Kwiaty ogrodowe wieloletnie

Ilustracja kwiaty ogrodowe wieloletnie

Kwiaty ogrodowe wieloletnie to byliny o długim okresie kwitnienia, które przez wiele lat zdobią ogród i nie muszą być wykopywane na zimę. Są to rośliny dobrze tolerujące nasze warunki klimatyczne, ozdobne z kwiatów. Często są ozdobne przez cały rok, ponieważ poza okresem kwitnienia mają wspaniałe liście lub ciekawy pokrój. Część z nich to gatunki zimozielone. Wśród nich znajdują się najpiękniejsze gatunki, najbardziej popularne i doceniane, oraz te, które rzadko się spotyka. Warto zapoznać się z tą listą, ponieważ kwiaty ogrodowe wieloletnie to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Są trwałe i wyznaczają miejsca, które można potem uzupełnić roślinami jednorocznymi.

Filtry0

Kwiaty ogrodowe wieloletnie

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - pozostałe

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - najpiękniejsze kwitnące rośliny do Twojego ogrodu

Rośliny wieloletnie, czyli byliny, półkrzewy i krzewy, to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Od nich zaczyna się rozstawienie roślin na rabatach i nasadzenia w ogrodzie. Możliwości jest bardzo wiele. Przedstawiamy najpiękniejsze kwiaty ogrodowe wieloletnie, które szczególnie warto mieć!

Kwiaty ogrodowe wieloletnie o długim okresie kwitnienia

Kwiaty ogrodowe wieloletnie sprawiają, że każdy ogród jest pełen życia i kolor przez cały sezon. Od wiosny do jesieni pojawiają się kwiaty kolejnej wspaniałe byliny, a niektóre z nich po prostu kwitną niemal do pierwszych przymrozków. Warto je wybrać z wielu powodów. Po pierwsze są po prostu piękne – to nie ulega wątpliwości. Po drugie, ułatwiają zaaranżowanie rabaty – w pierwszej kolejności sadzi się kwiaty wieloletnie, by wolne miejsca uzupełnić kwiatami cebulowymi i jednorocznymi.

Pielęgnacja kwiatów ogrodowych wieloletnich jest znacznie ułatwiona. Nie wymagają wykopywania na zimę i dobrze zimują po prostu w gruncie. Nie wymagają także szczególnego nawożenia. Zazwyczaj mają rozległy system korzeniowy, więc nawet przejściowe ograniczenie podlewania nie jest im straszne.

Warto wybierać przede wszystkim kwiaty wieloletnie o długim okresie kwitnienia. Te są najpiękniejsze. Długo zdobią rabaty, które zawsze będą wspaniałe, niezależnie od sezonowości kwiatów jednorocznych i cebulowych. Najdłużej kwitnące kwiaty jednoroczne zazwyczaj pokazują pierwsze kwiatostany latem i utrzymują je niemal do przymrozków. Warto je wybrać, ponieważ na początku sezonu mamy pod dostatkiem kwiatów wiosennych. Później rabata bywa smutna i pusta. Wybierając długo kwitnące kwiaty wieloletnie, nie musimy się tym przejmować.

Najpopularniejsze piękne byliny na słońce

Kilka wyjątkowo popularnych gatunków idealnie sprawdza się do ogrodów słonecznych. Jednym z nich jest rudbekia. To całkowicie mrozoodporny gatunek, ma piękne, intensywnie żółte kwiaty języczkowate umieszczone na wysokich łodygach. Rośnie w dużych grupach, kępach, które szybko się rozprzestrzeniają. Niektóre gatunki są jednoroczne, ale i tak szybko odradzają się z kłączy w kolejnym roku. Piękne rudbekie pojawiają się więc ciągle w tym samym miejscu.

Równie popularny zdaje się być krwawnik pospolity. A dokładniej jego ogrodowe odmiany. Mają wspaniałe kwiaty, duże kwiatostany w formie baldacha złożonego z drobnych kwiatuszków, gęsto ze sobą stłoczonych. Podstawowy gatunek krwawnika jest biały, ale odmiany są o wiele ciekawsze – żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, łososiowe. Wybór jest ogromny.

Piękne kwiaty floksów także świetnie się sprawdzają. Najpopularniejsze są purpurowe, jednak czerwone, białe lub żółte także się zdarzają. Można sadzić je w dowolnej glebie, a w słońcu wspaniale, obficie kwitną. Floksy szydlaste są niższe i nadają się do okrywania przestrzeni miedzy roślinami. Floksy wiechowate natomiast to wysokie, przepiękne rośliny o wiechowatych kwiatostanach złożonych z drobnych, czteropłatkowych kwiatuszków.

Piękne kwiaty wieloletnie do ogrodu słonecznego

Właściciele słonecznych ogrodów są prawdziwymi szczęściarzami. Mają największe możliwości wyboru najwspanialszych, najpiękniej kwitnących gatunków o intensywnych kolorach. W mocnym nasłonecznieniu można sadzić bardzo wiele roślin. Często wybierana jest liatra kłosowa. Ma podłużne, fioletowe kwiatostany na wysokich łodygach. Wspaniałe, wyglądają trochę jak szczotki do butelek. I są naprawdę zachwycające, pojawiają się od września do lipca. Najnowocześniejsze odmiany mają biały lub bardziej różowy odcień. Liatra ma szereg zalet: jest odporna, mało wymagająca, nie chce nic poza słońcem i odrobiną wody (ale regularnie podaną!).

Od maja do sierpnia ozdobą rabaty będzie posłonek ogrodowy. Na skarpach, rabatach, w ogrodach skalnych – wszędzie tam, gdzie jest dużo słońca i światła, posłonek będzie się świetnie rozwijał. Nie ma wielkich wymagań, wręcz przeciwnie – uwielbia ubogie gleby, nie przeszkadza mu susza. To nieco mniej znana roślina rabatowa, a warto się nią zainteresować. Jest naprawdę zachwycająca. Kilka odmian o złotym, pomarańczowym i białym kolorze to sposób na barwną rabatę.

W podobnej kolorystyce jest trytoma groniasta. To naprawdę niewiarygodna roślina. Wygląda jak pochodnia! Ma sztywną, wzniesioną łodygę i wspaniały, gęsty kwiatostan na jej szczycie, w intensywnie żółto-pomarańczowo-czerwonym kolorze. Trytoma ma już nieco wyższe wymagania, niż wspomniane wcześniej rośliny. Lubi słońce, lekko kwaśne, próchnicze gleby. W czasie największych zim może przemarzać.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie do cienia

Wybór roślin do ogrodu cienistego jest nieco trudniejszy. Jest jednak wiele roślin, które nie mają dużych wymagań względem światła. Wystarczy im przejściowe słońce rano lub po południu, przez 2-4 godziny. W całkowitym cieniu, na przykład pod drzewami, świetnie sprawdzi się funkia, zwana inaczej hostą. Jest to roślina ozdobna z liści, które mają wspaniałe kolory, nierzadko są nakrapiane lub kropkowane i mają ciekawą fakturę blaszki. A do tego wspaniale kwitnie, liliowymi kwiatami, które pojawiają się na wzniesionych łodygach wyrastających znacznie poza roślinę.

Pozostałe kwiaty mają już trochę większe wymagania jeśli chodzi o słońce. Pięknie kwitnące przez całe lato nachyłki mają żółte, drobne kwiaty i spore wymagania jeśli chodzi o glebę. Preferują żyzne, próchnicze stanowisko. Te niskie kępki wspaniałych żółtych kwiatów lubią miejsca lekko ocienione i umiarkowanie wilgotne. Można sadzić je w pobliżu zbiorników wodnych lub pod drzewem o niezbyt gęstej koronie.

Od początku czerwca aż do jesieni, w cienistych ogrodach króluje bodziszek rozłogowy. To roślina okrywowa, która kwitnie na fioletowo. Lubi cień, niestraszna jej także panująca w takich miejscach wilgoć. Trzeba tylko zapewnić jej umiarkowanie żyzne podłoże, a będzie się wspaniale rozwijać.

Jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, które mogą rosnąć także w cieniu lub półcieniu, to liliowce. Mogłoby się wydawać, że są nietrwałe – w końcu to kwiaty jednego dnia. Ale trzeba wiedzieć, że każda roślina wytwarza tak dużo kwiatów, że mimo tego, że każdy z nich rozkwita wyłącznie na 24 godziny, to roślina jest ozdobna przez całe lato. Białe, żółte, różowe, czerwone lub pastelowe liliowce nie mają dużych wymagań. Mogą rosnąć również w słońcu, ale w półcieniu będzie im najlepiej.

Kwiaty ogrodowe a ich pielęgnacja

Kwiaty ogrodowe wieloletnie mają specyficzne wymagania. Zazwyczaj kupuje się je jesienią, sporadycznie wiosną, w postaci sadzonek w doniczce. Niewielka część z nich to podziemne kłącza (liliowce, rudbekia). Rośliny w doniczce sadzi się przez cały sezon, rośliny kłączowe – jesienią.

Kwiaty wieloletnie to gatunki mrozoodporne, chociaż niektóre, bardziej delikatne, mogą obumrzeć, jeśli jest mroźna, ale bezśnieżna zima lub jeśli przymrozek pojawi się wiosną, już po przebudzeniu się ogrodu do życia. Dlatego warto zadbać o ochronę przed zimnem, na przykład stosując warstwę ściółki słomianej lub z liści albo specjalne worki jutowe czy wykonane z przepuszczającej powietrze agrotkaniny.

Kwitnące rośliny wieloletnie czasami z biegiem czasu tracą kwiaty i stają się nieco mniej gęste. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o regularnym zasilaniu nawozem zasobnym w fosfor i potas. Roślina będzie w lepszej kondycji, a kwitnienie będzie znacznie bardziej obfite. Warto zastanowić się nad stosowaniem popularnych nawozów azotowych. Ich rolą jest zwiększenie masy zielonej, więc liści czy długości łodyg. W przypadku kwitnących roślin ogrodowych ma to drugorzędne znaczenie. We wzmocnieniu kwitnienia może pomóc także regularne ogławianie, czyli odcinanie przekwitniętych kwiatostanów. Roślina nie będzie nimi tak obciążona i będzie mogła zbierać siły, by znów pięknie zakwitnąć.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto