Kwiaty ogrodowe wieloletnie
-
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty ogrodowe wieloletnie - pozostałe
-
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wieczornik damskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica piołunbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Czyściec wełnistybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Czyściec wełnisty jest byliną pochodzącą z Azji Mniejszej, dobrze rosnącą w naszych warunkach klimatycznych. Posadzony na rabatach i obrzeżach ścieżek wnosi do ogrodu urok swoich wełniście miękkich, pokrytych srebrzystym kutnerem liści. Doskonale nadaje się do tworzenia roślinnych kompozycji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wrotycz marunabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Wrotycz maruna, uprawiany często jako roślina ozdobna, w starożytności był używany do przyspieszania i wywoływania porodu. To dlatego Linneusz nazwał ten gatunek Matricaria parthenium (mater = matka). Z czasem dołączono roślinę najpierw do rodzaju rumianek, a potem do rodzaju złocień, aby ostatecznie uznać odrębność rodzajową wrotyczu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek Rozanne 'Gerwat'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rodzicami tej hybrydy nazwanej bodziszkiem Rozanne są bodziszek himalajski oraz odmiana bodziszka Wallicha. Została ona odkryta pod koniec XX wieku i zaprezentowana po raz pierwszy na londyńskiej wystawie w 2000 roku. Efektowne kwiaty, długi okres kwitnienia i odporność rośliny sprawiły, że bodziszek Rozanne zyskał popularność nie tylko w Europie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek dalmatyńskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rutewka Delavayabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z Chin gatunek rutewki upamiętnia nazwą francuskiego botanika Père Jean Marie Delavay'a. Należy do najbardziej eleganckich bylin ogrodowych. Z luźnej kępy liści wyrasta wysoka łodyga kwiatowa zakończona wiechą filigranowych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Mikołajek nadmorskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko na wydmowym wybrzeżu mikołajek nadmorski znajduje się pod ochroną. Uprawiany w ogrodzie stanowi oryginalną ozdobę i doskonale radzi sobie na suchych i słonecznych rabatach. Kolczaste liście, główkowate kwiatostany i przysadki efektownie wyróżniają mikołajka pośród innych ogrodowych bylin.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krokosmia ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Krokosmia ogrodowa jest mieszańcem Crocosmia aurea i Crocosmia pottsii wyhodowanym we Francji pod koniec XIX wieku. Kłosowate kwiatostany tej krokosmii przypominają nieco frezję. W odróżnieniu od mieczyka, jej bulwy mają szanse na zimowanie w gruncie. Liczne odmiany hodowlane rozwijają duże kwiaty żółte, pomarańczowe albo czerwone.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Ostróżka wyniosłabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ostróżka wyniosła jest byliną o bardzo efektownych kwiatostanach i dekoracyjnych liściach. Występująca dziko również w południowych regionach Polski, jest uprawiana już od końca XVI wieku. Ten gatunek ostróżki stanowi podstawę wielu mieszańców spotykanych w ogrodach pod nazwą ostróżki ogrodowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liliowiec ogrodowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec ogrodowy jest zbiorową nazwą dla grupy odmian mieszańcowych. Powstał w wyniku złożonego procesu krzyżowania różnych gatunków: liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera, i Thumberga. Pierwszą hybrydę liliowca stworzył w 1893 r. brytyjski hodowca George Yeld. Chociaż uroda pojedynczego kwiatu szybko przemija (co trafnie określa nazwa rośliny "dzienna lilia"), to na szczęście bylina wytwarza ich tyle, że wystarcza na długie tygodnie kwitnienia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Serduszka okazałebyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Serduszka okazałe to romantyczna, piękna i nieco ekstrawagancka bylina ozdobna. Wcześnie rozwija swoje oryginalne kwiaty w ocienionych zakątkach ogrodu. Roślina jest bardzo trwała i w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trojeść amerykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Ameryki bylina o silnie pachnących kwiatach ma botaniczną nazwę Asclepias syriaca, chociaż z Syrią nie ma nic wspólnego. Trojeść amerykańska wzięta była początkowo za bliskowschodnią toinę, do której jest podobna. Linneusz odniósł ją do właściwego rodzaju, ale stary epitet gatunkowy "syriaca" pozostawił.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozwar wielkokwiatowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rozwar wielkokwiatowy ze swoimi dużymi, niebieskimi dzwonkami kwiatów stanowi efektowną ozdobę ogrodu skalnego albo rabaty z bylinami. Ciekawe wyglądają też pąki kwiatowe, duże i rozdęte, zwykle szaroniebieskie, przypominające małe baloniki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty ogrodowe wieloletnie - najpiękniejsze kwitnące rośliny do Twojego ogrodu
Rośliny wieloletnie, czyli byliny, półkrzewy i krzewy, to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Od nich zaczyna się rozstawienie roślin na rabatach i nasadzenia w ogrodzie. Możliwości jest bardzo wiele. Przedstawiamy najpiękniejsze kwiaty ogrodowe wieloletnie, które szczególnie warto mieć!
Kwiaty ogrodowe wieloletnie o długim okresie kwitnienia
Kwiaty ogrodowe wieloletnie sprawiają, że każdy ogród jest pełen życia i kolor przez cały sezon. Od wiosny do jesieni pojawiają się kwiaty kolejnej wspaniałe byliny, a niektóre z nich po prostu kwitną niemal do pierwszych przymrozków. Warto je wybrać z wielu powodów. Po pierwsze są po prostu piękne – to nie ulega wątpliwości. Po drugie, ułatwiają zaaranżowanie rabaty – w pierwszej kolejności sadzi się kwiaty wieloletnie, by wolne miejsca uzupełnić kwiatami cebulowymi i jednorocznymi.
Pielęgnacja kwiatów ogrodowych wieloletnich jest znacznie ułatwiona. Nie wymagają wykopywania na zimę i dobrze zimują po prostu w gruncie. Nie wymagają także szczególnego nawożenia. Zazwyczaj mają rozległy system korzeniowy, więc nawet przejściowe ograniczenie podlewania nie jest im straszne.
Warto wybierać przede wszystkim kwiaty wieloletnie o długim okresie kwitnienia. Te są najpiękniejsze. Długo zdobią rabaty, które zawsze będą wspaniałe, niezależnie od sezonowości kwiatów jednorocznych i cebulowych. Najdłużej kwitnące kwiaty jednoroczne zazwyczaj pokazują pierwsze kwiatostany latem i utrzymują je niemal do przymrozków. Warto je wybrać, ponieważ na początku sezonu mamy pod dostatkiem kwiatów wiosennych. Później rabata bywa smutna i pusta. Wybierając długo kwitnące kwiaty wieloletnie, nie musimy się tym przejmować.
Najpopularniejsze piękne byliny na słońce
Kilka wyjątkowo popularnych gatunków idealnie sprawdza się do ogrodów słonecznych. Jednym z nich jest rudbekia. To całkowicie mrozoodporny gatunek, ma piękne, intensywnie żółte kwiaty języczkowate umieszczone na wysokich łodygach. Rośnie w dużych grupach, kępach, które szybko się rozprzestrzeniają. Niektóre gatunki są jednoroczne, ale i tak szybko odradzają się z kłączy w kolejnym roku. Piękne rudbekie pojawiają się więc ciągle w tym samym miejscu.
Równie popularny zdaje się być krwawnik pospolity. A dokładniej jego ogrodowe odmiany. Mają wspaniałe kwiaty, duże kwiatostany w formie baldacha złożonego z drobnych kwiatuszków, gęsto ze sobą stłoczonych. Podstawowy gatunek krwawnika jest biały, ale odmiany są o wiele ciekawsze – żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, łososiowe. Wybór jest ogromny.
Piękne kwiaty floksów także świetnie się sprawdzają. Najpopularniejsze są purpurowe, jednak czerwone, białe lub żółte także się zdarzają. Można sadzić je w dowolnej glebie, a w słońcu wspaniale, obficie kwitną. Floksy szydlaste są niższe i nadają się do okrywania przestrzeni miedzy roślinami. Floksy wiechowate natomiast to wysokie, przepiękne rośliny o wiechowatych kwiatostanach złożonych z drobnych, czteropłatkowych kwiatuszków.
Piękne kwiaty wieloletnie do ogrodu słonecznego
Właściciele słonecznych ogrodów są prawdziwymi szczęściarzami. Mają największe możliwości wyboru najwspanialszych, najpiękniej kwitnących gatunków o intensywnych kolorach. W mocnym nasłonecznieniu można sadzić bardzo wiele roślin. Często wybierana jest liatra kłosowa. Ma podłużne, fioletowe kwiatostany na wysokich łodygach. Wspaniałe, wyglądają trochę jak szczotki do butelek. I są naprawdę zachwycające, pojawiają się od września do lipca. Najnowocześniejsze odmiany mają biały lub bardziej różowy odcień. Liatra ma szereg zalet: jest odporna, mało wymagająca, nie chce nic poza słońcem i odrobiną wody (ale regularnie podaną!).
Od maja do sierpnia ozdobą rabaty będzie posłonek ogrodowy. Na skarpach, rabatach, w ogrodach skalnych – wszędzie tam, gdzie jest dużo słońca i światła, posłonek będzie się świetnie rozwijał. Nie ma wielkich wymagań, wręcz przeciwnie – uwielbia ubogie gleby, nie przeszkadza mu susza. To nieco mniej znana roślina rabatowa, a warto się nią zainteresować. Jest naprawdę zachwycająca. Kilka odmian o złotym, pomarańczowym i białym kolorze to sposób na barwną rabatę.
W podobnej kolorystyce jest trytoma groniasta. To naprawdę niewiarygodna roślina. Wygląda jak pochodnia! Ma sztywną, wzniesioną łodygę i wspaniały, gęsty kwiatostan na jej szczycie, w intensywnie żółto-pomarańczowo-czerwonym kolorze. Trytoma ma już nieco wyższe wymagania, niż wspomniane wcześniej rośliny. Lubi słońce, lekko kwaśne, próchnicze gleby. W czasie największych zim może przemarzać.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie do cienia
Wybór roślin do ogrodu cienistego jest nieco trudniejszy. Jest jednak wiele roślin, które nie mają dużych wymagań względem światła. Wystarczy im przejściowe słońce rano lub po południu, przez 2-4 godziny. W całkowitym cieniu, na przykład pod drzewami, świetnie sprawdzi się funkia, zwana inaczej hostą. Jest to roślina ozdobna z liści, które mają wspaniałe kolory, nierzadko są nakrapiane lub kropkowane i mają ciekawą fakturę blaszki. A do tego wspaniale kwitnie, liliowymi kwiatami, które pojawiają się na wzniesionych łodygach wyrastających znacznie poza roślinę.
Pozostałe kwiaty mają już trochę większe wymagania jeśli chodzi o słońce. Pięknie kwitnące przez całe lato nachyłki mają żółte, drobne kwiaty i spore wymagania jeśli chodzi o glebę. Preferują żyzne, próchnicze stanowisko. Te niskie kępki wspaniałych żółtych kwiatów lubią miejsca lekko ocienione i umiarkowanie wilgotne. Można sadzić je w pobliżu zbiorników wodnych lub pod drzewem o niezbyt gęstej koronie.
Od początku czerwca aż do jesieni, w cienistych ogrodach króluje bodziszek rozłogowy. To roślina okrywowa, która kwitnie na fioletowo. Lubi cień, niestraszna jej także panująca w takich miejscach wilgoć. Trzeba tylko zapewnić jej umiarkowanie żyzne podłoże, a będzie się wspaniale rozwijać.
Jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, które mogą rosnąć także w cieniu lub półcieniu, to liliowce. Mogłoby się wydawać, że są nietrwałe – w końcu to kwiaty jednego dnia. Ale trzeba wiedzieć, że każda roślina wytwarza tak dużo kwiatów, że mimo tego, że każdy z nich rozkwita wyłącznie na 24 godziny, to roślina jest ozdobna przez całe lato. Białe, żółte, różowe, czerwone lub pastelowe liliowce nie mają dużych wymagań. Mogą rosnąć również w słońcu, ale w półcieniu będzie im najlepiej.
Kwiaty ogrodowe a ich pielęgnacja
Kwiaty ogrodowe wieloletnie mają specyficzne wymagania. Zazwyczaj kupuje się je jesienią, sporadycznie wiosną, w postaci sadzonek w doniczce. Niewielka część z nich to podziemne kłącza (liliowce, rudbekia). Rośliny w doniczce sadzi się przez cały sezon, rośliny kłączowe – jesienią.
Kwiaty wieloletnie to gatunki mrozoodporne, chociaż niektóre, bardziej delikatne, mogą obumrzeć, jeśli jest mroźna, ale bezśnieżna zima lub jeśli przymrozek pojawi się wiosną, już po przebudzeniu się ogrodu do życia. Dlatego warto zadbać o ochronę przed zimnem, na przykład stosując warstwę ściółki słomianej lub z liści albo specjalne worki jutowe czy wykonane z przepuszczającej powietrze agrotkaniny.
Kwitnące rośliny wieloletnie czasami z biegiem czasu tracą kwiaty i stają się nieco mniej gęste. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o regularnym zasilaniu nawozem zasobnym w fosfor i potas. Roślina będzie w lepszej kondycji, a kwitnienie będzie znacznie bardziej obfite. Warto zastanowić się nad stosowaniem popularnych nawozów azotowych. Ich rolą jest zwiększenie masy zielonej, więc liści czy długości łodyg. W przypadku kwitnących roślin ogrodowych ma to drugorzędne znaczenie. We wzmocnieniu kwitnienia może pomóc także regularne ogławianie, czyli odcinanie przekwitniętych kwiatostanów. Roślina nie będzie nimi tak obciążona i będzie mogła zbierać siły, by znów pięknie zakwitnąć.