Kwiaty na balkon całoroczne

Ilustracja kwiaty na balkon całoroczne

Kwiaty na balkon całoroczne to gatunki wieloletnie i zimozielone. Oznacza to, że nie zrzucają liści na zimę i nie potrzebują wykopywania czy nie zamierają w chłodniejsze miesiące. Są ozdobne przez cały rok – wiosną, kiedy budzą się do życia, jesienią, kiedy wszystko wokół zamiera i zimą, kiedy pięknie wyglądają nawet pod kołderką śniegu. Kwiaty na balkon całoroczne to bardzo wytrzymałe rośliny, które nie wykazują większych wymagań jeśli chodzi o pielęgnacje. Są to rośliny mrozoodporne, dobrze radzące sobie w naszych warunkach klimatycznych. Z reguły nie potrzebują osłaniania doniczki ani innych zabiegów ochronnych.

Filtry0

Kwiaty na balkon całoroczne

Kwiaty na balkon całoroczne - pozostałe

Kwiaty na balkon całoroczne - rośliny balkonowe, długo kwitnące. Jakie wybrać?

Balkon powinien być atrakcyjny przez cały rok. Oczywiście najczęściej korzystamy z niego latem, ale w chłodniejsze miesiące także warto zadbać o jego wygląd. Pomogą w tym kwiaty na balkon całoroczne – gatunki wieloletnie, które nie zrzucają liści na zimę i są ozdobne przez cały sezon, także pod śniegiem. Podpowiadamy jakie rośliny balkonowe będą ozdobne przez naprawdę długi czas.

Kwiaty na balkon całoroczne – najpiękniejsze kwitnące gatunki

Ozdobne rośliny balkonowe, które są najbardziej znane to z reguły pięknie kwitnące gatunki. Wśród nich także są wspaniałe kwiaty całoroczne. Są jednak nieco mniej popularne, jak barwinek. Jest to roślina, która znacznie częściej pojawia się w ogrodach i na rabatach jako roślina okrywowa. Jednak uprawa w pojemnikach także świetnie się sprawdza, więc można posadzić niewielkie barwinki na balkonie lub tarasie. Roślinka ma delikatnie niebieskie kwiaty, bardzo oryginalne, złożone z pięciu wąskich płatków. Niektóre odmiany barwinka są bardziej ozdobne, na przykład na złoty prążek na listkach.

Kolejną ciekawą rośliną dekoracyjną jest kiścień. Jest to zimozielona roślinka o niewielkich wymiarach (maksymalnie do 70 cm) o kopulastym pokroju. Jej łukowato wygięte pędy mają niezwykle dekoracyjne liście, często złote lub malowniczo wybarwione odcieniami czerwieni. Kwiaty składają się z drobnych dzwonkowatych kwiatuszków, które zbierają się w ogromne kiście. Roślina naprawdę zasługuje na uwagę i jest niezwykle ozdobna. Warto jednak wiedzieć, że kwitnące kiścienie potrzebują cienia. Zbyt mocne nasłonecznienie może prowadzić do rozległych oparzeń na liściach, a zbyt ogrzana roślina po prostu marnieje.

Rośliny balkonowe całoroczne: pnącza

Niestety rośliny balkonowe całoroczne to rzadko pięknie kwitnące okazy. Na szczęście te o ozdobnych liściach także zasługują na uwagę. Jest dość duży zbiór wspaniałych pnączy, które wspaniale prezentują się na balkonach. Najlepszym przykładem jest bluszcz pospolity. Ten wyjątkowo trwały gatunek ma dłoniaste, ciemnozielone liście, czasami ozdobione ciemniejszymi lub jaśniejszymi plamkami. Jest ich mnóstwo – pojawiają się co kawałeczek na długich, szybko rosnących i wijących się pędach. Bluszcz pospolity może służyć do obsadzenia pergoli lub balustrady i szybko zajmie je całe. To także roślina uwielbiająca cień, ale poza tym jest dość tolerancyjna względem podłoża lub pielęgnacji.

Kolejnym ciekawym pnączem na taras i balkon jest winobluszcz pięciolistkowy. Jest to całoroczna roślina, która ma ząbkowane, wspaniałe liście. Na jesień przebarwiają się na najpiękniejsze kolory, bardzo intensywne i wyraźne: burgund, koral, pomarańcz, czerwień, wszelkie odcienie żółtego. Podobnie ozdobny jest wiciokrzew. To także roślina o długich, lancetowatych liściach. Ma intensywnie pachnące kwiaty, bardzo liczne i wyjątkowo gęste. Dzięki temu pnącze jest prawdziwą ozdobą każdego tarasu.

Na uwagę zasługuje także milin amerykański. Jest to roślina, która wydaje wspaniałe kwiaty latem – rurkowate i bardzo liczne, mają żółty lub karminowy kolor. Milin ma duże, wyraźne, zielone liście, które utrzymują się przez cały rok. Jednak warto wiedzieć, że roślina ta potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia. A na dodatek dość szybko się rozrasta, więc może wymagać dużej doniczki. Warto od razu posadzić ją w obszernym pojemniku.

Kwiaty na balkon całoroczne: iglaki

Iglaki to najciekawsze rośliny całoroczne. Nie zrzucają igieł na zimę, a ich karłowate odmiany dobrze sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. W zasadzie na balkonie można uprawiać niemal wszystkie iglaki:

  • tuje zachodnie, zwłaszcza tuję ‘Brabant’ i ‘Szmaragd’,
  • karłowate odmiany sosen i świerków, zwłaszcza świerku białego, jak ‘Alberta Globe’ i ‘Echiniformis’ o kulistym pokroju lub ‘Conica’ i ‘Laurin’ o pokroju stożkowatym,
  • jałowiec płożący, który rośnie nisko przy podłożu i może potrzebować dość dużej, ale płaskiej donicy, na uwagę zasługuje zwłaszcza ‘Golden Carpet’, odmiana o złocistożółtych pędach oraz ‘Blue Forest’ – o pędach rosnących pionowo, z krótkimi, niebieskimi igiełkami.
  • cyprysiki, szczególnie na uwagę zasługują odmiany o kolorowych igłach – srebrno-niebieskie ‘Blue Planet’, zielono-żółte ‘Nana Aureovariegata’, złociste ‘Plumosa Aurea Compacta’. Wszystkie te odmiany mają karłowaty pokrój.

Iglaki dobrze czują się na balkonie i nie mają dużych wymagań względem pielęgnacji. Trzeba tylko pamiętać, by zasadzić je w odpowiednim podłożu (na przykład dedykowanym dla iglaków). Nie są one wymagające jeśli chodzi o temperaturę i dobrze znoszą i światło, i półcieniste miejsca. Jednak warto wiedzieć, że iglaki mogą brązowieć lub nawet zrzucać igły. Warto dostarczać im dość dużej dawki składników odżywczych. Najlepiej sprawdzają się nawozy do roślin iglastych, które pozwalają na utrzymanie ładnego pokroju i gęstego ulistnienia przez całą jesień i zimę. Iglaki na balkonie to pewne rośliny, będą ozdobne przez cały rok. Ładnie wyglądają także pod śniegiem czy ścięte mrozem.

Ozdobne rośliny całoroczne na balkon

Kilka innych wyjątkowych roślin całorocznych, które wyjątkowo zdobią balkony. Nadają się także na taras. Jedną  nich jest trzmielina, a dokładnie trzmielina Fortune’a. Ten gatunek jest zimozielony i dobrze czuje się w naszych warunkach uprawnych. Jego liście są niezwykle ozdobne, w zależności od odmiany mogą mieć różny kolor. Niektóre są ciemnozielone, ozdobione białym marginesem, inne znów mają żółty prążek przy brzegach blaszki. Na uwagę zasługuje także odmiana ‘Interbolwi’. Jasnozielone odmiany ‘Sunshine’ i ‘Sunspot’ mają drobno piłkowane liście z żółtymi, wyraźnymi plamami, co także pięknie wygląda. Uprawa trzmieliny nie jest wymagająca, tak naprawdę poza podlewaniem nie potrzebują niczego więcej. Roślina świetnie radzi sobie w mocno nasłonecznionym miejscu. Można sadzić ją z wrzosami – jej liście będą pięknym tłem dla intensywnych kwiatów.

Gloteria pełzająca to niska roślina zimozielona, która wspaniale prezentuje się w doniczkach na balkonach i tarasach. Chociaż ma zaledwie 15 cm wysokości, jest naprawdę bardzo dekoracyjna. Błyszczące ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią na purpurowy kolor. Na dodatek krzewinka wspaniale kwitnie na biało lub różowo, kwiaty są drobne i bardzo gęste. Jesienią, kiedy liście są kolorowe, kwiatuszki zmieniają się w koralikowate owoce, drobne, czerwone jagody, które utrzymują się na krzewie aż do kwietnia. Są niezwykle dekoracyjne, co tylko dodaje tej wyjątkowej roślinie uroku.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto