Kwiaty na rabatę wieloletnie

Ilustracja kwiaty na rabatę wieloletnie

Kwiaty na rabatę wieloletnie to byliny, które są szczególnie cenione ze względu na piękne kwiaty i obfite i długie kwitnienie. Ze względu na pokrój i wysokość idealnie nadają się na rabaty i dobrze komponują się z innymi popularnymi kwiatami ogrodowymi. Kwiaty na rabatę wieloletnie mogą tworzyć rabatę bylinową lub być elementem wielogatunkowych rabat mieszanych. I w jednym, i w drugim przypadku świetnie się sprawdzają. Wiele gatunków wieloletnich ma nietypowe odmiany o ciekawszym kolorze kwiatów lub liści, które pięknie wyglądają na rabacie wielobarwnej.

Filtry0

Kwiaty na rabatę wieloletnie

Kwiaty na rabatę wieloletnie - pozostałe

Kwiaty na rabatę wieloletnie - najładniejsze byliny całoroczne na Twoją rabatę

Dobrze dobrane kwiaty na rabatę sprawiają, że ogród jest piękny przez cały sezon. Kiedy jedne kwiatostany roślin wieloletnich zaczynają przekwitać, pojawiają się kolejne. A jeśli jeszcze zastosujesz gatunki całoroczne, możesz cieszyć się wspaniałą kompozycja przez naprawdę długi czas. Które kwiaty na rabatę wybrać? Podpowiadamy!

Rabaty bylinowe, czy z kwiatów mieszanych?

Byliny to rośliny wieloletnie, których nie trzeba wykopywać na zimę. Do tej grupy niektórzy zaliczają także rośliny cebulowe, ale tylko te, których cebule, bulwy lub kłącza mogą zostać w podłożu przez kilka lat. Są to bardzo popularne rośliny, głównie ze względu na ich małe wymagania i trwałość. Większość z nich pięknie kwitnie przez wiele lat i poza podlewaniem nie potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Nic dziwnego, że te gatunki są wyjątkowo chętnie wybierane do ogrodu. Bardzo często tworzy się z nich rabaty – czy to bylinowe, czy mieszane. Te pierwsze składają się wyłącznie z roślin wieloletnich. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie trzeba co roku dosadzać ani dosiewać nowych kwiatów. Z drugiej strony jednak, ta sama kompozycja, niezmiennie każdego roku może być trochę nudna. Dla miłośników kolorów, różnorodności i nowych odmian o wiele lepiej sprawdzą się rabata mieszana – trochę roślin bylinowych, trochę jednorocznych. Warto wtedy byliny zasadzić na samym początku, by potem tylko uzupełniać wolne miejsca co roku innymi roślinami. To pozwala na tworzenie oryginalnej kompozycji za każdym razem.

Całoroczne kwiaty na rabatę do ogrodu

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie całorocznych kwiatów wieloletnich na rabatę. Kwiaty całoroczne to takie, które przez cały rok, nie tylko w czasie sezonu wegetacyjnego, pięknie wyglądają. Utrzymują liście, mają ozdobne owoce lub kwiaty. Dzięki temu rabata zawsze będzie piękna. Jednak takich roślin nie ma zbyt wiele. Mogą być tylko jednym, dodatkowym aspektem dekoracyjnym rabaty. Rośliny całoroczne to między innymi iglaki i niektóre pnącza ozdobne z liści (na przykład bluszcz pospolity). Jednak nieszczególnie nadają się na rabatę.

Jakie rośliny całoroczne na rabatę sprawdzą się najlepiej?

  • Bukszpan – chociaż jest to krzew, dobrze sprawdzi się na rabacie kwiatowej. Bukszpany dobrze znoszą cięcie, a niektóre odmiany są karłowate i naprawdę malutkie. Roślina jest ładna przez cały rok.
  • Bergenia – ładnie kwitnąca na czerwono roślina całoroczna, częściowo zimozielona.
  • Żagwin – całoroczny kwiat który kwitnie obficie w okresie letnim. Do tego tworzy zielone poduszki złożone z liści, które nie opadają na zimę.
  • Barwinek – zimozielona, niewielka roślina rabatowa o dużych walorach dekoracyjnych. Ma intensywnie zielone liście, które są wspaniałym tłem dla fioletowoniebieskich kwiatów.

