Kwiaty na balkon
-
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Petunia kaskadowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Petunia nie jest nazwą rodzajową roślin kwiatowych, ale zbiorczą nazwą grupy odmian petunii ogrodowej, która z kolei powstała w Anglii jako hybryda Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Surfinie, czyli petunie o malowniczo zwisających pędach, wyhodowali pod koniec XX wieku Japończycy.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cynia wytwornarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Cynia wytworna, pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, zachwyca różnorodnością kolorów i wspaniałością kwiatów. Sprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku roślina nosi nazwę na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn'a. Dzisiaj w uprawie są dostępne liczne odmiany cynii o rozmaitych kolorach kwiatów pełnych i pojedynczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Kwiaty na balkon - pozostałe
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Begonia 'Dragon Wing' jest nazwą serii odmian tej popularnej i pięknej rośliny. Liczne gatunki botaniczne begonii różniące się kolorami, formą i wielkością kwiatów wprost zachęcają ogrodników do tworzenia wciąż nowych mieszańców i kultywarów. W ten sposób powstały niedawno "begonie smocze", powstałe prawdopodobnie z krzyżowania begonii stale kwitnącej z mieszańcami begonii bulwiastej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna
-
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szałwia lekarskapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Zimozielony, ciepłolubny półkrzew szałwii lekarskiej z obszarów Morza Śródziemnego rozprzestrzenił się po prawie całej Europie. W naszym regionie, ze względu na warunkową zimoodporność, wymaga na zimę odpowiedniej ochrony. Wszystkie części rośliny wydzielają mocny aromat. Szałwia lekarska jest rośliną ozdobną, ale też leczniczą i przyprawową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wyżlin większyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Wyżlin większy jest w swojej śródziemnomorskiej ojczyźnie byliną, jednak w naszych warunkach jest uprawiany w ogrodach jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa pochodzi z greckiego i znaczy "podobny do nosa". Główną zaletą tej rośliny jest intensywność i długość kwitnienia w szerokiej gamie kolorów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia błyszczącarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Szałwia błyszcząca rośnie w swojej tropikalnej ojczyźnie jako półkrzew i osiąga wysokość półtora metra. W naszych warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna. Jej ognistoczerwone kwiaty stanowią ozdobę ogrodów i balkonów przez całe lato.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Niecierpek nowogwinejskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jak wskazuje nazwa, ten gatunek niecierpka pochodzi z wyżyn Nowej Gwinei, a łacińska i polska nazwa rodzajowa odnosi się do samorzutnego, "niecierpliwego", rozrzucania nasion pod wpływem dotyku. W swojej ojczyźnie niecierpek nowogwinejski jest byliną, jednak w naszych warunkach, ze względu na wrażliwość na mróz, jest uprawiany tylko przez jeden sezon. W ogrodach spotyka się najczęściej kultywary i mieszańce niecierpka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
-
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek Rozanne 'Gerwat'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rodzicami tej hybrydy nazwanej bodziszkiem Rozanne są bodziszek himalajski oraz odmiana bodziszka Wallicha. Została ona odkryta pod koniec XX wieku i zaprezentowana po raz pierwszy na londyńskiej wystawie w 2000 roku. Efektowne kwiaty, długi okres kwitnienia i odporność rośliny sprawiły, że bodziszek Rozanne zyskał popularność nie tylko w Europie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Celozja grzebieniastarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jeśli chodzi o formę kwiatów egzotycznej celozji grzebieniastej, trudno znaleźć większą ekstrawagancję. Jedna z odmian celozji srebrzystej posiada zamiast normalnych, wyprostowanych kwiatostanów dziwacznie kędzierzawe kwiatowe taśmy. Deformacja wierzchołka pędu kwiatowego rozwinęła się w fantastyczne formy przypominające płaskie i wysokie "kogucie grzebienie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Stokrotka afrykańskarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rodzaj botaniczny Osteospermum, nazywany stokrotką afrykańską, obejmuje około 45 gatunków. W uprawie ogrodowej spotyka się głównie rozmaite hybrydy trudnego do ustalenia pochodzenia oraz kultywary. Czasem zdarzają się formy botaniczne Osteospermum ecklonis, Osteospermum jucundum albo Osteospermum fruticosum. W naszych warunkach stokrotka afrykańska traktowana jest jako roślina jednoroczna, mimo że w swojej ojczyźnie bywa również byliną i półkrzewem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Żeniszek meksykańskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
W swojej tropikalnej ojczyźnie żeniszek meksykański rośnie jako półkrzew, jednak w naszych warunkach jest uprawiany zwykle jako jednoroczna roślina ozdobna, nawet jeśli możliwe jest zimowanie. Swoją botaniczną nazwę rodzajową Ageratum zawdzięcza właściwościom kwitnienia: greckie słowo „ageratos” oznacza „wieczną młodość” i odnosi się do długiego okresu rozwijania delikatnych, niebieskofioletowych kwiatów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Petunia ogrodowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pośród wielu gatunków petunii, występujących w tropikalnych obszarach Ameryki Południowej, trudno byłoby znaleźć petunię ogrodową. Powstała ona w XIX wieku w Anglii jako hybryda białej petunii (Petunia axillaris) z fioletową (Petunia integrifolia). Petunia należy do roślin ogrodowych z długą tradycją i cieszy się wielką popularnością, ponieważ jej duże, w jaskrawych kolorach kwiaty rozwijają się niezmordowanie od maja do pierwszych przymrozków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Lobelia przylądkowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Lobelia przylądkowa, w naszych warunkach uprawiana jako roślina jednoroczna, kwitnie w ogrodzie niezmordowanie przez wiele miesięcy. Gęste kobierce kwiatów rozwijają się zarówno na kwiatowych rabatach, jak i w pojemnikach na balkonie i tarasie. Lobelia przylądkowa efektownie wygląda w towarzystwie pelargonii albo nasturcji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Werbena ogrodowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Werbena ogrodowa jest ogólną nazwą licznej grupy odmian wyhodowanych z mieszańców tropikalnych, południowoamerykańskich gatunków werben. Subtelne, kolorowe kwiaty na tle soczystej zieleni liści tworzą z każdej werbeny ogrodowej niekwestionowaną gwiazdę każdego słonecznego balkonu i tarasu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Plektrantus koleusowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus koleusowaty, nazywany potocznie komarzycą albo kadzidełkiem, jest byliną o charakterystycznym zapachu, który odstrasza ćmy i komary. Roślina nie ma jednak nic wspólnego z kadzidłowcem, czyli Boswellia serrata. Komarzyca jest zwykle sadzona w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach, ale może przebywać w pomieszczeniu przez cały rok.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia muszkatołowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Metrowej wysokości szałwia muszkatołowa wnosi do ogrodu efektowną urodę kwiatów i korzenny zapach. W pierwszym roku po wykiełkowaniu rozwija rozetę liści, a w drugim roku wiechowate, rozgałęzione kwiatostany. Na odpowiednich stanowiskach odnawia się skutecznie z samosiewu, samodzielnie przedłużając swój pobyt w ogrodzie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Uczep rózgowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodzący z południa Ameryki Północnej uczep rózgowaty zamienia balkon w morze złotych kwiatów. Przez kilka miesięcy kwitnie rozwijając niezmordowanie coraz to nowe złotożółte gwiazdki. Jest wrażliwy na mróz, dlatego najczęściej bywa traktowany jako roślina jednoroczna, chociaż może przezimować w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nasturcja większarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Ze swoimi dużymi kwiatami w różnych odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni, nasturcja większa wnosi do każdego ogrodu bardzo wyraziste akcenty. Powstała jako hybryda na zachodzie Ameryki Południowej. Od XVII wieku jest uprawiana w Europie. Chociaż w swojej ojczyźnie rośnie jako bylina, u nas jest rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Starzec popielnypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Starzec popielny jest zimozielonym półkrzewem z rejonu Morza Śródziemnego. W naszych warunkach jest uprawiany najczęściej jako roślina ozdobna jednoroczna. Możliwe jest jednak przechowanie starca popielnego w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, aby wiosną mógł nadal się rozwijać zgodnie ze swoją naturą.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Pokrzywa indyjskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pokrzywa indyjska jest tropikalną byliną, stosowaną od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie hinduskiej. Omszone, zielone listki oraz piękne fioletowe kwiaty tej rośliny mogą stanowić ozdobę każdego ogrodu. Ze względu na wrażliwość na mróz, dobrze jest uprawiać pokrzywę indyjską w donicach i pojemnikach. w których można ją przezimować.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aksamitka rozpierzchłarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Aksamitka rozpierzchła jest pochodzącą z Meksyku jednoroczną rośliną kwiatową. Szczególny efekt dekoracyjny nadaje roślinie obfite i długie kwitnienie. Kwiaty w jaskrawych kolorach od żółtego i pomarańczowego do purpurowego rozwijają się od czerwca do pierwszych przymrozków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czarnuszka siewnarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Czarnuszka siewna jest znaną od tysięcy lat rośliną przyprawową i leczniczą. Zanim w V wieku trafił do Europy pieprz, nasiona czarnuszki stanowiły ważną przyprawę o korzenno-owocowym smaku. Duże kwiaty wyrastające na szczycie pędów oraz pierzaste liście stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty na balkon – popularne rośliny doniczkowe, które możemy sadzić na balkonie
Kwiaty na balkon to ozdobne rośliny, dzięki którym nabiera on zupełnie nowego wymiaru. Doniczkowe rośliny kwitnące sprawiają, że nawet najmniejszy balkon staje się oazą wypoczynku i spokoju. Jakie są popularne kwiaty do hodowania w bloku? Które nadają się na słońce? Sprawdź najciekawsze odmiany kwiatów balkonowych i dowiedz się, jakie mają wymagania.
Popularne kwiaty na balkon – sprawdź, jakie pasują do mieszkania w bloku
Surfinia i pelargonia bluszczolistna, czyli słynne kwiaty na balkon
Surfinie są niezaprzeczalnie jednymi z najsłynniejszych roślin balkonowych. W pewnym momencie ludzie sadzili ich znacznie więcej niż równie popularnych pelargonii. Surfinie, które znane są również jako petunie, mają zwisające pędy. Są niezwykle atrakcyjnymi wizualnie roślinami, które mogą stać się piękną ozdobą balkonu – pod warunkiem że będzie się o nie odpowiednio dbało. Pędy surfinii upstrzone są dużymi kwiatami w wielu różnych kolorach. Jeśli będziesz odpowiednio troszczył się o roślinę, z pewnością będzie długo kwitnąć – w zasadzie od maja aż do początku października. Zwróć jednak uwagę na podłoże dla surfinii – powinno być próchnicze, najlepiej z domieszką piasku. Dzięki takiej glebie ograniczyć można gromadzenie wilgoci. W dodatku piasek nie będzie pozwalał na zbijanie się ziemi, a to zapewni korzeniom doskonałe napowietrzenie. Pamiętaj też o słońcu, które jest uwielbiane przez sufinie. Nawet upał nie będzie im straszny! Roślina właśnie z tego względu świetnie nadaje się na balkon od południowej strony. Powinieneś jednak zadbać o zasłonięcie surfinii przed silnym deszczem, a także mocnymi opadami. Niestety, ale mogą uszkodzić delikatne kwiaty. Ważne jest także podlewanie rośliny – surfinie uwielbiają dużą ilość wody. W upalne dni możesz podlewać petunie nawet dwa razy dziennie. Nie można jednak przelewać rośliny. Aby do tego nie dopuścić, podstaw pod doniczkę specjalną podstawkę lub zrób w niej kilka otworów. Dzięki temu możliwe będzie bezpieczne odprowadzanie wody.
