach byliną, która była kiedyś cenioną rośliną leczniczą uprawianą w klasztornych ogrodach, a jej kłącza używano do aromatyzowania piw i likierów. Nazwa rodzajowa Geum pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "pachnieć", co ma związek z goździkowym aromatem rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rdest plamistyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rdest plamisty jest rośliną jednoroczną spotykaną na terenach podmokłych, przy zbiornikach wodnych i rowach, a także na polach uprawnych. Charakterystyczną cechą gatunku jest ciemna plama na środku blaszki liściowej. Różowe, drobne kwiaty są zebrane w gęsty kłos. W medycynie ludowej był cenną rośliną leczniczą.
roślina jednoroczna -
Mięta polnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta polna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną dziko na podmokłych łąkach, rowach i polach uprawnych. Z rozgałęzionego kłącza z podziemnymi rozłogami wyrastają okazałe kępy mięty polnej z gęsto ulistnionymi łodygami i drobnymi, różowymi kwiatami. Cała roślina odznacza się silnym, charakterystycznym aromatem nawet po lekkim dotknięciu lub roztarciu liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sit rozpierzchłybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Sit rozpierzchły jest rodzimą byliną spotykaną na wilgotnych terenach, na podmokłych pastwiskach i zabagnieniach. Tworzy gęste, żywozielone kępy. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach odmiany situ rozpierzchłego różniące się kształtem i zabarwieniem łodyg. Doskonale nadaje się do nasadzeń w strefie przybrzeżnej oczka wodnego i do ozdoby ogrodowych akwenów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna wielkokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna wielkokwiatowa rozwija w pierwszym roku rozetę liści, a w drugim imponującej wielkości kwiatostan dochodzący do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi do góry, tworząc ozdobę ogrodu od lipca do września. Cała roślina jest pokryta gęstym, żółtawym kutnerem, który chroni przed promieniowaniem słońca i nadmiernym parowaniem wody.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw polnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw polny jest dwupienną byliną, powszechnie spotykaną w naszym kraju na kwaśnych pastwiskach i ugorach. w dawnych czasach wykorzystywano szczaw jako bogate w witaminę C warzywo i roślinę leczniczą. Dzisiaj wiadomo, że duża zawartość kwasu szczawiowego w liściach rośliny może być szkodliwa dla zdrowia. Niewielka ilość szczawiu może być jednak przyjemnie kwaśnym i lekko ostrym dodatkiem do sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Arnika górskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Arnika górska jest znaną i cenioną od wieków rośliną leczniczą, a jej duże, żółtopomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią ozdobę ogrodowych rabat. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, w Polsce arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Lnica pospolita jest interesującą, rodzimego pochodzenia byliną, która prezentuje oryginalne, podobne do lwiej paszczy kwiaty. Dobrze się czuje zarówno na siedliskach suchych i piaszczystych, jak i na wilgotnych łąkach. Żółte kwiaty lnicy pospolitej doskonale się komponują z niebieskimi i czerwonymi kwiatami polnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Seradela siewnarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Seradela siewna albo pastewna jest gatunkiem rośliny jednorocznej uprawianym w wielu krajach świata na paszę dla zwierząt. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa pochodzi od katalońskiego "serradella", z łacińskiego "serratula" - od "serra" = "piła" - i nawiązuje do formy drobnych liści. W ogrodzie może pełnić rolę rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna -
Złoć żółtabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Złoć żółta jest wczesnowiosenną byliną cebulową rodzimego pochodzenia. Ma jeden szeroki liść odziomkowy, jasnożółte kwiaty zebrane w baldach rozwijają się bardzo wcześnie. W naturze występuje w wilgotnych lasach, zaroślach i w dolinach rzek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik kichawiecbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Krwawnik kichawiec jest rodzimą byliną spotykaną na wilgotnych łąkach, zaroślach i brzegach wód. Ozdobę stanowią białe kwiaty zebrane w baldachogrona, rozwijające się od lipca do września. Krwawnik kichawiec uprawiany obecnie przede wszystkim jako roślina dekoracyjna, od XVI wieku był stosowany w medycynie, a suszone liście do wyrobu "tabaki" - nazwa gatunkowa pochodzi od greckiego słowa ptairo = "kichać".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Chaber łąkowy, bliski krewny bławatka, rośnie często na łąkach, pastwiskach i skrajach lasu. Ozdobę stanowią fioletowopurpurowe kwiaty zebrane w duże koszyczki, chętnie odwiedzane przez owady. Do ogrodu wnosi subtelny urok dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka smółkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Smółka pospolita, nazywana firletką lepką, jest byliną spotykaną w zaroślach i na terenach trawiastych. Jej łodyga jest pod górnymi węzłami mocno kleista, co tłumaczy nazwę rośliny. Ozdobę stanowią wiechy różowopurpurowych kwiatów. Istnieją też odmiany hodowlane firletki smółki o kwiatach pełnych albo białych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść pospolita jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach, brzegach wód i w zaroślach. Ozdobę stanowią wiechy złocistożółtych kwiatów. Jak każda roślina rodzimego pochodzenia, tojeść pospolita jest doskonale przystosowana do naszych warunków, mało wymagająca i chętnie odwiedzana przez owady. Do ogrodu wnosi element dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik długolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przetacznik długolistny to kępiasta bylina z krótkim kłączem, spotykana w zaroślach, w okolicach rzek i na wilgotnych łąkach. Ozdobę rośliny stanowią kłosokształtne, długie grona jasnoniebieskich kwiatów. Doskonale nadaje się na miejsca nadwodne albo jako składnik łąk kwietnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber górskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chaber górski jest byliną rozłogową, która z łąk, lasów i zarośli w górach Europy trafia do ogrodów już w XVI wieku. Tworzy kępy z efektownymi, dosyć dużymi koszyczkami kwiatowymi w kolorze fioletowoniebieskim z czerwonopurpurowym centrum. Istnieją odmiany ogrodowe różniące się kolorem kwiatów lub liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Niezapominajka polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Niezapominajka polna jest zwykle rośliną jednoroczną o drobnych kwiatach w pięknym odcieniu błękitu. Należy do roślin, które zachwycają subtelną urodą, a mimo to pojawiają się na ugorach, nieużytkach i polach uprawnych. Kwitnie długo, jest odporna i mało wymagająca.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia
Kwiaty łąkowe - planujesz założyć kwietną łąkę w ogrodzie? Jakie rośliny wybrać?
Kwiaty łąkowe rosną dziko na łąkach i nieużytkach. Lubią słoneczne miejsca, ale poza tym nie mają większych wymagań. Za to bardzo ładnie wyglądają. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zrobienie łąki kwietnej w swoim ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie do ogrodu rustykalnego, ale mały zakątek na łąkę kwietną warto wydzielić nawet w tych najbardziej nowoczesnych, minimalistycznych i wymuskanych. To naprawdę ekologiczne i ciekawe wizualnie rozwiązanie.
Łąka kwietna w ogrodzie
Łąki kwietne najpierw zaczęły pojawiać się w miastach na skwerach. Obecnie jednak coraz więcej osób zaprasza ten barwny korowód kwiatów do ogrodu. Wystarczy wydzielić mały kawałek w zakątku, w którym trudno utrzymać trawnik, by uzyskać naprawdę wspaniały efekt. Przede wszystkim łąki kwietne są piękne. Nieuporządkowane i nieregularne, zbierają najładniejsze rodzime gatunki kwiatów.
Po drugie warto wiedzieć, że łąka kwietna jest ze wszech miar ekologiczna. Pobiera mniej wody niż trawnik i nie trzeba jej tak często podlewać. Ani kosić – to oszczędność prądu i czasu. Do tego kwiaty łąkowe w dużym stopniu są miododajne i przyciągają do ogrodu pszczoły, trzmiele i motyle. Dzięki temu w ogrodzie panuje ciągły ruch, a my przyczyniamy się do ocalenia ciągle zagrożonej populacji pszczół. Trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny miododajne do ogrodu wybrać.
Kwiaty łąkowe i polne– co to w zasadzie jest?
Kwiaty łąkowe i polne to nazwa zwyczajowa, która obejmuje rośliny kwitnące głównie latem i wiosną. Zalicza się do niej gatunki polskie, dziko rosnące na łąkach, polach, miedzach i przy rowach. Mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę, słońce czy tolerancję na składniki odżywcze.
Kwiaty łąkowe i polne były wykorzystywane często w medycynie ludowej, obecnie także mogą pojawiać się w ziołolecznictwie. Jednak teraz uprawia się je dla dwóch celów – ze względu na wartości dekoracyjne oraz z powodu wysokiej miododajności.
Jakie rośliny na łąkę kwietną wybierać?
Najczęściej łąkę kwietną zakłada się poprzez wysiewanie specjalnie przygotowanych mieszanek nasion. Specjaliści przygotowują odpowiednie pakiety gatunków, które dobrze czują się w określonych warunkach. To na przykład mieszanki na łąkę kwietną w cieniu, w słońcu lub na suchym terenie. Kwiaty nie dość, że są przystosowane do warunków, to jeszcze w takich proporcjach, by ciągle coś kwitło.
Jednak możesz także samodzielnie wybrać rośliny na łąkę kwietną. Jakie gatunki wybierać? Przede wszystkim te, które są silne i wytrzymałe. Muszą być odporne na choroby, susze, nadmierne opady oraz nasłonecznienie. Najlepiej by były to rośliny odporne na różne rodzaje gleb i wieloletnie – w końcu nie chcemy co roku musieć zakładać łąkę kwietną na nowo. Mogą to być byliny lub rośliny, które same się wysiewają albo rozprzestrzeniają z poziemnych kłączy. Warto zadbać o polskie, rodzime gatunki – wtedy mamy największą szansę, że uprawa łąki kwietnej naprawdę się powiedzie.
Przede wszystkim jednak kwiaty łąkowe muszą być kwitnące! Tylko jeśli zadbamy o gatunki, które wytwarzają duże, piękne kwiaty, możemy mówić o sukcesie. Taka łąka przede wszystkim piękniej wygląda. Do tego jest także bardziej kolorowa i wabi do siebie więcej pszczół i trzmieli. Najładniejsze łąki kwietne kwitną przez cały rok, to prawdziwa mieszanka ozdobnych traw oraz kwiatów w wielu różnych kolorach.
Kwiaty łąkowe na łąkę kwietną – gatunki
Jakie kwitnące kwiaty łąkowe na przydomową łąkę wybrać? Najlepiej szukać wśród tych gatunków, które są uznawane za pospolite chwasty:
- Koniczyny – szczególnie uwielbiane przez pszczoły,
- Chabry,
- Maki,
- Cykoria podróżnik,
- Rumianek.
Na łące kwietnej nie może zabraknąć także takich gatunków jak krwawniki, cieciorka i ostróżka. To wieloletnie rośliny o ładnych liściach i kwiatach. Ostróżka jest szczególnie piękna, ma wzniesiony pęd, na szczycie którego znajdują się niebieskie, niezbyt duże kwiaty układające się w kłos. Na łące kwietnej można posiać także kępy macierzanki. Roślina kwitnie na fioletowo, bardzo obficie, a do tego naprawdę pięknie pachnie. Jest miododajna i przyciąga owady. Taką samą właściwość ma purpurowa kocimiętka. Wabi do ogrodu nie tylko koty, lecz także pszczoły, a przy tym naprawdę ładnie wygląda.
Jedną z najbardziej cenionych roślin miododajnych jest facelia. Ma drobne, fioletowe i dość atrakcyjne kwiatostany, a przy tym nie ma szczególnych wymagań. Idealnie sprawdzi się na łące kwietnej. Podobnie jak drobna miodunka o niewielkich, kolorowych kwiatach. Jest to jednak roślina bardziej wymagająca, o nieco większych
Kwiaty łąkowe ozdobne
Na łąkę kwietną można wybrać także rośliny, które zazwyczaj rosną w ogrodach rustykalnych i wiejskich. Na uwagę zasługują wieloletnie maki syberyjskie – są wyższe niż te polne, mają także większe kwiaty o ciekawych kolorach, na przykład białe, pomarańczowe, różowe. Kosmos onętek także jest wieloletnią, typową rośliną wiejską. Idealnie sprawdzi się na łące kwietnej, a jego białe i różowe, delikatne, pojedyncze kwiaty będą wartościową ozdobą przez cały rok.
Warto postawić także na inne rośliny ozdobne, takie jak malwy. Ładnie się prezentują, przyciągają trzmiele, a do tego są bardzo wysokie. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza na tyle łąki kwietnej. Wysiewa się je raczej ze względu na wartość dekoracyjną niż na praktyczne zastosowanie, ale takie akcenty na łące kwietnej także warto mieć.
Równie atrakcyjnym wyborem będzie lawenda. Lawendy mają niezrównany zapach, do tego tworzą duże, fioletowe lub fioletowo-niebieskie plamy – kępy o bardzo licznych kwiatach. W naszych warunkach klimatycznych rzadko są wieloletnie, ale dla walorów ozdobnych warto je sadzić co roku. Będą naprawdę wartościowym dodatkiem.
Rośliny łąkowe, czyli trawy
Wiele osób na rzecz łąki kwietnej rezygnuje z trawnika. Nie jest to jednak konieczne. Przecież na prawdziwych łąkach to trawy grają pierwsze skrzypce. I w ogrodzie nie musi być inaczej. Oczywiście nie chodzi o to, by je kosić, ale by mogły rozwijać się naturalistycznie, tworzyć duże kępy i swobodnie kwitnąć.
W tym wypadku sprawdzi się bardzo wiele rodzimych traw. Raczej rezygnujemy z ozdobnych miskantów, traw pampasowych i nietypowych dmuszków jajowatych. Warto zostać przy rodzimej wiechlinie, trzcinniku czy prosie. Trawy można wymieszać z kwiatami w różnych proporcjach. Dodają trochę zielonego tła, a przecież podczas kwitnienia także ładnie wyglądają. Trzeba jednak uważać, ponieważ mogą być ekspansywne i wypierać pozostałe rośliny. Po kilku latach być może liczbę kęp trzeba będzie zredukować, a na to miejsce wysiać dodatkowe nasiona kwiatów łąkowych. W tym wypadku harmonia jest szczególnie ważna.