Najładniejsze kwiaty na rabatę wieloletnie

Kwiaty rabatowe powinny być dobrane do siebie pod względem wysokości i koloru. Piękne połączenia bazują na kontraście lub wykorzystują po prostu wszystkie dostępne kolory. Dlatego warto sięgać po gatunki, które mają liczne odmiany o wielu barwach lub naprawdę intensywnie wybarwione kwiatostany.

Do tej pierwszej grupy należy posłonek ogrodowy. Jest to roślina, która kwitnie aż do końca sierpnia. Na słonecznych rabatach i w ogrodach skalnych rozwija swoje wspaniałe, drobne, ale bardzo liczne kwiaty. Żółte, różowe, białe, czerwone – posłonek pozwala na stworzenie wielobarwnej tęczy na rabacie.

Jeśli chodzi o bardziej oryginalne gatunki, to na uwagę zasługuje trytoma groniasta. Od czerwca do września pojawiają się jej wyjątkowe kwiatostany. Wyglądają jak… szczotki do butelek. Składają się z wielu kwiatuszków, luźno ułożonych okółkowo na szczycie pędów. Ze względu na żółto-pomarańczowe zabarwienie, roślina może z daleka wyglądają jak płonąca pochodnia. Podobny pokrój ma o wiele bardziej stonowana liatra kłosowa. To popularne rośliny o niebieskim kolorze, bardzo mało wymagające, świetnie komponujące się w każdej rabacie.

Bardzo popularne rośliny ogrodowe, rudbekie, także polecają się na rabatę. Jest to roślina o wspaniałych kwiatach, dużych, żółtych z czarnym oczkiem. Wyrasta w formie kępy wzniesionych łodyg, na szczycie których pojawiają się kwiatostany. Rudbekie świetnie sprawdzą się w ogrodach wiejskich i w stylu rustykalnym. Podobnie, jak nachyłek. Jest to roślina kwitnąca latem, z drobnymi żółtymi kwiatami. Delikatny pokrój sprawia, że jest bardzo chętne widziana na wszystkich rabatach.

Okrywowe kwiaty na rabatę wieloletnie

Na rabatę warto posadzić także kwiaty okrywowe. To gatunki, które rosną między wyższymi roślinami, wciskają się pomiędzy nie i zajmują wolne przestrzenie. Niektóre z nich mogą mieć tendencje do nadmiernej ekspansji i trzeba ograniczać ich ilość i rozrastanie się, żeby nie zagrażały innym roślinom.

Okrywowe kwiaty na rabacie są niezbędne. Są wśród nich gatunki wieloletnie, a nawet całoroczne, jak wspomniany wcześniej barwinek. Piękne liście ma trzmielina Fortunea, roślina o delikatnych kolorach i białych, ciekawych prążkach.

Umiejętności zadarniające i okrywowe ma także macierzanka. Chociaż jest to roślina nieco wyższa, która zajmuje trochę więcej miejsca, można sadzić ją właśnie w takich celach. Macierzanka ma jeszcze jeden ogromny plus – piękne, fioletowe kwiaty, przypominające trochę kwiaty lawendy. To także jest roślina wieloletnia. Na bardzo nasłonecznionych rabatach warto posadzić również rojniki. Mają postać rozet o nieregularnych kształtach, które rozchodzą się i wyrastają spomiędzy kamieni i innych roślin. Najładniejsze rojniki ogrodowe bywają kolorowe i ładnie się przebarwiają. Są najbardziej znane z ogrodów skalnych, ale świetnie sprawdzą się również po prostu na rabacie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto