Kwiaty na komary
Kwiaty na komary - pozostałe
-
Rosiczka okrągłolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosiczka okrągłolistna jest gatunkiem rodzimego pochodzenia, który żyjąc na ubogich w azot torfowiskach, wykształcił rzadką wśród roślin zdolność owadożerności. Zwabione kroplami słodkiej rosy owady zostają schwytane i strawione. Ta nietypowa roślina może być uprawiana w mieszkaniu jako oryginalna ozdoba.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Muchołówka amerykańskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Muchołówka amerykańska jest owadożerną byliną rosnącą na mokradłach jedynie dwóch stanów USA (Karoliny Północnej i Południowej). Dzięki licznym filmom, książkom i komiksom stała się popularna na całym świecie. Rozwinęła w drodze ewolucji niezwykłą strategię zdobywania składników pokarmowych w niegościnnym środowisku bagien. Obok formy botanicznej istnieją na rynku liczne kultywary rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Plektrantus Forstera 'Nico'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus Forstera 'Nico', nazywany komarzycą ciemną ze względu na ciemnozielone liście z fioletowymi spodami, odznacza się nie tylko urodą, ale i zdolnością odstraszania komarów. Ozdobę rośliny stanowią przede wszystkim liście, ponieważ kwiaty są bardzo drobne, białe lub fioletowe, zebrane w długie grona.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty na komary - rośliny ogrodowe, których nie lubią komary. Jakie posadzić?
Ciepły, piękny wieczór, aż chce się posiedzieć w altanie lub pobiesiadować na tarasie z przyjaciółmi. Ale wraz z nadejściem zmroku pojawiają się one – komary. To zdecydowanie najmniej przyjemny aspekt ciepłych dni. Bzyczące owady potrafią zepsuć cały urok letnich wieczorów. Dowiedz się, jakie kwiaty na komary sprawdzają się najlepiej i pozbądź się ich raz na zawsze.
Kwiaty na komary – najważniejsze informacje
Komary naprawdę potrafią uprzykrzyć miły wieczór pod gwiazdami. Dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie sprayów oraz świec zapachowych, które mają odstręczyć owady. Okazuje się jednak, że skuteczność dużej części z nich jest… wątpliwa. A te, które naprawdę działają są oparte na bardzo silnej chemii. Dlatego nie mogą używać ich kobiety w ciąży, dzieci i trzeba trzymać je z daleka od zwierząt domowych. To nie jest najzdrowsze rozwiązanie.
Dlatego warto sięgnąć po rośliny odstraszające komary. To gatunki, które wydzielają olejki eteryczne. W powietrzu unosi się zapach, którego insekty po prostu nie cierpią. A co najważniejsze – dla ludzi te zapachy wcale nie są nieprzyjemne. A niektórych po prostu się nie odczuwa, no chyba, że po roztarciu liści w palcach. Większość roślin na komary sprawdzi się do ogrodu, można także uprawiać je na parapetach i balkonach, by owady nie wlatywały do mieszkania przez otwarte okno.
Kwiaty na komary do ogrodu
Ogrodowe i pięknie kwitnące rośliny, które każdy chce mieć w swoim ogródku świetnie sprawdzają się do odstraszania komarów. Na szczycie najlepiej działających roślin znajdują się lawenda i kocimiętka.
Lawendy to rośliny, których nie lubią komary, a wąskolistna jest zdecydowanie najbardziej skuteczna. Jej zapach odstrasza komary na dużą odległość. A przy tym jest naprawdę piękna. Ma wzniesione pędy, których ozdobą są zebrane w kłosy fioletowe kwiaty. Lawenda kwitnie przez całe lato, ale w naszych warunkach klimatycznych jest to roślina jednoroczna. Nie przetrzymuje zimy w gruncie. Dla ludzi pachnie wspaniale, wabi też pszczoły i trzmiele. Nie lubią jej za to komary i meszki.
Kocimiętkę warto posadzić w ogrodzie nawet jeśli nie masz kota. Jej zapach wabi naszych futrzastych przyjaciół, ale odstrasza komary w okresie kwitnienia. Kwiaty mają niebieski lub fioletowy kolor i pojawiają się przez całe lato. Zdobią i są po prostu przepiękne. Jest to roślina lubiąca stanowiska słoneczne, ma niewielkie wymagania jeśli chodzi o podłoże i będzie dobrze rosła w każdej glebie. Można ją sadzić w pobliżu tarasów i balkonów, wszędzie tam, gdzie spędza się czas wieczorem.
Kwitnące rośliny, które radzą sobie z większością przykrych dla człowieka insektów, to aksamitki. Mają grube, delikatnie pachnące liście, a ich kwiaty, złożone z licznych, małych, pomarańczowych, żółtych i bordowych płatków, wydzielają bardzo intensywny aromat. Tak intensywny, że aksamitki nazywa się także „śmierduszkami”. Zapach jest nieakceptowalny dla komarów, much i meszek, dlatego warto w ogrodzie znaleźć dla tej rośliny trochę miejsca. Tym bardziej, że naprawdę ładnie wygląda, a jej żółte kwiaty to ciekawy aspekt kolorystyczny różnych rabat.
Rośliny, które odstraszają komary – gatunki
Jest jeszcze wiele roślin do ogrodu, które odstraszają komary. To gatunki ozdobne z liści lub po prostu zielone. Rośliny, których nie lubią komary ze względu na zapach to popularne w kuchni zioła. Najlepiej działa mięta pieprzowa i cytrynowa. To aromatyczne rośliny, które dobrze rosną i w gruncie, i w doniczkach. Lubią nasłonecznione i zasobne w wapń stanowiska. Warto je zasiać przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowe właściwości lecznicze i niezrównany smak. Ich działanie antykomarowe i antymuszkowe to dodatkowe plusy.
Podobne działanie wykazuje melisa, bazylia i koper włoski. Można bez problemu uprawiać je w naszych warunkach klimatycznych. W pobliżu tarasu czy altany warto zrobić niewielki ogródek ziołowy. Skutecznie odstraszy komary, a przy tym będzie ładnie wyglądał. Zwłaszcza, że niektóre zioła, jak na przykład bazylia, mają ciekawe odmiany o czerwonych liściach. To pozwoli na stworzenie wyjątkowej kompozycji.
Kwiaty na komary do doniczek
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie doniczek z roślinami, których nie lubią komary i powieszenie ich lub ustawienie w altanie czy na tarasie. Na niewielkiej przestrzeni olejki eteryczne uwalniane przez nie będą się lepiej rozchodzić, więc większa szansa na skuteczną ochronę przed tymi krwiożerczymi owadami.
Najskuteczniejszym sposobem na insekty są komarzyce. Już sama nazwa roślin wskazuje na to, że nie znoszą ich właśnie komary. W zasadzie oficjalnie powinniśmy nazywać ją Plekrantus, ale ta wyjątkowa roślina pnąca jest naprawdę zabójcza dla bzyczących insektów. Jej liście wydzielają bardzo intensywną woń, a unoszące się w powietrzu olejki eteryczne skutecznie pozbywają się komarów z dużej odległości. Komarzyce to nie są niestety rośliny ogrodowe. Uprawia się je w doniczkach, ale można także posadzić je we wzniesionych pojemnikach w altanach.
Są jeszcze inne, wyjątkowe i bardzo popularne rośliny, które odstraszają komary. Jakie? Pelargonie! Tak, te „zwyczajne” pelargonie, które każdy ma w balkonowych skrzynkach. Pochodzą z rodzaju Geranium i mają charakterystyczny dla niego zapach liści. Nie jest zbyt przyjemny dla człowieka, a dla komarów jest kompletnie odstraszający. Piękne pelargonie występują w setkach odmian, mają różne kolory, plamy na liściach, duże lub małe kwiatostany. Wybór jest ogromny i warto posadzić chociaż kilka sztuk w doniczkach, by poradzić sobie z komarami. Skrzynki z pelargoniami pięknie wyglądają powieszone na balustradach, ale kto powiedział, że nie można poustawiać ich wokół tarasu czy przy stoliku ogrodowym? Zachwycające kwiaty cieszą oko, a przy okazji odstraszają komary. Czego chcieć więcej?