Równie ciekawą rośliną na balkon jest pelargonia bluszczolistna. Z pewnością zaliczyć ją można do kwiatów, które są wyjątkowo trwałe. Właśnie pelargoniami zdobi się balkony np. w Niemczech i Szwajcarii, skąd zresztą przyszła moda na te rośliny w Polsce. Pelargonie tworzą bujne kaskady, dzięki czemu można wspaniale zaaranżować całą przestrzeń balkonową. Warto dodać, że pelargonie są mniej wrażliwe na przesuszenie podłoża niż inne rośliny balkonowe. Poza odmianą bluszczolistną mamy również pelargonię rabatową – a więc typowo skrzynkową roślinę, która rośnie do ok. 50 cm. Bluszczolistna osiąga znacznie większe wymiary – może urosnąć do ok. 120 cm. Podobnie jak w przypadku surfinii pielęgnacja jest łatwa. Nie będzie więc głębszego problemu, aby cieszyć się roślinami na balkonie od maja do października. Powinieneś jednak zadbać o podłoże pelargonii. Idealny przedział pH to 6,2-7,2. Pelargonie rabatowe fantastycznie czują się w słońcu, ale bluszczolistne preferują cieniste stanowiska. Mimo wszystko obie odmiany wykazują dużą tolerancję na zmienne warunki pogodowe i szybko mogą się do nich dostosować. Pelargonie muszą być często podlewane – latem nawet dwa razy dziennie. Nie przepadają za nadmiarem wody w podłożu, więc postaraj się o dobry drenaż na dnie doniczki (np. możesz wysypać je keramzytem).
Ozdobne rośliny doniczkowe – kwitnące i trwałe okazy
Jedną z często hodowanych roślin na balkonie jest aksamitka. To roślina uwielbiająca słońce, która nadaje się na zachodni i południowy balkon. Kwitnienie aksamitki przypada na lipiec / październik. Kwiaty są pomarańczowe lub żółte, o postrzępionych płatkach. Roślina potrzebuje do życia uniwersalnej ziemi do kwiatów. Nie musi być nawożona. Aby zachować przepuszczalność gleby, zaleca się jednak wymieszanie podłoża z piaskiem. Możesz również zastosować otwory odprowadzające wodę z doniczek. Roślina jest niesamowicie dekoracyjna – zarówno posadzona pojedynczo, jak i w grupie. Aksamitki czasami bywają nazywane „byczkami”, „żaczkami” lub „turkami”. Niektórzy mówią o nich „śmierdziuchy” albo „kopciuszki”, ponieważ rośliny wydzielają charakterystyczny, mocny zapach – ma odstraszać mrówki i mszyce. To genialne rośliny balkonowe, które wykazują dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki nim można cieszyć się pięknym balkonem niemal przez całe lato – aż do jesieni. Powinieneś jednak zadbać o to, aby zapewnić aksamitkom doskonale nasłonecznione stanowisko i przepuszczalne podłoże.
Jednymi z najciekawszych roślin na balkon zachodni i południowy są również pelargonie. Kwiaty uwielbiają słońce – kwitną od maja aż do pierwszych przymrozków. Do prawidłowego wzrostu wystarczy im klasyczne podłoże dla roślin balkonowych, jednak z kwaśnym odczynem. Zadbaj o regularne i obfite podlewanie petunii. Systematycznie powinieneś nawozić rośliny specjalnym nawozem dla petunii. Uprawa petunii nie powinna sprawiać większych kłopotów, dlatego poleca się kwiaty nawet amatorom ogrodnictwa. Zadbaj o to, aby rośliny wystawione były na słońce, ponieważ w takich warunkach najlepiej rosną. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby hodować je również w półcieniu. Petunie nie mogą być narażone na intensywne opady deszczu, bo mają delikatne kwiaty, które deszcz mógłby połamać lub w inny sposób uszkodzić. W fazie wzrostu usuwaj przekwitłe kwiatostany i pędy rośliny. Dzięki temu petunia lepiej się rozkrzewi i przedłuży się jej kwitnienie.
Jakie kwiaty na balkon wybrać? Dowiedz się więcej o roślinach balkonowych
Bratki i bugenwille – te rośliny świetnie ozdobią każdy balkon
Bratki albo fiołki są jednymi z najpopularniejszych roślin balkonowych, a także ogrodowych. Wyróżniają się dużą mrozoodpornością i łatwością w uprawie. Właśnie dlatego często poleca się bratki osobom niedoświadczonym w pielęgnacji roślin. Bratki należą do roślin dwuletnich, które mogą urosnąć od 10 do nawet 25 cm wysokości. W zależności od gatunku zdecydować się można na bratki kwitnące o różnej porze roku. Właśnie to sprawia, że zapachem kwiatów cieszyć można się od początku wiosny aż do późnej jesieni. Zwróć jednak uwagę na podłoże dla bratków. Powinno być próchnicze i żyzne, najlepiej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Kwiaty uwielbiają słońce, więc należy je sadzić w południowym stanowisku – koniecznie mocno nasłonecznionym. Bratki nie przepadają za suszą, dlatego należy zadbać o to, aby regularnie je podlewać. Podłoże roślin powinno być zawsze wilgotne. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie moczyć liści i kwiatów. Niestety, bratki są podatne na choroby grzybiczne.
Bugenwille to pnącza bardzo popularne w południowej części Europy. W polskich warunkach sadzone są w doniczkach i pojemnikach – głównie ze względu na dość surowy klimat w naszym kraju. Roślina jest bardzo ciekawa. Możesz uczynić bugenwille nie tylko pnączem, ale też niewielkim drzewem lub krzewem. Ozdobne są kwiaty, a także liście otaczające roślinę. Są niewielkie, w kolorze białym, pomarańczowym, czerwonym lub purpurowym. W Polsce uprawa bugenwilli nie jest najłatwiejsza. Warto jednak postarać się, aby uczynić rośliny ciekawą ozdobą ogrodu lub balkonu. Bugenwille potrzebują uniwersalnego podłoża do rozwoju – można dodać do niego odrobinę piasku. Pamiętaj, aby przesadzać kwiaty minimum raz w roku. To ważne zwłaszcza dla młodych okazów roślin, ponieważ ich system korzeniowy cały czas rośnie. Niektórzy nazywają bugenwille „królowymi lata”. Wszystko dlatego, że roślinny powinny spędzać na słońcu minimum 4 godziny dziennie. Gdy będą mieć za mało słońca, mogą przestać rosnąć. Nie zapominaj również o tym, że bugenwille nie przepadają za przeciągami, a także dużymi wahaniami temperatury. Staraj się obficie podlewać bugenwille – zwłaszcza wiosną i jesienią. Nie zostawiaj na liściach żadnych kropli! Może to doprowadzić do ich poparzenia przy silnym słońcu.
Atrakcyjne kwiaty na balkon – nemezja i celozja pierzasta
Nemezja to kwiat doskonale pasujący na południowe balkony. Roślina uwielbia bowiem ciepło oraz dużą ilość promieni słonecznych. Kwitnienie nemezji przypada na czerwiec / sierpień. Kwiat wymaga przepuszczanej, lekkiej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Powinieneś często podlewać roślinę, zwłaszcza podczas suszy. Nawożenie musi się odbywać nawet co 3, a najlepiej co 2 tygodnie. Kwitnąca roślina należy do jednorocznych. Łodygi nemezji są kanciaste i drobne, a liście ząbkowate. Roślina wyróżnia się czerwonymi, różowymi, pomarańczowymi lub białymi kwiatami zebranymi w luźne grona. Właśnie dzięki nim wygląda naprawdę efektownie i oryginalnie. Nie musisz obawiać się o uprawę nemezji, ponieważ nie jest bardzo wymagająca. Jeśli chcesz uczynić roślinę wyłącznie ozdobą balkonową, pamiętaj o podlewaniu nemezji – zwłaszcza podczas wysokiej temperatury. Nawożenie rośliny może odbywać się co 2 lub 3 lata.
Jeszcze jedną świetną rośliną balkonową jest celozja pierzasta. To kwiat pasujący na słoneczny balkon, ponieważ roślina uwielbia ciepło. Kwitnie od czerwca do września. Powinieneś jednak zapewnić celozji umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę. Jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się kwitnącymi roślinami balkonowymi, warto postawić na celozję pierzastą. Roślina kwitnie od czerwca mniej więcej do początku października. Kwiaty najczęściej mają żółty, czerwony albo pomarańczowy kolor. Celozja podatna jest na choroby grzybowe, dlatego przed wysianiem powinieneś porządnie odkazić podłoże. Na stałe miejsce najlepiej przesadzać rośliny z bryłką ziemi. Powinny zakwitnąć mniej więcej po 4-5 miesiącach. Należy często podlewać celozję, a także regularnie zasilać nawozami w płynnej postaci. Następnie można ją bez problemu zasuszyć, gdyż celozja nie traci świeżości kwiatów. Kształt kwiatostanu na pewno się z kolei nie zmieni.