Kwiaty na parapet

Ilustracja kwiaty na parapet

Kwiaty na parapet to gatunki doniczkowe, które dobrze znoszą mocne słońce i lubią dużą ilość światła. Dobrze się rozwijają i pięknie wybarwiają właśnie w pełnym nasłonecznieniu. Są to rośliny bardzo dekoracyjne. Pochodzą z tropików lub z klimatu subtropikalnego, a na parapecie mają dość podobny klimat. Trzeba jednak pamiętać, że są to dość specyficzne warunki, a rośliny potrzebują, najczęściej dość dużo wody. Poza oczywiście wszelkimi kaktusami, które także zaliczają się do tej grupy. One również uwielbiają mocne nasłonecznienie i świetnie sprawdzą się na parapetach.

Filtry0

Kwiaty na parapet

Kwiaty na parapet - pozostałe

Kwiaty na parapet - popularne rośliny doniczkowe, na parapety wewnętrzne w domu

Kwiaty na parapecie mogą naprawdę świetnie rosnąć. Mają tam więcej słońca i zazwyczaj szybciej się rozwijają. Trzeba tylko dopasować do nich ilość padającego światła – inaczej będą się czuły rośliny na parapecie okna wschodniego, inaczej północnego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć parapetowe dekoracje. Dowiedz się, jakie kwiaty na parapet sprawdzają się najlepiej.

Kwiaty na parapet – czy sprawdzą się wszystkie?

Kwiaty domowe w przeważającej części pochodzą z tropikalnego lub subtropikalnego klimatu. Mogłoby się wydawać, że nasłoneczniony parapet będzie dla nich idealny, ale nie – tak naprawdę rosną pod wysokimi drzewami, więc mają mocno rozproszone światło. Znaczna większość chętnie uprawianych w domu gatunków lubi więc dostęp do światła, ale nie bezpośredniego i lepiej odsunąć je nieco od okna.

Zanim więc postawisz kwiaty na parapecie, sprawdź, jakie są ich wymagania słoneczne. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki ogólnie dobrze reagują na słońce, ale ich barwne odmiany w pełnym świetle na przykład gorzej się wybarwiają. Jest jednak kilka gatunków, które kochają słońce i ciepło i tylko na parapecie będzie im dobrze. Najlepiej wybierać dla nich parapety wschodnie lub zachodnie, gdzie słońce jest tylko przejściowo. Niektóre cieniolubne rośliny mogą zasiedlać parapety północnych okien. Będą tam miały trochę więcej słońca niż w głębi pokoju, a jednocześnie nadal nie będzie ich zbyt dużo. Jakie kwiaty na parapet sprawdzają się najlepiej? Oto 8 naszych propozycji!

Kwiaty na parapet: sukulenty i kserofity

  1. Kaktusy – na nasłonecznionych parapetach najlepiej sprawdzą się właśnie one. Te rośliny z reguły rosną w bardzo ciepłym klimacie i mają mnóstwo mocnego słońca każdego dnia. Na parapecie wschodnim, zachodnim i południowym można postawić wszelkie drobne i średnie kaktusiki, które bez przeszkód można kupić w dowolnym markecie. Do najbardziej popularnych należą opuncja, echinkokaktus, mamilaria, cereus oraz cefalocereus starczy. Kaktusy mają specyficzne wymagania. Nadmiar wody im szkodzi, wiec trzeba uważać z podlewaniem oraz zapewnić im dobrze przepuszczalne podłoże.
  2. Grudnik, zwany także kaktusem wielkanocnym – to wyjątkowa roślina, której liście rozkładają się malowniczo na boki. Wyglądają, jakby składały się z wielu połączonych ze sobą części. Grudniki kwitną w okolicy Bożego Narodzenia – stąd też ich nazwa – i w tym czasie wytwarzają wspaniałe, kolorowe kwiaty wyrastające z liści. Te kaktusy mają specyficzne wymagania. Od późnej wiosny do sierpnia/września trzeba zrobić im okres spoczynku. Grudniki potrzebują dużo światła, jednak niekoniecznie bardzo ostrego. Dobrze czują się na zachodnich i wschodnich oknach, najlepiej jednak nieco cofniętych lub osłoniętych wyższym balkonem czy firanką. Grudnik nadaje się i do salonu, i do kuchni, ponieważ jest odporny na wilgoć i wyziewy kuchenki gazowej.
  3. Aloes – popularny sukulent, który ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Aloesy są także bardzo ozdobne, zwłaszcza te uzbrojone, których grube, zielone liście mają niewielkie kolce na brzegach. Wszystkie gatunki lubią światło i słońce i wewnętrzny parapet w domu będzie dla nich zdecydowanie najlepszy. Aloesy szybko się rozmnażają, ciągle wypuszczając kolejne sadzonki i pędy boczne. W ciągu jednego sezonu można stworzyć niezłą kolekcję małych, uroczych aloesików.
  4. Litopsy, czyli tak zwane żywe kamienie – rośliny pustyni, które mają wspaniałe właściwości mimikry. Nie mają kolców czy igieł, jednak i tak mogą obronić się przed zwierzętami, wtapiając się w tło otoczenia. Wyglądają po prostu jak kamyki, mają szary lub szarozielony kolor. Mają minimalne wymagania pielęgnacyjne, ale kochają słońce. Na parapet do salonu tutaj te wyjątkowe ozdobne rośliny sprawdzą się najlepiej.

Egzotyczne rośliny na okno – domowe palmy

Kolejna grupa roślin, która musi mieć ciepło i słońce, więc idealnie nadaje się na okno, to palmy. Ich wymagania mogą być zróżnicowane, w końcu palmy pochodzą i z Afryki, i z Ameryki Południowej, i z Basenu Morza Śródziemnego. Ale jest kilka gatunków, które będą się świetnie czuły na nasłonecznionym parapecie.

  1. Areka – to najbardziej popularne palmy doniczkowe, które bez problemu można kupić w dowolnym sklepie albo markecie typu dom i ogród. Areki mają typowy pokrój – ma rozpostarte ku górze pióropusze liści na cienkich pędach. Areka powinna mieć zapewnione lekko rozporoszone światło, na przykład firanką. Jednak przyzwyczajone rośliny mogą stać w pełnym słońcu, a nawet na naświetlonym balkonie. Trzeba tylko pamiętać o jednym – areki to rośliny mające w warunkach naturalnych dość dużo wilgoci. Należy więc regularnie je zraszać i skrapiać, nie zaszkodzi także stosowanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym.
  2. Sagowiec – w zasadzie botanicznie nie jest to palma, ale jej wygląd sprawia, że często jest zaliczana do palm domowych. Rośnie na kłodzinie, z której wyrasta pióropusz sztywnych liści. Najczęściej uprawia się męskie egzemplarze, które nie wytwarzają nasion, ale są nieco większe. Sagowce nie mają dużych oczekiwań. Lubią słońce, potrzebują wilgotnego powietrza, podłoża i oczywiście regularnego nawożenia. Co ciekawe, można uprawiać je po prostu z nasion.

Piękne kwiaty na parapet – hibiskus i azalia

Na parapecie można także postawić kwiaty doniczkowe kwitnące, które cieszą nas wspaniałymi kolorami. Jakie sprawdzą się najlepiej?

  1. Hibiskus - generalnie roślinę o ogromnych kwiatach, trochę przypominającą kwiaty malwy, uprawia się na dworze. Można jednak postawić ją także na oknie. Hibiskus, inaczej róża chińska, to dość wrażliwa roślina. Potrzebuje dużo słońca, ale nie lubi przeciągów. Należy ustawić go przy oknie, które raczej nie jest otwierane. Roślina ma wspaniałe, bardzo duże kwiaty. Każdy z nich żyje tylko jeden dzień, ale błyskawicznie pojawia się kolejny, więc można cieszyć się pięknymi kwiatami tej rośliny przez naprawdę długi czas.
  2. Azalia – kolejna roślina, która generalnie bywa uprawiana w ogrodzie. Azalia indyjska to krzewinka o niezrównanych kwiatach, najczęściej białych lub bardzo intensywnie wybarwionych. W domu udaje się w uprawie doniczkowej, trzeba jednak znaleźć dla niej wewnętrzny parapet, na którym będzie miała dość jasno. Ozdobne kwiaty pojawiają się zwłaszcza jesienią, najczęściej w październiku. Jeśli azalia jest dobrze zaopiekowana, będzie bardzo intensywnie i obficie kwitła. Wakacje może spędzić na balkonie, ale trzeba zwiększyć jej podlewanie i nawożenie. W uprawie azalii trzeba pamiętać o tym, że to roślina kwasolubna. Stosuje się do niej specjalne podłoże i specjalne nawozy, które nie zobojętniają pH ziemi.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto